Bochnia wydarzenia

poniedziałek 11 maja 2015 08:59:12

Duda zwycięża w Bochni, gromi w powiecieDuda zwycięża w Bochni, gromi w powiecie

42 procent głosów dla Andrzeja Dudy przy 28,1 dla urzędującego prezydenta i doskonały (21,5%) wynika Pawła Kukiza – to w telegraficznym skrócie wyniki I tury wyborów prezydenckich w Bochni. Zaskoczenie? Porównując z wynikami ogólnopolskimi – raczej umiarkowane.

To, że elektorat stojącego okrakiem między lewą a prawą stroną PiS ma się w Bochni dobrze, wiadomo od dawna. Trudno więc uznać za niespodziankę zwycięstwo kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast wprawia w zdumienie rozmiar zwycięstwa, jeszcze bardziej okazały w całym powiecie (o tym już wkrótce).

Największą niespodzianką jest jednak rozmiar sukcesu wrocławskiego rockmana. Okazuje się, że nie mając struktur, pieniędzy, poparcia mediów i wpływowych biznesmenów, można praktycznie z niczego zbudować trzecią siłę na polskiej scenie politycznej. Siłę mocną poparciem ludzi odrzucających obecny model sprawowania polityki. Kiedyś taką postawę próbował prezentować Janusz Palikot, po jesiennych wyborach samorządowych wydawało się, że uda się to Januszowi Korwin-Mikkemu. Tym razem swoich sił w antysystemowym podejściu do polityki próbuje Kukiz. I chyba w największymi szansami na sukces. Dlaczego? Bo jest w tym, co robi, autentyczny. Nie gra, mówi co myśli, nawet najsmutniejsze prawdy. I to się ludziom podoba. Ale czy to źle?

Czekają nas dwa fascynujące tygodnie przed ostatecznym rozstrzygnięciem 24 maja. Mainstream zawyje, to pewne. Ale czy coś mu to jeszcze pomoże?


Bocheńskie wybory w liczbach

Liczba wyborców uprawnionych do głosowania: 23391, w wyborach wzięło udział 12 702 osób (54,30%). Głosów nieważnych: 70 (0,55%)

Poszczególni kandydaci otrzymali:
Grzegorz Braun – 119 (0,9%)
Andrzej Duda - 5317 (42%)
Adam Jarubas – 120 (0,9%)
Bronisław Komorowski – 3562 (28,1%)
Janusz Korwin-Mikke - 360 (2,8%)
Marian Kowalski – 60 (0,5%)
Paweł Kukiz – 2726 (21,5%)
Magdalena Ogórek – 212 (1,7%)
Janusz Palikot – 121 (1%)
Paweł Tanajno – 15 (0,1%)
Jacek Wilk – 43 (0,3%)

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

tk

2015-05-11 09:35:53
Super , czas na zmiany.Hrabia Komorowski sam sobie strzelił w piętę.
eskelon

2015-05-11 10:22:58
24 maja będzie po bulu:)
Platfusy aut ! Pisiory won ! Palikot na drzewo. SLD i PSL-a/a

2015-05-11 10:31:45
Dziś spanikowany Komorowski zapowiedział że jeszcze jako urzędujący prezydent ogłosi referendum z zapytaniem m. in. o likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa . Jezeli nie kłamał to jest szansa aby wkrótce 37 mln ludzi w Polsce przestało karmić partie politycznych darmozjadow i aparatczyków. To dotyczyć będzie PO, PIS , PSL Palikociarni i UPR, kóre żerują od lat na Polakach. Żadna z parti nie zbierze ze składek od swoich członków nawet połowy otrzymywanych teraz pieniędzy. Rzeczywista siła partii wynikać bedzie wprost z ilości jej członków i wielkości kasy ZE SKŁADEK którą bedą dysponować. NIECH NAWET GRAJĄ W TOTOLOTKA ABY JA POMNAŻAĆ . ALBO NIECH KORZYSTAJĄ Z DOTACJI OD SPOSOROW JEZELI ZNAJDA TAKICH IDIOTÓW! Nieprawdziwe są partyjne argumenty ze obecny sposób finansowania partii daje przejrzystość finansów w życiu publicznym. Ostatnie afery : tzw. hazardowa, SKOK , AmberBanku, pokazują ze partiom jest zawsze mało i bedą kraść, nawet gdy mają kasę ustawowo zapewnioną. DOPIERO PO ODCIĘCIU PARTII OD BUDŻETOWEGO CYCKA MAJA SENS JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE. Wtedy każdy partyjny lub niezalezny kandydat bedzie musiał zapłacić za każdy banery i inną reklamę wyborczą. Wbrew pozorom wtedy nie dojdzie do " zamurowania " sceny politycznej dwiema największymi partiami , tak jak teraz jest w Senacie wybieranym przecież w JOW. Po prostu - partyjni i bezpartyjny kandydaci bedą mieć tylko środki zebrane przez swoje komitety wyborcze. Uderzy to tylko w partyjnych kandydatów bo nie bedą mieć do dyspozycji tylu milionów co dziś !
klinga

2015-05-11 11:07:06
jakiś ty kurna głupi - nie będzie finansowania z budżetu państwa to zacznie się lewa kasa od "sponsorów", szemranych biznesmenów, gangsterów i tym podobnych. I partie będą siedzieć w ich kieszeni i wykonywać ich polecenia. Tego chcesz? To będziesz miał prawdziwe rządy mafii w Polsce. Popatrz na inne kraje Europy - tam model finansowania partii w budżetu państwa jest powszechny
koral

2015-05-11 12:19:23
A teraz młodzi zastanówcie się czego chcecie dla swoich dzieci.Na lepsze życie potrzeba czasu, a to gwarantują uczciwi ludzie, którym trzeba zaufać .Nie wierzcie w kolejne obietnice i agitacje ze strony czerpiących korzyści z ukladu platfomerskiego .Nie dajmy się robić w konia po raz kolejny.Nowy prezydent zapowiada i daje gwarancje nadobre zmiany a stary co - status qo ??? Kukiz dostanie swoją szansę w Wyborach do Parlamentu .
polak

2015-05-11 12:20:31
proszę o komentarz osób, którzy głosowali na bula. to się w głowie nie mieści, ilu ludzi głupich jest w naszym mieście. Proszę o przedstawienie racjonalnych argumentów, dlaczego taki wybór Państwo oddali.
Ojej, ojej

2015-05-11 12:23:13
Gdzie się podział zatwardziały zwolennik Komoruskiego Bredzisława??? Pokaż się wierzący i praktykujący katoliku, oceń ocenę wydaną przez Polaków. Mina sztabu PO - bezcenne!!! Czytanie z kartki banałów przez Bredzisława po klęsce - żenujące!!! Czekam na debatę, podczas której (pewnie Kraśko?) będzie szeptał: Panie Prezydencie, jesteśmy na wizji!!! Później się Pan zdrzemnie... Wybierz zgodę i bezpieczeństwo! Zakrzyknie wtedy superprezydent i drzemnie się znowu...
gość

2015-05-11 13:01:56
ja czytam te wyniki tak: Ludzie mają już dość wojny Polsko-Polskiej dość POPiS-ów !!! Wydali po 10mln zł. na kampanię to i drugą turę mają ale do coraz więcej ludzi dociera że czas na prawdziwe zmiany stąd taki dobry wynik Kukiza!
do ojej

2015-05-11 17:40:13
Liczą się wyniki w całej Polsce, a nie tylko w małym miasteczku, w dodatku małopolskim. Małopolska nie jest reprezentatywna, lecz konserwatywna. Tu ludzie od zawsze głosują według wskazań Episkopatu. Natomiast Polska jest podzielona równo na pół. Za dwa tygodnie wszystko może si wydarzyć. Nie wierzę, że cały elektorat Kukiza poprze Dudę. Kukiz jest radykalny gospodarczo i politycznie, ale nie światopoglądowo. On opowiada się raczej za tzw. świeckim państwem, więc za Dudą od niego gromadnie nie pójdą. Poza tym, myślę, że Duda wykorzystał już cały swój elektorat, a Komorowski jeszcze nie. Myślę też, że 24 maja wiele osób zagłosuje na Komorowskiego, nie dlatego, że go popiera, a dlatego, żeby zagrać na nosie Pisowi. Oceniam, że na razie wszystko jest możliwe (w Polsce, nie w Małopolsce). P.S. Ale PSL ma problem, a jak w październiku ten wynik się powtórzy, to obecny starosta z PSL może stracić pewność siebie. Chodzą też głosy, że może stracić znacznie więcej. Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe.
brawo

2015-05-11 17:47:24
Sam Kukiz wczoraj powiedział, że JOW-y to tylko jedno hasło z którym trzeba było się po prostu przebić. Bardzo mądre taktycznie posunięcie, ale najważniejszy był jego zapał i wiarygodność, bo żadna partia za nim nie stała. Wielki sukces...I przypominają mi się blogi redaktorków w necie, którzy prorokowali jak to po wyborach cichną brawa a Kukiz idzie w zapomnienie. Tymczasem Kukiz idzie rozwalać platfusiarski beton, kto by pomyślał, że gorszy od komunistycznego. Wtedy tylko ruskie nas doiły.
avanti

2015-05-11 18:10:31
Wreszcie mieszkańcy europejskiego Bantustanu zaczynają zauważać, że coś jest nie tak i gadające pudełko nie odzwierciedla realiów. Gzie ten "zloty okres Polski" wg Komorowskiego? Upadające w zastraszającym tempie firmy, zamykane lub wykupywane zakłady państwowe, najwyższe podatki w Europie, upokarzający wiek emerytalny, aroganckie traktowanie petycji z podpisami milionów obywateli, 2 miliony emigrantów, dogorywająca służba zdrowia, żenujący i stale pogarszający się poziom narzuconej edukacji (porozmawiajcie z nauczycielami), wzrastająca liczba przepisów i urzędników, zamiecione pod dywan gigantyczne afery i przewałki finansowe, pensje za które młodzi nie mogą utrzymać rodzin. Bronek i Donek to wasz ostatni dzwonek! Donek już zwiał...
Kaczor

2015-05-11 18:34:06
Mam nadzieję, że Kukiz z Korwinem pogoni także PiS bo razem z PO to jedna brzydko pachnąca kupa wyrastająca z pedalskiej Unii i Kiszczakowej Magdalenki.
Madzia

2015-05-12 07:24:48
Oo! zwolennik Korwina się obudził:) i od razu jątrzy, używając przy tym "salonowego" języka. Kukiz już się na twoim guru poznał, gdy ten wykiwał go podczas debaty. Zresztą nie masz tu czego szukać ze swoim 2 procentowym poparciem
Do Kaczor

2015-05-12 09:03:47
Kto wie czy nie mielibyśmy Kukiza zamiast Komorowskiego w drugiej turze gdyby nie ta głupia zagrywka i wbicie noża w plecy przez Korwina. Dogadani byli że się nie krytykują powinien mu powiedzieć że się wycofuje z JOW jak gadali w cztery oczy a nie szopkę odstawiać na debacie Przyczynił się do porażki Kukiza przez co mamy dalej popis..
Obserwator

2015-05-12 09:42:07
Cieszę się, że większość komentarzy jest i szczera i stonowana (pomijam plankton typu Korwin). Dziwią mnie jednak niektóre przemyślenia typu: "tu ludzie zawsze głosują wg wskazań episkopatu" oraz podważanie wyników w "małym miasteczku, w dodatku w Małopolsce". Nie zauważyłem wskazań Episkopatu - to po pierwsze. Jestem dumny, że mieszkam w Małopolsce, która jest konserwatywna, ceni polską kulturę i tradycję, jak komuś bardziej pasuje Wielkopolska, niech się przeniesie - to po drugie. Życzę całej Polsce tak trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość jaki jest w Małopolsce. Co tu komentować? Panika jest i w PO, i w PSL-u i w SLD. II turę powinien w cuglach wygrać Duda i sądzę, że jednak przejmie lwią cześć wyborców Kukiza, którzy opowiedzieli się za zmianą. O Komorowskim i PO szkoda pisać. Kukiz ma teraz problem, jeżeli chce zaistnieć na jesieni, musi utworzyć formację polityczną, żeby wejść do Sejmu. Bez konkretnego zaplecza, pracując na bazie wolontariuszy będzie to bardzo trudne i narażone na wpuszczenie w swoje szeregi wielu krasomówczych karierowiczów. Kukiz nie zdąży zrobić drobnego sita, przez które przesieje tego typu męty, nie wierzę też w tak wysoki wynik wyborczy na jesieni - chociaż... u nas wszystko jest możliwe - zobaczymy.
Do obserwator

2015-05-12 11:54:55
A to że ludzie mają dość popis-ów i całej tej reszty partyjniaków zaobserwowałeś? To że mają dość tych śmiesznych kłótni...
Obserwator

2015-05-12 12:27:59
Te - jak to nazywasz - kłótnie, nie są dla mnie śmieszne i prowadzą tylko do kolejnych podziałów. Zaobserwowałem też, że po-pisu nigdy nie było... Co do tego, kto ma czego dość, chyba zauważyłeś - 68,53% głosujących to ci, którzy nie mają dość "partyjniaków", to 2/3 wszystkich głosów... Marzenia o JOW to fajna rzecz, marzenia o wejściu do sejmu bez partii też fajne. Prozaika jest taka, że mieliśmy już Korwina, Leppera, Giertycha i Palikota. Teraz mamy Kukiza...
Pożegnanie z Bronią

2015-05-12 22:29:05
A może z Bronisławem:) Żegnany cię bez żalu, Bronisławie. Rozwaliłeś te Polskę doszczętnie wraz z WSIokami i POlokami. Teraz ktoś musi posprzątać po tobie cały ten gnój
Jan

2015-05-13 20:09:05
Wynik Dudy to wynik do przerwy w meczu. Końcowy wynik meczu będzie 24 maja - wynik wiadomy , zwycięży Komorowski. A wtedy na pewno PiS ogłosi , że wynik jest sfałszowany, poczekamy , zobaczymy. Szampany otworzymy wieczorem 24 maja.
mika

2015-05-13 20:46:21
Oj, jasiu, jasiu, jakiś ty naiwny:) już się nawet najwierniejsi odwracają od Bredzisława, bo widzą, że idzie na dno, a nie maja ochoty z nim tonąć
tk

2015-05-14 08:41:55
do ojej Nie wiem co na to episkopat, ale księża na nikogo nie wskazywali.Cicho było w świątyniach i tak m jest o,k. Po co jątrzysz?Żal ci odpływającej w siną dal władzy? To nie prawda że Kukiz tylko w Małopolsce miał dużo głosów, najwięcej miał na emigracji, Polacy chcą wracać ale nie mają do czego przy tym rządzie brak perspektyw. Pozdro
Jan

2015-05-14 15:05:58
Trzymam was wszystkich za słowo - skomentujcie wynik meczu 24 maja , po drugiej turze. Oczywiście nie popełnijcie wcześniej harakiri
eskelon

2015-05-14 18:47:45
Bredzisława nie trzeba nawet dobijać - on wykańcza się sam. Jego numer z suflerką będzie cytowany we wszystkich podręcznikach, jak NIE robić kampanii wyborczej. Ten gostek to pomyłka od samego początku, tylko teraz wszyscy, którzy oczywiście nie odwracają wzroku, widzą to na własne oczy
no nie

2015-05-14 21:35:30
To teraz ,, burmistrz ''gdzie się przyklei , zmieni partię na PIS ?A mówiłem nie ośmieszaj się z Komoruskim
do "no nie"

2015-05-14 23:23:25
może bardzo by chciał, ale oni go w życiu nie wezmą. Pamiętają mu dobrze zdradę z 1998 r. Dawne czasy, ale draństwo ością w gardle staje
eni

2015-05-16 22:39:42
A ja głosowałam na Komorowskiego i nie żałuję. A tym, co mówią, że Episkopat nie wskazuje na kogo należy głosować radzę posłuchać radia Maryja i telewizji Trwam. Codziennie goszczą tam przez wiele godzin politycy PiS na czele z prezesem Kaczyńskim i przyszłym ministrem spraw zagranicznych panem Maciarewiczem. Posłuchajcie, jak tendencyjni są ojcowie prowadzący i co mówi Ojciec Dyrektor. Nie zapomnijcie wsłuchać się w felietony pani poseł Pawłowicz. Czy może mi ktoś powiedzieć, co to wszystko ma wspólnego z wiarą katolicką i rzetelnym dziennikarstwem.
podłota

2015-05-19 20:50:16
Zapytaj o rzetelne dziennikarstwo Lisa. On jest biegły w tych sprawach.
do eni

2015-05-20 08:50:55
Niestety manipulacja członkiem pod płaszczykiem demokracji, nadal działa. Eni, Lis, Kraśko, Tadla, Michnik, Olejnik, Żakowski itd. itp. to mistrzowie manipulacji i tego nie widzisz? Cóż może niszowe Radio Maryja lub TV Trwam? Co to ma wspólnego z Episkopatem? Dlaczego w końcu nie mają popierać poglądów zgodnych z wiarą katolicką? Nie naśladuj manipulatorów z "gazety koszernej" , Woronicza 17 czy TVN-u. Słabo ci to wychodzi a Bredzisław Komoruski pomimo picia obecnie 25 RedBuli dziennie i tak przegra... Kłamstwo zawsze wychodzi na wierzch, choćby było przykrywane jedwabnym obrusem i nakrapiane ambrą.
do do eni

2015-05-22 13:49:47
Oczywiście dla PiSu wzorcową telewizją jest telewizja Trwam oraz radio Maryja (to profanacja, żeby nadawać temu radiu imię Matki Boga). Media ojca Dyrektora są wzorcowe. Dzień w dzień przez wiele godzin goszczą tam politycy PiS, którzy obrażają obecnego prezydenta, premiera i wszystkie partie oprócz PiS. Nazywają ich złodziejami, mordercami, gangsterami, którzy chcą zniszczyć Polskę i Kościół katolicki. W dodatku, dają jasno do zrozumienia, że kto nie głosuje na PiS i Dudę wyklucza się z Kościoła. Rozumiem, że jeśli PiS wygra to tak samo będzie wyglądała TVP. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie PiS nazywają publiczne media "reżimowymi", a przecież tam zapraszani są politycy wszystkich partii. Każdy może się wypowiedzieć i odpierać ataki na siebie. Ponadto nie słyszałem, żeby jakiś dziennikarz w tak chamski sposób obrażał ludzi, jak czyni to Ojciec Dyrektor oraz inni ojcowie. Grozi nam "biała komuna".
do eni

2015-05-22 16:15:54
No widzisz! A właściwie nie wiem czy widzisz? Nie wiem nawet czy słyszysz? Słyszysz "głosy"? Widzisz "zjawy"? To ciekawe! Z danego przez ciebie opisu wynika, że widzisz i słyszysz to czego nie ma. Tzw. "wolne media" nie są określane przez PiS jako reżimowe tylko mainstreamowe - to chyba różnica? To synonim mody i kultury popularnej, narzucany ogółowi. To źle, że są media nie stosujące się do "jedynie słusznych poglądów'? Co do nazwy "Radio Maryja". Owszem jest to odniesienie do Matki Boga i co z tego? Imię Maria jest najpopularniejszym imieniem na świecie i używają go także mężczyźni - to znaczy, że prawie 650 milionów ludzi obraża Boga? W krajach latynoskich popularne jest imię Jezus - to znaczy, że obrażają Boga? Jak doprecyzujesz te swoje wymysły w stylu: "nazywają ich złodziejami, mordercami, gangsterami" to wyślij zgłoszenie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - także do prokuratury, a jak nie to zamknij dziób, bo za pomówienia też można beknąć. Trudno ci pojąć, że odmienny od mainstreamu pogląd się przebija? Zacznij się przyzwyczajać, bo właśnie platformerska ściema się kończy i to na twoich oczach. Boli?
REKLAMA