Bochnia wydarzenia

wtorek 11 marca 2014 15:10:16

Była podwładna poważnie obciąża burmistrzaByła podwładna poważnie obciąża burmistrza

11 marca miała miejsce kolejna rozprawa przeciwko burmistrzowi Stefanowi Kolawińskiemu o działanie na szkodę Urzędu Miasta poprzez „ustawienie przetargu” na modernizację instalacji klimatyzacyjnej w Hali Gazaris, oraz o zawarcie jedynie ustnej umowy na dalsze prace remontowe tej instalacji, podczas kiedy przepisy nie dopuszczają tego rodzaju umów.

sędzia Dominika GaworW poniedziałek 10 marca bardzo poważnie obciążyła burmistrza Magdalena Tabor, była naczelnik wydziału inwestycji przy Urzędzie Miasta. Powiedziała, że była świadkiem ustalania, kto ma wygrać przetarg na modernizację klimatyzacji (firma radnego Władysława Rzymka), pracownikom polecono jedynie „ubrać całą rzecz w papiery”. Potem dopiero, na uwagę urzędniczki, że Władysław Rzymek, jako radny, nie może brać udział w przetargu, ustalono, że przetarg „wygra” firma jego żony. Trzeba jednak pamiętać, że Magdalena Tabor została odwołana ze stanowiska przez Stefana Kolawińskiego w niedługim czasie po tym, kiedy na sesji Rady Miasta okazało się, że nie dopełniła swoich obowiązków w sprawie współpracy z Gminą Bochnia przy remoncie kładki w Damienicach.

We wtorek zeznawali: Dorota Rzymek, Władysław Rzymek, Kazimiera Stal, Krzysztof Kapusta oraz Kazimierz Ścisło. Sędzia Dominika Gawor próbowała ustalić, jak dwie firmy: Elektrospec i Elektrospec Bis współdziałały w pracach przy klimatyzacji, związki pomiędzy tymi firmami oraz relacje obu podmiotów z Urzędem Miasta, a w szczególności, z burmistrzem Kolawińskim.

Okazało się, że firma Elekstrospec jest własnością radnego Władysława Rzymka, natomiast Elektrospec Bis to spółka, którą tworzą żona radnego, Dorota Rzymek oraz jego siostra Kazimiera Stal. Ta druga firma powstała w marcu 2011 roku i zatrudnia tylko jednego pracownika technicznego, który zresztą przeszedł tam z firmy... radnego Rzymka. Obie panie słabo znają się na sprawach technicznych, Dorota Rzymek wręcz stwierdziła, że te tematy są jej obce. W swoich zeznaniach żona radnego bardzo często stwierdzała, że czegoś nie pamięta. 
Stefan Kolawiński na ławie oskarżonych
Mimo krótkiego stażu Elektrospec Bis wygrał przetarg na modernizację klimatyzacji już w maju 2011. Szybko okazało się, że młoda firma nie poradzi sobie z tym zadaniem i poproszono o pomoc męża i brata czyli Władysława Rzymka. Kazimiera Stal zeznała, że dziś uważa tę decyzję za błąd. - Należało poprosić o pomoc jakąś inną firmę, nie związaną rodzinnie – powiedziała.
Jak zapewniał Władysław Rzymek, jego praca była nieodpłatna, na zasadzie rodzinnej pomocy. Przy klimatyzacji hali Gazaris pracował jednak nie tylko on sam, ale i jego podwładni. Prokurator, przesłuchując Kazimierę Stal, usiłował dociec, jak rozliczono tych pracowników. Czy byli wymienieni na fakturze? Okazało się, że rozliczano to za pomocą tak zwanych roboczogodzin, a nie osobogodzin. Było ich w sumie 290. Kto opłacił ludzi z Elektrospecu? – Prawdopodobnie brat – wyjaśniła Kazimiera Stal.

Sąd ustalał również, jak doszło do tego, że naprawy klimatyzacji po tym, jak uszkodziła ją burza w 2012 roku, dokonywała również firma Elektrospec Bis? Okazało się, że była to zaledwie umowa ustna pomiędzy burmistrzem a Dorotą Rzymek, podczas przypadkowego spotkania w budynku Urzędu Miasta.

Władysław Rzymek podkreślił, że nigdy sam na sam nie rozmawiał z burmistrzem o ewentualnych pracach firm jego i jego żony w hali Gazaris. Mówił natomiast, że jego zdaniem klimatyzacja w hali była od początku źle zaprojektowana. On sam jako specjalista od klimatyzacji sporządził dla miasta opinię na temat jej wadliwego działania. Stwierdził również, że po naprawach w 2012 roku, które także przeprowadził Elektrospec, klimatyzacja działa już od 2 lat bez zarzutu. Rozpatrywana była też inna opcja: całkowitej wymiany klimatyzacji. Nie doszło jednak do tego i dzięki temu miasto zaoszczędziło ok. 50 tys. złotych.

Zarówno Władysław Rzymek jak i jego siostra Kazimiera Stal podkreślali bardzo złą atmosferę wokół całej sprawy, złe nastawienie do nich postronnych nawet osób. Pracownicy Elektrostalu byli już w trakcie pracy przy klimatyzacji obrzucani epitetami, żarcikami i docinkami przez użytkowników hali, tak że w końcu zapowiedzieli swojemu szefowi, że więcej na halę nie pójdą.

Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 15 kwietnia.

eb

Czytaj także: Sprawa jest rozwojowa

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Tak

2014-03-11 15:43:24
to bardzo smutne ze ludzie bez wyobrazni biora sie za prace o ktorej nie maja pojecia to byla praca dla powaznej firmy z gwarancjami umowa a nie to co zaistnialo jak to teraz przejmie firma to takie reparacje zrobone na gebe moga sie okazac bardzo kosztowne dla miasta a to tylko zwykla klimatyzacja I nawet nie potrafia o to zadbac zeby bylo zgodne z prawem I gwarancja bo to znowu podatnicy beda placic kto pokryje koszty sadowe?radny burmistrz?czy my podatnicy to moze byc wieksza suma jak cena klimy I to jest wlasnie ta gospodarnosc I oszczednosc dla miasta...szkoda slow I naszych pieniedzy
Do Taka

2014-03-11 16:32:05
Naucz się pisać po polsku. Może masz rację, może nie, ale pisanie o czymkolwiek bezładnym bełkotem jest kompromitujące.
do Do Taka

2014-03-11 17:00:09
to nie czytaj ...
Do Taka

2014-03-11 17:10:49
Nie da się.
ile..

2014-03-11 18:01:44
no to ile te koszty sadowe????????????? 500 tys?????
no to

2014-03-11 18:57:49
rzymek i spocony kolawinski jak najszybciej do dymisji i wszystkie koszty sądowe i pseudo przetargowe z własnej kieszeni ,a ich stać bo zarabiają spora kasę i do tego są "bezużyteczni "
do eb

2014-03-11 20:24:17
A ja słyszałem, że Kolawiński zwolnił pania Tabor za nowa targowice na Partyzantów... Jaka jest prawda?
dinjo

2014-03-11 20:25:41
A gdzie jest pan Cholewa? Czy to nie on razem z K. Ścisło wymyslili Kolawińskiego na burmistrza? To ich kandydat i komitetu "Bochniacy dla Bochni"!
Kolawinski , Ścisło, Cholewa

2014-03-11 22:12:34
Kolawinski jako burmistrz jest wymysłem Ścisły i Cholewy z ugrupowania Bochniacy dla Bochni. A nazwa komitetu została ukradziona Stowarzyszeniu Bochniakow i Milosnikow Ziemi Bochenskiej, ktorego prezesem jest pan Kobiela. Czytałem o tym pare lat temu chyba w Wiadomościach Bochenskich .
Załamka

2014-03-11 22:33:37
Jak to czytam to mam wrażenie, że chyba śnię. To są dzieci? Gówniarze? Cwaniaczki z piaskownicy? Ludzie bez wyobraźni? Myśleli, że przetargi się robi na gębę? Że nikt nie pokapuje co to jest Elektrospec Bis? Mam nadzieję, że te układy już tylko do jesieni.
do Załamki

2014-03-12 08:16:30
Jeżeli będzie prawomocny wyrok to Stefek nie dotrwa do końca kadencji. A na to się zanosi bo matactwo na sali sądowej odchodzi, że ho, ho.
Gurami

2014-03-12 08:43:39
To jest kompromitacja Urzędu Miasta. Kompromitacja ugrupowania Bochniacy dla Bochni. Ten komitet powinien być zdelegalizowany.
Arbuz

2014-03-12 08:56:03
Dupokracja Panowie, dupokracja. Jak przyjdą inni będzie podobnie - tylko będzie dyskretniej i ostrożniej. W końcu po to się wygrywa aby doić publiczny żłób i korzystaćz okazji - bo jak się kadencja skończy to okazji już może nie być. Wyjątków nie ma - każda partia czy komitet lokalny idzie do władzy by z okazji korzystać i nawypychać sobie kieszenie. Rządzenie jest sprawą drugorzędną.
...

2014-03-12 09:31:33
A dlaczego miała na tym zarobić firma z Krakowa jak mógł ktoś z Bochni. Tu burmistrz miał rację.
do .....

2014-03-12 14:28:55
mogl ktos z bochni zarobic tak ale nie w taki sposob jak ten... bo to co teraz mamy w sadzie to sie nie chce wierzyc ze to ludzie reprezentujacy miasto... zobacz co zeznaja matactwo oj wielkie matactwo ..no I na pewno ktos za to odpowie bo tego to sie tak teraz nie schowa do szuflady bo opinia publiczna sie bardzo liczy ...burmistrz mial racje? nie... powinien wylonic najlepsza firme a to nie priorytet z bochni czy nie ... to jak olimpiada wygrywa najlepszy a nie ten co tam mieszka..a prawda zawsze wyjdzie...
kompromitacja

2014-03-12 16:25:26
KOMPROMITACJA !! Totalna kompromitacja Tak Burmistrza, Rzymka, Ścisły !!
marek

2014-03-13 02:14:37
Ja powiem tej sprawy nie powinnien prowadzic SR w Bochni, dla dobra wymiaru sprawiedliwosc, tej sprawy nie powinna prowadzic SSR Dominika Gawor, dawno powinna utracic imunitet sedziowski
SFUJ

2014-03-13 08:07:18
Racja Marku. Ze względu na obiektywność i bezstronność to sprawa nie powinna odbywać się przed SR w Bochni i sędziami orzekającymi tej instytucji!!!
pilne info

2014-03-13 13:28:46
jesli ktos wie to prosze o wiadomosc w jaki sposob wykonano przetarg na -monitoring centrum bochni -remont podasza museum - czy gimnazjum nr.1 jakie firmy? I jakie koszty?i kto to finansuje?
Paul

2014-03-14 10:50:15
Do" pilne info"-złóż wniosek o informację publiczną i skserowanie materiałów , które cie interesują a póżniej podziel się z innymi wiedzą ;
do Paul

2014-03-14 15:08:56
dziekuje za info.
na marginesie

2014-03-16 01:25:06
ten cały rzymek nie jest z Bochniaków dla Bochni tylko z tzw. niezależnego komitetu wyborczego. Radzę na nich uważać, bo podobno ostro szykują się do kolejnych wyborów. Dość mamy w Bochni skompromitowanych koterii
max

2014-03-17 15:42:16
Przy wydawanu wyroku p. sedzia niech nie zapomina o dowodzie wdziecznoścvi jaki zrobil p Kolawinski dla SR w Bochniu , przeciez wystepowal o nie likwidowanie i zapewnil s.D Gawor prace, Tymczasem ci co byli za liwidacja SRw Bochni, nawet gdy dokonano na ich szkode przestepstwa zostali ukarani jako poszkodowani. ODEBRAC IMUNITET SEDZI DOMINICE GAWOR KTO ZA PROSZE O WPIS
max

2014-03-17 15:42:31
Przy wydawanu wyroku p. sedzia niech nie zapomina o dowodzie wdziecznoścvi jaki zrobil p Kolawinski dla SR w Bochniu , przeciez wystepowal o nie likwidowanie i zapewnil s.D Gawor prace, Tymczasem ci co byli za liwidacja SRw Bochni, nawet gdy dokonano na ich szkode przestepstwa zostali ukarani jako poszkodowani. ODEBRAC IMUNITET SEDZI DOMINICE GAWOR KTO ZA PROSZE O WPIS
Jestem za.

2014-03-18 09:00:49
Patrz obok.
janek

2014-03-25 08:40:55
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/najwieksza-teznia-na-poludniu-polski-ruszy-latem/t5ztg burmistrzu kolawinski ty obiecywales a w wieliczce poprostu zrobili!!!!!!
solk

2014-03-26 18:34:23
I nic mu nie zrobią. Sprawę umorzą albo sama zgaśnie po 10 latach.
Full

2014-03-26 19:42:50
Nawiasem mówiąc, to P.P. Kolawiński & Ścisło nie zostali rozliczeni za funkcjonowanie Klubu nocnego Boonga bonnga - bowiem lekką rączką zatuszowano i wyciszono sprawę która zatruwała okolicznym mieszańcom życie. Ale Opatrzność zrobiła swoje, czyli porządek by przywrócić wiarę w skuteczność rozwiązań administracyjnych i prawnych.
yolousy

2014-04-10 14:47:14
Pani Tabor to była jedna wielka porażka . Naczelnikiem została "dzięki"p.R.Januszkowi.Nie nadawała sięna to stanowiko!!!Kiedy burmistrz zwolnił Ją za niekompetencje,postanowiła się zemścić.
Paul

2014-04-11 10:54:26
Do yolousy - tą Panią wybrał Burmistrz S.Kolawiński , jednak R.Januszek , był tylko zatrudnionym na zlecenie inspektorem nadzoru d.s. inwestycji i robót budowlanych; Podpowiadającym , był Ktoś inny -stawiam na byłego burmistrza W.Cholewę.
Jedno pytanie !!!

2014-04-11 11:22:27
Prokurator albo wysoki sad powinni zadać Kolawinskiemu jedno pytanie. - Jak głosował nad podwyżką jego pensji pan Rzymek, członek klubu opozycyjnego po wyrzuceniu Pani Szczeparowej ? Wszyscy dobrze wiedza jak , ale to wyjaśni cały mechanizm kolesiostwa. Nic za darmo !
do yolousy

2014-04-11 11:26:10
ta pani tabor była jedyna kompetentna osoba w tym wydziale !!!!!!! ale widocznie nie pasowała do tego towarzystwa zalatwiaczy zleceń dla (żon) radnych.
kiedy wyrok

2014-04-11 11:27:54
Kto wie kiedy bedzie ogloszeńie wyroku.
Bez komentarza

2014-07-14 12:33:40
SSR w Bochni Dominika Gawor. Bez komentarza. http://www.gszz.info.pl/wp-content/uploads/2013/01/nowyekran_post_85090_ad9a9d7f.pdf
REKLAMA