Bochnia wydarzenia

czwartek 30 sierpnia 2012 12:45:31

Do łącznika jeszcze bardzo dalekoDo łącznika jeszcze bardzo daleko

Przejeżdżając koło budowy autostrady możemy naocznie się przekonać jak niewiele brakuje abyśmy mogli już z niej korzystać. Wielu zadaje sobie wówczas pytanie: a co z łącznikiem autostradowym, który miał spiąć swoistą klamrą autostradę z drogą E-4 i ochronić nasze miasto przed nawałnicą samochodów?

Okazuje się, że w tej chwili (sierpień 2012) nie ma nie tylko pieniędzy na łącznik ani też koncepcji – skąd te pieniądze wziąć. Przypomnijmy, że inwestorem łącznika jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, a miasto i Powiat współfinansują jego wykonanie. Brak pieniędzy nie jest jednak tak dotkliwy w sytuacji kiedy trwa ciągle przygotowywanie dokumentacji. W chwili obecnej podmioty zainteresowane łącznikiem są na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Ocenia się, że będzie ona gotowa nie wcześniej niż za rok.

Cały czas pojawiają się jednak nowe przeszkody. Ostatnio – zmiana przez miasto warunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu, po którym ma łącznik przebiegać. Według ZDW i projektantów w treści tej zmiany były pewne sprzeczności. Strona miejska dowodziła, ze tych sprzeczności nie ma, jednak ostatecznie, na spotkaniu z władzami powiatu 21 sierpnia zdecydowano się skorygować plan zagospodarowania przestrzennego tak aby zadowolić inwestora. Rzecz dotyczy ochrony środowiska i występujących na Łąkach Krzeczowskich rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Projekt, dzięki  odpowiednim rozwiązaniom hydrologicznym ma być przyjazny dla środowiska

Kiedy decyzja środowiskowa będzie gotowa, przyjdzie czas na projekt techniczny. I tu znowu będziemy musieli zaczekać min. 2 lata. Sama budowa łącznika to, wobec „papierkowych” przygotowań, prawdziwy sprint. Fachowcy oceniają, że potrwa ok. roku. Tak więc możemy się spodziewać, że 2016 Bochnia będzie już wolna od samochodów opuszczających autostradę i kierujących się na drogę E-4.

Do tego czasu, być może uda się znaleźć źródła finansowania inwestycji. Taką szansę daje nowy nabór środków unijnych, który ma się zacząć w 2014 roku. Przewiduje się, że w Subregionalnym Programie Rozwoju znajdą się takie zapisy, które pozwolą na staranie się o dotacje na podobne zadania.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

bochniak

2012-08-30 17:55:31
To ewenement. Zamiast szybko załatwić łącznik z autostrady. pokazuje władza zupełną bezradność. To jedyny w Polsce taki przypadek, aby władzy nie zależało na takiej inwestycji. No ale nasza bocheńska władza jest do tego zdolna.
SK...SYNY

2012-08-30 18:22:00
SPRAWDZA SIĘ CZARNY SCENARIUSZ WÓJTA GMINY BOCHNIA. PAMIĘTAM ŻE WÓJT LYSY JUŻ 5 LAT TEMU PRZESTRZEGAŁ STAROSTĘ I BURMISTRZA BOCHNI ABY NIE KOMBINOWALI Z TRASĄŁĄCZNIKA. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> IDIOTYCZNA NOWA TRASA JEST NIEREALNA DO WYKONANIA. STARA TRASA PROWADZIŁA PO ISTNIEJĄCYCH DROGACH I BYŁA DUŻO TAŃSZA. PKP MOGŁO TAM WYBUDOWAĆ WIADUKT I BYŁOBY JESZCZE TANIEJ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> ALE ONI ZA WSZELKA CENĘ CHCIELI JĄ ZMIENIĆ ABY DOKUCZYĆ GMINIE KTÓRA MA TAM TERENY PRZEMYSŁOWE. OKAZUJE SIĘ ŻĘ DOKUCZYLI ALE MIESZKAŃCOM MIASTA I SAMYM SOBIE. WYBORCY ZAPAMIĘTAJĄ ŻE JESZCZE 10 LAT PO WYBORACH 2014 BĘDĄ MUSIELI JEŹDZIĆ DO AUTOSTRADY ULICĄ KRZECZOWSKĄ !!!!!!! I TAKA JEST PRAWDA KTÓRĄ WŁADZE POWIATU UKRYWAJA PRZED LUDŹMI !!!!!
oko

2012-08-30 18:25:57
popieram sk...synów. napisali całą prawdę o łączniku i motywach działania powiatowych bonzów.
elf

2012-08-30 18:56:29
I co wy bezradni samorządowcy na to!!!
karol

2012-08-30 22:00:52
gdzie jest pajak szpec od wszystkiego? gdzie jest calka ekspert od chorwackich autostrad ? gdzie jest ochel ekspert od drog gminnych? jacku "nic nie moge" pajaku przed wyborami tyle obiecywales ......a tu obiecanki cacanki a taczki dla ciebie w drodze
komentator

2012-08-30 22:05:46
Kolawiński w zyciu nie zrobi tego łącznika, chocby rzadził jeszcze 5 kadencji (a przecież wszyscy już widza, że ta będzie pierwsza i ostatnia:). Jest na to za cienki i za krótki. To go po prostu przerasta
do komentatora

2012-08-31 00:32:58
to nie sam kolawiński ma budować łącznik, lecz przede wszystkim pająk i całka, bo na ich(!) drodze powiatowej będzie węzeł-zjazd z autostrady. oni opowiadali najwięcej bredni o ministrach i posłach którzy"załatwią" bochni łącznik do autostrady.
pseudo burmistrz

2012-08-31 01:22:51
przepraszam ale ja nic nie mogę i nie dam rady,nie znam się ,wszystko mnie przerasta i jestem c....bez kom.
stefan

2012-08-31 12:01:52
przy autostradzie jest droga powiatowa więc łącznik powinien budować powiat. niech się jacuś nie ślizga bo przestanie być zapraszany na miejskie imprezy . to oznaczałoby koniec powiatowego pijaru.
Paul

2012-08-31 16:05:15
Do Burmistrza Stefana Kolawińskiego-należy uczynić wszystko aby prawidłowo zabezpieczyć interes Bochni i mieszkańców ul.20-go Stycznia poprzez wystąpienie do Wojewody i PKP w sprawie wykupu byłego placu rozładunkowego z przeznaczeniem pod budowe drogi dojazdowej od łącznika do miejskiej i powiatowej strefy gosp.na ul.Partyzantów.Popełnione błedy-umieszczenie drogi kat.wojewodzkiej we fragmencie ul.20-go Stycznia w MPZP "Goczałkowskich( przez poprzednią ekipe)- oraz akceptacja projektu modernizacji stacji kolejowej-budowa peronu od strony półn.dworca(przez obecną ekipę),można naprawić-a przynajmniej próbować;
Juzuś

2012-08-31 16:51:56
uffff jak gorąco!!!!!!!!!!!!!!!!! tylko można leżeć. Jeszcze dwa lata luzu.
Karol

2012-08-31 17:30:47
Karolu! uważaj, co piszesz! Wiemy, że jesteś "szpecem" od chamskich wpisów na portalach i mieszania z błotem starostwa, ale za to mogą cię spotkać rzeczone "taczki".
Tranzyt

2012-09-02 09:20:03
Patrząc realnie to cały ruch tranzytowy i tak będzie w jechał przez Brzesko, a nie Bochnię. No chyba, że wprowadzą tam ograniczenie tonażu.
zen

2012-09-02 14:44:46
panie wieciech miej pan jaja i napisz prawde o swoim pryncypale pajaku ze przez tyle lat nawet dokumentacji nie przygotowal , pozwolenia tez nie ma , a lacznika nie bedzie przez wiele lat za to pajak kit wciska ze wszystko jest super
REKLAMA