Bochnia wydarzenia

poniedziałek 20 sierpnia 2012 14:23:07

Brak miejsc w przedszkolach – burmistrz tłumaczy się ze swej decyzjiBrak miejsc w przedszkolach – burmistrz tłumaczy się ze swej decyzji

W reakcji na pojawiające się szeroko, także w mediach, informacje dotyczące dodatkowych oddziałów przedszkolnych, które wywołują żywą dyskusję wśród mieszkańców Bochni burmistrz Stefan Kolawiński wystosował list otwarty, wyjaśniając motywy swojej decyzji.

Oto jego treść:

„Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie tematem często poruszanym publicznie i komentowanym w środkach publicznego przekazu jest pomysł utworzenia dodatkowych dwóch oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 5. Kwestia miejsc przedszkolnych przedstawiana jest opinii publicznej w następujący sposób: - Rada Rodziców PSP Nr 5 znalazła znakomite rozwiązanie, dobre zarówno dla szkoły jak i rodziców dzieci, które nie otrzymały miejsca w przedszkolu, a burmistrz i podlegli mu urzędnicy nie chcą go wprowadzić w życie.

Tak, potwierdzam, nowe oddziały przedszkolne w szkole nr 5 nie powstaną. Decyzja ta jest obecnie przedmiotem krytyki. Nie ulegnę jej, gdyż utworzenie oddziałów byłoby działaniem koniunkturalnym, wiążącym się z niewspółmiernie do efektów wysokimi kosztami, a wkrótce także realnymi szkodami dla samorządu. Tezę tę poprę konkretami.

Po pierwsze, gdy wiadomo było ile podań o miejsca w przedszkolach wpłynęło i że sporo rodziców spotka się z odmową, zacząłem szukać możliwości rozwiązania tego problemu. Brałem wówczas pod uwagę przystosowanie części pomieszczeń szkoły nr 5. Odbyliśmy wówczas wizję lokalną. Wtedy to o rozpatrywaniu przeze mnie takiej możliwości dowiedzieli się członkowie Rady Rodziców. Przygotowano wstępny kosztorys. „Na dzień dobry” należało wyłożyć ok. 200 tys. zł na remont pomieszczeń, a kolejne 200 tys. zł zabezpieczyć na utworzenie etatów nauczycielskich i pomocy przedszkolnej. Do tego doszłyby koszty wyposażenia sal w zabawki, materiały edukacyjne, zapewnienie wyżywienia (w grę wchodziło uruchomienie zamiejscowych oddziałów któregoś z przedszkoli, więc zapewnienie wyżywienia przez stołówkę szkolną nie jest ani oczywiste ani proste do wdrożenia). Szacunkowe koszty pierwszego roku działalności oddziałów to ponad pół miliona złotych, koszty następnego roku – ponad 300 tys. zł. Razem więc dwa lata działalności dwóch oddziałów to wydatek od 800 tysięcy do 1 miliona zł.

Dlaczego podaję koszty dwóch lat działalności? - Ponieważ zgodnie z rozwiązaniami proponowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, od 1 września 2014 roku 6-latki pójdą do szkół i wówczas wszystkie bocheńskie 3-, 4- i 5-latki znajdą miejsca w przedszkolach! Więc tak naprawdę mówimy o niedoborze, który będzie występował przez dwa lata, a gdyby - tak jak to planowano - już w tym roku objęto obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnie, nie wystąpiłby w ogóle.

Głównymi powodami, które przesądziły o nieutworzeniu dodatkowych oddziałów przedszkolnych w PSP Nr 5 są zatem wysokie koszty tego przedsięwzięcia, których nie przewidziano w tegorocznym budżecie, a także fakt, że utworzenie tych oddziałów wygenerowałoby maksymalnie 50 miejsc przedszkolnych, co nie do końca rozwiązuje problem, gdyż odmów było znacznie więcej. Krótkotrwały charakter działalności postulowanych oddziałów oznacza, że po dwóch latach powstałaby konieczność zwolnienia zatrudnionych tam osób. Zapewne wówczas Rada Rodziców wystosowałaby kolejną petycję do samorządu. Tym razem o utrzymanie tych miejsc pracy, tak jak to miało miejsce właśnie w szkole nr 5, gdzie rodzice walczyli o dalsze zatrudnianie tam nauczyciela przyjętego jedynie na zastępstwo…
Wbrew upowszechnianym opiniom uczęszczanie dzieci do oddziałów przedszkolnych w PSP 5 wcale nie zdeterminowałoby późniejszego wejścia ich w poczet uczniów tej szkoły. Rodzice skorzystaliby bowiem z możliwości umieszczenia dziecka w przedszkolu, nawet jeżeli wiąże się to z dowożeniem go z odległego końca miasta, lecz szkołę wybiorą już w bardziej dogodnej lokalizacji i zgodnie z innymi preferencjami.

Jeżeli te argumenty nie są jeszcze przekonujące, to dokonam takiego porównania, że koszt uruchomienia i dwuletniego funkcjonowania 2 oddziałów przedszkolnych (50 miejsc) w PSP Nr 5 to tyle, ile miasto rocznie wydaje na remonty i inwestycje we wszystkich budynkach związanych z oświatą i wychowaniem, a jest ich 13 (6 przedszkoli, 5 szkół podstawowych i 2 gimnazja). W 2011 roku miasto na ten cel wydało 874 tys. zł, w tym roku będzie to nieco ponad 1 mln zł. Tyle samo kosztowałoby utworzenie na dwa lata oddziałów przedszkolnych dla 50 dzieci… Po owych dwóch latach zostałoby podniesione zasadne pytanie dotyczące gospodarności samorządu i celowości wydatkowania tak dużej kwoty na tak krótki czas. Jednocześnie pragnę Państwu uświadomić, że środki na oświatę i wychowanie stanowią największą część wydatków z budżetu miasta. W 2011 roku na ten cel wydano ponad 33 mln zł (ponad 40 proc. budżetu), przy czym subwencja oświatowa wyniosła zaledwie nieco ponad 15 mln zł, czyli dołożyliśmy do przedszkoli i szkół ok. 18 mln zł ze środków własnych.

Uważam to za słuszne, gdyż wszystkim nam zależy na tym, aby wychowanie przedszkolne i kształcenie dzieci w naszym mieście osiągało coraz wyższy poziom i odbywało się w godziwych warunkach. Podejmujemy takie działania, na jakie pozwala budżet miasta. Efekty każdy widzi, a wyniki egzaminów szóstoklasistów i gimnazjalistów wskazują, że poziom nauczania w Bochni jest wysoki i ma stałą tendencję wzrostową.

Z poważaniem
/-/Stefan Kolawiński
Burmistrz Miasta Bochnia”

 

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

k

2012-08-20 16:05:07
Popieram burmistrza. Otwarcie kolejnego oddziału nie rozwiązuje problemu, a dla budżetu wnosi ryzyko na kolejne lata. W kolejnych latach może brakować dzieci bo niecała 100 dzieci nieprzyjętych w tym roku, biorąc pod uwagę plany budowy kolejnych przedszkoli niepublicznych to za mało i niesie duże ryzyko wystąpienia zwolnień osób zatrudnionych w bocheńskich szkołach i przedszkolach. Jeżeli taka sytuacja będzie istniała nadal to decyzja burmistrza jest w 100% słuszna tym bardziej, że do przedszkoli nie przyjęto w większości dzieci najmłodsze, które z punktu widzenia przygotowania do szkoły, mają jeszcze czas na rozwój wspierany przez działania przedszkolne.
bochnianin

2012-08-20 17:29:19
jasne, najlepiej nic nie robić i się - nie daj Boże! nie narażać. Może tak kadencja zleci. Kto tego gościa wybrał na burmistrza?! On się do tego kompletnie nie nadaje!!!
mama

2012-08-20 18:08:56
Tylko dlaczego do jednego z bocheńskich przedszkoli przyjęto 25 dzieci dwuletnich, a odrzucono dzieci w wieku przedszkolnym? W ramach oszczędności zatrudniono do tego oddziału nauczycieli.
Marcin

2012-08-21 00:37:30
Bochnianin uzasadnij swoją wypowiedź i podpisz się z imienia i nazwiska internetowy spinaczu..
nieMarcin

2012-08-21 17:07:04
nie ty mnie bedziesz uczył netykiety, jeżeli sam się nie podpisujesz, gostku... a co do samego kolawińskiego: gość się zwyczjnie kompromituje takimi wypocinami i swoją nieporadność tuszuje jakimiś pseudoargumentami. Wiadomo, że przedszkole kosztuje, tak samo jako komunikacja zbiorowa, basen, muzeum, biblioteka, o szkołach nie wspominając. W zasadzie niewiele jest dziedzin, którymi zajmuje się samorząd, a które same się finansują. Na miejsca w przedszkolach zawsze będzie popyt, bo jest ich mniej niż połowa liczby dzieci dzieci w wieku przedszkolnym. Kosturkiewicz, który realizował 2-3 razy wiecej inwestycji niz obecny burmistrz, dał radę zrobic nowe przedszkole na Niepodległosci. Temu się po prostu nie chce. Tak, panie miejski urzędniku od kolawińskiego - masz szefa nieudacznika:(
Paul

2012-08-21 19:37:38
Rada Miasta i Burmistrz mają obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolach dzieciom,których rodzice pracują.Organ Wykonawczyjako dysponent pieniędzy z subwencji oświatowej,do której Miasto dopłaca,winien zapewnić opłate w przedszkolach na równorzędnym poziomie.Jeżeli brak jest miejsc z przyczyn zbyt wysokich opłat w przedszkolach niepublicznych należy cofnąć lub" okroić" subwencję.
do nieMARCIN

2012-08-21 21:06:29
Chłopie nie irytuj się tak bardzo, bo nam tu padniesz trupem. Myślisz, że to, czy jest przedszkole, czy nie zależy od grymasu urzędnika??? Chcieć nie zawsze znaczy móc, a móc nie zawsze za sobą ciągnie chcieć. Kolawiński też chciał, ale może nie koniecznie może. A co dla ciebie znaczy zrobić przedszkole?? Raczej masz marną wiedzę o tym. I pamiętaj to nie babka z piasku. Cóż dobrze, że ten temat się pojawił na portalach, bo tyle co ludzie się ze sobą nagadali to przez całe lata chyba nie mogli.. A burmistrzowi życzmy by nie zrażał się docinkami tych, którzy tylko oczekują i wymagają i niech nie piszą, że są podatnikami bo ja też jestem i też oczekuję, gospodarności. Ci co chcieli zrobić przedszkole MCDonald's by zjeść szybko i byle co, pewnie i gdyby nawet ono powstało, nadal by narzekali, że coś im tam nie odpowiada.
do powyżej

2012-08-21 22:58:06
sorry kolego, ale piszesz tak samo mniej więcej jak twój szefuńcio -(jeszcze)burmistrz- okrągło i banał na banale. Wiem, że twoją rolą jest bronić kolawińskiego, ale postaraj sie dopuscić do głosu argument rozsądku - jest popyt, musi byc i podaż. W powiecie potrafili zrobić niedawno przedszkole specjalne (jak myślisz, chyba trudniejsze do utrzymania niz zwykłe?), startuje medyk - czyli można, jak się chce. Ino trza chcieć. A o moje zdrówko się nie martw - tak szybko nie zejdę, bo muszę wam jeszcze krwi napsuć:)
koral

2012-08-22 11:04:17
Obiektywnie należy stwierdzić , że w postepowaniu Burmistrza brak dzialań dla mieszkańca.Doplaca Powiatowi do jego strefy, funduje własna strefę nie zważając ,że np. w Tarnowie brak chętnych.Burmistrzu mniej twórczości pisarskiej urzedasow a więcej załatwiaj drobnych spraw uprzykrzających życie i nie zasłaniaj się budżetem.
matka z Bochni

2012-08-22 16:30:50
Stefana K. autorska wersja polityki prorodzinnej. Przedszkole? A po co przedszkola? Lepiej wydać krocie na dni partnerstwa, no nie, panie "gospodarny" burmistrzu?
do "do powyżej" z godz. 22.58

2012-08-22 18:35:16
Panie Stefanie, pseudokoledzy z powiatu szyją ci buty, a przecież do wyborów są jeszcze 2 lata. Można sobie wyobrazić co będzie się działo za rok. Podkreślają "sukcesy" powiatu z przedszkolem specjalnym i medykiem aby krytykować pańską filozofię. Ja się z nią nie zgadzam ale dwulicowość powiatowych bonzów mnie poruszyła. Pana chyba też ? Podobno Całka ma startować na burmistrza z PIS-u lub od ziobrystów, jeżeli go PIS wcześniej wyrzuci. W tamtych wyborach PO wystawiła A.Kortę, który będąc dyrektorem dróg powiatowych nie ma się czym chwalić, ale chętnie pana krytykuje. Obłuda Pająka jest widoczna.
Czesiek Burczymucha

2012-08-22 20:46:52
No cóż uderza z tego wszystkiego jedno, można wręcz stwierdzić, że razi w oczy, na tym "wirtualnym przedszkolu" traci najwięcej grupka rodziców i burmistrz, a na uszach wręcz staje by zyskać "koło ratunkowe" czytaj "zamachowe", tych którzy nic nie robili, przeciwdziałali lub szykanowali tych pierwszych, którzy teraz powinni się zmobilizować najbardziej i stanąć po jednej linii frontu. A my to im oczywiście sfinansujemy solidarnie z 1% naszych podatków lub budżetu powiatu bo jego przecież stać na taką inwestycję, jedna więcej czy jedna mniej co za różnica dla bogatego skarbu państwa? A... i oczywiście pozdrawiam kolegę krwiopijcę choć moja krew nie będzie Ci smakowała bo taka mało partyjna. No i oczywiście życzę ci sto lat na Wyspie Bergamuta tam dobrej krwi znajomy mówił, że nie brakuje, nawet jest grupa ochotników i już Cię do siebie zapraszają.
do czesia

2012-08-22 22:47:53
Czesiu, bredzisz jak nawalony. o czym ty piszesz?Możesz swoje wypociny przełożyc na polski?
krótko i treściwie

2012-08-22 22:59:22
"dokonania" Kolawińskiego na półmetku kadencji: Uzbornia - syf, rynek - syf, kontynuacja KN2 i rondo - zapomnieć, strefa - pasą się kozy, a wedle osobistych zapewnień "gospodarza" w czerwcu miała już tam hulać pierwsza fabryka, teraz jeszcze to przedszkole... facet jest po prostu BEZNADZIEJNY
logik

2012-08-22 23:03:23
rozumowanie burmistrza jest rozbrajające: nie robimy przedszkola, bo może kiedyś wystarczy miejsc dla wszystkich, a na razie ta setka rodziców niech się sama martwi. A kto im kazał rodzić tyle dzieci, czemu się nie zapytali wcześniej burmistrza na ile dzieci miasto stać albo: nie robimy przedszkola, bo może zatrudnionych w nim nauczycieli trzeba będzie kiedyś zwolnić. albo: nie robimy przedszkola dla 50 dzieci, bo potrzebne jest 100 miejsc. Niech się martwią w większej grupie, będzie im raźniej, a miasto ma ich w .....
do logika

2012-08-23 00:05:58
wuefista nie kieruje sie logiką - albo inaczej: logika wuefisty jest troszkę inna od logiki niewuefistów:) I wszystko w tym temacie
trudno

2012-08-23 11:28:35
Nie ma pieniędzy, to skąd je weźmiemy? Z dupy nie wyciągniemy, za przeproszeniem...
Do ,,krótko i treściwie.''

2012-08-23 13:41:08
Uczciwy czlowiek na miare gospodarza domu .Burmistrz zaufał ,,chorągiewkom'' a oni żyją w epoce KOMUNY , bo wtedy mieli ,,wadze'' .Rozwalić personalnie UM z takich URZĘDASÓW co szkodzą poprzez poprzednie UKŁADY.
haha

2012-08-23 21:33:22
ale bidula:) nic nie może... Ale kasę z naszych pieniedzy regularnie pobiera co miesiąc. Jak by był uczciwy, to by się przynał, że nic nie potrafi i podał do dymisji. Miasto by odetchnęło
rodzic przedszkolaka

2012-08-24 00:57:37
kosturkiewicz jaki był taki był, ale zdołał zbudować nie tylko kawał drogi (knII), halę, pieknie odnowić plac Turka, zbudować dwa orliki, ale i zrobić nowe przedszkole na Niepodległości. No to mu ludzie podziękowali i wybrali nieudacznika, który nawet głupiego przedszkola (w istniejacym budynku szkoły!) nie potrafi nawet uruchomić. Żenada
ciekawski

2012-08-24 21:36:31
na nic nie ma w miescie pieniędzy,a Pan Burmistrz wystąpił do radnych z wnioskiem o podwyżkę?/dla siebie/ Ciekawe! !!!!!- czy to prawda Panie Burmistrzu?????
oburzony

2012-08-25 22:43:44
Jeżeli to prawda z tą podwyżką, to byłby skandal i niespotykana mieszanka cynizmu z chciwością.
tysięczny oburzony

2012-08-26 01:22:02
każda próba podwyższania pensji dla burmistrza w tej sytuacji ekonomicznej miasta byłaby sabotażem i zwykłym chamstwem aroganckiej władzy !!!!!!!!!!!! ludzie mogą wywieźć na taczkach autora takiego wniosku i beneficjenta podwyżki.
REKLAMA