Bochnia wydarzenia

niedziela 22 kwietnia 2012 15:22:46

Bochnianie aktywni w marszu w obronie mediów (foto)Bochnianie aktywni w marszu w obronie mediów (foto)

Kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju, a także przedstawiciele Polonii, wzięło udział 21 kwietnia w marszu w obronie wolnych mediów i TV Trwam w Warszawie. Poprzedziła go msza św. pod przewodnictwem i z homilią ordynariusza drohiczyńskiego bp. Antoniego Dydycza na pl. Trzech Krzyży.

Na zapowiadaną już od dawna demonstrację, mającą być ukoronowaniem dziesiątków jej podobnych, organizowanych w całej Polsce w obronie wolności mediów i obrony przed dyskryminacją TV Trwam wspólna, licząca razem ponad 100 osób, dysponująca wieloma transparentami ekipa bocheńsko-brzesko-wielicka udała się do stolicy dwoma autokarami.

Marsz poprzedziła msza św., podczas której bp Dydycz powiedział m.in. „Gromadzimy się tutaj, w sercu Warszawy, aby przyczynić się do jeszcze pełniejszego rozwoju naszej ojczyzny: aby otwarły się wszystkie możliwości, aby nie było zakazów i ograniczeń, takich trudności, które nie są niczym uzasadnione, chyba poza nienawiścią do prawdy i wrogością do własnego narodu”. Apelował również do dziennikarzy: „nie bójcie się Chrystusa”. – My, zebrani na Placu Trzech Krzyży, modlimy się o to, by sprawiedliwości stało się zadość, aby telewizja Trwam mogła korzystać z kolejnych osiągnięć technicznych i znalazła się na multipleksie. Oby jak największa liczba ludzi, w kraju i poza granicami, mogła korzystać z tych dobrodziejstw, jakimi nas ubogaca telewizja Trwam” – dodał.
Skrytykował też powtarzanie w prorządowych mediach stereotypy na temat słuchaczy Radia Maryja i widzów TV Trwam, że „są ludźmi starymi, zacofanymi”. - A co powiedzieć o moherowych beretach albo o cynizmie, poniżającej ironii. Tylko dziw bierze, czemu to świat bogaty, intelektualnie jakoby stojący na wysokim poziomie boi się tych małych grup rzekomo „nieudaczników”?

Po homilii bp. Dydycza odczytano oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiTV w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych. Ufamy, że TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.”

Po zakończeniu mszy do ciągle wzrastającego liczebnie tłumu przemówił za pomocą telemostu o. Tadeusz Rydzyk, przebywający w USA: „Dzisiaj na pl. Trzech Krzyży jest piękna Polska, idźmy na ulice, na place, do domów, do każdego człowieka, idźmy aż do skutku, aż do zjednoczenia wszystkich” - apelował. „Jeden z drugim a nie jeden przeciwko drugiemu, nie dajmy się dzielić. Polsce potrzeba merytorycznej rozmowy, dyskusji, debat, poznawania racji drugiego człowieka, Polsce potrzeba miłości”.

Msza zgromadziła praktycznie wszystkie środowiska prawicowe w Polsce. Oprócz najbardziej widocznych Rodzin Radia Maryja licznie stawili się członkowie NSZZ „Solidarność” Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Prawicy Rzeczpospolitej i Stowarzyszenia Solidarni 2010.

Po mszy marsz liczący według policji 60 tys., a zdaniem organizatorów nawet 120 tys. osób, zapełniając szczelnie całe Aleje Ujazdowskie na długości kilku kilometrów(!) ruszył w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przemawiał pod nią m.in. Jarosław Kaczyński, wzywając wszystkie środowiska prawicowe do zjednoczenia się m.in. w imię obrony wolności słowa.

Marsz zakończył się pod Belwederem gdzie najpierw przemówił Zbigniew Ziobro, a po nim przedstawiciele niezależnych mediów: Ewa Stankiewicz i Wojciech Reszczyński. Zwłaszcza przemówienie Ewy Stankiewicz wywarło na tłumach ogromne poruszenie.

Nawiązując do tragedii smoleńskiej, zwróciła się bezpośrednio do Donalda Tuska: „Demonstruje Pan siłę wobec słabszych. Wobec silniejszych, przed którymi ma Pan bronić interesów polskich obywateli, jest Pan wyjątkowo uległy. To postawa niegodna przywódcy, ale i po prostu mężczyzny”. Zwracając się do Bronisława Komorowskiego powiedziała m.in.: „Panie Prezydencie! Wstydzę się za Pana, ale nie dlatego, że w moich oczach jest Pan półanalfabetą, mającym problemy z polską ortografią na poziomie IV klasy szkoły podstawowej, ale za kompromitującą Pana „złotą myśl”, że „przyczyny katastrofy są arcyboleśnie proste”. Jeszcze przed wynikiem śledztwa z góry żyrował Pan rosyjską wersję zdarzeń w ślad za KGB-owcem Putinem, który morduje niezależnych dziennikarzy i wysadza budynki z własnymi obywatelami. Ani Pan ani ja nie mamy dowodów. Wszystkie dowody polskie władze oddały Rosji. Pozostaje opierać się na przesłankach, a one każą poważnie brać pod uwagę, że to był zamach. Rosja zaciera ślady na Pana oczach”.

Całość przemówienia Ewy Stankiewicz można posłuchać TUTAJ.

Marsz, mimo obecności tak wielu ludzi, odbył się (i zakończył) w zupełnym spokoju i prawie bez incydentów – ku rozczarowaniu wszystkich tych, którzy chcieliby go przedstawić jako zgromadzenie oszołomów z nienawiścią w oczach i kastetami w rekach.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

czasie bocheński

2012-04-22 15:44:32
Dziękujemy za ten fotoreportaż i w ogóle za cenne informacje. Dobrze, że jesteście w Bochni.
oral

2012-04-22 17:12:13
Również bardzo dziękuję Redakcji . A gdzie reszta bochenskich mediów łącznie z Moją Bochnią .Przestraszyli się wiary , którą gloszą POpulistycznie dla własnych korzyści!!!
Uczestnik

2012-04-22 19:15:59
Prawicowa Bochnia słabo włączyła się w ten protest. Poza Rodziną Radia Maryja było może 4 przedstawicieli Bocheńszczyzny. Ale jeszcze nie wszystko stracone. Będą następne demonstracje.
rozsądny

2012-04-22 19:25:59
Brawo nawiedzeni, wszystkie komentarze to pisiory i na pewno emeryci nawiedzeni. Wasze tracenie pieniędzy i tak nic nie da, bo musi zwyciężać rozsądek a nie wasze chciejstwo.
joker

2012-04-22 19:28:16
ten z 43 zdjecia bardzo dobrze wyglada choc po przegranych wszystkich wyborach bardzo dlugo rzekomo chorowal
123

2012-04-22 19:29:24
Ani wasz prezydent, ani premier tylko wasz Rydzyk, ojciec biznesu. Kaczyński i Macierwicz a kogo jeszcze ściągniecie do Bochni - panie Sobas?
w podskokach!

2012-04-22 21:06:07
Odliczam: 1 2 3 rozsądny joker spier... na bochnianina.
Rozsądny2

2012-04-22 23:00:41
Bardzo słuszny marsz. Trzeba walczyć z nawiedzoną władzą PO oraz z takimi komuchami jak ci z KRRiT. Takie marsze będą tylko rosły w siłę i dobrze. Musi zwyciężyć mądrość i rozsądek. Nie ważne czy starzy czy młodzi czy emeryci czy studenci - wszyscy tam byli, na razie pokojowo walczyć o swoją przyszłość we własnym kraju. Szczekanie komuchów już tylko świadczy, że zbiera w nich złość, strach i frustracja. Boją się katolików oraz TV Trwam bo mówi o nich prawdę jakimi nędznymi są politykami. Cynizm, niekompetencja, naiwniactwo, arogancja, głupota, chamstwo i wysługiwanie się obcym dworom jak to było za saskiej Polski. Teraz uniokomuna próbuje jeszcze podnosić głowę ale niech będą pewni, że niedługo te komusze głowy się poucina. Sami się ugotują w tym ich marksistowskim sosie. Mądrzy, doświadczeni, uczciwi i rozsądni ludzie muszą zwyciężyć. Jak długo jeszcze ta słaba, naiwna władza, która nie umiała w tym kraju nic zbudować (oprócz pożal się Boże kilku stadionów, które za niedługo będą odwiedzały wróble i nietoperze oraz własnych kłamliwych reklam) a wszystko spartaczyć będzie nami pomiatać? Jak długo będą nam wciskać kłamstwa o zielonej wyspie jak to wszystko jest - jak za Gierka - na kredyt, który my i nasze dzieci będą spłacać? Wywieźć ich na taczkach póki jeszcze czas!!!
Wax

2012-04-22 23:18:15
Tak, dał nam przykład o. Rydzyk jak zakładać i prowadzić media. Wszyscy katolicy powinni brać z niego przykład i po pierwsze nie bać się mówić głośno o ateistycznej zgniliźnie jaka zaczyna nas otaczać. A kimże oni są, że będą nam zabraniać mieć swoją telewizję na publicznym multipleksie? Co te zarozumiałe dranie sobie myślą? Gęby pełne tolerancji, demokracji i otwartości, a tu pokazują, że są zwykłymi faszystami ziejącymi nienawiścią do katolików. Ciekawe co na to trybunał w Strasburgu? To jawna dyskryminacja. No i brawo dla Pana Sobasa za zorganizowanie takich ciekawych spotkań.<br /><br />
Do joker

2012-04-23 02:15:25
Znam takich co przez 10 lat ganiali się po sądach bo takimi byli wielkimi "włodarzami" i to z wygranymi wyborami. Żałosne.
arty

2012-04-23 07:57:32
Głupota zagościla w komentarzach .,,popaprańcy z ,,komuchami '' idą razem w niebyt.Sprawiedliwość za Działaniem aktywnym Solidarności odradza się i to ich boli . I tego się boją.
ada

2012-04-23 15:15:31
zwracam sie z prosba do niezalerznych mediow TV Trwam i Radio Maryja o wyjasnienie przyczyny samobojczej smierci ksiedza Wojciecha bo niedlugo badzie ich wiecej niz w Smolensku
Do joker

2012-04-23 16:54:43
Wójt się już lęka?
byłam i widziałam

2012-04-23 17:58:13
dokładnie ten sam scenariusz, co w postach o Macierewiczu - zero dyskusji tylko debilne komentarze. No, ale skoro debile rządzą, to jak ma być inaczej
Ałuś

2012-04-23 22:04:26
Brr!!!!
kik

2012-04-23 22:37:14
Niestety POpaprańców nie stać na żadne argumenty bo ich nie mają. Widzą jakiego dziadostwa narobili i nie umieją się bronic jak tylko poprezz chamskie i prymitywne odzywki. Ich poziom sięgnął dna.
51

2012-04-23 22:37:59
Zdjęcie 51 - tak trzymać :)
bochniak

2012-04-25 19:10:32
Wasze p[isiory pisanie to wołanie do niebios o pomoc w przywrócenie rozumnego myślenia. Jestęście skazani na siebie, waszego Kaczora i olśnionego Macierewwicza - brawo i do przodu z waszą głupotą.
agatajas

2016-02-24 19:40:21
W obronie mediów, ciekawe czy to jest dobry sposób, ale zobaczymy jak Korepetycje z matematyki w Warszawie - Stare Miasto Preply http://preply.com/pl/warszawa/matematyka-korepetytorzy-staremiasto
REKLAMA