Bochnia wydarzenia

poniedziałek 11 kwietnia 2016 07:44:33

Bocheńskie obchody rocznicy katastrofy smoleńskiejBocheńskie obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia w całej Polsce przypomniano 6. rocznicę katastrowy lotniczej z 10 kwietnia, w której zginął prezydent RP z małżonką oraz 94 towarzyszące im osoby, udające się do Katynia na obchody 70-lecia zbrodni dokonanej tam na nich przez sowieckie NKWD.

Wśród licznych miejsc na mapie kraju, gdzie przypomniano te wydarzenia oraz czczono pamięć ofiar katastrofy, nie zabrakło Bochni. Bocheńskie obchody rozpoczęły się od mszy św. koncelebrowanej w Bazylice św. Mikołaja, zamówionej staraniem Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Po mszy kilkadziesiąt osób, poprzedzanych pocztami sztandarowymi „Solidarności”, przeszło w tradycyjnym Marszu Pamięci pod pomnik katyński przy ul. Solidarności. Pomnik ten został odsłonięty w kilka dni po katastrofie i od tego czasu pełni drugą rolę - pomnika smoleńskiego.

Na miejscu został odczytany list wiceprzewodniczącego Ruchu Społecznego – prof. Włodzimierza Bernackiego, który w tym czasie uczestniczył w obchodach warszawskich. List ten w jego imieniu odczytał Andrzej Krasoń.

Prof. Bernacki napisał w nim m. in.:

„Historia Polski naznaczona jest wieloma datami symbolizującymi śmierć oraz poświęcenie patriotów, ludzi, dla których wartością nadrzędną było dobro Ojczyzny.

Szczególne miejsce  w naszej polskiej pamięci zbiorowej mają wydarzenia z kwietnia 1940 roku. 76 lat temu doszło do aktu ludobójstwa na żołnierzach polskich, dokonanego w imieniu komunistycznych władz Rosji Sowieckiej. Zginęły tysiące polskich, całkowicie bezbronnych obywateli Rzeczypospolitej, zamordowanych strzałem w tył głowy.
Sens śmierci tych, którzy poświęcili swe życie, zawiera się w obowiązku potomnych utrwalania pamięci o swych bohaterach. Tracąc pamięć, tracimy tożsamość, przestajemy być narodem.

10 dzień kwietnia, to szczególny dzień dla naszej całej wspólnoty narodowej. Właśnie w  tym dniu pragniemy wspomnieć tych, którzy pielgrzymując  w  2010 roku do Katynia, zginęli śmiercią tragiczną. Pamiętajmy o Panu Prezydencie prof. Lechu Kaczyńskim, o jego Małżonce Marii Kaczyńskiej, o Panu Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, o wszystkich towarzyszących Im osobach, których życie zostało równie gwałtownie przerwane, jak życie oficerów mordowanych siedemdziesiąt lat wcześniej.

Dzisiaj, po upływie siedemdziesięciu sześciu lat od ludobójstwa w Katyniu i sześciu od tragedii narodowej pod Smoleńskiem, my, Polacy, posiadamy niezachwiane przekonanie nakazujące nam kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, a przede wszystkim budowanie naszej przyszłości na prawdzie. Prawdzie Katynia i Smoleńska.”

Następnie zgromadzeni złożyli u stóp pomnika, na którym zawieszono portret Pary Prezydenckiej, kwiaty i zapalone znicze. Pochodziły one od radnych Prawa i Sprawiedliwości z Rady Miasta i Rady Powiatu, Solidarności, Stowarzyszenia Civitas Christiana. Swój znicz zapalił też burmistrz miasta, Stefan Kolawiński.Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

...

2016-04-11 10:39:17
Sama śmietanka bocheńskiej pisowskiej ciemnoty - ludzie - gdzie wy macie rozum. Ale tłumy, reszta pewnie pojechała do Warszawy świadczyć o "prawdzie" smoleńskiej. Trzeba mieć nadzieję że z roku na rok będzie tych nawiedzeńców coraz mniej.
lepszy pisior niz leming

2016-04-11 11:31:10
jaśnie oświecony leming się znalazł. Siedź dalej w domu i hejtuj na necie. Tylko na to cię stać, bo swej zafajdanej mordki w życiu publicznie nie ujawnisz.
...

2016-04-11 12:35:06
No nie jest żaden hejt, tylko komentarz na tego co dzieje się w naszym kraju pod rządami PIS. Prawda jest taka i każda normalna osoba to wie, że był to nieszczęśliwy wypadek, splot kilku czynników jak zawsze przy tego rodzaju tragedii, a nie jak żaden zamach i nic już tego nie zmieni. Pytanie kto za taki stan rzeczy odpowiadał i kto był organizatorem podróży Prezydenta - czy to nie była czasem kancelaria Prezydenta Kaczyńskiego? To co teraz robi Pis i cała ta banda nieudaczników to tylko granie na emocjach i wywoływanie wojny polsko-polskiej. A tak na marginesie lepiej siedzieć w domu niż biegać pod pomnik i słuchać tych pierdół wygłaszanych przez Sobasa, Posła Biernackiego i innych - dobry lekarz psychiatra się kłania.
do powyżej

2016-04-11 13:18:01
Widać, że masz wypełnioną głowę tym czym Twój nick. Tylko współczuć.
...

2016-04-11 13:58:26
W twojej głowie jest za to cała mądrość pisowska wraz z teorią Macierewicza i jego ekspertów profesorów od puszek i kiełbasek, albo tych super fachowców od zarządzania stadninami koni. Mimo wszystko wolę zawartość mojej głowy, ale ty tego nie zrozumiesz bo ten typ tak ma i nic się nie poradzi.
do powyżej

2016-04-11 15:34:33
Tym bardziej Ci współczuję, bo pustkę w głowie wypełnia Ci żółć, nienawiść, zgorzknienie - wszystko to czym usiłujesz określić ludzi których tak bardzo nie lubisz. Nie do pozazdroszczenia jest twoja forma psychologiczna, jeżeli wyżywasz się na Bogu ducha winnych ludziach z Bochni, których jedynym przewinieniem jest to, że chcą uczcić pamięć tych , którzy tragicznie odeszli.
klinga

2016-04-11 16:42:12
jeden z matołków pokazanych na zdjęciach doktorów z zakresu inżynierii, doktorów habilitowanych z zakresu humanistyki, dyrektorów zakładów pracy, szkół, nauczycieli, emerytowanego wiceprezesa spółdzielni mieszkaniowej i wielu innych, niewymienionych przez mnie osób nazwał "pisowską ciemnotą"... Cóż, to typowy przykład "języka miłości", jakim nasz raczyły i dalej raczą lemingi, kiedyś spod znaku PO, teraz KOD. Nic dodać nic ująć. Za cały komentarz do tego prymitywnego wpisu niech świadczy rozmach obchodów w całej Polsce. Lemingowi pokurcze mogą tylko popiskiwać zza klawiatury komputera. Twarzą w twarz z nami nie staną, bo mają pełno w portkach
Mik

2016-04-11 17:29:32
Ale żenująca dyskusja. Ale najlepiej to oddaje czym się stała Polska Kiszczaka i Michnika. Bo taka Polska niestety nadal funkcjonuje.
?

2016-04-11 19:47:34
+Bóg, Honor, Ojczyzna+ Trzeba mieć wiedzę, doświadczenie i wiarę, aby iść do przodu, ku przyszłości. Dlaczego, nam tak trudno, wypracować w sobie empatię?
do Mik

2016-04-11 20:23:08
ale my się z tej Polski Michnika i Kiszczaka właśnie staramy wyplątać, przy głośnym lamencie i hejcie zwolenników starych porządków. Niech krzyczą, myślą że kogoś obchodzi ich zawodzenie i obsikiwanie nogawek
siwy dym,trzy wybuchy itd.

2016-04-11 20:42:52
Za rok będziemy bliżej prawdy-----kpina z rozumu,tylko ciemny naród to kupi. Zbeszczeszczono pomnik ofiar zbrodni w Katyniu. Czy rodziny tam pomordowanych mogą pozostawić to bez reakcji?? Katastrofa smoleńska umożliwia ,jak dotąd skutecznie ,,duktaturę ciemniaków", oraz niestety rządy nieudaczników w naszym regionie.Najbardziej to widać w powiecie.
klinga

2016-04-12 15:22:16
te, siwy dym, lecz się na nogi, bo na główkę już za późno - taka diagnoza wyłania się z twego powyższego bełkotu
Emocje czy hejt?

2016-04-12 23:28:31
Moim zdaniem niepotrzebne nikomu emocje... To, że ludzie czczą pamięć ofiar katastrofy Smoleńskiej jest naturalne. Pytanie kto z nich czci rzeczywiście a kto był tam "bo wypada". Na pewno jeden z doktorów (nie habilitowany) był tam bo "wypada". Prawdy nie znamy i bez wraku długo nie poznamy. Patrząc obiektywnie - dlaczego "ruski" wraku nie wydają??? Pewnie mają coś do ukrycia - nasuwa się samo...
klinga

2016-04-13 07:39:51
ruskie wrak wypucowały detergentami i pewnie cudów na nim nie znajdzie. Według mnie sprawa ma czysto polityczny kontekst - patrzą się nam bezczelnie w oczy i mówią "a co nam zrobicie?". Polecam "W Sieci" z ubiegłego tygodnia - ekipa z gazety dotarła w pobliże wraku i rozmawiała z żołnierzami strzegącymi hangaru. Ci twierdzą, że od 2 lat pies z kulawą nogą się nie pojawił koło wraku. Czyli nie ma "żadnych czynności śledczych", a kacapy tylko sobie z nami pogrywają. Przypomnę: kiedy oddali wrak Holendrom, zestrzelony w Donbasie i kiedy sami odebrali swój wrak z Synaju. Perfidna zagrywka Putlera, ale to bydlę tak ma
Obserwator

2016-04-13 10:30:14
Można nie tolerowac pewnych osób ale ,żeby kpić z nich i obrażać ? To potrafią tylko matoły w stylu ,, ...''
... do obserwator

2016-04-13 13:50:11
Nikt nikogo nie obraża, Ci ludzie sami siebie obrażają wierząc w zamach którego nie było. Aż nieprawdopodobne że są tam ludzie z tytułami naukowymi, ale cóż jak mamy w naszym kraju takich profesorów jak Krystyna Pawłowicz to co mówić o doktorach. Polecam kontakt z dobrym psychiatrom - może pomoże - z tym że nie na pewno.
uwaga fot 20

2016-04-13 17:05:59
na fot 20 widac ze nawet partyjni koledzy zajaca maja go juz dosc i sie od niego odcinaja. Pewnie za numery jakie ten przemadrzaly narcyz wyprawia na basenie. a to siostre zatrudni a to zwolni doswiadczona pracownice - co z odszkodowaniem? zaplacil juz ze swoich bo przeciez przegral przed sadem sprawe
do klingi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2016-04-13 19:10:39
NIE OBRAŻAJ DZIAŁACZY PO, BO WIELU Z NICH SIEDZIAŁO W WIĘZIENIACH ZA CZASÓW KOMUNY. WALCZYLI O WOLNĄ POLSKĘ, POŚWIĘCAJĄC SWOJE RODZINY. WIELU ZŁAMANO ŻYCIORYSY I ZAPŁACILI WYSOKĄ CENĘ.. NIE OBRAŻAJ CZŁOWIEKU LUDZI. NIE WIADOMO, KTO PISAŁ TEN KOMENTARZ I CZY NALEŻY DO JAKIEJŚ PARTII.
do klingi!!!!!!!!

2016-04-13 19:12:11
NIE OBRAŻAJ DZIAŁACZY PO, BO WIELU Z NICH SIEDZIAŁO W WIĘZIENIACH ZA CZASÓW KOMUNY. WALCZYLI O WOLNĄ POLSKĘ, POŚWIĘCAJĄC SWOJE RODZINY. WIELU ZŁAMANO ŻYCIORYSY I ZAPŁACILI WYSOKĄ CENĘ.. NIE OBRAŻAJ CZŁOWIEKU LUDZI. NIE WIADOMO, KTO PISAŁ TEN KOMENTARZ I CZY NALEŻY DO JAKIEJŚ PARTII.
klinga

2016-04-14 20:25:04
"uderz w stół, a..." wystarczy, że człowiek napisze o swoistej odmianie "języka miłości", stosowanej tutaj przez pewnego gostka, a już dowiaduje się, że "obraża" PO. Prawda boli? To peowcy są wyłączeni z krytyki tylko za to, że niektórzy z nich siedzieli z mamrze? Od kiedy to kombatanctwo zwalnia od krytyki?
do klingi

2016-04-16 18:17:18
Nie obrażaj ludzi człowieku, bo w każdej partii są różni ludzie, godni i niegodni, w tych prawicowych też.
goi

2016-04-17 11:31:34
PiSlamiści żałośni niszczyciele Polski
KOP

2016-04-17 11:33:04
PISLAMIŚCI NIEUDACZNIKI
do KOP

2016-04-27 09:57:12
klasyczna "mowa miłości" leminga spod znaku KOD, PO i nowoczesnej. Niedobrze się robi od tego jadu. Ale kto jadem wojuje sam od jadu zginie...
REKLAMA