Bochnia wydarzenia

środa 14 sierpnia 2013 00:41:21

„Bocheńska” autostrada dalej nie dla tirów?„Bocheńska” autostrada dalej nie dla tirów?

Jest już praktycznie przesądzone, że od początku listopada przejazd odcinkiem autostrady A-4 Targowisko-Tarnów będzie płatny dla busów, autobusów i ciężarówek powyżej 3,5 ton. Nie oznacza to jednak automatycznego zezwolenia wjazdu na nią dla samochodów powyżej 12 ton.

Nie ma chyba drugiego takiego kuriozum, jak autostrada przebiegająca obok Bochni. Wybudowana za naprawdę ciężkie pieniądze, podobno spełniająca wszystkie rygorystyczne przepisy budowlane i bezpieczeństwa, a jednak od chwili jej uruchomienia nie spełnia podstawowych założeń, dla których ją budowano – nie odciąża Bochni i Brzeska od uciążliwego ruchu największych ciężarówek.

Stało się to za przyczyną „lobby tarnowskiego”(władze miasta Tarnowa, wicemarszałek Roman Ciepiela, były minister Aleksander Grad) które skutecznie blokuje drogę przed wjazdem na nią największych samochodów ciężarowych (powyżej 12 ton). Przyczyna jest prozaiczna – autostrada kończy się (i jeszcze długo będzie kończyć) właśnie w Tarnowie i to przez to miasto musiałyby przejeżdżać samochody zjeżdżające z autostrady na dawną krajową „czwórkę”. Ponieważ Tarnów (podobnie jak Bochnia) nie ma łącznika autostradowego (niedbalstwo i bezmyślność rządu PO) zjazd ten dokonywałby się po drogach nienadających się do tego. Można zatem zrozumieć tarnowian, że bronią się przed tym rękami i nogami, ale dlaczego naszym kosztem? Obwodnica Bochni już od dawna nie jest drogą peryferyjną (przebiega dosłownie nad drugim co do wielkości osiedlem św. Jana) i uciążliwości, biorące się z poruszania nią tirów, są powszechnie znane.

Od uruchomienia autostrady pod koniec listopada ubiegłego roku drogowcy wykonali całą serię badań, które miały wykazać, czy obawy władz Tarnowa są słuszne czy też przesadzone. Decyzja co do zniesienia lub też utrzymania zakazu wjazdu ciężarówek powyżej 12 ton wciąż jednak nie zapadła i wiadomo, że są silne naciski na utrzymanie zakazu. Jednak system ViaToll może zostać uruchomiony bez względu na tę decyzję.

System mógłby ruszyć od listopada i objąć ciężarówki, busy oraz autobusy powyżej 3 i pół tony. Kierowcy samochodów osobowych mogliby się cieszyć darmowym przejazdem nawet o kilka lat dłużej. Przejazd samochodem osobowym A4 z Krakowa do Tarnowa po montażu bramek będzie kosztował prawdopodobnie ok. 8 zł.Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

mio

2013-08-14 05:57:01
już zdzierstwo, a wybudowali to za nasz podatek drogowy
PO głowie ich postukać

2013-08-14 07:22:26
POlitykierzy psia ich ....
bochniak

2013-08-14 08:29:22
Kto ukróci tych panów, czy to nie skórw.....o. Grad i Ciepiela- czy to są bogowi, Kiedy wreszcie będziemy państwem prawa? Czy autostrada jest ich własnością. Proszę ludzi potrafiących trafić skutecznie ,aby zainterweniowali do Unii Europejskiej , bo oni dali pieniądze i nie może być prywaty PANÓW z PO. Ciepiela jeździ, mąci ludziom na spotkaniach a w gruncie rzeczy jest zwolennikiem swoich interesów, czy tak powinno być. Czy Tarnów jest pod specjalną ochroną, tak bo ma u siebie decydentów a innym wara - oto demokracja.
bochniak2

2013-08-14 08:45:08
Dokąd w GDDKiA Oddział Kraków będą ludzie dla których drogownictwo to czarna magia, to każdy aparatczyk będzie nimi sterował a oni będą pokorni. Mamy przykład na naszej Obwodnicy - w grudniu ukończony remont od Wiśnickiej w górę a już grzebią na nowo wtym samym miejscu podkopując bezmyślnie ekrany . I tego nikt nie widzi i toleruje fuszerkę za nasze pieniądze !!!
urbanista

2013-08-14 09:04:31
to są poważne tematy a nie jakaś tam buda na Łychowie!!
kolawiński wizytuje usa(?!), a gdzie jest pająk?

2013-08-14 10:27:11
W Bochni rajcy miejscy przez rok obradowali jak dać podwyżkę dla burmistrza-ambasadora, zamiast zmusić go aby budował łącznik do A4. Teraz GDDKiA będzie miała pretekst - u was ciężarówki nie mogą wjechać na krajowa "czwórkę". Czyli trzeba zostawić zakaz na A4 dla ciężarówek z Szarowa do Tarnowa. Zwolenników Pająka trzeba pytać -czy ten słaby starosta ale świetny działacz PO tak samo nabrał wody w usta przy tej sprawie jak przy likwidacji dyspozytorni pogotowia w Bochni ? Kolejna kompromitacja rady powiatowej, zarzadu, starosty i władz miasta.
koral

2013-08-14 10:51:06
Jestem pewien ,że teraz pod przewodnictwem Pana Raczyńkiego Łapczyca zrobi porządek !Niech tiry testują autostradę w czasie gwarancji, chyba,że odbierający boją się,że się rozsypie.Koniec układom !!!
nuta

2013-08-14 12:43:24
a gdzie sie podzial były prominentny dzialacz PSLu niejaki LUDWIK ? A gdzie jest radna PISu pani Bernadeta? A gdzie jest szef PISu niejaki Józef a gdzie jest poseł Edward. Przeciez oni tyle moga......
Pytanie

2013-08-14 14:03:53
A dlaczego tiry nie mogą zjeżdżać w Brzesku ?!
mieszczuch

2013-08-14 15:22:35
Mają rację popieram .Każdy niech im w miarę swoich możliwości pomaga.Górny gościniec to duża zasługa Sołtysa, który chodząc po domach uzyskiwał zgody na dobrowolne oddanie pod drogę terenu.A teraz szczekają a nie pomagają Radnemu .
bochniak

2013-08-14 16:58:45
W tej sytuacji apeluję do mieszkańców - już od zjazdu w Szarowie i dalej Targowisko, Moszczenica, Łapczyca i Bochnia a później od zjazdu w Brzesku - aby skutecznie zablokować zjazdy tirów. Może władza centralna RP rozwiąże to widzimisię Grada i Ciepieli. Czekam na poparcie i działanie . Tylko w ten drastyczny leperowski sposób należy rozmawiać z ludźmi mającymi wpływ na podjętą głupią decyzję.
jan

2013-08-14 17:50:06
Starostowie i rady powiatu bocheńskiego i brzeskiego oraz wójtowie i burmistrzowie z radami miast i gmin na trasie od Szarowa po granice powiatu tarnowskiego / ci są lojalni wobec włodarzy Tarnowa/, pokażcie swoj osobowość w załatwieniu tak istotnego problemu. Autostrada otwarta, a Ciepiela i Grad to blokują. Nie uginajcie się pod ich tłumaczeniami bo one są nikczemne. Tarnów i jego władcy nigdy nie dbali o powiaty Bochnia i Brzesko.
Z OSTATNIEJ CHWILI !!!!!

2013-08-14 21:33:59
WÓJTOWIE KŁAJA I DĘBNA POPARLI PROTEST , KTÓRY WÓJT GMINY BOCHNIA OSOBIŚCIE PRZEKAZAŁ WICEMINISTROWI TRANSPORTU ODPOWIEDZIALNEMU ZA AUTOSTRADY. ZANOSI SIĘ NA WIELKĄ BLOKADĘ ALBO NA ...SPEŁNIENIE POSTULATÓW BOCHEŃSKICH , WIELICKICH I BRZESKICH SAMORZĄDÓW.
Paul

2013-08-15 16:51:43
Adresatem lub przynajmniej otrzymującym pisma w tej sprawie-do wiadomości- ,powinny być odpowiednie instytucje unijne, przekazujące pieniądze na budowę polskich autostrad ;
xxx

2013-08-28 19:38:38
nie wiem czy Ktoś wie ,ze do 2016r Niepołomice maja mieć zjazd z autostrady.
REKLAMA