Bochnia wydarzenia

wtorek 14 stycznia 2014 11:28:48

1,5 mln złotych długu za umowę śmieciową?1,5 mln złotych długu za umowę śmieciową?

Zgodnie z raportem, jaki na grudniowej sesji złożył Radzie Miasta zastępca burmistrza Robert Cerazy w miejskiej kasie miesięcznie brakuje na opłaty za wywóz śmieci około 80 tys zł.

Władze miasta przygotowały informacje na temat funkcjonowania i finansowania nowego systemu odbierania odpadów na wcześniejsze życzenie radnych. W przedstawionych informacji wynika, że od kiedy obowiązują nowe zasady, a więc od 1 lipca 2013 r., miesięcznie na pokrycie wydatków związanych z odbiorem i wywożeniem odpadów brakuje 80 tys. zł. W ciągu 6 miesięcy funkcjonowania nowych zasad kwota ta urosła do prawie pół miliona złotych, a ponieważ kontrakt na odbiór odpadów został podpisany na półtora roku, dług może wzrosnąć do 1,5 mln złotych.

Co jest powodem śmieciowego problemu? Władze miasta poinformowały, że zakładano, iż deklaracje śmieciowe wykażą około 30 tys. osób, które będą musiały płacić za wywóz śmieci. W rzeczywistości jednak deklaracje wykazały ilość osób o ponad 4 tys. Mniejszą, a co za ty idzie suma uzyskana z opłaty śmieciowej jest niższa niż się spodziewano. Władze miasta zakładały również, że w ciągu całego okresu obowiązywania kontraktu z Bochni zostanie wywiezionych 18 tys. ton śmieci. Tymczasem, jeżeli ilość śmieci wywiezionych w 2014 r. będzie porównywalna z ilością odpadów z II połowy 2013 r. to w sumie da to 10-11 tys. ton, a więc około 2/3 tego co zakładano. Jednak jak poinformował prezes BZUK Sławomir Kołodziej przeszacowanie ilości wywiezionych odpadów nie wpłynęło na cenę:

Gdybyśmy jako zwycięzca przetargu zakładali, że wywieziemy w ciągu 1,5 r. z Bochni 18 tys. ton śmieci, to ofertę wycenilibyśmy na ponad 9 mln zł a nie na niespełna 6 mln złstwierdził Sławomir Kołodziej.

Radni zarzucali burmistrzowi, że problem pojawił się na własne życzenie. Zdaniem Bogdana Kosturkiewicza przetarg można było ogłosić i rozstrzygnąć znacznie wcześniej a gdyby okazało się, że jego zwycięzca zażądał zbyt wysokiej ceny, wtedy byłby jeszcze czas na to, by go unieważnić i przeprowadzić postępowanie raz jeszcze. Zdaniem niektórych radnych przetarg można było ogłosić na pół a nie na półtora roku.

W jaki sposób problem może zostać rozwiązany?

Aby zwiększyć wpływy z opłaty śmieciowej Urząd Miasta zamierza uszczelnić informacje dotyczące ilości osób, która są zobowiązane do jej zapłaty. Możliwe jest również obniżenie ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za wywóz odpadów konsorcjum na czele którego stoi BZUK. Ale zdaniem prezesa Kołodzieja oznaczałoby to zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów:

Jest wstępna zgoda firm na renegocjacje kontraktu, ale pod jednym warunkiem: mniej pieniędzy to mniej pracy - stwierdził Sławomir Kołodziej.

Ostatnim rozwiązaniem, które brane jest pod uwagę przez władze Bochni to podniesienie stawki opłaty śmieciowej:

System się nie bilansuje i w takiej wersji nie może dalej funkcjonować. Najprostszym sposobem bilansowania systemu i zwiększenia wpływów do budżetu z tytułu tzw. podatku śmieciowego byłoby podniesienie stawek. Traktujemy to jednak jako ostatni krok do samofinansowania się systemu stwierdził Robert Cerazy.

[MK]

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

karlista

2014-01-14 12:02:57
Panie Cerazy - dlaczego Obywatel ma płacić za niekompetencje Urzędników. Bzuk niech nie podskakuje tylko niech przyzna się ,że jako spółka miasta świadomie wprowadził UM w BŁĄD ! A to jest karalne ?
Olek

2014-01-14 16:30:55
Śmieci bedą mieszkańcy przywozili na dziedziniec UM i BZUKu bo tak dalej być nie może. Bzukowi trzeba dopłacać do śmieci do autobusów i do całej tej dziwacznej spółki. A może taniej byłoby wymienić tego prezesika kolodzieja
Horrendalne

2014-01-14 18:50:34
Jak urzędnicy się za coś wezmą to jest pewne na 100%, że chodzi o wyciąganie pieniędzy z naszej kieszeni. Miało być lepiej - już jest drożej o zaczynają się schody. Komu przeszkadzały stare ustawy!!!
NW

2014-01-14 21:06:39
Widać po tym Panie Robercie że kolejnym personalnym błędem Burmistrza było przejęcie ludzi z Wiśnicza. Podniesienie opłat za śmieci kóre już są bardzo drogie? Ja się na to jako mieszkanka tego miasta nie zgadzam. Wczęsniej płaciłam dużo mniej i jakoś wszyscy byli zadowoleni. A Prezes Kołodziej..... Tak to największy błąd Kosturkiewicza gdyż trzeba było go zwolnić szybciej niż Kolawińskiego z MPEC-u.
less

2014-01-14 23:19:22
Macie, coście chcieli - czyli rządy "apolitycznych" nieudaczników. Bochniacy dla Bochni i Niezależny Komitet Wyborczy na śmietnik! I to czym prędzej tym lepiej
GOL

2014-01-15 06:49:44
Oj biedna ta władza w Bochni - same wpadki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A gdzie te sukcesy miały śmieci być tasze niż w gminie wiejskiej BOCHNIA - a tu taka dziura .
wow

2014-01-15 16:42:38
jako mieszkaniec bochni ciesze sie źe nie ponieśli jeszcze opłat i gmina nie wyciaga do mnie reki po pieniadze...a gdzie byli radni niech teraz radzą od 2012r, wszyscy wiemy ze stary sytem byl ok ale jak poslowie uraczyli wszytkivch taka ustawa to co moga zrobic gminy, kaźdy orze jak moźe i komu by to było potrzebne do szczęścia zeby zmjniac sstara ustawę
miastowy

2014-01-15 23:15:53
jedno wielkie bagno. Tylko wybory mogą coś zmienić
na śmietnik historii

2014-01-17 16:49:40
Jeśli chce się zaśmiecić Bochnię do końca, ( bo niestety jest brudnym miastem!) to trzeba zmniejszyć częstotliwość odbioru śmieci (sic!)- genialny pomysł Prezesa. Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy: błędy urzędników w prognozowaniu kosztów. Niestety za NISKO wyszacowano opłaty za wywóz i teraz tak, czy inaczej to idzie z naszych a nie władzy pieniędzy.. Eeeee takie rządzenie. A burmistrz obiecuje OBNIŻKI opłat na zebraniach osiedlowych- DYLETANT
przepowiadam

2014-01-19 16:25:04
śmieci ostatecznie pogrążą Kolawińskiego, to będzie taki mały, ozdobny gwoździk do trumny tej ekipy
Paul

2014-01-20 15:19:21
Nie ma powodu krytykować Z-cę Burmistrza a raczej trzeba ostrzec , aby nie wkładał "głowy pod topór" . Załatwienie kwestii" bilansowania systemu opłat za śmieci"należy do Organów Gminy czyli : Pana Burmistrza , Rady Miasta oraz Skarbnika Miasta , których musi wesprzeć Spółka BZUK i pozostałe Spółki -żyjace z Miasta i opłat wnoszonych przez mieszkańców. Próba sięgnięcia , w tej sprawie, po dodatkowe pieniądze od mieszkańców, będzie blamażem obecnej władzy. Szczególnie jeżeli w pamięci odszuka się słowa -odprawy zostały zabezpieczone w budżecie na 2014 r;
Niech BZUK obniży cenę !!!!!

2014-01-21 23:10:29
Przecież BZUK jest w całości spółką miejską wiec niech niech burmistrz miasta KAŻE im obniżyć cenę. A nie przerzucać ciężar wysokich kosztów śmieci na obywatela !!!!!! Może jednak tu jest podwójne dno ? Przecież BZUK bezsensownie prowadzi od 3 lat także przewóz ludzi. Tutaj musza dokładać ale wstydzą sie podać ile naprawdę dokładają z miejskiej kasy.
fly so high

2014-01-22 20:21:24
Przecież jest umowa z mieszkańcami więc wywozić trzeba po zadeklarowanych stawkach, tak było podpisane. A grafik wywozu powinien być tak zrobiony żeby nie trzeba było liczyć tygodni.
iyC7Nzr3G60

2015-10-03 04:22:40
This has made my day. I wish all pognitss were this good.
TapkVtMR

2015-10-08 23:05:32
If your <a href="http://ghilixgjcua.com">arltices</a> are always this helpful, "I'll be back."
tb5sLYYqYgU

2015-10-09 18:18:39
It's posts like this that make surfing so much plesruae http://fvlhmgtdha.com [url=http://fokrljwqyap.com]fokrljwqyap[/url] [link=http://smtmtmkqbit.com]smtmtmkqbit[/link]
XOHpWQF4k

2015-10-10 00:56:02
I'm out of league here. Too much brain power on <a href="http://aizimbg.com">dislyap!</a>
REKLAMA