Bochnia wydarzenia

czwartek 28 maja 2015 20:17:49

Szkoła Muzyczna przejmie kamienicę przy Rzeźnickiej? Szkoła Muzyczna przejmie kamienicę przy Rzeźnickiej?

Podczas majowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska obecny był Krzysztof Krawczyk, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Podczas obrad prosił on radnych, aby wyrazili swoje stanowisko co to zlokalizowania w kamienicy, znajdującej się przy ulicy Rzeźnickiej 3, szkoły muzycznej. Obecny bowiem budynek jest niewystarczający.

Kamienica, znajdująca się przy ulicy Rzeźnickiej, położona jest na działce o wielkości 231 m2. Powierzchnia użytkowa samego budynku wynosi niespełna 450 m2. Jak podczas obrad komisji poinformował Tomasz Kuc, naczelnik wydziału gospodarki mieniem komunalnym i rolnictwa, budynek ten został przeznaczony do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego uchwałą rady miasta 28 maja 2009 roku. Mimo kilku odbytych przetargów nie udało się go sprzedać. Pierwotnie cena wywoławcza wynosiła 938 tys. zł. W ubiegłym roku była to już cena sporo niższa i wynosiła 700 tys. zł. Mimo to i tak kamienica nie znalazła nowego właściciela.

Nabycie lokum przez szkołę muzyczną jest możliwe w następujących formach: darowizna, sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym, sprzedaż w trybie bezprzetargowym z udzieleniem bonifikaty, a także możliwość dzierżawy tej nieruchomości.

Jak podczas posiedzenia komisji komunalnej przyznał Krzysztof Krawczyk Bochnia od wielu lat czyniła starania o to, żeby w mieście powstał drugi stopień nauczania artystycznego. W końcu udało się decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego utworzyć szkołę muzyczną drugiego stopnia, która funkcjonuje w Bochni od 1 września 2014 roku. Budynek, w którym się znajduje przy placu gen. Leopolda Okulickiego, stał się jednak zbyt mały, dlatego też zdecydowano się poszukać dodatkowe lokum dla bocheńskiej szkoły. - W związku z tą decyzją odbyła się rozmowa z ministrem, że będzie potrzeby lokal dodatkowy. Rozbudowa obecnej szkoły jest niemożliwa ze wzglądu na jej usytuowanie oraz bardzo podmokły teren – przyznał dyrektor szkoły muzycznej, który zaznaczył, że prowadził rozmowy ze starostą bocheńskim Ludwikiem Węgrzynem oraz wójtem Gminy Bochnia Markiem Bzdekiem na temat zlokalizowania szkoły muzycznej. Pod uwagę był brany m.in. dawny hotel „Florian” oraz piętro budynku bocheńskiej prokuratury. Nigdy jednak nie doszło do żadnych konkretów w tych rozmowach.

Radny Robert Żelichowski zaproponował, że najlepszą opcję zarówno dla miasta jak i szkoły muzycznej będzie dzierżawa budynku przy ulicy Rzeźnickiej na okres przynajmniej 20 lat. Jednym z powodów tak długiego czasu dzierżawy są wymogi ministerstwa kultury. Wniosek radnego poparli wszyscy radni zasiadający w komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Po otrzymaniu „zielonego światła” od radnych na nabycie kamienicy Krzysztof Krawczyk będzie kontaktował się z departamentem ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. To od tej jednostki będzie zależało ostatnie, najważniejsze słowo odnośnie ewentualnego nabycia budynku oraz jego trybu.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Propozycja bez sensu.

2015-05-28 22:13:17
Tak jak przewidywali pesymiści - łatwiej było dyrektorowi Krawczykowi uzyskać zgodę ministra kultury na otwarcie w Bochni średniej szkoły muzycznej niz załatwić siedzibę dla szkoły u burmistrza i starosty . Mimo apelu sprzed 3 lat podpisanego przez wszystkich burmistrzow i wójtów gmin w powiecie , były starosta Pająk nie przekazał na ten cel budynku po starym pogotowiu. Pamiętam jak Kolawinski publicznie obiecywał na szkołę budynek po Studium Medycznym ale jak zwykle nie dotrzymał obietnic. Przeniesienie tam Straży Miejskiej świadczy ponadto o kompletnym braku wyczucia u Kolawinskiego i radnych miejskich poprzedniej kadencji !!!!!!!!!! Kamienica przy Rzeźnickiej jest za mała , wymaga ogromnych nakladów na remont i nie ma miejsca na parking !!!!!!!! Panie dyrektorze Krawczyk, media powinny wyegzekwować aby Kolawinski dotrzymał słowa !!!!!
Paul

2015-05-29 07:50:42
Pozytywna odpowiedż, Radnych Miasta na apel Dyrektora Szkoły Muzycznej, nie może przesłaniać faktu, że lokalizacja dla Szkoły, w budynku "po starym pogotowiu",byłaby z wielu względów korzystniejsza- parking, brak uciążliwości tzw."sąsiedzkiej". Nasuwa się pytanie- jak długo, obiekt należący do Starostwa, będzie stał pusty i jakie plany, wobec tego "pustostanu" ma obecny Zarząd Powiatu? Lokalizacja placówki- której szefuje Pan Krawczyk- w budynku, który obecnie zajmuje SM, była najbardziej pożądaną lecz faktycznie, to Organy GMBochnia zdecydowały inaczej o jego przeznaczeniu. W tym przypadku- zadecydowano, wyremontowano i przekazano do użytkowania SMiejskiej
sufler

2015-05-29 14:05:29
Przecież budynek przy Rzeźnickiej byłby w sam raz dla Straży Miejskiej, a ich obecną siedzibę można przeznaczyć na szkołę. I blisko dotychczasowego budynku szkoły i MDK. Idealne usytuowanie!
ue

2015-05-29 14:47:48
sufler ma rację! Ciężko sobie wyobrazić szkołę w tej lokalizacji.
Popieram suflera

2015-05-30 09:47:33
Trzeba być ciężkim idiota aby w najbardziej okazalym budynku na Plantach umieszczać siedzibę straży miejskiej. Są tam jeszcze wolne pokoje, jeszcze tam zlokalizuja szalety miejskie , ha, ha, ha ?! Władze miasta powinny wycofać sie z głupich decyzji !!!!!!!!!!!! Budynek na Rzeźnickiej byłby w sam raz dla Straży. Szkoła muzyczna II stopnia w budynku Medyka ożywi Planty w Bochni . Byłaby dobrym początkiem ich rewitalizacji.
sufler ma racje

2015-05-30 10:01:02
Pamietam jak kilka lat temu pan Lysy b. Wójt gminy Bochnia i pan Tadeusz Skoczek z Warszawy rozpoczynali starania o utworzenie w Bochni Średniej Szkoły Muzycznej. Władze miasta i powiatu przez ten czas nie potrafiły zapewnić lokum dla szkoły. Na portalu bochenskim wisi jeszcze artykuł o tym jak Kolawinski obiecywał na szkołę muzyczną budynek po Medyku.
Moze referendum ? Wynik jest pewny !

2015-05-30 10:08:08
Szkoła do budynku starej dyrekcj Żupy Solnej (studim medyczne) !!!!! Straż miejska na Rzeznicką !!!!! Gdyby w tej sprawie ogłosić referendum to wynik byłby pewny !!!! A frekwencja byłaby b.duza bo zainteresowanie szkołą jest ogromne.
Konsyliator

2015-05-30 10:15:13
Popieram wniosek suflera ale... Szkoła II stopnia ma charakter regionalny, wiec powiat i gminy mogłyby partycypować w kosztach remontu kamienicy na ul. Rzeźnickiej - aby tam przenieść Straż Miejska i przekazać szkole budynek na Plantach .
logika

2015-05-30 13:08:28
Nie wiem skąd te wasze pomysły z różnymi przeprowadzkami bo wystarczy logicznie pomyśleć. Ogólnie jestem przeciwnikiem straży miejskiej w miasteczkach wielkości Bochni ale skoro jest i już ma lokum to koszty przenosin byłyby ogromne zwłaszcza że do budynku przyłączony jest cały monitoring miejski dodatkowo na potrzeby szkoły trzeba by sale odnowić (wygłuszyć itp) a remont już jakiś zrobiono. Stąd przenosiny zupełnie nierealne finansowo. Co do Rzeźnickiej jest to pewna możliwość...ale uważam że ruch samochodowy powinniśmy wyprowadzać z centrum, a tam nie ma parkingu żeby nawet dzieciaki odebrać. Wracam tu do wielokrotnie już podnoszonego tematu budynku po byłym pogotowiu. Idealna lokalizacja, ładny budynek, który niszczeje, sporo miejsca. Przy dobrej woli powiatu (który i tak prowadzi nadzór nad szkołami II stopnia) można by budynek wyremontować i stworzyć tam centrum kulturalne. Biorąc pod uwagę dodatkowo że powstanie parkin park&ride w pobliżu można by dzieciaki odwieźć rano, zostawić samochód, pojechać do pracy np do Krakowa i wrócić. Zachęcam do rozmów i Pana Burmistrza i Starostę- wybierzcie logiczne rozwiązanie Panowie!
Puzon

2015-05-30 16:11:43
A czy jest sens tworzyć szkołę II stopnia. Ilu uczniów jest teraz w oddziale II stopnia przy szkole muzycznej ? dwóch, może czterech. Jeżeli ktoś decyduje się na naukę II stopnia to jeździ do Krakowa nie dlatego, że w bochni nie ma, tylko chodzi o poziom nauczania, możliwości dalszej wyższej edukacji. Mamy coraz mniej dzieci, chcą zamykać szkoły bo się nie opłaca. Tutaj mamy do czynienia z chorymi aspiracjami P. Dyrektora, żeby w jakiś sposób zaistnieć w Bochni.
Do Puzona

2015-05-30 23:13:19
Naprawdę to ty jesteś głupi klarnet. Duża ilośc miast powiatowych w Polsce ma juz u siebie średnie szkoły muzyczne. Jezeli dyrektorowi udało sie uzyskać w ministerstwie decyzję i pieniądze na działalność szkoły 2-go stopnia to psim obowiązkiem samorządu było zapewnić lokum dla szkoły. Jeżeli Kolawinski obiecywał na to budynek po b. Medyku to dlaczego wyłożył kasę na jego adaptację dla straży miejskiej ? Rozliczyć do spodu Kolawińskiego !
Puzon jest trąba !!!!!

2015-05-31 09:58:54
Mam dziecko które od 5 lat chodzi do szkoły muzycznej w Bochni. Nauczycielka mówi ze córka jest bardzo utalentowana i powinna kontynuować naukę w szkole II stopnia. Bardzo dobrze ze taka szkoła powstała w Bochni bo do Krakowa dziecka nie puścimy, za dużo tam niebezpieczeństw. Poza tym byłaby ogromna strata czasu na dojazdy a przecież jeszcze córka będzie chodzić do liceum w Bochni. Dla władz miasta bardzo ważną sprawą lokalną , a nawet honorową powinno być zapewnienie szkole muzycznej godnego lokum. Panie burmistrzu. To nie jest prośba, to jest żądanie bo bierze Pan ogromną pensję ponad 12 tysięcy złotych ale niewiele Pan robi.
Paul

2015-05-31 21:13:06
Do sufler- która, z pozostałych lokalizacji ( możliwych)jest bardziej odpowiednia?
logika

2015-06-01 09:36:04
Jeszcze jedna kwestia- czy określono ile pomieszczeń jest potrzebnych? Bo jeśli chodzi o kilka salek to zapewne jest możliwość ulokowania w obiektach należących do miasta lub powiatu. Biorąc pod uwagę ilość chętnych na II stopień szkoły wielce nieuzasadnione wydaje się udostępnię w całości takiego mienia komunalnego jak cała kamienica zaraz obok rynku. Podnoszę kwestię jak w poprzednim wpisie że takim obiektem kulturalnym ze względu na historią, architekturę, parking może stać się budynek po byłym pogotowiu. Jeżeli natomiast zostaną przedstawione realne potrzeby i faktycznie będzie to kilka sal to zapewne straż miejska nie miała by nic przeciwko takim sąsiadom i znalazło by się kilka pokoików na Planatach. Jestem też ciekawy do kogo należy budynek przy Pl. Okulickiego gdzie kilka lat temu była Galeria Bezdomna- bo tam ze względu na lokalizację było idealne miejsce? Ostatnia kwestia- mówi się ostatnio o strategiach, współpracy tworzenia jakiś kampusów itp. Czemu by nie wykorzystać obecnych potrzeb szkoły z potrzebami kulturalnymi powiatu. Mamy kilka stowarzyszeń m.in. Kotłownia, mamy muzyków mamy orkiestrę górniczą. Można by pomyśleć o jakimś centrum muzyki gdzie sale miałaby szkoła ale też te wszystkie grupy. Tutaj fajnym miejscem, gdzie mona by np stworzyć aulę koncertową byłby budynek starej kotłowni/warzelni (budynek przy kominie) przy szybie Campi. Pewnie nierealne ze względu na interesy wielu grup ale my jako obywatele i nasi wybrani politycy powinni wykorzystywać takie sytuacje potrzeby żeby ruszyć do przodu o tworzyć nowe ciekawe przestrzenie dla obywateli, bo nie chodzi o to aby pozbyć się problemu i dać jakiś budynek ale mieć wizję co najbardziej będzie korzystne dla wszystkich obywateli nie tylko jednej grupy.
bochniak

2015-06-09 19:47:08
na szkołę muzyczną powinni dać budynek po medyku. rada i burmistrz nie czuja bluesa !!!!!!!! straży miejskiej nie jest potrzebny taki pałac !!!!!!!!!!!!!!
REKLAMA