Bochnia wydarzenia

czwartek 06 września 2012 20:12:24

Czy RPK zalega BZUK-owi i Bochni około 300 tysięcy złotych? Czy RPK zalega BZUK-owi i Bochni około 300 tysięcy złotych?

Miasto zaoszczędziło na wyjściu ze spółki RPK

W czasie sesji Rady Miasta prezes BZUK Sławomir Kołodziej poinformował, że RPK zalega jego spółce około 150 tys. zł. Podobną kwotę, zdaniem Skarbnik Miasta Grażyny Zioło RPK nie zapłaciło Urzędowi Miasta za korzystanie z miejskich przystanków autobusowych. Prezes RPK odpiera jednak te zarzuty.

W sierpniowej sesji Rady Miasta uczestniczyli prezesi spółek komunalnych, którzy prezentowali sytuację w swoich spółkach oraz odpowiadali na pytania radnych. Tych ostatnich najbardziej, ze względu na ogromne zainteresowanie lokalnej społeczności, intrygowała kwestia Bocheńskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz kondycja finansowa będącego jego częścią Bocheńskiego Zakładu Komunikacji.

Jak poinformował radnych prezes Kołodziej, BZK otrzymało w ubiegłym roku z budżetu miasta dotację w wysokości 700 tys. złotych. Pieniądze te, w połączeniu z dochodem ze sprzedaży biletów, nie zaspokajają wszystkich potrzeb miejskiego przewoźnika, a „dziura w kasie” wynosi około 160 tys. złotych. Zdaniem prezesa Kołodzieja, jeżeli w przyszłym roku nie dojdzie do gwałtownego wzrostu cen paliwa, zwiększenie dotacji do 860 tys. zł. pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów BZK. Informacja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony radnych, którzy podkreślali, że przed uruchomieniem oddzielnego miejskiego przewoźnika, w ostatnim roku współpracy z RPK miasto dopłacało do gminnych autobusów 1,3 mln zł. Teraz więc komunikacja miejska kosztuje Bochnię prawie pół mln złotych mniej.

Najwięcej komentarzy wywołała jednak informacja o tym, że RPK zalega z zapłatą około 150 tys. zł. BZUK-owi z tytułu dzierżawienia bazy. Jak przyznała Skarbnik Miasta Grażyna Zioło, nieco mniejszą kwotę wynoszą natomiast zobowiązania RPK wobec Miasta z tytułu korzystania z miejskich przystanków. Prezes BZUK nie chciał szerzej komentować całej sprawy:
W związku z tym, że sprawą zajęli się radcy prawni i wkroczyła na drogę sądową, nie chciałbym się wypowiadać, bo jest od tego sąd. Natomiast nie ulega wątpliwości, że są zaległości wobec BZUK-u wynikające z dzierżawy placu, na którym znajduje się baza RPK.

Druga strona sporu ustami prezesa RPK odpowiada jednak, że zaległości w stosunku Urzędu Miasta i do BZUK-u nie ma. Lucjan Zapała (szef RPK) twierdzi, że zgodę na korzystanie z większości przystanków na terenie Bochni otrzymuje od Wojewódzkiego Zarządu Dróg (wyjątkiem są przystanki na os. Niepodległości, Placu Pułaskiego i przy dworcu kolejowym) a więc roszczenia Urzędu Miasta są w większości bezpodstawne. Podobnie, jego zdaniem, wygląda sprawa faktur wystawianych przez BZUK. BZUK przysyła nam faktury opiewające na kwotę około 10 tys. zł miesięcznie za korzystanie z placu, na którym znajduje się nasza baza. My jednak odsyłamy je z powrotem, ponieważ BZUK nie chciał przedstawić nam aktu własności tegoż placu, a z naszych wiadomości wynika, że jest to mienie pożydowskie – informuje prezes Lucjan Zapała.

Póki co sprawa trafiła do sądu, który ma wypowiedzieć się w dwóch kwestiach. Po pierwsze ma uznać, czy BZUK jest rzeczywiście właścicielem placu, na którym znajduje się baza RPK, a po drugie uznać, czy roszczenia wobec RPK są zasadne. O finale sprawy poinformujemy na bieżąco.

[MK]

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

perla

2012-09-06 22:13:48
Ale jaja! zaraz się okaże, że BZUK nie ma prawa do terenów przy 20-Stycznia, a jeżeli tak jest, to będzie musiał oddawać niesłusznie pobrane pieniądze od RPK i innych dzierżawców (np. skład zlomu, stacja benzynowa). Jestem ciekawy, czy BZUK ma papiery że jest właścicielem terenu. Jeżeli nie, to kiepsko widzę przyszłość Bzuku!
redek

2012-09-06 22:16:45
Prosiłbym redakcję o sprawdzenie tych danych, które zostały zamieszczone w internecie. jeżeli są prawdziwe, to znaczy, że miasto stracilo wychodząc z RPK, bo wcale nie płaciło milionów o jakich mowią niektórzy radni. Oto dane: dopłaty miasta do RPK: 2002 r 315.0 tys 2003 r 460,0t tys 2004 r 552,0 tys 2005 r 460,0 tys 2006 r 552,0 tys 2007 r 552,0 tys 2008 r 712,0 tys 2009 r 1,305,0 tys ( z uwagi na zbyt niskie dopłaty w latach poprzednich ) średnio 613,6 tys od 2002 -2009 ( sprawdzić w budżecie U.M.) z tych środków RPK spłacało kredyt na zakup 10 autobusów w roku 2000 . Mozna sprawdzić w budżecie miasta i nie wprowadzać mieszkańców w błąd informacją o dopłacie do RPK kwoty 1.5 mln
już raz RPK wygrało z miastem

2012-09-06 23:10:58
Pamiętam, że niedawno RPK albo związek komunikacyjny wygrał z miastem proces o ciężkie pieniądze. Wtedy w Bochni rzadził Kosturkiewicz, po przegranej płacił chyba już Kolawiński. Na pewno obecny burmistrz wykorzystał wyborczo tę przegrany przez poprzednika proces. Teraz zanosi się , że PRZEGRA KOLAWIŃSKI, ALE ZAPŁĄCI JEGO NASTĘPCA. Ciekawe, DLACZEGO za takie decyzje nie odpowiedziałą Skarbniczka miasta. W końcu ona też odpowiada materialnie za stratę którą poniosło miasto - było kilkadziesiąt tysięcy odsetek !!!!! RIO powinno przypisać imiennie Burmistrzowi i Skarbnikowi tę kwotę do zwrotu .
ciekawe

2012-09-06 23:12:21
ciekawe, bardzo ciekawe
Endru

2012-09-06 23:41:08
A mi się wydaje, że może być całkiem odwrotnie. To RPK może bulić i mieć sraczkę. To są zabiegi gminy bo jak wiadome na nic już jej kasy nie starcza i trzeba brać kredyt by spłacić kredyty. Paranoja i niekompetencja.
bochnianin

2012-09-07 01:05:53
ha, ha, jak RPK podpisywało umowę dzierżawy z BZUK-iem to nie miało wątpliwosci, z kim ją podpisuje, teraz ma wątpliwości, komu płacić?? Śmierdzi mi to na kilometr
Berdet

2012-09-07 08:05:04
Oczywiście, że to są takie wygibasy by się wykręcić od płacenia. Idąc tym rozumowaniem to wszędzie gdzie jest mienie pożydowskie to można sobie je zasiedlić bez żadnych konsekwencji, bez pytania o zgodę i bez płacenia ani grosza. Bo rozumiem, że jak by sąd uznał,że plac nie należy do BZUK to RPK płacić BZUK nie musi. Tylko w takim układzie komu? Będą szukać Żyda-byłego właściciela? A może liczą, że w takim układzie plac jest bezpański i płacić nic nikomu nie muszą. Świetny wybieg, godny najlepszych cwaniaków. Ale się chyba przejadą.
do Endru

2012-09-07 08:40:36
Coś mi się wydaje, że brakiem kompetencji można obarczyć nie gminę, a miasto. W gminie jest 31 miejscowości, w które trzeba inwestować. A to miasto właśnie ogłosiło przetarg na kredyt konsolidacyjny (czyli na spłatę zaciągniętych kredytów) w wysokości 6 MILIONÓW złotych. I kto tu jest niegospodarny??????
mecenas

2012-09-07 09:51:07
Pytanie do prezesa RPK: Dlaczego podpisywał umowę z firmą, która według niego nie posiada tytułu prawnego do terenu? Coś ten prezes ściemnia. Proszę o inteligentne pytania od dziennikarzy. Nie dajcie się wodzić za nos.
To gmina Bochnia zaciąga kredyt

2012-09-07 10:10:23
Pomyliłeś się. To gmina Bochnia bierze kredyt by spłacić 7 swoich wcześniej zaciągniętych kredytów. Patrz ostatnia sesja rady gminy.
Paul

2012-09-07 11:40:52
Do Prezesa Zapały-czy RPK za korzystanie z placu płaci komukolwiek? Do Prezesa Kołodzieja -jeżeli RPK n ie płaci a Miasto Bochnia jesy właścicielem "Bazy" dlaczego Pan wykazuje straty a nie kieruje sprawy do Komornika Sadowego czy U.Skarbowego tylko daje Pan czas na rozgrywanie sprawy przez Radcę Prawnego Urzędu. Strata czasu;
bravo

2012-09-07 15:03:03
pożydowskie- czyli obowązuje prawo dżungli - cała gmina bochnia z Lysym na czele
BZUK nie ma prawa do tego terenu!

2012-09-07 16:35:08
BZUK wycofał sprawę o zasiedzenie tego terenu z sądu, bo się okazało, że są prawni spadkobiercy terenu przy 20-Stycznia. Teraz dopiero będzie się działo!
do Paula

2012-09-07 16:39:39
Twój umysł nie ogarnia problemu - to BZUK powinien zwrócić wpłacane wcześniej przez RPK opłaty bo niedawno okazało się że BZUK nie jest właścicielem tej bazy !!!!!!!!!!! Prezes RPK Zapała ma rację , że przestał płacić BZUKowi bo BZUK nie ma do tej bazy żadnych papierów właścicielskich !!!!!!! Podobno sprawa wyszłą na jaw całkiem przez przypadek !!!!!!!!!!! Będą jaja gdy Leon się wkur... i każe Zapale żądać od BZUK zwrotu nienależnie pobranych czynszów. Nie wiem za ile lat wstecz można , podobno za 20 !!!!!
ale matołki

2012-09-07 16:42:44
trzeba być super-matołem aby na sesji rady miejskiej używać argumentu, który może pogrążyć referującego.
Paul

2012-09-07 18:47:39
Odpowiadając piszącemu o 16:39:39- komu płaci RPK za korzytanie z bazy przy ul.20-Stycznia ? Grumt może mieć innego właściciela ,natomiast Miasto natychmiast powinno wystąpić o zwrot nakładów ,jeżeli wartość wzniesionych wiat i budynków znacznie przekracza wartość nieruchomości gruntowej. Właściciel nieruchomości musi dogadać się z Miastem a RPK "temu czy owemu" będzie musiało zapłacić.Więc nie strasz, bo "nie ogarniasz";Miasto miało ostatnio dobrych nauczycieli w tym temacie;
art 231 czyli dobra wiara

2012-09-07 22:38:08
muszą być spełnione 3 warunki, z których jeden nigdy nie będzie możliwy do spełnienia i dobrze o tym wiesz. gdyby bzuk nie wiedział że wydaje kasę na cudzą własność to może miałby szansę. ale we wszystkich dokumentach było od dawna napisane. ha,ha,ha- i co? brak ci dobrej wiary, paul !
Paul

2012-09-08 10:34:24
Do art.231-śmiech to zdrowie lecz w twoim przypadku może oznaczać coś innego;Może wytłumaczysz, dlaczego Miasto ,zwróciło zwrot nakładów jakie poczynił prywatny inwestor rozbudowując a raczej budując na nieruchomości gruntowej należącej do GMBochnia obiekt usługowo- handlowy , nie posiadając pisemnej zgody Zarządu ani Burmistrza jako przedstawiciela Zarządu.Wymienione Organy nie posiadały stosownej Uchwały RM zawierajacej zgode na obciazanie tej nieruchomości. Radca Prawny Urzędu tłumaczył , że mogła to byc nieformalna Umowa ustna.Na w/w przykładzie (rok 2012) - Miasto może zadziałać właśnie po tej lini postępowania. " Śmiej sie dziadku z własnego przypadku."!
do Paul

2012-09-08 11:39:01
słąwek, nie pier...l !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zmoczyliście tyłek po raz n-ty, wpadek ci nie liczę bo jestem przyjaciel.
a pnie Paul reprezentował wtedy miasta?

2012-09-08 11:40:52
mam ci dośpiewać resztę ?????????
a kto panie Paul reprezentował wtedy miasto?

2012-09-08 11:42:35
mam ci dośpiewać resztę ????????
do Paul z 18.47

2012-09-08 11:48:24
Czy masz na myśli "nauczycieli", którzy "uczyli" władze miasta jak się przejmuje kamienicę obok kościoła ??? Działania obu stron nie były pedagogiczne. Podobno "wizytacja" tej sprawy jeszcze trwa bo są nowe okoliczności.
Paul

2012-09-08 18:38:59
Do wpisujących-nie ten trop ."Ogary poszły w las".
ekonomista

2012-09-09 19:18:33
Ja mam prostą i dobrą rade.Trzeba wymienic prezesa .Tam potrzebna jest nowa i świeża krew.Oddajcie te linie nierentowne w prywatne ręce i zobaczycie,że one zaraz będą przynosic zysk.Najprosciej narzekać,że linie przynoszą stratę i na tym koniec.Co w tej sprawie zrobił prezes?
Paul

2012-09-12 08:39:43
Do wpisującego 08.09.2012 o godz.11.42.35-coś cienko z tym śpiewaniem-jajo na surowo, proponuję;
Ech tam

2012-10-17 12:15:13
ale...sie porobiło..............................RPK...i BZUK...w opałach.....................
Ech tam

2012-10-17 12:18:08
jęśli...masz nie mówić..bzdur 5 rzeczy miej na względzie..:..-o kim mówisz,jak,gdzie kiedy i kto Cię słuchać będzie.......
Osvaldo

2013-06-14 17:19:48
Blanche

2013-06-14 18:54:16
forever 21 dresses

2013-10-28 13:14:17
your write very good!
Ariana

2013-11-25 08:48:00
You might have talked some nice info on the topic, are you working to do a FAQ about this issue within the future, as i
pozyczka bez bik

2013-11-25 14:54:46
While I such as the fast modal idea ( and look ) too , In my opinion it jumps a little considerably outside of the common post generation flow . That
adidas titan bounce

2013-11-26 04:59:48
I became just browsing occasionally in addition to you just read this post. I need to admit that we are within the hand of luck today if not owning such an excellent write-up to determine wouldn
Alexa

2013-11-26 23:00:13
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it
Khloe

2013-11-29 05:22:00
I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the superb works guys I
Sydney

2013-11-29 08:14:50
It
Taylor

2013-11-30 04:07:54
Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We
REKLAMA