Sport/Turystyka

środa 16 listopada 2016 20:33:48

Jedenaste strzelanie niepełnosprawnychJedenaste strzelanie niepełnosprawnych

16 listopada na strzelnicy I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni odbyła się XI Spartakiada Strzelecka Osób Niepełnosprawnych.


Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Specjalnej Troski „Amicus Hominis” wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Proszówkach przy Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów w likwidacji, przy współpracy  ze Starostwem Powiatowym w Bochni zaprosili do wspólnej rywalizacji o miano najlepszego strzelca podopiecznych placówek świadczących pomoc osobom z dysfunkcjami intelektualnymi z terenu województwa małopolskiego, a mianowicie: Warsztaty Terapii Zajęciowej z  Łyszkowic, Siołkowej, Stróż, Łapanowa, Krakowa, os. Górali, Zawady Uszewskiej oraz uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Bochni.

Łącznie w spotkaniu wzięło udział 130 osób.
Zawody uroczyście otworzyli Kierownik WTZ Proszówki Edward Firek  wraz
z Mieczysławem Balickim opiekunem TKKF „Promień”, który w sposób rzetelny
i zrozumiały objaśnił zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie trwania zawodów oraz omówił budowę i sposób obsługi karabinków pneumatycznych. Nad bezpieczeństwem strzelców przy każdym stanowisku czuwali instruktorzy
i opiekunowie, którzy pomagali podczas ładowania i ustawiania karabinka.

Wyniki spotkania:

Klasyfikacja drużynowa
1 miejsce WTZ Proszówki łączna ilość punktów 444
2 miejsce WTZ Zawada Uszewska  łączna ilość punktów 437
3 miejsce WTZ Siołkowa łączna ilość punktów 292

Klasyfikacja indywidualna:
1 miejsce Janusz Widlak WTZ Zawada Uszewska
2 miejsce Waldemar Korba WTZ Łapanów
3 miejsce Krzysztof Rachwalski WTZ Zawada Uszewska
4 miejsce Łukasz Pośliński WTZ Proszówki
5 miejsce Angelika Gajda WTZ Proszówki
6 miejsce Tomasz Łatka WTZ Siołkowa  

Klasyfikacja – zmagania kadry:
1 miejsce Justyna Stoszko – WTZ Łyszkowice
2 miejsce Jan Świgut – WTZ Siołkowa
3 miejsce Daniel Holender – WTZ Stróże
Elżbieta Włodek – SOSW Bochnia

Uroczyste wręczanie nagród odbyło się w pomieszczeniach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Proszówkach, w którym uczestniczył starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, starszy inspektor ds. osób niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Dorota Stachowicz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Bochni Teresa Jaszczyńska oraz kierownik ogólny Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów w likwidacji, Stanisław Golonka.

Zwycięzcy tegorocznych zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe zarówno indywidualne jak i drużynowe. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować za przekazanie nagród rzeczowych dla drużyn biorących udział w tegorocznej spartakiadzie państwu Jolancie i Markowi Pilchom.

Celem spotkania było między innymi podtrzymanie dotychczasowych działań społeczno-rekreacyjnych pozwalających osobom sprawnym inaczej na integrację ze środowiskiem lokalnym , pogłębienie nawiązanych kontaktów pomiędzy osobami uczestniczącymi w zajęciach rewalidacyjnych w WTZ, ukazanie Powiatu Bocheńskiego jako przyjaznego dla osób z dysfunkcjami intelektualnymi, oferującego różnorodność aktywnego spędzania czasu i rozwijania zainteresowań.
Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

eks

2016-11-17 10:28:11
Brawo, że pomimo bardzo ciężkiej sytuacji Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów będącej w likwidacji !!!!, Warsztat Terapii Zajęciowej w Proszówkach się nie poddaje i działa wspaniale, a dzięki wsparciu osób z zewnątrz zorganizował kolejną spartakiadę i udowodnił, że praca z osobami z niepełnosprawnością jest dla nich priorytetem. Brawo za zaangażowanie
matka Polka

2016-11-17 17:12:20
Gratulacje wszystkim tym, którzy przyczynili się kolejny raz do promowania sportu wśród niepełnosprawnych. To przede wszystkim od nich zależy jak sprawni inaczej będą postrzegani, wpłyną na ich dowartościowanie i integracje ze środowiskiem lokalnym. W sumie wiele się się słyszy o likwacji Spółdzielni, ale mimo to WTZ "walczy" o dobry byt swoich uczestników i dalszą rewalidację. Wielki szacunek za trud i wkład serca wszystkim zaangażowanym :-) powodzenia oraz kolejnych owoców pracy z młodzieżą niepełnosprawną
Jowita

2016-11-17 18:33:48
Słowa uznania dla organizatorów za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów strzeleckich WTZ, mimo bardzo złej sytuacji finansowej Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów w której pomieszczeniach działa obecnie WTZ. Powstają pytania: dlaczego Wójt Gminy Bochnia nie był obecny, czyżby odwrócił się od osób niepełnosprawnych bo lepiej ich problemów nie widzieć?, i dalej pochwalić trzeba Starostę Bocheńskiego za obecność na wręczeniu nagród podczas zawodów, ale kolejne pytanie: czy Starostwo i Rada Powiatu zechcą realnie pomóc osobom niepełnosprawnym, kiedy być może nie długo takiej pomocy będą potrzebować?, czy znajdą się konkretne środki na taką pomoc?, czy może kilka okrągłych, ciepłych słówek i stwierdzenie - może oni sobie jakoś tam poradzą?. Nie ma co ukrywać, że proces likwidacji Sp-ni nie będzie trwać wiecznie i dlatego drodzy Samorządowcy przygotujcie plan działania i pomocy dla młodzieży niepełnosprawnej zanim okaże się, ze zostaną pozbawieni lokalu i wyrzuceni na ulicę. Jest to doży problem nie tylko osób niepełnosprawnych, ale także ich rodzin, a niepewność jutra nie sprzyja ani rozwojowi, ani rehabilitacji.
Obserwator

2016-11-17 19:50:30
Dzięki wspaniałemu organizatorowi Panu Kierownikowi WTZ Proszówki Edwardowi Firek , ta placówka ma tak duże osiągnięcia, nie pomijając oczywiście wszystkich współuczestniczących mam na myśli instruktorów i całą kadrę. Pomimo przeciwności i nie dostrzegania przez niektórych z jakimi problemami muszą się uporać osoby kierujący tą placówką , to jakoś dają radę i się nie poddają , a to wszystko dla swoich podopiecznych od których nie można się odwracać, ponieważ to też są wartościowi obywatele. Mam nadzieję że nasze Władze ruszy sumienie i bardziej życzliwym okiem spojrzą na problemy na jakie napotyka ta Placówka.
konwalia

2016-11-17 19:57:06
brawo za włożoną pracę i poświecenie... ale słowa pochwał gratulacji i samych zapewnień nic tym ludziom nie dadzą liczą się CZYNY nie słowa. owszem słowa krzepią ale to czyny dają siłę do życia i motywują do działania. Ludzie potrzebują konkretów i odpowiedzialnych decyzji bo nikt nic nie otrzymuje na stałe lecz na krótką chwile i to od nas zależy jak tą chwilę wykorzystamy wiec od słów pięknych i krzepiących przejdźmy do czynów które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
obserwator

2016-11-18 11:40:22
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych art. 35.a pkt. 8. mówi że do zadań własnych powiatu należy dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej. Wiemy że Warsztaty Terapii Zajęciowej Proszówki przeżywające dzisiaj trudności, są wspaniałą placówką z ogromnymi osiągnięciami zarówno w sferze rehabilitacji zawodowej jak i społecznej. Ten Warsztat jest jest w pierwszej dziesiątce najlepiej funkcjonujących WTZ - ów w Polsce. Gdyby taka placówka przestała istnieć, to zostałaby wyrządzona ogromna krzywda osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i całemu społeczeństwu. Odpowiedzialność spadłaby wtedy również na Zarząd Powiatu Bocheńskiego. Pomagać osobom niepełnosprawnym to nie tylko zrobić sobie z nimi zdjęcie dla prasy, ale wspierać ich w każdym dniu zapewniając przede wszystkim spokój i stabilność.
Krasnalek

2016-11-18 12:16:11
Szanowny Panie Kierowniku. Szanowna Kadro. Szanowni Uczestnicy Warsztatu i Ich Rodziny. Jesteśmy z Wami i trzymamy za Was kciuki. Tych, co dążą do likwidacji Warsztatu, powinno postawić się pod pręgierz i wysmagać po 100 razy (albo i więcej)! Oni dbają o swoją prywatę a nie obchodzi ich los drugiego człowieka, i tak już mocno pokrzywdzonego przez los. Wspieramy Was i trzymajcie się. Będzie wszystko dobrze i w porządku. POZDRAWIAMY WAS !
M.M.

2016-11-18 16:25:43
,,Rodzice i Opiekunowie Osób Niepełnosprawnych - łączcie się" Pytajcie- czy PCPR , Rada Powiatu , Starosta ma pomysł jak i gdzie zapewnić rehabilitację Waszych dzieci. Jeśli zagrożona jest działalność WTZ , to jest ich obowiązek - nie możecie tego tak pozostawić.!!!!!!
Uczestnik zmagań

2016-11-18 17:15:08
Czy spotkamy się na XII Spartakiadzie Strzeleckiej?- to zależy tylko od Pana Panie Starosto!
bochnianka

2016-11-18 17:18:58
Jak władze Powiatu potraktują osoby z wtz proszówki tak ja ich potraktuje przy urnie wyborczej, napewno będę pamiętała
ALeks

2016-11-18 20:02:06
W tej trudnej sytuacji WTZ w Proszówkach stanowcze kroki powinno podjąć Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w porozumieniu z Zarządem Powiatu i nie dopuścić do stopniowego uszczuplania budżetu placówki przez Likwidatora, bo są to środki przeznaczone na rewalidację młodzieży, a nie na finansowanie strat przez nich nie zawinionych, lub postępowania likwidacyjnego Sp-ni, a w dalszej konsekwencji pozbawienia ich pomieszczeń do nauki i pracy. Jeżeli PCPR tego nie dopilnuje, to kto ma to zrobić?
do M.M.

2016-11-18 20:36:39
Masz rację tylko rodzice i opiekunowie mogą wpłynąć na radę powiatu ,zarząd (dobra zmiana) i na Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ,aby nie skończyło się jak w bajce....................wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły?
emka

2016-11-19 08:18:54
Należy zgodzić się z moimi poprzednikami, że nadszedł czas aby rodzice dzieci niepełnosprawnych mocno wsparli Kierownictwo WTZ w działaniach mających na celu utrzymanie warsztatów dla swoich niepełnosprawnych dzieci. Warsztaty te są potrzebne waszym dzieciom i wam rodzicom, a nie pracownikom WTZ. Dlatego mój apel, rodzice podejmijcie zdecydowaną walkę o utrzymanie tej placówki i dajcie mocne wsparcie Kierownictwu. Jak trzeba będzie to uruchomcie media takie jak prasa, telewizja - może program "Uwaga".
konwalia

2016-11-19 08:23:12
Ludzie nie pozostawajcie bierni skoro Rada Powiatu rozdysponowuje milionowe kwoty na dopiero co wyremontowane sale gimnastyczne i boiska to może warto się przypomnieć że są ważniejsze inwestycje niż boiska (i tak większość młodzieży ma zwolnienia lekarskie z wychowania fizycznego to po co!!!!!). lepiej będzie przeznaczyć te środki na zabezpieczenie rehabilitacji w Warsztatach!!! i nie dopuścić by WTZ zniknął z mapy powiatu ...... rodzice nie dajcie się zwieść i walczcie o swoje dzieci !!!!!
xxl

2016-11-20 16:27:05
jak zwykle w tym chorym kraju są instytucje ,które są w stanie pomagać słabszym ale ludzie typu knur starosta są w stanie obciąć każde dotacje na tego typu działalność
AM

2016-11-21 19:39:15
Bardzo smutne jest to co się dzieje wokół Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach i wyczuwa się dziwną dyskryminacje tej placówki w świetle działań Rady Powiatu, skoro tak gigantyczne kwoty przyznają na innego rodzaju działalności a zapominają o tych którzy najbardziej tego potrzebują i przekreślają czy traktują osoby niepełnosprawne jako gorsze...co się musi wydarzyć aby biedni chorzy ludzie mieli prawo spokojnej dalszej rehabilitacji w jednym z najlepiej prosperujących warsztatów - czy kogoś z rządzących musi doświadczyć życie w brutalny sposób aby zobaczył kto najbardziej potrzebuje dofinansowania na dalszą egzystencję ....
w.w

2016-11-21 21:12:25
dzisiejsze rozmowy rodziców z likwidatorem dowodzą że Pan jest otwarty aby pomóc. Za stan sytuacji BSI odpowiadają poprzednicy. Konkretne decyzje zależą od RADNYCH POWIATU, ZARZĄDU POWIATU a zwłaszcza POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE !! To jest WASZ obowiązek i od WAS zależy czy placówka będzie dalej funkcjonować
matka Polka

2016-11-21 21:22:06
No nie mogę uwierzyć, jakie ważne sprawy krążą wokół WTZ. Bardzo przykra jest sytuacja likwidacji Spółdzielni- założyciela tej placówki ale to wcale nie oznacza by warsztat przestał istnieć.Przecież tyle lat funkcjonuje on na terenie małopolski, tyle się czytało i słyszało o jego osiągnięciach; i nagle miałoby się to rozpłynąć.A co z podopiecznymi?na bruk jak niepotrzebną zabawkę?To są osoby szczególnie potrzebujące pomocy i nie mogą być pozostawione tak sobie-zamknięte w czterech ścianach jak za króla ćwieczka.Są Urzędy specjalnie powołane do pomocy niepełnosprawnym tj. PCPR, PFRON i pytam tu i teraz co one w tej sytuacji robią. Jest przecież jeszcze Rada Powiatu, Zarząd i Starostwo.Nie wierze że nikt z nich nie wyciągnie tej prawdziwej reki by pomóc. Ludzie okażcie dobre serce i pomocną dłoń, bo nigdy nie wiadomo co komu przyniesie los i obyśmy nigdy nie stanęli na miejscu niepełnosprawności i borykania się z przeciwnościami...
Jedyny

2016-11-21 21:44:23
Co sie dzieje na tym świecie,licza sie pieniadze,kontakty i wspolzaleznosc. Kiedy czytam powyzsze wpisy to wstydze sie ze nikt z Wladz nie robi konkretnych krokow by uratowac cos co ma swoja historie i niesie pomoc inny.Czekam i upominam sie by postawiono konkrety ku rozwiazaniu tej dziwnej-trudnej sytuacji bo jako wyborca nie musialem wstydzic sie swego wyboru.Tak wiec czas plynie nieublaganie,reagujmy.
Eugeniusz Konieczny

2016-11-22 17:30:14
Rzadko się spotyka taką solidarność w wyrażaniu opinii, i obrony czegoś co jest zagrożone w dalszym funkcjonowaniu. Otóż dołączam się do tych wszystkich opinii podkreślających znaczenie WTZ działających przy Spółdzielni Inwalidów, będącej w stanie likwidacji. Czemu są winni UCZESTNICY W T Z, którzy w swym codziennym bytowaniu w Proszówkach znajdują największe szczęście, że znowu są razem, że mogą wykonywać różnorodne obowiązki, że mają swoich Przełożonych, których darzą największym posłuchem. Czy oni są winni, że kompetentne CZYNNIKI nie potrafią podjąć decyzji, które uspokoją ich, i ich rodziców, że 20 letnie WTZ będą funkcjonowały. Nie zależnie od kondycji ekonomicznej Spółdzielni. Tu i ówdzie podkreśla się ważność choćby jednej osoby. I to nie zależnie od jej stanu zdrowia.Tu mamy do czynienia z 45 osobami, z różnym natężeniem niepełnosprawności. Opieka nad nimi, wyzwalanie różnorodnych talentów, w niektórych przypadkach, prawie artystów - dowodzi jednemu, że nie można nikogo pozostawiać własnemu LOSOWI.Wspomnę tu tylko o wielkich AUKCJACH ich twórczości, kiermaszach Bożonarodzeniowych na Rynku w Bochni, czy z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej, czy wreszcie powyżej opisywanych zawodów strzeleckich. Jestem przekonany, że Rada Powiatu i osobiście Starosta Ludwik Węgrzyn, z racji swoich kompetencji i pełnionych funkcji, zapewnią kontynuację działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Sara

2016-11-23 19:20:04
Jak budujące są te poprzednie wpisy - świadczy to o tym że los osób niepełnosprawnych jednak nie jest Wam obojętny. Tym bardziej powinno dać to do myślenia władzom powiatu i jak najszybciej pozytywnie rozwiązać zaistniałą sytuację. Dziękuje Wam bardzo, jestem tymi wpisami podbudowana, widać że świat wcale nie jest taki zły.!!!!!!!
REKLAMA