Region

poniedziałek 24 kwietnia 2017 23:43:48

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa przyjętaTymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa przyjęta

Zakaz używania węgla niskiej jakości

Podczas kwietniowej sesji sejmiku województwa małopolskiego radni przyjęli „przejściowe” przepisy antysmogowe dla Krakowa. W efekcie od 1 lipca 2017 r. nie będzie można tu ogrzewać domów i mieszkań węglem niskiej jakości. Te tymczasowe regulacje będą obowiązywać tylko przez ok. dwa lata. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa.Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa wprowadza zakaz stosowania w piecach paliw niskiej jakości, które uwalniają do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów. Oznacza to, że od najbliższej zimy do ogrzewania domu nie będzie można używać:

- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5%,

- paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów: wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg, zawartość popiołu powyżej 10%, zawartość siarki powyżej 0,8%,

- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Jak podkreśla marszałek Jacek Krupa - przyjęta dzisiaj tymczasowa uchwała to uzupełnienie działań samorządu województwa małopolskiego w walce o lepszą jakość w całym regionie. Już w te wakacje, 1 lipca, równocześnie wchodzą w życie nie tylko tymczasowe regulacje dla Krakowa, ale też antysmogowe przepisy dla reszty obszaru Małopolski. Przecieramy więc szlaki i z ogromną satysfakcją widzimy, że inni podążają naszym śladem. Swoją uchwałę antysmogową ma już Śląsk, teraz podobne regulacje przygotowują inne regiony. Małopolska zawsze służy im radą i doświadczeniem – podkreśla marszałek Jacek Krupa, przypominając, że przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa jest odpowiedzią na projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, który nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie.

UMWM

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

REKLAMA