Region

poniedziałek 08 maja 2017 12:00:56

Tarnów: kamienice i muzeum odzyskają dawny blaskTarnów: kamienice i muzeum odzyskają dawny blask

Dzięki środkom pochodzącym z Województwa Małopolskiego do końca roku 2018 możliwe będzie zrealizowanie zadań, które pozwolą wrócić do dawnej świetności zabytkowym kamienicom, w których mieści się muzeum. Znajdujące się w nim zbiory to niekwestionowane skarby, które reprezentują m.in. malarstwo polskie i europejskie od XVII wieku po współczesność.

 

Wewnątrz kamienic tarnowskiego muzeum, mieszczących się przy ulicy Rynek 20-21 powstanie stała ekspozycja historyczna. Przy jej projektowaniu zostaną wykorzystane najnowocześniejsze, panujące w muzealnictwie trendy oraz możliwości technologiczne, w tym sprzęt multimedialny.

W ramach zaplanowanych prac konserwatorskich i zabezpieczających zabytkowe kamienice, przewidziane są też roboty rozbiórkowe, budowlane i wykończeniowe. Wymienione zostaną instalacje wewnętrzne oraz stolarka okienna i drzwiowa. Pojawią się nowe windy, balustrady i urządzenia wentylacyjne. Poszczególne pomieszczenia muzeum zostaną na nowo wyposażone. Zaplanowane jest również przeprowadzenie prac konserwatorskich przy kilkudziesięciu eksponatach z kolekcji Działu Archeologii i Historii.

Zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania zbiorów muzealnych, remont budynków i zwiększenie powierzchni użytkowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie to podstawowe zadania, na realizację których instytucja otrzyma 5,65 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W siedzibie muzeum wicemarszałek Stanisław Sorys uroczyście wręczył dyrektorowi tej jednostki Andrzejowi Szpunarowi umowę gwarantującą dofinansowanie.

 

UMWM

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

REKLAMA