Region

poniedziałek 16 lipca 2012 00:19:36

Płaczmy i płaćmyPłaczmy i płaćmy

Podatek katastralny i droższa energia

Pisaliśmy niedawno o podwyżce cen za wodę i nieczystości w gminie Bochnia i nie tylko. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie będą to jedyne podwyżki, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.





Spodziewane zyski z powodu podniesienia wieku emerytalnego nie przyjdą od razu, dlatego też rząd PO obmyśla jaki by tu jeszcze zapuścić dren w kieszeń Polaków. Od pewnego czasu wisi nad nami jak miecz Damoklesa widmo podatku katastralnego, o którym w niedzielę w Brzesku mówili mieszkańcom posłowie PiS-u. Co to jest takiego? Otóż jest to inna forma podatku od nieruchomości, dodajmy – znacznie droższa dla kieszeni podatnika. Podatek katastralny pobierany jest od wartości nieruchomości a nie od jej powierzchni, tak jak to się dzieje dotychczas. Przykładowo – jeśli ktoś do tej pory płacił za swoje mieszkanie przy Rynku Bochni 100 zł podatku rocznie to przy podatku katastralnym fiskus zażąda od niego sumy idącej w tysiące.

Pozornie jest to podatek bardziej sprawiedliwy społecznie, stosowany jest zresztą w wielu krajach. Bogaci za swoje wspaniałe rezydencje płacą więcej, biedniejsi za skromne mieszkania – mniej. Ale co stanie się z ludźmi, którzy po latach wyrzeczeń dochrapali się własnego domku, najczęściej wybudowanego własnymi rękami? Jeśli okaże się, że wycena domu da sumę 500 tys. zł to jeden procent jego wartości wyniesie 5 tys. zł i tyle trzeba bedzie oddać fiskusowi. Nie tak dawno wielu członków Bocheńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uwłaszczyło się za przysłowiową złotówkę, szczęśliwi, że wreszcie będą mieli swoje miejsce na ziemi. Ile takich rodzin będzie w stanie wyasygnować podatek katastralny? Ilu zagrozi egzekucja komornicza za zadłużenie wobec państwa, a w przyszłości - bezdomność?

Z całą pewnością wprowadzenie takiego podatku ad hoc, bez przygotowania, bez innych systemowych zmian przyniesie więcej szkody niż pożytku. Poza zubożeniem właścicieli spowoduje, nie wiadomo na jak długo, zastój w budownictwie i obrocie nieruchomościami (który w ostatnim czasie i tak „cienko przędzie”).

Z podatkiem tym dzieją się dziwne rzeczy. Z jednej strony rząd zapewnia, że nie zamierza go wprowadzić, z drugiej jednak wiceminister finansów okazuje się jego entuzjastą i pracuje nad nim już od dwóch lat. Nasze władze przyzwczaiły nas, że nie wykonują swoich obietnic. Równie dobrze mogą wykonać to, czego obiecują nie zrobić. Zwłaszcza, że na podatek katastralny ostrzą już sobie zęby niektóre samorządy, licząc na wpływy do permanentnie pustej kasy. Wiele gmin już postuluje, aby był on tym wyższy im atrakcyjniej położna jest nieruchomość. W ten sposób właściciel nieruchomości na Krupówkach w Zakopanem zapłaciłby znacznie więcej niż ten z ulicy Polnej w Rzezawie. Czy opozycji uda się zastopować zakusy rządzących w postaci podatku katastralnego? Zobaczymy niedługo.

Inna sprawa, która zagraża naszemu poczuciu bezpieczeństwa to tzw. pakiet klimatyczny, który nasz rząd podpisał w grudniu ubiegłego roku. Chodzi o to, że UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych o 20%, zwiększyć udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 20% oraz podnieść o 20% efektywność energetyczną.  Ograniczenie emisji to zamach na naszą energię, produkowaną głównie z węgla. Rozwój źródeł odnawialnych  to zmuszanie Polski do zakupu nowoczesnych technologii, powstających wobec groźby ocieplenia klimatu i grożących światu z tego powodu rzekomych konsekwencji. Rzekomych, bo efektu cieplarnianego jako skutku rozwoju przemysłu i emisji CO2 do atmosfery nikt naukowo nie udowodnił. Przekonanie zachodnich społeczeństw o tym, że ocieplenie jest naszym, cywilizacyjnym dziełem opiera się głównie na histerii tzw. Zielonych. A częściej – zwyczajnych ekoterrorystów, wymuszających na rządach pewne rozwiązania.  W ramach tej kampanii Polska jest m.in. piętnowana za korzystanie z „przestarzałego” węgla do produkcji energii.

Czy za ekoterrorystami stoją potężne koncerny, które z jednej strony – chcą sprzedać swoje ekologiczne technologie, a z drugiej – chętnie pozbędą się konkurencyjnej polskiej gospodarki? Jedno jest pewne: eksperci wyliczyli, że koszty energii mogą wzrosnąć dla przeciętnego odbiorcy nawet o 30%. Natomiast wdrażanie pakietu klimatycznego będzie nasz przemysł do 2030 roku kosztowało 22 mld zł, co stanowi ponad połowę rocznego dochodu z przemysłu. I wszystko to w imię niezweryfikowanej teorii… Absurd, tym razem na europesjką skalę (bo najwięksi truciciele: Rosja, Chiny i USA ani myślą sobie zawracać głowę redukcją CO2) osiągnął szczyt równy Himalajom. Przypomina to jako żywo sprawę z komunizmem: nikt nigdy pozytywnie nie zweryfikował teorii Marksa, a równocześnie jej żarliwi obrońcy mnożyli się na całym świecie jak grzyby po deszczu. Ze szczególnym uwzględnieniem europejskich, „pożytecznych idiotów”…

Na szczęście próbujemy się bronić. I to bynajmniej nie z inicjatywy rządu ale – obywatelskiej. Przedstawiciele siedmiu krajów UE przyłączyli się do zapoczątkowanej w Polsce akcji na rzecz zawieszenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Polskę reprezentują przedstawiciele Solidarnej Polski, NSZZ Solidarność i OPZZ, zainteresowani są również pracodawcy. Od lat niedorzecznym i absurdalnym unijnym dyrektywom sprzeciwia się Nowa Prawica z Januszem Korwinem Mikke na czele. Powstała także Europejska Inicjatywa Obywatelska, w której znajdują się również wysłannicy z Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Są nadzieje na Słowację, Bułgarię, Węgry a nawet Niemcy. Po zarejestrowaniu EIO w Komisji Europejskiej rozpocznie się zbieranie podpisów obywateli pod wnioskiem o zawieszenie pakietu. Organizatorzy mają nadzieję na 1 mln podpisów. Już dziś możesz zaprotestować podpisując się na http://www.nettg.pl/kalendarium-czyli-droga-do-pakietu-klimatycznego

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Co na to unionaiwniacy?

2012-07-16 00:28:53
Chciałem zapytać co na to tzw. euroentuzjaści - wszyscy Ci pożyteczni idioci co nas zaganiali do Unii i głosili, że dokonamy skoku cywilizacyjnego? Czy zapłacą za mnie ten podatek i rachunki? Pasowałoby bo ja do tej pseudocywilizacji sie nie pchałem.
Ruki

2012-07-16 00:33:00
PO kiedyś trąbiła, że to są jacyś gospodarczy liberałowie, że podatki będą obniżać, że wolność ma być itp.... Ale wychodzi na to, że to zwykłe kłamczuszki są i to jeszcze mają skłonność do komuszkowania. Choć nawet za komuny historii nie likwidowano po szkołach. Owszem niektóre epizody fałszowano czy zabraniano o tym mówić ale nie likwidowano. PO sie doigra i to już niedługo.
erty

2012-07-16 07:42:47
PO już tylko w sondażach na własne zamówienie przewodzi !!! Czy to nie celowa ucieczka od władzy? Oni już mają to co chcieli .
Mimi

2012-07-16 14:56:25
A co z tymi którzy wzięli na dom kredyt? Teraz spłacają niemałe raty i jeszcze im dowalą podatkiem. Jak zlikwidują inne to ten mogą wprowadzić ale na razie nic nie wskazuje na to, że zamiast np. dochodowego wprowadzą katastralny. To jest skok na kasę - jak złodzieje.
szlag...

2012-07-16 17:18:29
...by to trafił. Dobrze, że paliwo stanieje, ale co z tego, parę groszy, może ciut więcej. Cała nadzieja Polaków w branży turystycznej, w końcu kibice mieli zachęcać znajomych do odwiedzenia Polski.
Paul

2012-07-16 20:07:02
Poprzedni wpis nie wszedł? Proponuję Red.Nacz. portalu zbadać sprawę podwyżki cen dostarczani wody i odbioru scieków.Zgodnie z Ustawą powinna być w tej sprawie podjeta Uchwała RMiasta.Takiej Uchwały do dnia dzisiejszego nie podjęto,dlatego co najmniej 90 dni powinny obowiązywać stare stawki z 2011-do 30.08.2012. Jaki wpływ na podatek katastralny i pakiet klimatyczny ma" Kowalski".Wysokość rachunków jakie płacimy za usługi MPWiK, zależą od wybranych Radnych i Burmistrza weryfikujacego przedstawione propozycje taryf a Rada odnosi sie do nich podejmując Uchwałę-której brak!
Nikt

2012-07-16 23:14:22
Bardzo obiektywny i wyważony artykuł, nie uciekający w banalny populizm i prostą retorykę. Zbalansowany merytorycznie, wręcz koncyliacyjny. Brawo dla autora.
Zrobieni w Unię

2012-07-16 23:33:19
Jak zdrożeje energia o 30%, a słyszałem, że nawet i więcej, to automatycznie do góry pójdzie wszystko-każdy artykuł, bo wzrosną koszty produkcji. Załatwią więc nas na cacy!
koral

2012-07-17 11:30:51
A Prezes kasuje i śmieje się.Zleca roboty bo ma kasę a jest tego dużo bo odbiory są lipne.Przykład zapadająca się w wielu miejscach Oracka - kilkakrotnie poprawiana . A miało być tak dobrze wykonane!!!
ble,ble,ble

2012-07-17 12:14:32
BURMISTRZU -Zabierz głos w sprawie.To żywotna sprawa Mieszkańców
podwyżki w gminach to pikuś

2012-07-19 15:47:48
akurat użyliście złego przykładu bo w gminie bochnia podatki nie były zmieniane przez poprzednie trzy lata, dopiero w tym roku podnieśli >>>>>>>tak samo z ceną wody- przez 2 lata miejski mpwik podnosił ja 4 razy, raz nawet o prawie 1 zł (ogromna amortyzacja od nowego ujęcia wody) a w gminie dopiero teraz podnoszą cenę>>>>>>>>>>> ale największe podwyżki szykuje nam rząd , vat na niektóre produkty żywnościowe o 3 % w górę,oprócz tego prąd, gaz, benzyna , węgiel
Jerema

2012-07-20 10:58:36
Brawo! Jesteśmy w Unii, jesteśmy coraz szczęśliwsi. Solidarność, PiS, PO, PSL, SLD i cała ta ferajna w sejmie i rządzie wygrała dla Polski i Polaków przyszłość! Mamy stadiony, autostrady, mamy posłów w UE parlamencie, mamy Buzka, Tuska duszeńkę naszą i w ogóle mamy wspaniałą elitę. Mnie już rozpiera duma za naszych PSZYFUCCUF, nasze drogowskazy drogowe które pokazują nam gdzie nasze szczęście. A tak na serio. Będzie wojna już w jesieni czy trochę później?
uwłaszczenie za złotówkę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2012-07-20 15:38:24
to jest idiotyzm. moi rodzice żeby mieć mieszkanie własnościowe musieli je wykupić więc wzięli kredyt( spłacili go w tamtym roku) i kupili lokal 60 mkw za ciężkie pieniądze( równowartość 4 dobrych samochodów w 1995 r). wiele osób tak zrobiło, nawet niewiele zarabiających, żeby ich dzieci miały pewność że nikt ich stamtąd nie wyrzuci(jak np ten kapitalista co załatwił sobie kamienicę w rynku i przesiedlił lokatorów na peryferia miasta). a lumpy, które miały wszystko w nosie, lubiły wódeczkę i robienie dzieci, mają taki sam lokal za 1 zł. krew się w człowieku burzy. ale wiadomo, że postsolidarnościowym partiom chodzi o to aby lumpy nie głosowały za komuną tylko za kapitalizmem. więc trzeba ich przekupić taką ulgą. ale dlaczego za moje pieniądze. może w ramach demokratyzacji ktoś zaproponuje zwrot kasy tym co uczciwie kupili własnościowe, bez bonifikat, dopłat itd. gdyby taki numer wycięli klerowi (który w polsce może robić wszystko) to już dawno by zwracali i jeszcze przepraszali .draństwo do wiwatu !!!!!!!!!!!
Hiob do Jaremy

2012-07-20 16:24:05
O jakiej wojnie mówisz ? Jeżeli o domowej w Polsce to ludzie wyjdą na ulice w październiku albo w listopadzie. Bo skończą się pieniądze na zasiłki z opieki społecznej i zakłady państwowe też przestaną płacić pensje. Będzie nieudana próba zrekonstruowania rządu a potem przejdzie wotum nieufności dla Tuska. Ja się obawiam że będzie jednak wojna na Bliskim Wschodzie, która rozleje się na pół świata bo Żydzi użyją w Iranie broni atomowej pod jakimś pretekstem. Amerykanie ich poprą ale Ruscy nie odpuszczą. I Armageddon będzie transmitowany we wszystkich telewizjach świata. Do czasu, gdy nie bomby nie zburzą siedzib ważniejszych telewizji.
Jerema

2012-07-21 00:14:54
No, tak właśnie może być. W Polsce ludzie zaczną wojne na ulicach i to z kilku powodów już niedługo. Drożejące wszystko, knebel na media (TV Trwam), brak pieniędzy na spłate kredytów, bezrobocie itp. A Żydki swoją drogą smarzą już kolejną wojnę od kilku lat. Upierdzielili sobie w głowach ten wielki Izrael. Amerykańskie elity omotali szmalem i kręcą nimi jak małymi dziećmi. Sami zachowują się jak terroryści, a w Palestynie zachowują się kiedyś gestapo. Judzą i prowokują wszędzie. Arabowie im tego nie darują i z pewnością odpłacą pięknym za nadobne. No i oczywiście Ruscy także nie są bezczynni. Może być gorąco. Zwłaszcza jak Unia zacznie już gnić do reszty i ludzie wyjda na ulice w kaśdym większym mieście. Będzie chyba straszne dziadostwo.
Paul

2012-07-21 07:32:08
Do hioba i jaremy-straszycie kiepsko".Starszym braciom "wystarczy- podatek katastralny w Polsce ,jeszcze trochę zwiekszone podatki i wrócą do tej "ziemi obiecanej" za bezcen wykupujac firmy ,nieruchomości,których srednia klasa społeczeństwa polskiego bedzie zmuszona sie pozbyc. Wojna nuklearna to zagłada Ziemi, więc nikt się na nią nie zdecyduje ,w takiej skali.
Jerema

2012-07-21 12:30:36
Wiadome, że nuklearne bombki są tylko straszakami. Nikt normalny ich nie użyje i widmo nuklearnej wojny jest tylko teoretyczne. Ale na tym świecie nienormalni także istnieją. Więc jakiś margines niebezpieczeństwa niestety pozostaje. A Żydkom nie ufam w 100%. A to, że niedługo Polacy będą oddawać kamienice to oczywiście jest jasne jeśli wejdzie wysoki katastralny. Żydki już od dawna marzą o powrocie do spokojnej Europy. No i do Polski gdzie ich dziadowie się rodzili. No proszę taki "antysemicki" kraj im się marzy :)
ACTA

2012-07-21 12:58:43
KUR*A TYLKO PIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mbt outlet

2013-10-11 04:35:15
Mi hermano recomendada que puede gustarte este sitio web. Estaba totalmente enteramente correcto. Este post verdaderamente hizo que mi d
calzado mbt precios

2013-10-12 13:40:31
Estoy buscando algunos buenos blogs de negocios para agregar a mi lector de google que est
mbt calzados

2013-10-14 05:59:32
Alguien dijo que hab
moncler giubbotti 2013

2013-10-14 19:57:00
Quali sono i siti di blog pi
obey

2013-10-14 21:49:27
ah putain, tu m
belstaff xl 500

2013-10-16 11:23:10
As
belstaff mercury jacket

2013-10-17 05:11:50
Hola , creo que vi que visit
mbt outlet shoes

2013-10-17 10:27:01
Gran puesto. Estaba revisando continuamente este blog y estoy Estoy impresionado! Muy extremadamente


2013-10-20 06:43:36
ʫ
www.lh110.info

2013-10-20 06:44:23
С
obey

2013-10-20 10:04:29
Llodra sera pr
Discount Montblanc Pens For Sale

2013-10-20 23:54:33
1999 "Montblanc taipans series (Meisterst
moncler

2013-10-23 00:40:55
elles sont magnifiques tes cailles, ?a l


2013-10-24 00:32:57


2013-10-24 01:21:52
Lz
obey

2013-10-25 09:59:07
ce n
REKLAMA