Region

czwartek 01 czerwca 2017 14:37:30

Kraków: CBA zatrzymało kolejne 5 osóbKraków: CBA zatrzymało kolejne 5 osób

CBA zatrzymało kolejne 5 osób do sprawy korupcji i grupy przestępczej działającej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Kwota strat Skarbu Państwa może sięgać 35 mln zł.

 

Agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie: zastępcę dyrektora, kierownika Oddziału Informatycznego, głównego specjalistę do spraw zamówień publicznych, p.o. zastępcy głównego księgowego oraz  informatyka.

Zatrzymani przez CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, tam usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym m.in.  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez  dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Dotychczas w sprawie zostało zatrzymanych przez CBA 8 osób, wobec wszystkich sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratorów wskazują, że w ostatnich kilku latach wokół sądu stworzono sieć wielu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań. Większość tych firm powstała wyłącznie w celu otrzymywania regularnie umów z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a dochody uzyskiwane z sądu były ich jedynymi dochodami.

Faktycznie umowy te nie były realizowane,  zapłacone analizy i opracowania  powstały a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy. Celem nadania procederowi pozorów legalności, firmy zewnętrzne zlecały pracownikom sądu wykonanie prac, których zakres był zbieżny z tymi zleconymi wcześniej przez sąd. Ustalenia agentów  z CBA i prokuratorów wskazują, że część środków uzyskanych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie przekazywana była jako korzyści majątkowe, co miało zapewnić dalszą przychylność oraz otrzymywania kolejnych zleceń.

Z szacunków wynika, że w kwota  strat Skarbu Państwa wynikła z przywłaszczania pieniędzy Sądu Apelacyjnego w Krakowie sięga nawet 35 mln złotych. W połowie grudnia ubiegłego roku CBA zatrzymało do tej sprawy pięciu podejrzanych: Dyrektora i Główną Księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóch biznesmenów, których firmy  miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W lutym CBA zatrzymało kolejne osoby do sprawy korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, tym razem są to dwaj biznesmeni - informatycy. Za fikcyjne zlecenia na prace informatyczne i konsultingowe byli sowicie wynagradzani.

W marcu br. agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali Jarosława B. - przedsiębiorcę z województwa mazowieckiego  działającego w branży doradztwa i organizacji szkoleń. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż otrzymywał on fikcyjne zlecenia, za które Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej P. i podlegli mu pracownicy, w tym Główna Księgowa Sądu Marta K., wypłacali pieniądze. Zlecenia nie były realizowane, a wystawiane faktury poświadczały nieprawdę. Częścią uzyskanej nielegalnie gotówki biznesmen dzielił się z pracownikami Sądu.

Status podejrzanych w śledztwie ma 9 osób, którym łącznie przedstawiono 31 zarzutów o przestępstwa korupcyjne m.in. wręczania i przyjmowania łapówek, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i prania pieniędzy. Na poczet wykonania przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono 12 nieruchomości i pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych podejrzanych.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczaniu pieniędzy publicznych, przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych oraz praniu brudnych pieniędzy.

 

Źródło: CBA / PAP

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kiedy CBA zajmie się halą w Łapanowie

2017-06-19 17:50:22
Bardzo ciekawe kiedy CBA pod nowym kierownictwem zajmie się skandalem inwestycyjnym przy budowie hali sportowej w Łapanowie. Najpierw zakup złego,projektu, potem dziwne sprzyjanie wykonawcy ktory wykonywał nawet absurdalne prace aby tylko wziać za nie pieniadze. A potem przetarg na resztówkę robót ktore były dziwnie bardzo drogie. Na końiec straty - zniszczone urządzenia i dublowanie prac. Ponadto nakaz zwrotu czesci dotacji unijnej . Straty wyniosły ponad 1 milion złotych. Dlaczego Pajak (PO) i Calka (wyrzucony z PiS) nie ponieśli za to żadnej odpowiedzialnosci ? Mozna sie tylko domyślać...
REKLAMA