Region

niedziela 22 lipca 2012 23:40:06

Kaczyński w Tarnowie: alternatywą dla Tuska jest rząd fachowców Kaczyński w Tarnowie: alternatywą dla Tuska jest rząd fachowców

W niedzielę 22 lipca gościem tarnowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości był prezes tej partii Jarosław Kaczyński. W siedzibie partii spotkał się na konferencji prasowej w mediami, a następnie w Teatrze im. Solskiego - z mieszkańcami miasta i regionu.

Podczas obu tych spotkań zaskoczył dobieraną tematyką. Kompletnie zabrakło w niej np. spraw związanych z katastrofą smoleńską, natomiast wiele czasu poświęcił tematyce ekonomicznej.

Stawiając diagnozę obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się państwo stwierdził, że Polska jest krajem źle rządzonym. Ponownie pleni się korupcja i przestępczość. Ostatnio ujawnione afery są tego najlepszym przykładem. Jako symptomatyczne podał plajty wielu firm budowlanych, zaangażowanych np. w budowę autostrad. Winny temu jest według niego system, który nazwał „postkolonialnym”: jeżeli kiedyś państwo kolonialne pompowało pieniądze w swoją zamorską kolonią, to obławiali się na tym przeważnie lokalni ludzie władzy. Podobnie jest z Polską za rządów Tuska – przez nieszczelny system wypływają miliardy złotych, które trafiają nie wiadomo gdzie – „ulatniają” się w plajtujących firmach- głównych wykonawcach autostrad, gdy ich podwykonawcy miesiącami nie mogą doczekać się należnych im pieniędzy.

Identycznie jest w służbie zdrowia, oświacie, policji i wojsku – na wszystkie te dziedziny brakuje środków, gdy nie można doliczyć się 240 miliardów(!) złotych, zmarnowanych przez złe wydatkowanie lub po prostu „sprywatyzowanie”. Prawdziwym problemem znów staje się bezrobocie, 2 miliony (głownie młodych) Polaków wyjechało za granicą za chlebem i dopóki nie poprawi się sytuacja na rynku pracy i nie pojawi szansa na mieszkania ci ludzie do Polski nie wrócą.

Kaczyński bardzo źle ocenił politykę kulturalną państwa – za pieniądze podatników wyszydza się patriotyzm, a nie ma pieniędzy dla twórców podtrzymujących więzy narodowe i społeczne. Jako przykład podał znanego reżysera, któremu Polski Instytut Sztuki Filmowej nie przyznał pieniędzy na film, w którym głównym (i pozytywnym) bohaterem jest praktykujący katolik.

Przechodząc do pomysłów na przyszłość stwierdził, że trzeba w naszym kraju zmienić jakość rządzenia. Obecną ekipę, która popisuje się niekompetencją, skłonnością do różnych gierek, trzeba odsunąć. Mimo że posiada za sobą wsparcie sejmowej większości, to należy próbować to uczynić. Kaczyński liczy na wsparcie społeczne działań parlamentarnych. Ma świadomość, że w tej kadencji PiS nie ma szans na samodzielne objęcie rządów, wysunął zatem ideę powołania rządu ponadpartyjnego, rządu fachowców. Potrzebna jest do tego społeczna akcja, szeroki front zmian. Na jesień zapowiedział wielką ofensywę legislacyjna PiS-u, połączoną z konstruktywnym votem nieufności dla rzadu. Przewiduje zarazem kontrakcję i straszenie powrotem PiS-u do władzy. Wie, że przeciw sobie będzie miał praktycznie wszystkie media, ale na obronę ma konkretne argumenty – powstanie za jego rządów 1,3 mln miejsc pracy, wzrost produktu krajowego brutto w skali 7% rocznie, wysokie podwyżki dla służby zdrowsi. Zarzuty wykorzystywania różnych służb przeciwko oponentom politycznym padają jeden za drugim – ostatnio sprawa byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego.

Jarosław Kaczyński ostrzega wielki potencjał w Polakach, którzy są znani z przedsiębiorczości. Polska może się rzeczywiście rozwijać w tempie 7 procent rocznie, ale potrzeba jest do tego likwidacja barier, mechanizmów kolesiostwa, które hamują rozwój. Ocenia, że beneficjentem sukcesu może być nie kilka, jak to jest obecnie, ale nawet 80% Polaków. Dodał, że trzeba zatrzymać prywatyzację w Polsce, bo już praktycznie nie ma czego prywatyzować bez narażania na szwank żywotnych interesów państwa, a po drugie udział kapitału państwowego jest już tak niewielki, że nie stwarza zagrożenia dla reguł rynkowych. Nieustanne przejmowanie majątku przez obcych dorowadziło do tego, że co prawda Polska po 20 latach transformacji jest już prawie dwa razy zamożniejsza, ale Polacy, którzy tym majątkiem dysponują - już tacy bogaci nie są.

Rzucił też hasło repolonizacji (nie mylić z nacjonalizacją), rozumianej jako promowanie kapitału polskiego w już sprywatyzowanych instytucjach, główne bankach. Powiedział, że aby dokonywać ekspansji np. na rynkach azjatyckich trzeba tam mieć swoje banki, promujące kredytami rodzimych eksporterów.

Następnie odpowiadał na szereg pytań z sali. Pytany o projekty wprowadzenia podatku katastralnego zapowiedział, że jeśli będzie taka próba PiS przeciwstawi się temu wszelkimi środkami. Ale jest niebezpieczeństwo suflowania tego podatku samorządom. Podobnie się ma sprawa z ewentualną sprzedażą Lasów Państwowych – oficjalnie rząd zaprzecza, że ma takie plany, ale na początek planuje się sprzedaż 30 tys. hektarów lasów. Czy to początek masowej wyprzedaży? – nie wiadomo.
Zadeklarował jednocześnie, że gdyby wprowadzono zarówno podatek katastralny jak i prywatyzację lasów, to PiS po objęciu władzy wycofa te zapisy, tak samo jak obowiązek pracy do 67 roku życia i ograniczenia prawa do zgromadzeń.

Pytany, czy prawdą jest wynagrodzenie w wysokości 110 tys. zł miesięcznie dla Aleksandra Grada na jego nowym stanowisku prezesa spółki, mającej budować elektrownię atomową odpowiedział, że słyszał o tym, nie ma jednak na to dowodów, jednak pogłoskę uważa za prawdopodobną. Takie i temu podobne sprawy powinny przede wszystkim kontrolować media, które jednak wolą zajmować się trzecio- i czwartorzędnymi tematami, byle tylko nie patrzeć na ręce władzy, pochodzącej z nadania Platformy Obywatelskiej i PSL.

Spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Po znanych perypetiach z odmową wynajęcia auli przez rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prof. Stanisława Komornickiego, na spotkanie wynajęto mniejszy budynek tarnowskiego teatru. W głównej sali dosłownie „upchano” ok. 400 osób, ale prawie drugie tyle chętnych okupowało teatralne korytarze.

W spotkaniu uczestniczyli także inni parlamentarzyści PiS-u: Beata Szydło, Wiesław Jańczyk, Kazimierz Wiatr, Michał Wojtkiewicz, Włodzimierz Bernacki i Joachim Brudziński.

Relacja filmowa ze spotkania - zobacz TUTAJ

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

populista

2012-07-23 01:37:07
wow ile ludzi!!!!!
mieszkaniec falklandów

2012-07-23 08:20:00
dobrze mówił. Oczywiscie prorządowe media (czyli 95% wszystkich) niewiele czasu poświęciły tej wizycie, ale było na niej tylu ludzi, że spokojnie info rozniesie się po całym Tarnowie
pop

2012-07-23 09:02:11
Brawo i w takich spotkaniach siła,niech się władza boi bo jej dni są policzone
ivan

2012-07-23 10:36:39
ciekawe czy posel czesak tlumaczyl sie prezesowi kaczynskiemu z POPiSowej POwiatowej koalicji w POwiecie bochenski - gdzie jeden czlonek PIS jest w opozycji a drugi w koalicji
do ivana

2012-07-24 00:08:52
Prawdziwy z ciebie Iwan-prowokator. Ale źle trafiłeś - to nie "Bochnianin" i tu twoje jątrzenie mało kogo obchodzi.
kkk

2012-07-24 08:34:18
Sprawa z Powiatem na pewno się niebawem rozwiąże, jest nowy zarząd PiS w Bochni więc to tylko kwestia czasu, już nie będzie kolesiostwa.
jerzy

2012-07-25 21:39:01
niech Kaczynski pozamyka tych złodzieji!!!
zwolennik PiS

2012-07-26 10:28:02
Jarek do boju !!! POLACY z TOBĄ .
ddd

2012-07-26 10:47:15
Tylko PiS!!!
zdecydowany

2012-07-26 16:54:43
ogłosić przyspieszone wybory! wygrywa PiS i zaczyna suie czyszcenie tej stajni Augiasza. Pierwszy na zbity pysk faciu, który nie ma bladego pojęcia o energetyce jadrowej, ale z racji znajomości z tuskiem ma zarabiać 110 tys zł miesięcznie!! ja tyle przez 3 lata nie zarobię.
do zdecydowany

2012-07-27 13:02:49
masz racje a co do pensji Grada ja tyle nie zarobie przez 5 lat
Andrut

2012-07-27 16:22:19
PiS tak ale ja wole Koriwna. Przynajmniej nie leje populizmem a PiSowcy bardzo to lubią.
andruciku

2012-07-27 17:01:47
taaak, prędzej śnieg spadnie w sierpniu niż ten twój Korwin zdobędzie w Polsce władzę
mocher

2012-08-18 01:04:27
Dzieki za ten dziennikarski przekaz, gdyż w tej naszej medialnej rzeczywistości opanowanej narracją "zielonej wyspy" i lukrowaniem ułudy rzeczpospolemingów, lansowanej przez psełdo dziennikarstwo spod znaku TVN, TOK FM Onet Pl a obecnie równiez TV PL-wszysto to powoduje, że zwykły przekaz z przyjadu przedstawiciela prawdziwej opozycji miło się czyta i sprawia, że w zakresie realnej wolności słowa jest nadzieja, iż wyprzedzamy takie " potęgi" dezinformacji jak rosja , białoruś
???? ??

2013-09-26 20:47:35
???????? ?????
ficken mbt

2013-10-11 07:31:29
Esto es muy realmente interesante, Usted es Usted es un blogger muy h
belstaff tom cruise

2013-10-16 12:16:42
Soy muy muy impresionado con sus habilidades de escritura y tambi
Zapatos para hombre Belstaff

2013-10-17 06:06:07
Estoy interesado en hacer mi propio blog de la m
REKLAMA