Region

wtorek 06 czerwca 2017 22:54:22

Ilu nauczycieli straci pracę w związku z reformą oświaty?Ilu nauczycieli straci pracę w związku z reformą oświaty?

134 nauczycieli z ponad 10 tys. zatrudnionych w szkołach samorządowych w Krakowie otrzyma wypowiedzenia - takie są szacunkowe dane na koniec maja zebrane od dyrektorów placówek w związku z reformą oświaty.


Część z tych osób przejdzie na emeryturę, część znajdzie zatrudnienie w innych szkołach, ale około 50 może pozostać bez pracy - szacuje magistrat.

Od 1 września w Krakowie będzie funkcjonować 110 samorządowych szkół podstawowych i 80 ponadpodstawowych, w tym 12 nowych podstawówek i cztery licea powstałe z przekształcenia gimnazjów.

"Według szacunków na koniec maja będziemy potrzebować dodatkowo około 127 etatów nauczycielskich. Niemniej jednak ta liczba może ulec zmianie w związku z tworzeniem nowych oddziałów i zmianami w arkuszach organizacyjnych" - powiedziała PAP wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Katarzyna Król.

To wyliczenia mniej optymistyczne niż na początku roku, gdy władze miasta podawały, że w związku z reformą potrzebnych będzie ok. 200 dodatkowych etatów nauczycieli.

Jak będzie w rzeczywistości, okaże się po zakończeniu naboru do placówek utworzonych z dawnych, samodzielnych gimnazjów. Wydział Edukacji Urzędu Miasta poinformował już dyrektorów, że jeśli kandydatów będzie zbyt mało, klasy pierwsze tam nie powstaną. Wtedy w szkołach tych pozostaną jedynie kontynuujące naukę dwa roczniki gimnazjalistów.

Z informacji, które dyrektorzy szkół przekazali do Urzędu Miasta wynika, że wypowiedzenia zostaną wręczone 134 nauczycielom. Z tego 51 osób przejdzie na emeryturę, dziewięć w stan nieczynny, a 11 na wcześniejszą emeryturę. Najwięcej umów o pracę - 61 zostanie rozwiązanych w gimnazjach oraz w zespołach szkół – 43; najmniej - dziewięć w podstawówkach.

Zgodnie z art. 20 Kartą Nauczyciela, jeśli z powodu zmian organizacyjnych w szkole doszło do zmniejszenia liczby klas lub zmian planu nauczania i dyrektor placówki nie może dalej zatrudniać nauczyciela w pełnym wymiarze godzin, to: nauczyciel może zgodzić się na pracę na część etatu, poprosić o przeniesienie w tzw. stan nieczynny lub dochodzi do rozwiązania umowy. W tym ostatnim przypadku zwalnianemu nauczycielowi mianowanemu przysługuje sześciomiesięczna odprawa. Z tej możliwości skorzystają w Krakowie 74 osoby, przy czym u części osób odprawy te będą się dublowały z odprawami emerytalnymi, co jest zgodne z przepisami prawa. Na ten cel samorząd musi zarezerwować ok. 1,2 mln zł, na odprawy emerytalne dla 51 nauczycieli ponad 675 tys. zł.

Źródło: PAP

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

masakra

2017-06-07 09:27:53
Nawet średnio zorientowani od dawna wiedzą ze przyczyną całego zła w polskiej oświacie jest Karta Nauczyciela. Nie brak pieniędzy w budzecie państwa, nie złe wychowanie młodzieży w rodzinie, nie komercyjne media, nie patologie społeczne LECZ KONSUMPCYJNI, SŁABO WYKSZTAŁCENI, MIERNI , lecz SŁUŻALCZY WOBEC WŁADZY NAUCZYCIELE jako wyrób tworzony od 40 lat na bazie Karty Nauczyciela, ktora - w odróżnieniu od edukacji w Polsce - ma się dobrze.
zenada

2017-06-07 15:47:40
czyli ok 1% - no i kogo poza samymi zainteresowanymi to ochodzi. Codziennie ludzie traca prace, nie maja nauczycielskich przywilejow ani karty nauczyciela i zyja. Nauczyciel powinien pracowac na podstawie kodeksu pracy a nie PRLowskich przywilejow
do masakra i zenada

2017-06-07 23:01:52
Widać po wpisach,że nie dane wam było zostać nauczycielem, a i z nauką też chyba nie było za dobrze. Co wy możecie wiedzieć o Karcie Nauczyciela?
myślący

2017-06-07 23:06:05
Dwa poprzednie komentarze napisali ludzie bez mózgów. Kiedyś wasze rozpieszczone "dzieci" będą wam skakać po głowach. Całe zło to zapatrzeni w swoje dzieci, nie myślący rodzice !!!!
Wolonściowiec

2017-06-10 23:53:05
"Karta nauczyciela" to, pragnę przypomnieć, twór komunistyczny, który po raz pierwszy pojawił się w jednym z dzieł Marksa. Podobnie jak wszystkie związki zawodowe. Związki zawodowe powodują stopniowy rozkład społeczeństwa, poprzez budowanie grup zawodowych pewnych swej wyższości nad innymi i żądających ciągle nowych przywilejów. A przypomnę, że jakakolwiek ingerencja w rynek ze strony pastwa ( a właśnie tym są regulowane związki zawodowe) kończy się destabilizacją rynku i zwiększaniem nierównościami ekonomicznymi między poszczególnymi klasami. Zauważmy, że najlepiej działające związki, to związki zawodowe przy prywatnych firmach, które nie gwarantują dodatkowych ulg ze strony państwa, ale pozwalają na specjalne pakiety od pracodawcy, sprawiedliwy, równy rozwój zabezpieczenia na przyszłość wśród wszystkich pracowników. Ale 90% społeczeństwa nigdy nie przeczytała ŻADNEJ publikacji dotyczącej rynku, a mimo to uważa, że wie w tym temacie wszystko. I później dziwić się, że ludzie głosują na Pis, PO, SLD, PSL. .N, K'15 i inne ugrupowania wspierające socjal i ingerencję państwa w rynek. Całę szczęście nic tak nie leczy z socjalizmu jak rządy PiSu, ale do tego trzeba być świadomym działania rynku.
REKLAMA