Region

niedziela 16 czerwca 2013 19:11:44

Kraków: wielki marsz w obronie wolnych mediów (video)Kraków: wielki marsz w obronie wolnych mediów (video)

8-10 tysięcy osób, w tym kilkudziesięciu mieszkańców Bochni i najbliższych okolic (Łapczyca, Żegocina, Rzezawa) pomimo palącego słońca wzięło udział w niedzielę 16 czerwca w Marszu w Obronie Wolnych Mediów, poprzedzonym mszą św. w krakowskim sanktuarium na Skałce.

W jej trakcie o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor dwóch najmocniejszych katolickich mediów w Polsce: Radia Maryja i Telewizji Trwam (obchodzącej właśnie 10-lecie istnienia) wygłosił homilię, w której wskazał na rolę mediów we współczesnym świecie. Media mogą być wspaniałym przewodnikiem po świecie, wyjaśniać jego złożoność, ale gdy trafią w niepowołane ręce, mogą stać się instrumentem manipulacji. Jak zauważył, od końca wojny Polacy nigdy nie mieli swoich mediów. Telewizja, radio i prasa w epoce komunizmy były narzędziem indoktrynacji komunistycznej, służącej zniewoleniu umysłów.

W ocenie toruńskiego redemptorysty niewiele zmieniło się i teraz: nowa lewica bardzo dba o monopol medialny w Polsce. Wyrazem tego jest odmawianie prawa TV Trwam do nadawania z multipleksu. Jak wyliczył o. Rydzyk miało miejsce w tej sprawie już 170 marszów w całej Polsce, kilkaset rad gmin, miast i powiatów podjęło rezolucje w sprawie nierównego traktowania toruńskiej telewizji przez KRRiT, zebrano i przesłano ponad 2,5 mln podpisów, żądających przyznania miejsca na multipleksie TV Trwam, miało miejsce wiele wystąpień episkopatu, głos zabierali posłowie etc. Na razie wszystko bez echa. Jednakże o. Rydzyk pozostaje optymistą. Na zakończenie kazania w trybie żartobliwym ujawnił treść jednego ze spotkań z Ojcem św. Janem Pawłem II, który żywo interesował się sprawą mediów katolickich w Polsce. Gdy o. Rydzyk żalił się na nagonkę, jaką w stosunku do Radia Maryja i jego samego rozpętały tzw. mainstreamowe media, Ojciec św. wykonał ruch, przypominający tzw. gest Kozakiewicza i powiedział: „Pamiętaj, najważniejsze nie dać się!”

Po zakończeniu mszy wielotysięczny tłum przemaszerował ulicami Krakowa w kierunku Rynku. Organizatorem marszu było Stowarzyszenie Solidarni 2010. Nad pochodem, który rozciągnął się na długość ponad kilometra, powiewały biało-czerwone flagi i wiele transparentów. Tłum skandował m. in. „Nie oddamy wam telewizji Trwam”, „Całe zło to PO”, „Tusk do Berlina – czeka rodzina”.

Na rynku demonstranci skupili się wokół wieży ratuszowej, na schodach której zgromadziło się wielu parlamentarzystów z Małopolski (Ryszard Terlecki, Włodzimierz Bernacki, Andrzej Duda, Jan Ziobro, Bogdan Pęk, Stanisław Kogut). W ich imieniu przemawiała posłanka Barbara Bubula, a po niej głos zabrała prezes Stowarzyszenia Solidarni 2010 – Ewa Stankiewicz. W obu wypowiedziach dominowała niezgoda na dyskryminację wolnych mediów. Jak się okazuje nie dotyczy to tylko mediów o. Rydzyka – Ewa Stankiewicz nawiązała do bezprecedensowej nagonki, jaka teraz toczy się w stosunku do Krzysztofa Skowrońskiego z Radia Wnet.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

jurek

2013-06-16 22:29:14
popieram dosc tego dziadostwa
normalny katolik

2013-06-17 14:11:40
Jestem katolikiem i myślę , że mam prawo powiedzieć ,że PIS i Rydzyk podzielił katolików swoim zachowaniem ponieważ Bóg mi dawał takie zdrowie ,że przynajmniej 30 lat nie opuściłem niedzielnej i świątecznych mszy św. Kilka razy słuchałem Radio Maryja i nie mogłem zrozumieć ,że w tych ludziach jest tyle nienawiści i jadu.Te hasła na transparentach pokazują ile nienawiści jest w nas katolikach a chyba nie tego uczy nas Kościół.Do dzisiaj nie mogę zrozumieć dlaczego Episkopat nie może sobie poradzić z Rydzykiem.Dla mnie jest zaprzeczeniem wiary katolickiej.
1953

2013-06-17 14:34:56
NIENAWIŚĆ W PARZE Z KŁAMSTWEM widzę....Ojciec Świety nigdy nie pokazał nikomu gestów wyrażających pogardę.Co ten człowieczek gada..
normalny katoliku

2013-06-17 14:45:37
Co rozumiesz przez "normalny"? Już samo to określenie każe Twoje wypowiedzi traktować z z wielkim dystansem. Po prostu jesteś słabej wiary. Gdybyś mógł sprecyzować, ale konkretnie, po cytatach, datach i źródłach: w którym miejscu PiS i o. Rydzyk "oddzielili" Cię od zdecydowanej reszty ludzi kościoła katolickiego? Powtarzasz schematy myślowe lansowane przez liberalne media, dlatego przypuszczam, że jesteś pod ich przemożnym wpływem, i nawet chodzenie do kościoła Ci nie pomaga. Masz problem!
Normalny katolik - Komusze przebierance na forum

2013-06-17 16:05:08
Widze, że jakieś komuchy podszywające sie pod katolików zaczeły sie tu udzielać. Z normalnym katolikiem jest problem bo chyba nie jest do konca normalny. Nie rozumie co to jest katolicyzm.
do "normalnego katolika"

2013-06-17 17:09:30
"Chcemy prawdy. Prawdy nie mozna zabic", "Młodzież polska nie pozwoli zniszczyć TV Trwam", czy może "Polacy na Ukrainie chcą TV Trwam" zieją jadem i nienawiścią? Wyraźnie widać, że zbytnie obcowanie z michnikiem i TVN wyżarło ci w znacznym stopniu mózgownicę
normalny katolik

2013-06-17 17:35:33
PIS i Rydzyk nie oddzielili się ale jeszcze raz mówię dzielą kościół.Rydzyk sieje zamęt wsród katolików uważając się za człowieka który staje w obronie wiary, a myśli tylko o rzeczach przyziemnych (samochodach, basenach termalnych)Jakoś inne media katolickie istnieją i nie ma z nimi problemu.Problem ma ze sobą Rydzyk bo chce być biznesmenem za cudze pieniądze.Niestety część ludzi zwłaszcza starszych daje się na to nabrać ,szkoda ,że wciąga w to jeszcze naszego wspaniałego Ojca Swiętego.
do1953

2013-06-17 17:42:37
MASZ ŚWIĘTĄ RACJE - zabrakło mu argumentów to kłamie i wciąga w to tak wspaniałego człowieka jakim był Jan Paweł II.To woła o pomstę do nieba.Brak słów!
bochniak

2013-06-17 19:58:36
Ojciec Rydzyk i PiS z Kaczyńskim są przekleństwem dla Kościoła. Po co ten pan wystąpił w niedzielę w Częstochowie,. czy on jest duchownym, czy też nawiedzonym i tolerowanym przez swoich wyznawców. Kacyki bez rozumu i rozsądku zdrowego. Kościół to nie ulica i szukanie zwad, pomyślcie wreszcie. Czy propaganda i polityka powinny płynąć z Jasnej Góry, chyba nie.
gh

2013-06-17 22:31:43
rozpędzić to towarzystwo
eskelon

2013-06-17 23:09:28
przekleństwem dla Kśscioła tak naprawdę są tacy jak m.in. "normalny katolik", "1953" czy "gh" - nie wiadomo zresztą, czy to nie ta sama osoba. Wytresowani na róznych czerwonych bibliach, wydrenowani z resztek trzeźwego myżlenia przez rozmaitych lisow, wojewódzkich czy paradowskie. Wszędzie węszacych rzelome zagrożenie ze strony TV Trwam, dzielących ludzi na "dobrych" i "złych" katolików. Jednym słowem - V kolumna lewactwa i palikociarni
TAWS 38

2013-06-17 23:53:38
czy to nie dziwne? gdy kilkuset pedałow i innych lesb zbierze się w Wawie to pieją o tym wszystkie media. Zachwyca sie wybiórcza, cmoka tvn i chwali "trybuna" Gdy tysiące ludzi idą w wielkim marszu o poszanowanie wolności slowa te same media nawet jednego dziennikarzyny z kamerą nie poślą. I niech ktoś mi powie, że w tym kraju nie ma cenzury!!
prawdziwy katolik do eskelon

2013-06-18 07:11:58
Człowiecze za "młody" jestem żeby być wytresowanym jak piszesz na czerwonych bibliach,jestem przeciwnikiem związków homoseksualnych,telewizji nie oglądam prawie w ogóle(choćby z braku czasu) codziennie modlę się o zdrowie i pracę i szanuję drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie ,wykształcenie i majętność i nigdy nie byłem w żadnej partii.Natomiast wychowali mnie porządni rodzice,duży wpływ mieli księża oraz ruch oazowy w którym uczestniczyłem. Ubolewam nad tym ,ze tacy ludzie jak ty nazywają się prawdziwymi katolikami ,że tyle w twoich ustach jest pogardy dla drugiego człowieka.W ostatnich dniach Papież Franciszek właśnie mówił aby zdobywać nowe owce dla Kościoła.Idz do spowiedzi ,przemyśl to wszystko i popraw śię.Trochę miłości do drugiego człowieka.
Do bochniak

2013-06-18 10:19:23
Tak, stary dziadu propaganda i polityka powinny płynąć z KC PZPR albo z Komisji Europejskiej albo z pubów dla pedałów. Stamtąd powinna płynąć dla nas "nauka" według ciebie. No to się mylisz. Płynie i będzie płynąć z Jasnej Góry i od o. Rydzyka. Bo episkopat sobie nie radzi z sytuacją w Polsce. Są po prostu za ciency. Zaczęli flirtować z takimi jak ty i tracą autorytet. Chwała Bogu,że zesłał kogoś takiego jak o. Rydzyk i jego współpracowników, którzy działają na rzecz jedności katolików.
jeszcze raz do ":prawdziwego katolika"

2013-06-18 17:04:21
widzisz przyjacielu - twoje słowa cię zdradzaja: nigdzie nie nazwałem sie, w przeciwienstwie do ciebie, "prawdziwym katolikiem". Nie sieję nienawiści, nie powtarzam kłamstw i nie kolportuję plotek, tak jak ty (rzekome auta o. Rzydzyka - było ruszyć tyłek w niedzielę, tobyś usłyszał na własne uszy, że ma nawet dwa maybachy - oba stoją mu na biurku). Burzysz się, że walę prawdę "po oczach" - bo wale. Widzisz wydumane zagrożenie dla Kościoła ze strony o. Rydzyka, ale nie widzisz jego rozkładania przez rządzące "elyty", jakoś nie dostrzegasz rozprzestrzeniającej się w zastraszającym tempie moralnej degrengolady, podsycanej prze 90% mediów. Problemem jewst zakonnik z Torunia, bo nie idzie na układy (dlatego też jest kłopotem) problemem nie są dla ciebie zblatowani z PO duchowni. To nad tobą trzeba rozpaczać, bo nie dostzregasz tego, co widzi coraz więcej ludzi w Polsce - że tak dłużej byc nie może. Ale lemingi tak mają - chwalą wszystko, dopóki same nie dostana po d...
bochniak

2013-06-18 17:13:51
Ponawiam i ostrzegam także kościól , Wzgórze Jasnogórskie nie jest trybuną dla szczucia katolików przez Małego Kaczyńskiego. Dlaczego inne partie nie mogąą tam wystąpić, bo uważają ,że to miejsce jest święte a ten bezczelny pisior tylko tam jeszcze może się uchronić ze swoimi jadowitymi wypowiedziami. To jest tak samo jak sprawca największej tragedii narodowej obraża Wzgórze Wawelskie. Tylko dziwne ,że nadal nie ma odważnych powiedzieć, że obaj Kaczyńscy są sprawcami tej tragedii smoleńskiej. Następne komentarze pisiorów nic wam nie pomogą, jesteście mierni i nikczemni.
do tego wyżej

2013-06-18 23:28:18
zamknij kłapaczkę, nawiedzony palikociarzu
trfam

2013-06-19 12:56:42
ciemnogród i fanatyzm
Komuszy ciemnogród do domu

2013-06-19 15:16:41
Największym ciemnogrodem był PRL i komuchy. Imbecyle do potęgi. Zrujnowali kraj do dna. Największym ciemnogrodem teraz to gazeta wyborcza, PO i Unia z jej poplecznikami. Gołym okiem widać co narobili. Wielką kupę zrobili. Unijna, komusza ciemnota nigdy nic dobrego nie zrobiła. System się wali jak PRL. Ale coraz mniej jest naiwnych.
do trfam

2013-06-19 16:33:07
już ci tefałen i wybiórcza ostatnie szare komórki z mózgownicy wyżarły?
bochniak

2013-06-19 17:32:47
Odważni ludzie napiszcie wreszcie ,że mównica jasnogórska nie może być mównicą sejmową . Z tego Wzgórza nie ma prawa siać nienawistnej propagandy Kaczyński. Oczekuję ,że ktoś rozliczy Paulinów za dopuszczanie do takich praktyk. Czy rzeczywiście Kościół nie jest partyjnie stronniczy. Święte są słowa w niedawnym komentarzu marszałka Senatu Pana Borusewicza ,iż nieszczęściem dla Kościoła w Polsce jest ojciec Rydzyk i Redemptoryści. Obiektywnych a nie nawiedzonych pisiorów proszę o komentarz rozsądku.
wania

2013-06-19 17:41:38
a kto wreszcie rozliczy tego niejakiego "bochniaka" z bredni, kóre wypisuje na tym portalu? Idźże se lepiej na bochninina
lola

2013-06-20 00:47:21
Brawo Ojciec Rydzyk! Brawo telewizja Trwam! Tak trzymać
bochniak

2013-06-20 15:27:28
Brawo ojciec Rydzyk , brawo, tak wam pasuje to macie. Litość dopiero nadejdzie z czasem, a teraz miejcie satysfakcję.
wiki

2013-06-20 16:27:29
bredzisz, bochniak, jak potłuczony. Słonko za mocno dopiekło?
REKLAMA