Powiat

sobota 22 lutego 2014 18:12:43

Powiat: totalna krytyka zmian w Systemie Ratownictwa MedycznegoPowiat: totalna krytyka zmian w Systemie Ratownictwa Medycznego

Ministerstwo Zdrowia funduje nam kolejny chaos. Czy można było tego uniknąć?

Podczas piątkowej (21 lutego) sesji Rady Powiatu dyrektor szpitala powiatowego, Jarosław Kycia przedstawił zmiany w systemie ratownictwa, jakie na naszym terenie wymusza decyzja wojewody. Wojewoda z kolei działa na polecenie Ministerstwa Zdrowia.

W Ośrodku Zdrowia w Świniarach mieścił się do tej pory punkt ratownictwa medycznegoDo tej pory w powiecie działały 4 karetki: dwie w Bochni i po jednej w Muchówce i w Świniarach. Były to karetki typu S – z lekarzem i typu P – z dwoma ratownikami. W Świniarach działała karetka typu P, również jedna karetka w Bochni składała się z samych tylko ratowników. Wszystkie 4 karetki działały całodobowo.

Zmiany, o jakich zadecydował wojewoda polegają na dodaniu powiatowi bocheńskiego jednego zespołu ratowniczego w Trzcianie. Będzie to zespół z lekarzem (S) ale działający tylko od 7 rano do 19. W Muchówce oddział ratowniczy ma pracować też całodobowo, ale będzie to karetka typu P. Natomiast punkt ratownictwa w Świniarach ma zostać przeniesiony do Dziewina i będzie pracował tylko od godz. 7 do 19.

Starosta Jacek Pająk dodał, że wprawdzie władze powiatowe nie mogą ingerować w liczbę karetek i ich rozmieszczenie, będą się jednak starały, aby w bocheńskich oddziałach ratunkowych zwiększyć liczbę karetek typu S.

-Jak dotąd wszystkie projekty oszczędnościowe ministerstwa zdrowia odbijają się negatywnie na szpitalach, pracownikach, a wJarosław Kycia, dyrektor bocheńskiego szpitala końcu na pacjentach – ocenił dyrektor Kycia. Okazało się np. że dobrodziejstwo, jakim będzie dodatkowa karetka w Trzcianie, wiąże się z koniecznością jej doposażenia, co znacznie obciąży budżet szpitala. Dyrektor nie zgodził się też z opinią województwa, że karetki na bocheńszczyźnie, zwłaszcza ta w Świniarach, były za słabo wykorzystywane.

Proponowane zmiany wiążą się z planami dalszej centralizacji systemu ratownictwa medycznego. Od 2015 roku zamiast 20 rejonów operacyjnych w Małopolsce będą jedynie dwa: krakowski i karpacki. Efekt jest taki, że pojedynczy szpital nie może wystąpić o kontrakt na ratownictwo medyczne do NFZ, jednostki lecznictwa muszą się zjednoczyć i działać jako konsorcjum. Dyrektor Kycia już podpisał taką umowę z innymi szpitalami w rejonie krakowskim. Czas jednak nagli: konkurs na usługi ratunkowe został już ogłoszony, do 4 marca wszystko musi być przygotowane. Zmiany w działaniu ratownictwa medycznego muszą być zapisane w statucie szpitala, stąd wniosek do Rady Powiatu, aby je przegłosowała.

- Co stanie się, jeśli Rada nie zgodzi się na zmiany? – pytali radni.
- Szpital nie będzie mógł przystąpić do konsorcjum ratownictwa medycznego i starać się o kontrakt z NFZ.
- Co to oznacza dla szpitala?
- Konieczność jego prywatyzacji.
Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana
Zmiany zarządzone przez wojewodę zostały poddane totalnej krytyce. Podczas sesji wystąpili też wójtowie dwóch skrajnych gmin w powiecie bocheńskim: Jan Pająk z Drwini i Tomasz Gromala z Lipnicy Murowanej, którzy są zarazem członkami Rady Społecznej Szpitala.

Jan Pająk opowiedział, że kiedy próbował interweniować w sprawie oddziału ratunkowego w Świniarach powiedziano mu, że opinie na ten temat może wydawać tylko starosta. Okazało się jednak, że w przewidzianym terminie (31 grudnia 2013 r.) starostwo takiej opinii nie wydało. Zrobiło to dopiero pismem z 9 stycznia 2014 r. (10 stycznia Tomasz Gromala wnioskował o nadzwyczajne zgromadzenie Rady Społecznej Szpitala). Obaj wójtowie oraz kilku radnych wyrazili przekonanie, że ta opieszałość mogła się przyczynić do wprowadzenia niekorzystnych zmian w naszym systemie ratownictwa.

Innego zdania był starosta Jacek Pająk, który twierdził, że czas złożenia opinii nie miał znaczenia. Podobnie o sprawie wypowiedział się przewodniczący komisji zdrowia, Wacław Woźnicki, dodając, że nie tylko powiat bocheński spóźnił się wydaniem opinii. Wygląda na to, że wojewoda opinie, nawet spóźnione, przyjął, nie wpłynęły one jednak na jego decyzję.

Przy okazji dowiedzieliśmy się wiele o stylu pracy agend rządowych, w tej przynajmniej sprawie. Na spotkaniu z Radą Społeczną naszego szpitala Małgorzata Lechowicz, dyrektorka wojewódzkiego Wydziału Polityki Społecznej wyraziła się, że „nie jest zadaniem systemu ratownictwa uratować wszystkich potrzebujących”. Dopiero kiedy Krzysztof Kołodziejczyk zacytował jej zdanie w ironicznej wypowiedzi, poprawiła się, że ratownictwo musi się starać ocalić jak najwięcej osób.

Z kolei wójt Jan Pająk interweniował w ministerstwie zdrowia w sprawie zmian dotyczących jego gminy i argumentował, że pogorszą one stan bezpieczeństwa mieszkańców. Powiedziano mu wtedy, że przecież ich teren może w nocy wesprzeć jednostka ratownicza z Koszyc. Tymczasem OR w Koszycach został właśnie, w ramach reorganizacji, zlikwidowany przez wojewodę, o czym w ministerstwie najwyraźniej nie wiedzieli…

Ostatecznie zmiany w statucie szpitala dotyczące systemu ratownictwa przegłosowano. 13 osób było za i aż 9 wstrzymało się od głosu.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja

2014-02-22 22:16:41
Kolejny argument za tym, żeby odciąć od koryta to całe PO
Sprywatyzować służbę zdorwia!

2014-02-22 23:17:24
Kolejny argument za tym by tą całą służbę niezdrowia sprywatyzować, podatki które na nie płacą oddać ludziom i odciąć od koryta wszystkie zakichane partie które chcą w tym mieszać. I za chwile się okaże, że z służbą niezdrowia nie ma żadnych problemów, a lekarze kłaniają się pacjentom. Tylko czym by wówczas rządzili ci zakichani politykierzy?
Realista

2014-02-23 07:39:39
Oto idealny system: wojewoda cos ustala, samorzady nie mają na to wpływu, ale i tak do tego muszą sie doplacac. gdzie tu logika
Antek

2014-02-23 08:05:51
Jak zwykle nic się nie stało. A stało się pismo było po terminie !!!
Bania

2014-02-23 08:13:46
Woźnicki "nie tylko powiat bocheński spóźnił się wydaniem opinii" Takie łumacznie jak dziecka z podstawówki gdy dostanie jedynkę. Mamo ale nie tylko ja dostałem jedynke. Powiniście się wstydzic !!! Takie tłumacznie jest conajmniej smieszne jak na ludzi którzy decyują w pewnym stopniu o ludzkim życiu. Całe to Powiatowe PO to jedno wielkie nieporozumienie !!!
bbb

2014-02-23 08:18:28
Nie zawijajcie kota ogonem. Niedotrzymanie terminu to niedotrzymanie terminu koniec kropka.
ciekawy

2014-02-23 11:19:21
a radny Lis jak głosował?
Kuba

2014-02-23 13:26:05
Oto cały obraz POpaprańców! Kończcie Waście wstydu oszczędźcie! UWAGA do mieszkańców Bochni i powiatu! Przewidując sromotną przegraną, PO utworzyła swoja przybudówkę, niejakie Kryształki Solne, gdzie pociągają już za sznurki ponoć Dyr Mechanika i radny Korta. To jest przedwyborcza mistyfikacja!
Jas

2014-02-23 16:28:51
Powiat nie mial nic do powiedzenia, Wojewoda to ustala, jego nie interesuje co w naszym powiecie sie dzieje.
Winny socjalizm

2014-02-23 18:41:10
Kiedy w Polsce rozwali się ten durny i złodziejski socjalizm? Pewnie już niedługo. Wówczas ludzie się sami zorganizują, bez tych cwaniaczków z państwowej biurokracji, którzy umieją tylko zadłużać kraj.
Kuba

2014-02-23 18:51:00
Starosta i Wojewoda to PO, mówi Wam to coś!? Dość już nieszczęść!!!
Sprytnie to obmyślił

2014-02-23 21:55:24
Pajaczka sprytnie to obmyślił. Aby sie nie narazić mieszkańcom i radnym z gminy Drwinia i Lipnica Murowana - napisał negatywna opinię do propozycji wojewody. Ale by nie narazić się POnu Wojewodzie - wysłał opinie po terminie !!!! To jest SK....STWO !!!!!! Mieszkańcy ci Pająku tego nie darują !!!!! I twoim poplecznikom- radnym też będziemy pamietać.
Czytelnik

2014-02-23 22:12:38
czytam to co powyzej i nie rozumiem? Kiedy doszlo do wyceny zdrowia i zycia ludzkiego? Wydawalo mi sie sa BEZCENNE!!!
UWAGA NA PO-ZAKLADANE STOWARZYSZENIA

2014-02-23 22:13:08
PLATFORMA OBYWATELSKA DOWODZONA PRZEZ PIERWSZEGO SEKRETARZA POWIATOWEGO PO - JACKA PAJAKA WIE ŻE LUDZIE JUŻ NA NICH NIE ZAGŁOSUJĄ. WIĘC NA GWAŁT ZAKŁADAJĄ STOWARZYSZENIA POD KTÓRYMI CHCĄ SIĘ PRZEMYCIĆ W WYBORACH DO RADY MIEJSKIEJ I RADY POWIATU. UWAGA - JEDNO Z TAKICH STOWARZYSZEŃ NAZYWA SIĘ Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Bochenskiej KRYSZTAŁY SOLI. Prezesem jest ....członek PO - Adam Korta, podwładny Pajaka , ten od dziurawych drog powiatowych. Trzeba wszystkich przestrzegać !!! Jak myślicie, skąd do wyborów pójdą propajakowi radni Gienka Ignacyk i TadeuszLis , ha, ha, ha.
Rolnik

2014-02-23 22:40:20
Do ww. Prawda jest taka ze kazdy patrzy tylko swojej "zagrody" (zeby nie powiedziec inaczej). Myslicie ze wojewoda okreslajac plan (za ktory odpowiada) dla calego wojewodztwa "bral pod uwage" to co chce wojt jeden z drugim czy tez starosta? (przyp. opinia nie jest wiazaca dla wojewody). Zejdzcie z oblokow. Jezeli ktos za cos odpowiada to robi to "po swojemu". Ot i cala tajemnica
Klient najbardziej zainteresowany

2014-02-23 22:52:27
Informuje wszystkich ze wyrazilem i zlozylem swoja opinie co do lokalizacji i godzin otwarcia sklepow "żuczek". Dyrektor Sklepow "żuczek" informuje ze wszystkie opinie wzial pod uwage. Tylko sie pytam czemu nic sie nie zmienilo??? :-)
Olek

2014-02-24 07:11:10
To jest jakaś masakra !!!
j23

2014-02-24 08:37:23
Czy to prawda ze w hotelu Florian powstaje szkoła muzyczna?
joze

2014-02-25 09:37:46
ciekawe czy gdyby zus tak spoznial sie z renta woznickiego to tez by sie tak infantylnie tlumaczyl !!!!! ZENADA!!!! ZERO KWALIFIKACJI I KOMPETENCJI!!!!!!!!!
007 do j-23

2014-02-27 09:16:11
Co ma Szkola Muzyczna do skandalicznego zachowania starosty w sprawie ratownictwa medycznego ? PAJĄK BOI SIĘ NARAZIĆ SWOJEJ PARTII I WOJEWODZIE !!!! NAJPIERW BEZ ŻADNEGO PROBLEMU ZAOPINIOWAŁ POMYSŁ MILLERA O LIKWIDACJI POWIATOWEJ DYSPOZYTORNI POGOTOWIA !!!! OSTATNIO "SPÓŹNIŁ SIĘ" BIEDACZEK Z PROTESTEM PRZECIW IDIOTYCZNYM OSZCZĘDNOŚCIOM Z KARETKAMI DYZURUJACYMI W GM.DRWINIA I LIPNICA !!!! Sprwawdzilem też na portalach w archiwum zagadnienie które cię nurtuje - Szkoła Muzyczna miała byc w budynku po starym pogotowiu. Można nawet przeczytać jak dwa lata temu prosili o to starostę Pajaka i Radę Powiatu wszyscy wójtowie i burmistrzowie ale powiatowi bonzowie nie zgodzili sie. Szkoda bo budynek ulega dewastacji gdyż nikt go nie chce kupić od 3 lat. Potem Kolawinski publicznie obiecywał ze da na ten cel budynek po Medyku na Plantach. Nie dał i zrobił tam dodatkowe biuro straży miejskiej. Co ty na to ? Ja wiem co na to wyborcy: oni juz zdecydowali - Kolawinski i Pajak na zielona trawkę !!!
to jest ciekawe

2014-02-27 15:15:33
http://www.drwinia.pl/aktualnosci/spozniona-opinia-bochenskiego-starostwa-doprowadzila-do-zmiany-lokalizacji-karetki-ze-swiniar-do-dziewinia.html
REKLAMA