Powiat

wtorek 15 maja 2012 13:51:01

Zaoferujcie to czego brak Krakowowi!Zaoferujcie to czego brak Krakowowi!

Diagnoza kluczowych obszarów rozwoju powiatu bocheńskiego

Wczoraj w starostwie odbył się konwent wójtów i burmistrzów powiatu bocheńskiego. Jego głównym tematem było uczestnictwo Bochni w Subregionalnym Programie Rozwoju. Gościem konwentu był prof. Aleksander Noworól, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ, który przybliżył zebranym ideę Subregionów, sam będąc jej wielkim entuzjastą.

- Badania na całym świecie dowodzą, że rozwój odbywa się w skupiskach wokół wielkich aglomeracji – powiedział profesor. (Trudno przy tym, choćby w nawiasie, nie dorzucić uwagi, że wielka koncentracja ludzi wokół dużych miast jest również korzystna dla rządzących – pozwala łatwiej wpływać na świadomość obywateli a także- skuteczniej ich kontrolować. Jest to jedno z założeń programu do inwigilacji INDECT).

W Małopolsce wyróżniono 5 subregionów: subregion Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (Kraków), tarnowski (Tarnów), sądecki (Nowy Sącz), podhalański (Nowy Targ, Zakopane), oraz subregion Małopolski Zachodniej (Oświęcim, Olkusz, Chrzanów).

Bochnia, wraz z siedmioma innymi powiatami weszła w skład Subregionu Krakowskiego. Czy to dobrze czy to źleUczestnicy konwentu dla naszego powiatu? Starosta Jacek Pająk zastanawiał się, czy nie lepiej byłoby należeć jednak do subregionu tarnowskiego? Kraków bowiem, obok licznych korzyści jakie niesie jego bliskość, może być też dla mniejszych miejscowości zagrożeniem. Coraz lepsza komunikacja sprawi nie tylko mniejsze bezrobocie w takich miastach jak Bochnia, ale też spowoduje swoiste „wysysanie” zasobów przez potężnego sąsiada. Z małych miejscowości odpłyną fachowcy, inwestycje a także – młodzi ludzie do szkół średnich, za którymi w ślad pójdą subwencje oświatowe. M.in. o tych zagrożeniach wypowiadał się w swoim referacie dyrektor Wydziału Edukacji, Ireneusz Sobas.

- W razie konfliktu interesów Pająk nigdy nie pobije Majchrowskiego – w ten obrazowy sposób swój niepokój wyraził starosta.

Prof. Noworól przyznał w tym miejscu rację Jackowi Pajakowi. – Nigdy nie idźcie na konfrontację z tak wielkim przeciwnikiem, bo z góry jesteście skazani na przegraną. Poszukajcie takich rzeczy, których Kraków nie ma - poradził zebranym samorządowcom.

A jest ich, zdaniem profesora, sporo. Przede wszystkim – tereny inwestycyjne, których brak w stolicy regionu. Większe Ireneusz Sobas, dyrektor Wydziału Edukacjipoczucie bezpieczeństwa. A także tzw. walor rezydencjalności, czyli gotowość ludzi do osiedlania się na stale. – Macie przepiękne okolice, czyste powietrze, spokój. W takich miejscach chcą się osiedlać ludzie z wielkich miast. 

Jak zauważyła przedstawicielka Urzędu Miasta Bochnia, lepiej by było, gdyby zechcieli do nas przenosić również swoje biznesy.

Wczorajszy konwent, na którym zabrakło jednak wójta gminy Bochnia i burmistrza Nowego Wiśnicza, zakończył się wyodrębnieniem katalogu tematów, którymi nasz powiat zechce zainteresować decydentów w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju. Najważniejsze z nich to edukacja, transport i finansowanie łącznika autostradowego.

Duchem sprawczym przystąpienia Małopolski do Subregionalnego Progrmau Rozwoju jest marszalek Marek Sowa. Na konferencji 27 marca br. W Krakowie przedstawił założenia Programu na lata 2014-2020. Zdaniem Marszalka, SPR-owi sprzyja zróżnicowanie Malopolski, a przy tym - niepowtarzalny charakter naszych regionów. Subregion niekoniecznie pokrywa się z mapą administracyjną ale strategie gmin i powiatów powinny wspierać realizację strategii regionalnej i być z nią spójne.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Lusi

2012-05-15 14:50:50
Z małych miejscowości odpłyną fachowcy.... powiedział Ireneusz Sobas. Może Pan bedzie pierwszy jako zasilajacy swoją fachowościa Edukacje Krakowa.
Dlaczego pan Pająk jeszcze nie zrobił łącznika ?!

2012-05-15 14:51:15
Od 10 lat mieszkam w Krakowie ale pilnie śledzę tematy o Bochni bo tam są moje korzenie. Jestem zdumiona stawianiem sprawy przez waszego starostę, że Bochnia ma "wygrać" z Krakowem. Jeszcze mógł zapytać jak Wierzchosławice wygrają z Tarnowem albo Muszyna z Nowym Sączem. W subregionach jest ustalone centrum nie po to aby konfliktować mieszkańców lecz po to aby wspólnie rozwiązywać zadania ponadpowiatowe. Łącznik autostradowy jest typowym problemem powiatowym (dotyczy miasta i 3-4 gmin). W Brzesku rozwiązali problem bez udziału innych powiatów, w Tarnowie - tak samo. Jaworzno, Chrzanów - od dawna mają zjazd z A4 do miasta . Przed wyborami czytałam euforyczne wypowiedzi pana Pająka, że kasę załatwiali mu posłowie, ministrowie albo inne szychy. Teraz starosta zrzuca ten problem na subregion. A co Wieliczkę lub Miechów będzie obchodził problem łącznika w Bochni. Nie mówiąc już o Krakowie... Pozdrawiam.
Roland

2012-05-15 16:32:07
Wójt gminy Bochnia i Wiśnicza pewnie walczą by w ogóle nie dać ciała bo coś chyba cienko z finansami u nich w gminach - gdzie im tam myśleć o rozwoju. Poza tym uwaga I. Sobasa była bardzo słuszna.
grab

2012-05-15 18:30:38
Rzeczywiście - Pająk, Całka i Sobas myślą o rozwoju... Dodaj - tylko myślą. Myślą np. jakby tu wydać jeszcze więcej milionów przy budowie hali sportowej w Łapanowie... Od wielu lat myślą jak zbudować łącznik z autostradą i też nic nie wymyślili. Myślą jak wybudować chodniki w Proszówkach, Damienicach i Siedlcu. Myślą... Ludzie ich już niedługo rozliczą z tego "myślenia"
do rolanda

2012-05-15 18:33:31
Gaworczyk i Lysy mają rację - kolejne bicie piany przez pająka i jemu podobnych. Od takich "pseudonaukowych" konferencji w Starostwie jeszcze nic dobrego mieszkańcom nie przybyło. Widać, że burmistrz Kolawiński też olał starostę. Nareszcie Stefan przejrzałeś na oczy!
gminy zrozumiały: powiaty pasożytują

2012-05-15 20:11:21
Organizm, który żeruje na innych organizmach, nazywa się pasożytem !!!!!!!!! Jeżeli żywiciel pozbędzie się pasożyta - ten ginie !!!!!!!! Panowie burmistrzowie i wójtowie mają swoje problemy, które lepiej lub gorzej rozwiązują(drogi, szkoły, kanalizacje itp). Ale żadnemu z nich nie przyszło do głowy aby się tłumaczyć, że nie wykonują obowiązków ustawowych bo powiat (starosta) nie wspomaga ich (gmin) swoimi pieniędzmi. Tymczasem w drugą stronę - ciągle ta sama śpiewka starosty: nie robimy bo gminy nie chcą nam pomagać. Gaworczyk , Lysy i inni wójtowie dawali wiele razy Pająkowi kasę na jego zadania ale teraz miarka się przebrała.
może zaoferować pająka ?

2012-05-16 10:51:41
ale oni w świetlicach mają pełną obsadę .
nick rosberg

2012-05-16 11:39:26
żegociny też nie było
ikar

2012-05-16 13:28:39
wiem że wójtowie drwini i lipnicy murowanej zachwyceni są starostą pająkiem i jego polityką
do ikara

2012-05-16 15:30:43
:-)
hej

2012-05-16 20:31:02
Kolawińskiego reprezentowali Jego pracownicy, bo Burmistrz był na delegacji. Pewno Lysego nie obchodzą sprawy łącznika z wiadamych powódów. Zupełnie olewa wszystkich. Nie ma też czasu na sprawy ważne bo wiesza po gminie prześcieradła- to pełny obraz Jego działań - nic dodać nic ująć!!!
do heja

2012-05-16 22:44:45
Teraz starosta pier...li, żeby subregion wybudował mu łącznik od autostrady A4 do centrum Bochni!!!!!!!!!!!!!! ALE GDY PAN WÓJT LYSY PROSIŁ PAJĄKA I KOSTURKIEWICZA, ABY WSPÓLNIE BUDOWAĆ ŁĄCZNIK WG TRASY, KTÓRA PRZEZ 30 LAT BYŁA ZAREZERWOWANA W PLANACH WSZYSTKICH 3 GMIN(KOŁO BLACHSTALU) TO NADĘTY STAROSTA I PISOWSKI BURMISTRZ INFORMOWALI OPINIĘ PUBLICZNĄ ŻE MINISTROWIE I POSŁOWIE Z PIS-U I PLATFORMY ZAŁATWIĄ SPRAWĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!! PANOWIE JP I BK TAK załatwili, że przez najbliższe 20 lat będziemy z Bochni na A4 jeździć prowizorką przez ul. Krzeczowską. TO JEST SKANDAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
heju!

2012-05-16 22:52:53
Napisz co sensownego ustalono na tym pseudoważnym spotkaniu? Bo najważniejszy był podobno płacz Sobasa i Pająka że Kraków wyssie z Bochni uczniów szkół średnich... Nie dziwię się Gaworczykowi i Lysemu że olewają takiego cienkiego, narcyzowatego świetlicowegoi jego pseudo-konwenty...
do heju

2012-05-18 08:58:28
Lysy i Gaworczyk wolą nie opuszczać gabineów bo się boją, że oberwą od nauczycieli....
Zosia

2012-05-18 11:22:51
jeśli na spotkaniu pojawia się specjalista jakim jest profesor Noworól, to tylko malkontenci nie chcą skorzystać z jego wiedzy. rozumiem Pana Gaworczyka- ma teraz trudną sytuację ale podejście Pana Lysego jest typowe- no cóż, po co ma przyść na spotkanie jeśli nie może niczego profesora nauczyć ani w niczym pouczyć. bardzo dobrze, że samorządowcy chcą korzystac z osiągnięć nauki, to daje nadzieje na zmiany
ada

2012-05-18 21:43:08
wójt Jurij Lew nie mógł pojawić się na spotkaniu bo zapewne zastanawiał się jak przejąć drogi z całego subregionu, bo nikt z całego województwa nie będzie nimi lepiej zarządzał. Poza tym o subregionie i województwie nie mówi nic konstytucja, więc powinny zostać zniesione a ich kompetencje z chęcią przejmie gmina.
michael kors australia

2013-10-30 07:27:02
your write very nice
REKLAMA