Powiat

czwartek 22 września 2016 20:17:33

Włosi z wizytą w gminie BochniaWłosi z wizytą w gminie Bochnia

W dniach pd 12 do 18 września w podbocheńskich Proszówkach gościła grupa młodzieży włoskiej z miejscowości Mistretta na Sycylii. Ich przyjazd do Polski był wynikiem współpracy między Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni a stowarzyszeniem „World Net” z Włoch. W ramach programu Erasmus+ 44-osobowa grupa młodzieży polskiej i włoskiej realizowała projekt „Art Market”, finansowany ze środków Unii Europejskiej.Zadaniem projektu było zaangażowanie młodych ludzi w różnym wieku w aktywne organizowanie szkoleń, imprez, wykorzystanie nowoczesnych technologii. Młodzi ludzie, uczestniczący w projekcie dzielili się swoją wiedzą na temat muzyki, tańca, fotografii, nowych technologii. Była to okazja do wymiany doświadczeń i umiejętności. Uczestnicy projektu opowiadali o swoich problemach społecznych, gospodarczych, edukacyjnych. Zastanawiali się, jak polepszyć swoją sytuację i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Projekt był okazją do promocji integracji społecznej młodych ludzi. Miał za zadanie ułatwić spotkanie młodzieży z różnych krajów, która ma te same pasje. Bariery językowe i kulturowe przełamywano podczas gier zespołowych. Warsztaty Art Market i wideo laboratoria były okazją do rozwijania i pogłębiania swoich umiejętności w zakresie sztuki i nowoczesnych technologii.

Młodzi ludzie podczas warsztatów opracowali logo projektu, prowadzili również fanpage na Facebooku, na którym dokumentowali poszczególne dni realizacji projektu. Część zajęć poświęcona została Unii Europejskiej i jej możliwościom, omówiono zagadnienia dotyczące Europass i Youthpass. Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty Youthpass, potwierdzające ich udział w projekcie i nabyte umiejętności. Podczas warsztatów Art Market przygotowywali się do koncertu finałowego, który był zwieńczeniem całego projektu. Międzynarodowy Festiwal „Popołudnie z folklorem”  był okazją do zaprezentowania swoich możliwości.

Oprócz koncertu finałowego udało się zorganizować dwa występy w Siedlcu i Moszczenicy. Stały się one okazją do zaprezentowania grupy włoskiej lokalnym społecznościom. Widzowie mieli szanse na poznanie kultury włoskiej, kontakt z ciekawymi ludźmi. Była to doskonała okazja do zacieśniania więzi międzykulturowych.

Uczestnicy projektu zwiedzili Bochnię i jej najcenniejszy zabytek - Kopalnię Soli. Pojechali również do Krakowa, gdzie zwiedzili Uniwersytet Jagielloński, Rynek i Sukiennice. Obie wycieczki były okazją do poznania historii, wymiany doświadczeń na temat systemu edukacji, sztuki i pracy.

Spotkanie z przedstawicielami lokalnego samorządu stało się pretekstem do dyskusji o demokracji, szansach młodych ludzi z różnych krajów Europy. Porównywano rozwiązania ustrojowe, rozmawiano o sytuacji ekonomicznej, politycznej i finansowej. Z kolei spotkanie z dziennikarzami było szansą do promocji projektu i samego koncertu finałowego.

W trakcie wspólnie spędzonego czasu posługiwano się głownie językiem angielskim, co sprzyjało szlifowaniu własnych umiejętności w tym zakresie. Okazją do zacieśniania więzi, dyskusji o podobieństwach i różnicach kulturowych był również tradycyjny polski obiad przygotowany przez młodych ludzi.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

zygmunt

2016-09-23 10:11:19
z wloch przyjechala cala grupa mlodziezy a z gminy bochnia na sycylie pojechal wojt bzdek i wojcina makowska i pare urzedasow oraz DWÓJKA dzieci z zespołu - CO ZA WSTYD!!!!!!
Do poprzednika

2016-09-24 18:49:28
Nasza młodzież też w lipcu pojechała na Sycylię nie opowiadaj bzdur Zygmunt. W końcu w gminie zaczął panować porządek i włodarzom wysadzonym z siodła głupio bo teraz po dwoch latach różnicę pomiędzy nowym wójtem a starym widać bardzo wyrażnie, oczywiście na korzyść wójta Bzdeka. Pozdrawiam Nową ekipę i oby tak dalej:)
do do porzednika

2016-09-24 19:00:13
Różnicę oczywiście widać, bo wójt Lysy to wyjątkowo inteligentny i myślący gość. A młodzież z Siedlca owszem była na Sycylii, zresztą już czwarty raz, bo kontakty nawiązali bardzo dawno temu, ale różnica między tym wyjazdem a poprzednimi jest taka, że w tym roku wyjątkowo dużo dopłacali do wyjazdu autokarowego, a ekipa gminna podróżowała samolotem, wiesz na czyj koszt ? Prawdy nie oszukasz.
Podziękowania dla wójta Bzdeka.

2016-09-26 14:42:56
Pozdrawiam pana wójta Bzdeka i panią Makowską. Dziękuję za waszą pracę i zrozumienie dla potrzeb szkolnictwa i kultury. Dziękuję wójtowi za to, że moje dziecko z kl. IV nie ma wspólnych lekcji z kl. V i VI, bo tak jest taniej. Dzięki temu wójtowi nie przeniosłam dziecka do innej szkoły. Dziękuję również za uzupełnienie infrastruktury rekreacyjnej poprzez wyposażenie placów zabaw.
Podziękowania dla sekretarki Wójta Bzdeka

2016-09-26 15:15:41
Dziękuje ci sekretarko Wójta Bzdeka za te peany pochwalne na jego cześć, jednakże pragnę ci tylko przypomnieć że pisanie komentarzy w czasie pracy świadczy tylko o tym że twoje stanowisko jest zbędne w tym urzędzie. A o pani Makowskiej rozumiem wspomniałaśbo stala nad tobą? :-)
Podziękowania dla wójta Bzdeka

2016-09-26 17:05:03
Inwestycja w dzieci i młodzież to inwestycja w przyszłość. Na edukacji nie należy oszczędzać. Prywatne szkoły podstawowe i gimnazja mnożą się jak grzyby po deszczu, ponieważ rodzice chcą, aby ich dzieci uczyły się w dobrych warunkach, a nie jak najtaniej i byle jak. Jeszcze raz dziękuję wójtowi Bzdekowi za rozdzielenie klas łączonych. Zresztą, on sam był kiedyś nauczycielem i dyrektorem szkoły, więc wie, jak najlepiej pokierować gminną oświatą. Dobra zmiana dla naszych dzieci stała się faktem.
nic

2016-09-26 17:49:28
i chyba nie można dostrzec nic więcej :(( porażają......ce
Podziękowania dla p. Bzdeka

2016-09-26 19:06:09
Panu wójtowi należy się uznanie za zorganizowanie pierwszych w powiecie bezpośrednich wyborów sołtysa oraz członków rad sołeckich, co zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem mieszkańców, o czym świadczy wysoka frekwencja podczas wyborów.
Gada

2016-09-26 21:34:40
W gminie dobrze sie dzieje, ale cóż, nowy Wójt pozbył się kilku "fachowców" z gminy to teraz siedzą i ujadają:) gdyby byli tacy swietni to przecież by znaleźli robotę w mig a tu zonk trzeba chorować. Mówią ze najdłużej leczy się głowa :)
chodziło tylko o stolki

2016-09-26 21:49:53
mieszkancy wybrali . teraz bzdekowi soltysi specjalnie tak oglaszaja zebrania aby ludzie nie przychodzili. tak bylo u nas w nieszkowicach malych . malo kto wiedzial, przyszlo 30 osob. dawniej bylo 3 razy wiecej bo tamten wójt duzo dla wsi zobil- świelica, sala gimnastyczna, przedszkole, kanalizacja, boisko przy szkole, oswietlenie. ten wójt jest juz 2 lata ale nic poważnego nie zrobil tylko jakieś duper...le. pieniedzy za kanalizacje nam nie oddał tak jak obiecywał przed wyborami.
do Gada

2016-09-26 22:17:51
Ty chyba nie wiesz co piszesz. Mieszkańcy gminy nie sa idiotami, szkoda że dopiero teraz przejrzeli na oczy. Pozbyłeś się z UG Bochnia fachowców a zatrudniłeś miernoty, którym musiałeś spłacić długi wyborcze. Były kierownik budownictwa jest szefem wydzialu w Wojniczu, inna pani inżynier ktorej sie pozbyłeś jest teraz szefem budownictwa w Rzezawie. Na ich miejsce nasz Całke, ha, ha ha. Poprzednia dyrektorka GZOZ która wyrzuciłeś kieruje sluzba zdrowia w innej gminie. Dyrektorem basenu zrobileś typa który za toba agitował a teraz wyrzuca porzadnych pracowników i zatrudnia rodzinkę. Wywindowałeś podatki tak że większość ludzi płaci 2 lub 3 razy więcej niż za czasów starego wójta. Możesz się już pakować do Krzeczowa, gwizdek czeka.
Fin

2016-09-27 06:02:43
Na Bzdeka czeka gwizdek a na Ciebie były wojcie co? A no właśnie nic! Nikt Cię nie chce a miałam być tak piękne. W gminie Bochnia dziękują Bzdekowi ze Cię wysadzil z siodła, dobrodzieja od darmowych projektow......
Gada

2016-09-27 06:10:05
Jak się nowi szefowie poznają na tych Twoich miernotach to się ich szybko pozbędą. Ale to prawda sporo swoich "upchnąłeś" w rzezawie:) tam to robotą teraz wre, oglaszaja przetargi jeden za drugim. Mam nadzieję ze robią to dobrze bo pzp jest dość trudne i nie szuka się podłożyc. Bardzo dobrze będą mieć robote firmy z OKOLIC.....
propaganda

2016-09-27 07:58:22
Na nic zda się wpisywanie pochlebstw na temat obecnego zaciagu w gminie Bochnia i usuwanie niepochlebnych wpisów. To już tylko chocholi taniec marlenki i towarzyszących tancerzy na zgliszczach gminy, tylko do wyborów. piranie które oblepiły stołki, myślą ze sa świetne, tyle ze to ich mrzonki.
do Fin

2016-09-27 09:11:52
przypadkowo potwierdzileś że Lysy zrobil dla gminy BEZPLATNIE wiele projektów : sale gimnastyczn, plywalnia, lodowisko /////////////////////// oprócz tego jako wójt doprowadził gminę do wysokiego poziomu rozwoju - powstawaly nowe przedszkola, szkoły, boiska, drogi, kanalizacja/ //////////////// a co zrobił Bzdek ?- nic !!!!!! nawet nie potrafi rzetelnie odpracować bardzo dużej pensji. w czasie pracy chodzi z Marlenka na obiadki do Tankowni i nie tylko. na koszt podatników oboje jeżdża na "delegacje" zagraniczne. Bzdek podniósł strasznie podatki i zadłuża gminę na ciężkie miliony. tak wyglada w gminie "dobra zmiana".
gminny

2016-09-27 09:39:10
Sprawdzona informacja : Ministerstwo Sportu odmówiło bzdekowej gminie dotacji na idiotyczny pomysł budowy drugiej sali sportowej przy szkole w Lapczycy. Najlepsze jest uzasadnienie ktore utajniono.Bzdek zmarnowal kolejne dziesiatki tysiecy zlotych z publicznych pieniedzy. Niedawno zlecil strategię, ktora poszła do kosza bo teraz do dotacji wymagany jest program rewitalizacji. Teraz szleje bo wszystkie gminy naokolo Bochni dostaja dotacje a on nic, tylko jakieś niepotrzebne e- duper...le.
dobry wójt!

2016-09-27 13:51:14
Ludzie wybrali wójta Marka Bzdeka, a staremu podziękowali. Demokracja i tyle. Nie ma o co kruszyć kopii. A propos wójta Bzdeka, to podoba mi się jego fachowość i szacunek dla ludzi. Normalny facet, który nie jest chory na władzę, bo wie, że to kontrakt na cztery lata. ///// Szacunek dla obecnego wójta za wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym nowy samochód strażacki za ponad 500 000zł.
p

2016-09-27 15:36:59
Ponieważ temat dotyczy Siedlecan , więc trzymajmy się go. Kolejny fachowiec Bzdeka- kierownik zespołu "Siedlecanie"- koń by się uśmiał. Poziom zespołu niknie w oczach, tak oceniają prawdziwi fachowcy.
Podziękowania dla wójta Bzdeka

2016-09-28 11:53:01
Wójt Bzdek to dobry gospodarz, o czym świadczy przyjęcie Strategii rozwoju społeczno - gospodarczego Gminy Bochnia na lata 2015 - 2025, zawierającej gminny program rewitalizacji. Zintensyfikowano pozyskiwanie środków zewnętrznych. Zostało też wykonanych sporo prac projektowych pod przyszłe inwestycje.
f

2016-09-29 16:11:43
Bzdek fachowiec- wolne żarty. Nie obrażaj fachowców. Sugerujesz ,że wójt traktuje urząd jak kontrakt na cztery lata- czyli zarobię trochę kasy na co wskazuje oświadczenie majątkowe i spadam. A czy nie jest chory na władzę to się okaże za 2 lata , jak będą wybory. Bo jak nie będzie startował to znaczy ,że nie jest chory na władzę, a jak będzie startował to jest chory na władzę według Twojego rozumowania.Przypomnę Ci to drogi forumowiczu.
do podziękowania

2016-09-29 16:14:49
W ubiegłym tygodniu pobierałam zaświadczenie z wydziału budownictwa i otrzymałam informację na piśmie, że Gmina Bochnia nie posiada programu rewitalizacji, więc coś mi nie gra.
Do podziękowania wójta

2016-09-29 17:50:47
Wójt Bzdek chwali się przyjęciem Strategii rozwoju społeczno - gospodarczego Gminy Bochnia na lata 2015 - 2025, zawierającej gminny program rewitalizacji a nasz wójt Palej już dawno przyjął strategię oraz uzyskał dofinansowanie ! :)
odmęt

2016-09-29 18:33:46
marlenko nie pisz więcej o sukcesach gminy np.: intensyfikacji i planowaniu..., tylko pogrążasz się i jego. Tak to jest jak słucha się wątpliwych doradców. Pozdrawiam
bądzmy poważni

2016-09-29 20:15:25
Zintensyfikowano pozyskiwanie środków zewnętrznych hhahahahahahahahhahahahahahahha
REKLAMA