Powiat

środa 26 lutego 2014 18:06:34

W Gierczycach powstaje elektrownia słonecznaW Gierczycach powstaje elektrownia słoneczna

W Gierczycach trwają prace przy budowie farmy fotowoltaicznej. Będzie to największa elektrownia słoneczna w Polsce, jej moc wyniesie 1400 kW.

Na łące o powierzchni 2 hektarów zamontowano na specjalnej konstrukcji 5600 fotoogniw. Inwestorem jest firma „Krusz-Bud”. Właściciel – Piotr Iwulski od wielu lat działa w branży drogowej. Przed rokiem zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia, którego koszt opiewa na ponad 10,5 mln zł. Znacząca część środków pochodzi z dotacji unijnej.

Wykonawcą zadania jest renomowana firma SolarBayern Polska. Aktualnie trwa montaż ogniw, planuje się, że w kwietniu ruszy produkcja prądu na skalę przemysłową.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

brawo dla gminy Bochnia

2014-02-26 21:14:35
Brawo dla władz gminy, udało jej się ściągnąc dużego inwestora! Widziałem, że obok w Gierczycach powstaje kolejna inwestycja - firma produkująca ogrodzenia i siatkę budowlaną! Tak trzymać panowie!!!
"dyskretny" czas boch.

2014-02-26 21:18:20
Jak zwykle gdy trzeba opisać wydarzenie ktore jest SUKCESEM wójta Jerzego Leona, redaktorzy Czasu są niezwykle dyskretni. Ani słowa nie pisneli ze w gminie Bochnia stworzono przedsiębiorcom dobre warunki do inwestycji, bez wyrzucania milionów złotych z publicznej kasy. Niedawno czytałem , że gmina ma aktualne plany zagospodarowania dla wszystkich miejscowości. A w połowie Bochni dalej wuzetki.
to nie zasługa wójta

2014-02-26 21:48:54
Wójt nie tworzy infrastruktury by przyciągnąc przedsiębiorców. Nawet wyrzuca te firmy których juz ma, widocznie nie zalezy mu na podatkach bo przecież za rok wójtem już nie będzie, a to ostatnia chwila żeby pokazac jaki jest "mocny" W bochni obserwujemy aferę i zarzuty pod adresem burmistrza za to, że nie przekwalifikował drogi KN na publiczną a wójt w gminie nie przekwalifikował dróg przejętych od państwa i radni nawet nie pisną. Wójt jest mistrzem propagandy w typowo komunistycznym stylu, za chwilę będziemy mu dziękować, że trawa jest zielona.
Zosia

2014-02-26 21:56:32
znam firmy, które uciekają z gminy bochnia, a powodem jest brak przejrzystych zasad i załatwianie spraw na podstawie plotek i woli wójta, a nie przepisów. Prywatny folwark Lysego ale na szczęście niedługo to się skończy, szkoda tylko, ze skazani na niełaskę lysego przedsiębiorcy już tu nie wrócą.
Zosia

2014-02-26 21:58:06
zapomniałam pogratulować Panu Iwuskiemu inwestycji - zatem gratuluję i życzę powodzenia.
do dyskretny" czas boch

2014-02-26 22:07:28
i co z tego że jest MPZP? W gminie do działek UU, MN1 i PE nie ma drogi publicznej (chociaz na MPZP jest droga publiczna). Po dekomunalizacji mienia w 1998 rada nie podjala uchwaly i pomimo planu nie mozna nic budowac bo nie ma dojazdu. taki z lysego gospodarz. raczej pozorant i samochwala.
eskelon

2014-02-26 22:20:33
Koniecznością dla samorządu jest stworzenie inwestorowi optymalnych warunków do działania. Widocznie niektórzy z wyżej wpisanych mentalnie są jeszcze zanurzeni w komunie, skoro uważają, że trzeba gminę wychwalać pod niebiosa za to, co było jej psim obowiązkiem. A co, łaskę tam niektórzy robią, że pomagają przedsiębiorcy?
fabrykant do eskelona

2014-02-27 01:07:31
Nie masz pojęcia o czym piszesz. W mieście nie ma ulg podatkowych dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy a w gminie są - nawet do 50% wartości podatku.
do Zosi

2014-02-27 01:12:46
Zosiu-Jacku, może byście poszli już spać. Możecie nawet w jednym łóżku.
eskelon do "fabrykanta"

2014-02-27 08:34:47
7.30 wybiła - zajmij się wreszcie pracą w gminie, a nie pisaniem bzdur po internecie
do wpisu - 2014-02-27 01:07:31

2014-02-27 08:48:42
oczywiscie że umorzą połowę pod warunkiem że płacisz ok. 2tys Tylko pokaż mi hale z podatkiem mniejszym niż 10 000 zł? Wiec nie wprowadzaj w błąd. Umorzą i to jest dobre ale nie pisz że połowę bo to nie jest prawda
do fabrykanta

2014-02-27 09:00:04
wójt ma zapenic infrastrukturę ale nie może bo nie ma dróg publicznych, w Siedlcu nawet pzredsiębiorstwa na kopalni nawet nie miogą korzystać z oczyszczalni, wiec na czym polega ta wielka pomoc wójta - chyba tylko na tym, że przeszkadza komu może, nie licząc sie ani z prawem ani zyskiem dla gminy. Choćby sie lysy fotografował co tydzień przed jakiś zakładem (ma ich na razie kilka) to nie jest taki znowu szał na 31 wsi, to i tak przedsiebiorcy wiedzą co robi i podziekują mu nie pzry wyborach ale przed - finansując mu czarny PR .
Radny do fabrykanta z Kopalni Siedlec

2014-02-28 17:12:05
Kolego, ty masz chyba Alzheimera. Nie pamiętasz ze dawno temu wojt chciał rozbudować oczyszczalnie w Siedlcu ale powiat ktory bierze od prżedsiebiorcow kase za dzierżawę nie chciał przerobić kanalizacji ani dać na to pieniędzy . W dodatku jedna pani buntowała mieszkańców przeciw rozbudowie oczysczalni i gmina zrezygnowała z inwestycji. Teraz wszyscy na tym cierpią , mieszkańcy i przedsiębiorcy bo jest poważna groźba ze wkrótce oczyszczalnia nie przerobi nowych ścieków. Wszyscy w Siedlcu pamietają a ty nie.
do wpisu 2014-02-28 17:12:05

2014-03-01 09:14:12
rozbudowa oczyszczalni została źle przygotowana, pełno błędów i niedbalstwa przy raporcie oddziaływania na środowisko. jako wariant porównawczy wybrano oczyszczalnię o połowę mniejszą do tej, która miała powstać, więc SKO uchyliło decyzję wójta. Proszę nie zrzucać winy za wstrzymanie inwestycji na innych, skoro nie umie się jej przygotować. Lysy myślał, że się uda zrobić byle jak i robił protokoły, że nie śmierdzi, podczas, gdy mieszkańcy prosili (na początku prosili!) żeby zrobił modernizację, ale niestety albo będzie tak, zeby oczyszczalnia nie przeszkadzała mieszkańcom, albo nie będzie wcale. I jeszcze jedno kretactwo wyszło niedawno - do oczyszczalni nie ma drogi dojazdowej. W razie pożaru bedzie problem bo droga jest zbyt wąska. Więc oczywiście o rozbudowie oczyszczalni nie może być mowy, wiec dlaczego wójt nie szuka innej lokalizacji? na co czeka? Oczyszczalni nie buduje sie po to żeby istniały szanowny wójcie i żeby było przy czym zrobic zdjęcie wyborcze ale po to, żeby oczyszczały ścieki, a ta w Siedlcu juz od dawna jest pzreciążona i Ty nie jeden raz to mówiłeś na zebraniach. Buduj nową oczyszczalnię do której będzie dojazd, a nie mieszaj ludziom w głowach kłamstwami.
do wpisu 2014-02-28 17:12:05

2014-03-01 09:26:44
SKO uznało decyzję wójta za nieważną, a nie jest tak że wójt sam zrezygnował. Budowanie kanalizacji jest obowiązkiem ustawowym wójta wiec jej brak na terenie kopalni jest wyłącznym zaniedbaniem wójta.
Głos z Gierczyc

2014-03-01 11:51:54
Pani ktora najbardziej miesza przy oczyszczalni przegrała proces z gminnym ZOZem, dlatego jest nieobiektywna . Ludzie we wsi maja swój rozum i nie dają sie wciągać w jej gierki. Nasze ścieki tez idą do Siedlaca, bo tam jest oczyszczalnia dla całego rejonu. Wszystkie oczyszczalnie co jakiś czas rozbudowuje sie gdy jest potrzeba. Elektrownia słoneczna w Gierczycach, najwieksza w Polsce (!) to sukces gminy i wójta ! Wszyscy o tym piszą.
2014-03-01 11:51:54

2014-03-01 15:07:10
nie manipuluj jak zwykle tylko pisz fakty. Przegrana w sądzie to nie jest wyrok najwyższy, napisz dlaczego przegrała ( wiesz to najlepiej) i napisz, ze walczyła w sądzie bo ją zwolniono z powodu braku wyższego wykształcenia, a na jej miejsce zatrudniono pana, który tez nie ma wyższego wykształcenia - dziwny jest ten świat w gminie bochnia, prawda? jak coś jeszcze bedziesz pisał, to uważaj, bo ta Pani nie jest jak starosta osobą publiczną, wiec możesz się nie wywywinąć. A co do elektrowni to brawa dla inwestora.
Florian do Głosu z Gierczyc

2014-03-01 16:14:50
Oczyszczalnia ścieków w Siedlcu jest inwestycją wybudowaną za pieniądze publiczne oraz ze składek mieszkańców Siedlca i Gierczyc. Za zgodność inwestycji z przepisami odpowiadał samorząd gminny. Teraz okazuje się, że oczyszczalnia ta nie miała i nadal nie ma uregulowanego dostępu do drogi publicznej czyli wygląda na to, że jest samowolą budowlaną. Co do elektrowni słonecznej (inwestor prywatny, a nie gmina), to wcześniej na tym samym miejscu miała powstać asfaltownia, której Gmina Gdów nie przedłużyła pozwolenia na działanie u siebie. Za to Gmina Bochnia, konkretnie wójt i owszem był zachwycony, że asfaltownia będzie truła w naszej gminie. Tylko dzięki determinacji w 2008 roku mieszkańców Siedlca, Gierczyc, Buczyny, Nieszkowic Małych oraz Książnic którzy zablokowali budowę asfaltowni dzisiaj powstaje na tym miejscu elektrownia fotowoltaiczna. Teren przeznaczony pod tą inwestycję stanowi prywatną własność i co ważne ma dostęp do drogi publicznej krajowej. Reszta to praca, kapitał oraz ryzyko samego inwestora, któremu życzymy powodzenia w nowym przedsięwzięciu. Tylko idiota może dopatrzeć się w tym przedsięwzięciu zasług Gminy i Wójta. Lysy jak tylko nie będzie przeszkadzał inwestorowi, to już będzie dobrze.
Sąsiad-przedsiębiorca.

2014-03-01 23:08:05
Oszczerstwa nie dodadzą ci argumentów. Poza tym ścigane śą z urzędu.. W tym miejscu ani w pobliżu nikt nigdy nie składał wniosku o pozwolenie na budowę asfaltownii. Nawet nie było żadnego postępowania o decyzje środowiskową bo urząd musiałby mnie powiadomić. Elektrownia mogła powstać bo WOJT I RADA GMINY PRZYGOTOWALI MĄDRY PLAN PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA. Jedno jest pewne - najwieksza w Polsce elektrownia słoneczna powstała na terenie gminy Bochnia nie przypadkowo. Brawo inwestor, brawo wojt Jerzy Leon.
do sąsiada

2014-03-01 23:28:55
afaltowni pisze sie przez jedno "i". z resztą tekstu zgadzam sie w 100 %
Florian

2014-03-02 10:09:24
Oczywiście, że asfaltownia miała powstać w tym miejscu co obecna elektrownia słoneczna. Jedynie mieszkańcy nie dopuścili do tego. Doskonale pamiętamy zebranie w świetlicy w Siedlcu w maju 2008 roku, które miało się odbyć tylko z udziałem wójta, sołtysa, radnego i inwestora. Na szczęście mieszkańcy dowiedzieli się o tej okrojonej naradzie i przyszli wyrazić swój sprzeciw. Wójt wtedy chciał nas wyprosić ze świetlicy, że nie byliśmy zaproszeni na spotkanie. Wymiękł dopiero jak przekonał się, że świetlicy nie opuścimy i będziemy blokować budowę asfaltowni. Wtedy dopiero powiedział (bo jest politykiem i kalkuluje), że jest zwolennikiem inwestowania, ale nie za wszelka cenę. Co do ścigania "z urzędu" o oszczerstwa, to proszę bardzo zgłoś to i ścigaj mnie. Rozumiem, że co do braku dostępu do drogi publicznej dla oczyszczalni ścieków w Siedlcu nie masz uwag.
do Floriana

2014-03-02 10:28:12
Należy jeszcze dodać, że asfaltownia miała powstać na terenie Gierczyc, a spotkanie z wójtem i inwestorem organizowali ;-) radny i sołtys z Siedlca w świetlicy w Siedlcu, jakoś zapomnieli wtedy zaprosić sołtysa i radnego z Gierczyc (pewnie miało być kameralnie). Tak się działa w naszej Gminie.
Konik Polny

2014-03-02 12:44:49
Żółć zalewa wrogów wójta i gminy. Jest ich garstka wiec krzyczą bardzo głośno aby ktos ich posłuchał. Niektórzy maja prywatny zatarg z gmina . Mieszkancy mają swój rozum i od wielu lat głosują pana Lysego, bo on daje gwarancje ze gmina Bochnia bedzie nadal mądrze zarządzana . W gminie publiczne pieniadze wydaje sie rozważnie. Tam nie ma afer a'la pająkowy Łapanów albo stefkowy Gazaris. Nawet wrogowie Lysego przyznają (po cichu) ze budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce to duży sukces gminy i wójta bo dobrze przygotowali plan przestrzenny dla wszystkich miejscowości. Wiec krzykacze jak mogą tak próbują opluwać wójta, liczą ze jak sie człowieka obrzuca błotem to coś zawsze zostanie. I jeszcze jedno bo mnie dotyczy - Bochnia ma plan przestrzenny tylko dla ok. połowy swojego obszaru. Dalej są decyzje WZ . Jest horror !!!
do konik polny

2014-03-05 16:41:17
PANIE WOJCIE WSTYD REKLAMA WYBORCZA ZA PIENIADZE PODATNIKOW- GDZIE PRAWDA-plan zagospodarowania to jeden wielki przekret,ile pan na nim zarobil, afera , godni afere , budowlana , na przenian z geodezyjna,ale dobre uklady w sadzie i prokuraturze tuszuja pana przekrety- wreszcie zaczeto mowic tak jak z kamienica na ul solnej.ta elektrownia sloneczna za pieniadze umnijne i gminne. wlasnie w gierczycach to dla pana i Pana swity WSTYD LUDZIE TO WIDZA.
Pigmej

2014-03-20 14:30:45
Wydaje mi się ,znając temat fotowoltaiki w gminie Bochnia, ze jakkolwiek idea całkiem słuszna to Iwulski niestety poniesie klęskę - szkoda , ale z wójtem tylko klęski można ponosić - ten facet czego się tchnie zamienia się w g....o
Do pigmeja

2014-04-16 00:57:45
przypomnę ci kilka " klęsk" wójta lysego : kanalizacja gminy wiejskiej(!) w 70 % , kryta pływalnia, sztuczne lodowisko, 10 sal gimnastycznych, przedszkolne miejsca dla wszystkich chętnych, kolejka do rehabilitacji 4 razy mniejsza w gminnych ośrodkach niż miescie itd itd. poza tym brak w gminie afer obyczajowych jak ta powiatowa pod kamieniami brodzinskiego oraz skandali inwestycyjnych jak budowa hali powiatowej w łapanowie.
REKLAMA