Powiat

poniedziałek 10 września 2012 01:07:55

Uchylono pozwolenie na budowę kanalizacji w Gminie Bochnia Uchylono pozwolenie na budowę kanalizacji w Gminie Bochnia

2 sierpnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję wydaną przez starostę bocheńskiego, dotyczącą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia zezwolenia na budowę sieci kanalizacji wraz z przyłączami w miejscowościach: Stradomka, Nieszkowice Małe, Siedlec i Buczyna. Inwestorem kanalizacji jest Gmina Bochnia.

Jak nam powiedział Andrzej Stapurewicz, dyrektor PINB w Bochni, powodem uchylenia decyzji są znaczące odstępstwa od projektu budowy kanalizacji. Oto gmina, chcąc oszczędzić asfalt na świeżo wyremontowanej drodze, poprowadziła kanalizację po działkach, które nie były uwzględnione w projekcie! Co prawda – dokonano tego za zgodą właścicieli działek.

Co będzie dalej z kanalizacją gminną w tym rejonie? Jak nas zapewnił inż. Stapurewicz – nic wielkiego się nie stało. Projekt budowlany składa się z dwóch części: projektu zagospodarowania działki oraz samego projektu architektonicznego. Powiatowy Inspektor nadzoru zażądał od projektanta zmian jedynie w tej pierwszej części, czyli projektu zagospodarowania, i to tylko w obrębie działek, które zostały „zabudowane kanalizacją”, a nie były uwzględnione w projekcie. Taka decyzja PINB jest już gotowa i pozwala gminie Bochnia na wyjście z impasu budowlanego.

- Trzeba iść na rękę inwestorowi – powiedział inż. Stapurewicz. – Co prawda, oni mnie tam w gminie wcale nie naciskali na szybkie załatwienie sprawy…

Czyżby wiązało się to ze znanymi skądinąd kłopotami finansowymi gminy?

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

głos z dyżurki

2012-09-10 02:18:08
Ale "zapomnieliście" dopisać, że GMINA SAMA O TO ZAWNIOSKOWAŁA. Gdyby zrobiono kanalizację niszcząc nowe drogi , byłaby to głupota i niegospodarność. Dopiero wtedy czas by szalał!!!!!!!!!!!!! Jest to jednak zwykła procedura, przewidziana prawem. Nieobiektywne portale plajtują bo nikt ich nie czyta i kasa za reklamy wysycha. A propos - nawet przez sen myślisz jak tu dokopać wójtowi? A ja muszę jechać bo dzwonili, mam nadzieję że nie po ciebie.
Paul

2012-09-10 07:46:19
Tak wyglada zawracanie głowy Organowi , któremu brakuje czasu na wydawanie w terminach ważnych decyzji.
KARMEN

2012-09-10 08:40:30
Władza się zmieniła i wielki smród Bochnię ogarnął!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!wszyscy poczuli na ulicach.
bzdura

2012-09-10 10:05:50
Na kilku działkach faktycznie zrobiono alfalt ale samowola dotyczy ponad 6 km i na to nie ma wytłumaczenia. Ale najlepsze jest to, że wójt Lysy najpierw wykonał rurociąg, a później wydał decyzję środowiskową. Totalny bałagan i kłamstwa gdyby nie skarga do wojewódzkiego INB na bezczynność PINB to prawdopodobnie sprawy by po prostu nie było, ale jak widać i tak urzędy mają wielkie dywany... Jednak słowa p. Stapurewicza powinny wisieć jako motto urzędu- Trzeba iść inwestorom na rękę- brawo - czy dotyczy to też prywatnych inwestorów, Ciekawe też dlaczego p. Stapurewicz tłumaczy sie z nacisków? znacie przysłowie o nożycach? Ot cała Bochnia. do głosu z dyżurki -- na gminę była skarga! więc przestań pisać bzdury, Lysy myslał że się uda ale akcja jeszcze nie jest skończona.
Zosia

2012-09-10 11:13:42
To nie są kłopoty gminy tylko kłopoty Lysego i oburzająca jest pomoc państwowego urzędu w tuszowaniu sprawy poświadczenia nieprawdy na urzędowych dokumentach. Chodzi o poruszony przez poprzedni komentarz aspekt wykonania prac, a później przeprowadzanie do nich oceny oddziaływania środowiskowego. Wiąże sie to nie tylko z okłamywaniem urzędów ale także mieszkańców i to zarówno tych, którzy protestują, jak i tych, którzy ufnie czekają na kanalizację. Domagam się przejrzystości działań w gminie i przestrzegania prawa przez wójta oraz radę. Ale nie fikcyjnie jak w przypadku trwających właśnie konsultacji w sprawie statutu sołectw (dlaczego takich konsultacji nie było kiedy ograniczane było prawo wyborcze w praktyce dwóm osobom? ) dlaczego ta konsultacja jest właśnie teraz kilka dni przed rozprawą? Przy okazji przypominam- wójcie przyjdź do sądu, nie zapomnij, może tam nie zbagatelizują sprawy jak w bocheńskim nadzorze. Może wreszcie ktoś powie dość, miarka się przebrała.
podatnik

2012-09-10 12:38:50
jako podatnika to cieszy mnie ze gmina oszczedzila nowe asfelty a nie jak w bochni robi sie droge o potem sie rozwala pod uzbrojenie. namiast jako podatnika martwi mnie ze powiat podrozyl inwestycje w lapanowie (hala sportowa) o 1 mln zl i dodatkowo niedawno zlecil bez przetargu naprawe wymiennika ciepla ktory byl zamontowany na hali w lapanowie POMIMO ZE NIE BYLO DACHU!!!!!!!!.
do pani Bachmińskiej

2012-09-10 12:45:20
Może napisze pani taki "rzetelny" artykuł na temat gospodarności starosty Pająka i inwestycji hali w Łapanowie? Zawsze myślałam, że pani chce uczciwie pisać i obiwktywnie. Czekam.
do podatnika

2012-09-10 13:36:59
mylisz gospodarność z brakiem planowania, formalności na tego typu przedsięwzięcia trwają długo w przeciwieństwie do wykładania alfaltów, co zawsze jest w gminie potrzebą chwili, głównie chwili wyborów - stąd taki bałagan, bo na razie Lysy nie może pzresywac kalendarza wyborczego
Józwa

2012-09-10 13:38:52
artykul jest rzetelny i bardzo stonowany, nie rozumiem tych napaści na eb
do józwa

2012-09-10 14:57:38
Jak artykulik jest rzetelny i uczciwy, to czemu pani "redaktorka" nie zapytała wójta albo kogoś z Urzędu Gminy, aby wypowiedział się w tej sprawie? Czemu nie napisała - jak widzę tutaj w komentarzach - że to sama gmina wystąpiła do powiatowego nadzoru o uchylenie decyzji, aby wykonać projekt zamienny? A zdanie o "znanych skąd inąd kłopotach finansowych gminy" to luźna subiektywna ocena pani "redaktorki", bo słyszałam że akurat gmina Bochnia ma najniższe zadłużenie wśród gmin powiatu bocheńskiego... Ale cóż - ta pani to żona radnego gminnego który jest w opozycji do wójta. Więc co tu pisać o obiektywiźmie, czcze gadanie...
Obserwator

2012-09-10 17:10:25
Miarka się przebrała, obywatele powołali tzw, komisje rewizyjna społęczną , która będzie patrzeć na działanie wójta niezgodne z prawem
Do obserwatora

2012-09-10 18:21:00
Panie Ochel. Nie zmyślaj pan. Żadna komisja nie powstała. Od wielu lat odgrażasz się wójtowi i nic z tego nie ma. Weź pan załóż sprawę w sądzie o ustanowienie drogi koniecznej i nie zajmuj prostą sprawą wszystkich dostępnych czynników, osób i instytucji.
PINB - samowola

2012-09-10 19:49:57
Niestety Panie dyrektorze nie ma Pan racji bo to co zrobił Pan Lysy to wprost samowola budowlana, każda zmiana w inwestycji liniowej poprzez zmianę w planie zagospodarowania to istotne odstępstwo od projektu wymagające zmiany w projekcie i zmiany pozwolenia na budowę. Tak można zrobic ale nie po fakcie a przed zrobieniem - niestety. Teraz jest to po porstu samowola budowlana tym bardziej że jest cofnięte pozwolenie na budowę. Teraz powinien Pan zadziałać jako nadzór a nie pisać że nic się nei stało bo to jest wprost śmieszne. Gdbyby to zrobił "Kowalski" już by miał problemy a że to wójt LYSY który ponoć robi tak ciągle to mówi Pan że nic się nie stało. TO jest po prostu chore. "Samowola budowlana" jak nic - PS. A gdzie ZUDP, mapa, teraz co dorobi się papiery żeby zalegalizować łamania prawa?????????????????
Biegły

2012-09-10 21:05:23
Tak to jest samowola budowlana
nano

2012-09-10 21:59:11
Stapurewicz to największ pomyłka na tym stanowisku! Zero kompetencji, skąd On sie wziął. FAcet w ogóle nie umie podjąć decyzji. Wojewódzki nadzór budowlany wreszcie powinien zainteresować się tym Panem.
jan z nieszkowic

2012-09-10 23:07:26
kilka osób z siedlca utrudnia podłączenie naszej miejscowości i stradomki do oczyszczalni w siedlcu. gmina poszła im na rękę i zrobiła rurociąg bezpośrednio od nas do oczyszczali, żeby się ich g...na nie mieszały z naszymi g...mi !!!!!!! może ich g...na pachną fiołkami ???? pan inspektor budowlany jest mądry gość, bo nie daje się wypuszczać na naszego wójta. projekt i pozwolenie na budowę hali sportowej w łapanowie starostwo też zmieniało i wasz portal nic nie pisze. podobno przez taką zmianę u nich koszty wzrosły o milion.
do do józwy

2012-09-11 07:27:08
"stawianie do oczu" jest konieczne kiedy jest konflikt. a tu żadnego konfliktu nie ma, przeciwnie, PINB idzie gminie na rękę
pozwolenie w łapanowie też zmieniali !!!!!

2012-09-11 08:31:53
Idiotyczny artykuł i tendencyjny komentarz, bo gmina Bochnia ma NAJMNIEJSZE ZADŁUŻENIE w powiecie bocheńskim. W Łapanowie staroście też trzeba uchylić stare pozwolenie i zatwierdzić NOWY, ZAMIENNY projekt. Tylko że tam wskutek tej zamiany POWIAT STRACIŁ milion złotych !!!!!!!! Dlaczego nic o tym nie piszecie ????????? Dobrze że wójt zmienił trasę kanalizacji, dzięki temu GMINA ZAOSZCZĘDZIŁA dużo pieniędzy bo musieliby zniszczyć drogi asfaltowe.
fiołek

2012-09-11 08:35:14
pan stapurewicz jest mądrym inspektorem budowlanym bo nie daje się wciągać staroście w lokalne rozgrywki
do pozwolenie w...

2012-09-11 11:05:53
sprawdź przebieg rurociągu i porównaj z drogą asfaltową w tym rejonie. alfalt ma może 0,5 km, a trasa samowoli budowlanej to ponad 6 km. tłumaczanie jest po prostu głupie i niestety kompromituje nadzór i jego dyrektora, ale równocześnie daje zielone światło każdej samowoli budowlanej u każdego Kowalskiego - pamiętajcie Stapurewicz pójdzie na rękę inwestorom.
Do PINB -samowola

2012-09-11 11:13:00
Masz słuszność . Podobnie było w Brzeźnicy gdzie wójt poprowadził główny kolektor nie drogą jak zaplanował tylko prywatnymi działkami i po terenie przykościelnym przez co doprowadził do oberwania się skarpy przy kościele w 2010 roku . do dzisiaj tego nie zabezpieczył i nie naprawił . Mimo odstępstwa od projektu , Inspektor Nadzoru Budowlanego tak samo się zachował i zalegalizował tą samowolę . Oczyszczalnia w Brzeźnicy zbudowana została zupełnie niezgodnie z projektem i jest cała lista zarzutów PINB -u , no ale pan inspektor jest nader wyrozumiały jeśli chodzi o gminę Bochnia . Tam nawet zbiorniki na ścieki są nie z tego materiału z jakiego były zaprojektowane . budynek nie tak usytuowany , jak w projekcie , wejścia ścieków i wyjście oczyszczonych do rzeki też nie tam gdzie miały być zrobione w/g projektu . I co ? i inspektor nadzoru zażądał projektu zamiennego , za który zapłaciliśmy wszyscy mieszkańcy gminy !!! A gdzie inwestor ,którego reprezentuje wójt , gdzie inspektor nadzoru nad budową , a gdzie wykonawca i na czyje polecenie wykonał inwestycję niezgodnie z projektem ? W sytuacji kiedy nie można było dokonać odbioru , przez kilka lat , pan wójt musiał przerwać budowę kanalizacji w Brzeźnicy , bo gdzieżby wpuszczał ścieki , a winnym ciągnącej się latami budowy kanalizacji czynił w sposób bezczelny Woźnickiego i jeszcze kilka osób z Brzeźnicy . Taka jest metoda działania wójta . Tak samo teraz sprytnie odwraca uwagę od swoich problemów ,kierując uwagę opinii publicznej na Starostwo i na halę w Łapanowie . Panie wójcie spokojna "twoja rozczochrana " Pozdrawiam serdecznie. Były sołtys , którego na Twoje żądanie zawiesiła bezprawnie Rada Gminy , stawiając nieprawdziwe zarzuty , któremu bezprawnie odebrała ta Rada na Twoje żądanie konstytucyjnie gwarantowane bierne prawo wyborcze !! Czym że jest zwykły sołtys i jak wielkim musi przerażać Cię strachem jeżeli dla jego zniszczenia ŁAMIESZ KONSTYTUCJĘ RZECZYPOSPOLITEJ ? . a przecież ten Sołtys czasami tylko miał inne zdanie niż Pan Wójt . Kanalizacji tak chciał i pragnął jak ryba świeżej wody , jak płuca powietrza a współfinansowanie miało być na zasadach DOBROWOLNOŚCI a nie gwałtem narzuconych . Jako Sołtys złożyłem kilkanaście wniosków do Pana Wójta i Rady Gminy o kontynuowanie budowy kanalizacji w Brzeźnicy dodatkowo pięć z Zebrań Wiejskich i co ? można sprawdzić w dokumentacji i Protokołach z tych Zebrań , które leżą w Urzędzie Gminy . No , ale po co? Prawda?
do Jana

2012-09-11 11:17:53
właśnie nie pachnie fiołkami z oczyszczalni i dlatego są protesty. Oczyszczalnia jest za mała na 7 wsi, a plany na jej rozbudowę tak fatalnie przygotowano, że SKO napisało 9 stron uwag do samego raportu oddziaływania na środowisko i decyzję o rozbudowie uchylono. Wszystko trzeba robić ponownie, bo Lysy myśli, że jest cwaniak i wszystkich wykiwa, a Wy wierzycie, że zwłoka w podpięciach jest winą kilku osób z Siedlca. znalezienie kozła ofiarnego to najprostszy sposób na odwrócenie uwagi od własnej (czyli gminy) nieudolności. To stara komunistyczna szkoła, ale społeczeństwo staje się obywatelskie, bardziej świadome i umiejące szukać informacji i domagać się swoich praw, czego Lysy nie rozumie, zreszta nic dziwnego skoro 18 ma rozprawę w zwiazku z łamaniem praw obywatelkich i pamiętajcie że to rozprawa nie tylko na wniosek poszkodowanego ale także wojewody. To chyba świadczy o powadze sprawy. Lysy pamiętaj przyjdź i nie kręć.
do PINB - SAMOWOLA

2012-09-11 13:13:31
Proponuję poczytać ustawę prawo budowlane. Przepisy at. 50 51 tej ustawy dają możliwość zatwierdzenia istotnych odstępst od projektu budowlanego poprzez przedłożenie projektu zamiennego do PINB . Pan Stapurewicz jest bardzo kompetentnym i doświadczonym człowiekiem , uważam że doskonale sprawda się na tym stanowisku. Sam miałem istotne odstępstwo przy budowei domu i proce4dura zatwierdzenia projektu zamiennego poszła bardzosprawnie. Jeśli nie znasz się na przepisach to nie wypowiadaj się. Pani autorka tego artykułu z całą pwenością nie jest biegła w sprawach technicznych a tym bardziej w sprawach z zakresu p[rawa budowlanego. Ciekawe dlaczego autorka artykułu nie zpaytała zainteresowanych tj. gminę o zdanie na ten temat.
Mieszkańcy gminy

2012-09-11 18:17:26
Pamiętaj LEONIE WSTAW SIĘ 18 WRZEŚNIA W SĄDZIE
do mieszkańców

2012-09-11 18:46:19
po co wysyłacie do sądu wójta? jeżeli na sprawę przeciw pająkowi to będzie ciekawie. zarzuty są poważne...
mieszkaniec

2012-09-11 20:14:57
Zobaczymy jak się wójt wstawi w dniu 18 września w Sadzie Wojewódzkim Administracyjnym, czy znowu wieczna choroba go weznie
gdy solakówna wygra z pająkie proces100 tys.zł

2012-09-11 20:30:55
Gdy Solakówna wygra z Pająkiem proces o 100.000zł kto będzie musiał zapłacić? Oczywiście powiat ale wtedy byłoby jednocześnie 2 pensje dla przewodniczących rady powiatu więc kasę powinien zwrócić ten drugi przewodniczący, o ile pamiętam pan Rozenbajger. Proste jest ustalenie , kto powoływał po nielegalnym odwołaniu pani Solak nielegalnego przewodniczącego.
Pajak , wiek skąd ten smród pod Bochnią

2012-09-11 20:34:16
Wyjaśniło się, że smród unoszący się w Bochni i okolicy przed tygodniem dotyczy śmierdzącej sprawy powiatu .
Polonista

2012-09-13 14:20:57
STAWIĆ SIĘ, STAWIĆ !!! Wstawić się wójt może na przyjęciu, w lokalu... A do sądu, do jednostki (poborowy), do więzienia (skazany) należy się stawiać.
Onufry

2012-09-15 09:38:42
Zamilczcie zaplute karły reakcji ,ciemnogrodzianie o świadomości alfonsów .Wójt to wzór do naśladowania dla ciemnej masy niepraworządnych samorządowców.Faktem jest że człowiek z winy nieudolnych urzędasów prowadził samowole budowlaną nieświadom przestępstwa ,ale gdy tylko się kapnął jako osoba urzędowa powodowany swoją wrodzoną uczciwością ,natychmiast nasłał na siebie kontrole PINB-u z wiadomym skutkiem.Jeżeli jest rekord Guinnessa w uczciwości to powinien być wieszczycie zarezerwowany dla wójta gminy .NIECHAJ RĘKA WYCIĄGNIĘTA NA WÓJTA ZOSTANIE ODCIĘTA - w imie sprawiedliwości ludowej
Mieszkańcy gminy

2012-09-15 19:00:56
LEON WSTAW SIĘ W SĄDZIE
do onufrego

2012-09-15 23:19:57
z twojego bełkotu wynika że jesteś niezadowolony że starosta nie zdążył donieść na wójta odstępstwa od projektu bo wójt sam to zgłosił, zrobił projekt zamienny i teraz inspektor to zatwierdzi . porąbało cię czy co ????? u mnie też była taka procedura, musiałem jeszcze przedłożyć ekspertyzę, że zmiana nie zagraża budowie. oj, zalazł ci ten wójt za skórę !!!!!!
kibic

2012-09-16 02:44:39
Czy to prawda, że starosta lubuje się w pracownicach?
Do pana O.

2012-09-16 03:59:25
MIESZKAŃCU GMINY UCZ SIĘ GRAMATYKI
Onufry

2012-09-17 09:56:13
Nie jest prawdą jakoby wójt nie dbał o mienie gminy .Ze źródeł dobrze poinformowanych wiemy że dnia 18 września w hotelu FLORIAN będzie przeprowadzona deratyzacja( tj.odszczurzanie),którą ze względu na powagę zadania będzie nadzorował osobiście sam wójt.Z tego też powodu jego nieobecność w sądzie należy traktować jako usprawiedliwioną.
do wątpiących w samowolę - to samowola

2012-09-21 10:34:01
Art. 36 a - prawo budowlane: Istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Czy teraz masz jasność (piszący do PINB - samowola) z dnia 11.09.2012? Słowo "jedynie" nie daje alternatywy - JEDYNIE PO UZYSKANIU. Czy trasa już wykonana miała nowy ZUDP - NIE wiec o czym mówisz człowieku. Teraz PINB powinien wydać nakaz rozbiórki.
do Onufrego

2012-09-25 10:05:37
Chyba nieświadomie wsiedliśmy do jakiejś machiny czasu i hajda! do roku 1952
Paul

2012-09-26 07:57:26
Do-do wątpiących w samowolę - bajki piszesz,ponieważ w przypadku bocheńskiego PINB prawo stosowane jest w różnorakich interpretacjach w zależności kogo dotyczy.Oczywiście jest to pochodna interpretacji prawa przez sądy -na zasadzie w/opisanej.
DO PAULA

2012-10-07 23:05:34
CZYLI JESTEŚ ABY INWESTOR, KTÓRY ZBURZYŁ KAMIENICĘ KOŁO KOŚCIOŁA TERAZ ZBURZYŁ JESZCZE BETONOWE BUDOWLE ZABEZPIECZAJĄCE WYKOP, BO CZĘŚĆ Z NICH WYKONAŁ PRZED ZMIANA POZWOLENIA
Paul

2012-10-08 11:08:28
Odpisując na wpis z 23:05:34 -odnośnie kamienicy na ul.Szewskiej w sąsiedztwie Bazyliki.Nie znam decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę a następnie decyzji zarwierdzającej projekt budowy (czy przebudowy) i uzupełnień wnoszonych przy procedurze zatwierdzania takiego projektu.Nie znam treści ostatecznej decyzji pozwolenia-zgody na tą budowę-przebudowę. Efekt prac wykonanych do tej pory to zwiększenie pęknięć na murach i posadzkach Kościoła. Wiadomym jest , że budowy zamknąć nie można należy natomiast zastanowić się czy zabezpieczenia nie są za słabe poprzez zbyt szeroki rozstaw pali; Problem jest taki:czy budowa jest prowadzona zgodnie z projektem posiadajacym jednocześnie niezbędne wymagane prawem uzgodnienia.Czy Wydział Budownictwa sprawdzał projekt pod tym kątem.Jakie było stanowisko ks.Proboszcza na etapie wydawania pozwoleń?
Ech tam....

2012-10-17 11:57:34
trafna riposta Paul......
REKLAMA