Powiat

czwartek 26 listopada 2015 20:01:11

Szpital zabezpieczy nocne i świąteczne usługi apteczne?Szpital zabezpieczy nocne i świąteczne usługi apteczne?

Podczas poprzedniej Rady Powiatu, która miała miejsce 29 października, poruszano m.in. kwestię określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Bochni. Podczas dyskusji radny Stanisław Bukowiec wyraził swoje zaniepokojenie, że szpital nie prowadzi apteki ogólnodostępnej, przez co na każdy dzień muszą być wyznaczane tzw. dyżury nocne i świąteczne wśród aptek działających na terenie Bochni.


Ponieważ, mimo wielu rozmów, żadna z aptek nie zgodziła się dobrowolnie na pracę w godzinach nocnych i świątecznych, Rada Powiatu, zgodnie z prawem farmaceutycznym, sama określiła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w Bochni. Takie rozwiązanie od kilku lat funkcjonuje w wielu innych miastach m.in. w powiecie brzeskim czy w Krakowie.

Za sprawą wypowiedzi radnego Bukowca o sprawie zrobiło się ostatnio głośno wśród lokalnych mediów. Oczywiście kwestia tzw. nocnych i świątecznych dyżurów wśród aptek bocheńskich stanowi duże utrudnienie dla mieszkańców, niemniej wątpliwości budzi sposób jego rozwiązania zaproponowany przez radnego. Otóż zawnioskował on, aby taką aptekę, działającą całodobowo, zorganizował Szpital Powiatowy w Bochni. Tymczasem szpital nie jest podmiotem powołanym do świadczenia usług farmaceutycznych. Jego podstawową działalnością jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w szczególności tych najbardziej istotnych dla ratowania życia i zdrowia mieszkańców, jakimi są świadczenia szpitalne.

- To, że szpital dobrze funkcjonuje, nie może być panaceum na rozwiązywanie problemów mieszkańców miasta innych niż związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Potrzeby zdrowotne mieszkańców są przecież właściwie nieograniczone. Wszystkie nasze działania i wydatki muszą więc być ukierunkowane na udzielanie jak najwięcej najlepszej jakości świadczeń zdrowotnych - mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Zaproponowane rozwiązanie działać więc będzie na szkodę szpitala. Jeśli na kilkanaście aptek, działających w Bochni i na terenie powiatu bocheńskiego, żadna nie zdecydowała się na prowadzenie apteki całodobowo to znaczy, że prawdopodobnie to się im nie opłaca. Jeśli inni nie chcą do takiej działalności dopłacać to dlaczego miałby robić to szpital?

- Prowadzenie apteki i świadczenie usług farmaceutycznych nie powinno się jednak odbywać kosztem działalności szpitala, jego pacjentów oraz pracowników. Niemniej jeśli jest taka potrzeba to poszukamy rozwiązania najbardziej optymalny dla mieszkańców a zarazem najmniej uciążliwego dla szpitala - dodaje dyrektor Kycia.

Prawo farmaceutyczne wyraźnie dzieli apteki na apteki szpitalne i ogólnodostępne.  Jak się wydaje celem tego podziału jest właśnie to, aby apteki szpitalne mogły skupić się na wspieraniu działalności szpitalna jako tej podstawowej działalności służącej ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, a nie na prowadzeniu działalności zarobkowej w postaci sprzedaży leków na zewnątrz. W innym wypadku taki podział nie miałby sensu.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miki

2015-11-26 20:50:05
szpital moze przejac wszystko nawet budowe dróg ale kto od tego doplaci?
Maus

2015-11-26 20:57:18
pełna komuna, najlepiej znacjonalizować apteki to nie będzie problemu;) a moze Pan radny założy aptekę i rozwiąże ten problem. Łatwo rządzić nie swoją kasą
p

2015-11-26 21:00:37
A ja uważam, że szpital powinien prowadzić całodobową jadłodajnię. Nie może być tak, żebym musiał jeździć taki kawał w nocy żeby zjeść coś ciepłego jak zgłodnieję w nocy! I nie interesuje mnie czy to się szpitalowi opłaca czy nie! Szpital jest od tego żeby spełniać dowolne zachcianki.
JULEK

2015-11-26 21:03:42
Gmina Bochnia teraz rozkwita po stracie takiego "fachowca"
mieszkaniec Bochni

2015-11-26 21:25:20
Bardzo dobry wniosek radnego! Szpital POWIATOWY zamiast prowadzic samodzielnie aptekę w miejscu gdzie jest ogrom potencjalnych pacjentów (całodobowy SOR i przychodnia całodobowa) wynajmuje prywatnemu podmiotowi z Krakowa. Ta firma płaci 20 tys. zł miesięcznie (a więc to jest dobry interes!). Dyrektor szpitala powinien w umowie zastrzec prowadzenie apteki całodobowej, albo samemu sie tym zająć. W Brzesku działają dwie całodobowe apteki, w tym jedna w szpitalu. Oby znow nie doszło do sytuacji, ze prywatny właściciel apteki w Bochni nie zastosuje się do harmonogramu (tak jak to było w styczniu) i 100-tysięczny powiat będzie bez czynnej apteki w nocy albo w niedzielę. Mam nadzieje że żaden z piszących wcześniej komentarze nie będzie musiał biegac z wywieszonym jęzorem po miescie i szukać lekarstwa np. dla gorączkującego dziecka.
do autorki

2015-11-26 21:33:28
To że prawo farmaceutyczne dzieli apteki na szpitalne i ogolnodostepne nie stanowi przeszkody, żeby apteka która jest w chwili obecnej wydzierżawiona przez dyrekcję szpitala nie była prowadzona wlasnie przez szpital, albo prowadziła dzialalność 24/dobę - wystarczy to zapisac w warunkach przetargu i umowy. Proszę sobie wyobrazić sytuacje, ze żadna z aptek (prowadzone są w większości przez prywatnych przedsiebiorców, a nie farmaceutów) nie godzi sie na otwarcie w nocy? Co wtedy? Ano nic! Powiat poza wysłaniem pisma do Izby Farmaceutycznej (jak to miało miejsce w styczniu b.r.) nie może nic więcej zrobić. I jak zapewnić 100-procentową opiekę farmaceutyczną mieszkańcom powiatu? Tylko i wyłącznie poprzez własna jednostke - a więc szpital powiatowy!
głos ze szpitala

2015-11-26 21:49:36
Jezeli Kycia tak zabiega o finanse szpitala to dlaczego trzyma na dobrze płatnym stołku Szumanskiego, gościa z rolniczym wykształceniem ? I czemu akceptowana przez niego umowa z firmą od rezonansu została tak skrytykowana przez radnych, bo według nich nie zabezpieczała interesów szpitala ? W tej sytuacji obstrukcja dyrektora z całodobową apteką w szpitalu jest bardzo dziwna... Wiadomo jaka firma wynajmuje w szpitalu lokal apteczny. Trzeba sprawdzić wszystkie wątki.
do p

2015-11-26 22:06:57
W wielu szpitalach nie mają lądowisk dla helikopterów ale mają minibarki , kawiarenki i kioski z prasą. I dobrze zarządzających dyrektorów,
do do p

2015-11-26 23:39:54
A myślisz, że te kioski i minibarki prowadzą szpitale??? Po prostu wynajmują powierzchnię. Szpital nie jest od tego. Nie znam szpitala, który prowadziłby aptekę inną niż szpitalną (aptekę szpitalną szpital bocheński oczywiście prowadzi). Tylko w Bochni jest takie zacofanie. Normalnie szpitale zarabiają na takich najemcach. Prowadzenie apteki ogólnej przez szpital z całą pewnością byłoby mniej opłacalne niż dla obecnego najemcy, ponieważ sieci aptek mają lepsze ceny na leki - PONIEWAŻ kupują duże ilości tych leków. Niech Szanowny Pan Bukowiec sam otworzy aptekę 24h skoro jest taki wspaniałomyślny. SZPITALE W POLSCE NIE PROWADZĄ APTEK OGÓLNODOSTĘPNYCH BO TO NIE JEST ICH ROLA!!! SZPITAL TO NIE APTEKA!
Mm

2015-11-27 07:16:32
A przecież super radny mariusz zajac zrobił wideoblog o aptekach w nocy i stwierdził ze jest wszystko ok , pewnie kolejny odcinek bedzie o szpitalu i problem zniknie , hehehe brawo dla radnego bukowca , jedyny radny który potrafi sie odezwać, reszta siędzi cicho i liczy diety
red

2015-11-27 09:35:31
Oczywiście - szpital nie musi nic prowadzic -wszystko może wynajać. Tak by chciał Kycia - wynajął aptekę, wynajmował salę operacyjna ortopedom, chciał wynając pomieszczenia pod rezonans, pewnie najchętniej wynająłby chirurgię, internę i parę jeszcze oddziałów. Sam by tylko siedział i liczył czy na czas spływa kasa z wynajmu. A dobro pacjentów i mieszkanców? Nieważne! Szpital to nie jest prywatny folwark! A za opiekę farmaceutyczną mieszkańców odpowiada STAROSTWO POWIATOWE! Jezeli szpital jest POWIATOWY - to RADA POWIATU moze a nawet powinna zlecić to zadanie POWIATOWEJ jednostce! Tyle w temacie!
KBR

2015-11-27 13:05:27
Apteka W Brzesku koło szpitala jest zamknięta od września i można to sprawdzić !
Przemek

2015-11-27 13:10:11
http://www.rynekaptek.pl/wywiad/klucze-do-aptek-i-zezwolenia-mamy-my-nie-wy,11120.html "Mówiąc krótko, RP nie płaci aptekom za pracę, ale dostała hipotetyczne (o tym za moment) prawo do wpływania na pracę farmaceutów. Aż człowiek ma ochotę eufemistycznie zakrzyknąć: nie płacicie, więc nie macie nic do powiedzenia! Co gorsza, niefarmaceuci próbują ingerować w pracę, o której nigdy w życiu nie będą mieli zielonego pojęcia. Pan kierowca, emeryt z nadmiarem wolnego czasu lub pani ze sklepu bezrefleksyjnie próbują wmówić farmaceucie, że wiedzą lepiej, czy jemu praca w nocy lub niedziele i święta się opłaci, czy będzie miał na nią siły, czy ze zmęczenia się nie pomyli i co, zwłaszcza w aptekach 1 lub 2 osobowych, ma robić w dniu po dyżurze. Czasami udzielają tzw. dobrych rad, sugerując farmaceutom zatrudnienie dodatkowego personelu. Skąd wziąć na to pieniądze? – nie powiedzą. Co więcej, w tej arogancji wspierał ich – na szczęście odchodzący – wiceminister zdrowia, który w wyszukanych słowach w odpowiedzi na interpelację poselską pozwolił sobie na bulwersujące stwierdzenia, sprowadzające się do krótkiego komunikatu: skoro wybraliście zawód farmaceuty, to [za karę] macie pracować 24 h na dobę bez prawa do odpoczynku i zapłaty. "
do red

2015-11-27 13:10:31
To może niech DPS prowadzi aptekę? albo Powiatowy Zarząd Dróg? A może przy powiatowym urzędzie pracy zrobić aptekę??? Przecież to też POWIATOWE jednostki. Co z tego, że to nie ich działka. To też nie działka Szpitala. Szpital nie został powołany do prowadzenia apteki, do tego żeby sprzedawać leki! Szpital ma świadczyć usługi medyczne. To co wymyślają niektórzy radni to są szczyty nieodpowiedzialności. Szpital Wojskowy w Krakowie i Szpital Dziecięcy w Prokocimiu wynajmują swoją powierzchnię pod rezonans firmie Voxel i wszyscy na tym korzystają. Ale radni bocheńscy są tak zacietrzewieni, że wolą żeby niczego nie było niż żeby miała nie daj Boże zarobić prywatna firma. Kretyni.
do do red

2015-11-27 13:51:15
Jesteś cynikiem. Pewnie pracujesz w administracji/dyrekcji szpitala i patrzysz tylko żeby rachunek ekonomiczny się zgadzał. A jakbyś był na miejscu mieszkańców, szcególnie tych starszych i rodzicówe chorych dzieci, którzy pewnej nocy znów odbija sie od zamkniętych drzwi apteki (teoretycznie wyznaczonej i otwartej) - to nie zazdroszczę!
obiektywny pigularz

2015-11-27 17:04:42
Proszę powiedzieć, ale tak z ręką na sercu, ile razy w ciągu roku zdarzyło się Państwu korzystać z apteki pomiędzy godziną 22-7 rano (tak są otwarte apteki w Bochni w tygodniu) lub 21-8 (w weekendy) i to kupując lek ratujący życie ? Mądrzy rodzice zawsze mają preparaty przeciwgorączkowe dla dzieci w domu i nie muszą szukać po nocach, bo potrafią przewidzieć krytyczną sytuację. Antybiotyk spokojnie można kupić o 7 rano - te parę godzin nie robi żadnej różnicy. Po Apap dla dorosłej osoby można podjechać na stację benzynową - sprzedają tam sporo leków na prawdę. Przez ostatni rok na tym terenie w czasie dyżurów nocnych średni obrót ( NIE zysk) nie przekracza 50 zł - proszę sobie pomnożyć przez cały miesiąc !!! Tak - wychodzi tyle ile za JEDEN dyżur 24h dostaje lekarz !!! Jeśli mam czuwać w aptece po to, żeby napalony facet mógł sobie kupić Brave.ran albo pojemnik na mocz to niech mi za to płacą z budżetu państwa. I tyle w temacie !
@

2015-11-27 18:37:18
Jak wiecie, ktora apteka w Brzesku jest całodobowa to po co szukacie po całej Bochni, tej co ma dyżur ? Jedźcie od razu do Brzeska (!) jak właściciel obskoczy 2 powiaty to może przestanie dopłacać do interesu i wyjdzie chociaż raz za zero
Do głosu ze szpitala

2015-11-28 08:07:57
To jakaś paranoja ze radni powiatowi zgłaszają ważny postulat dyrektorowi powiatowej instytucji a on szuka problemów. Raz mówi, że trzeba byłoby obniżyć czynsz firmie ktora prowadzi w szpitalu aptekę. Innym razem twierdzi że firma bedzie chciała aby przedłużyć jej umowę najmu. To ja sie pytam czyje interesy reprezentuje pan Kycia - firmy czy szpitala powiatowego ???? On powinien wykonać polecenie radnych, nawet gdyby sprawa trafiła do sądu. Powiat wiele razy ryzykował przegraną przed sądem , gdy chodziło o tzw. sprawę. Całodobowa apteka przy szpitalu to bardzo ważna sprawa, nawet gdyby trzeba było dopłacić codziennie pare stówek dziennie do interesu . Ale mało kto wierzy w te obawy bo przez wiele lat apteka Remedium nocną aptekę i racźej nie robiła tego charytatywnie. Moze zysk był za mały i prywatny właściciel zrezygnował. Ale szpital to nie jest prywatny biznes, zysku moze nie być !!!! Ważne aby bilansował sie na zero !!!! Według dyr. Kyci co roku szpital miał prźez 2 lata pod rząd zysk w wysokości 1 miliona. Wystarczy ze prowadząc aptekę bedzie miał 950 tysięcy zysku. Pod warunkiem ze te wyliczenia były prawdziwe, ale to może sprawdzić tylko niezależny audytor. A na takie sprawdzenie nie chce sie zgodzić zarząd powiatu. I tu koło się zamyka. Najwyższa pora aby przerwać błędne koło wokół bochenskiego szpitala !!!!!! Możliwości jest kilka ...
Do Bukowca

2015-11-28 15:52:50
Skoro apteka Remedium ma doświadczenie w prowadzeniu całodobowej opieki farmaceutycznej a ma uruchomioną nową placówkę w galerii Solnej i to na jej tle był prowadzony reportaż w tv Kraków to niech w ramach "sprawy" pozwolą jednak wybudować parking przy budynku. Same plusy i galeria się rozkręci i ludzie będą mieć aptekę otwartą w nocy i w święta. Panie Bukowiec --- działaj Pan! Żaden przedsiębiorca nie będzie dopłacał do interesu i żaden magister farmacji nie będzie pracował w nocy w ramach wolontariatu! No chyba, że Pan Bukowiec mu za te dyżury zapłaci z własnej kieszeni! "sprawa" Ale proszę wziąć pod uwagę, że w takiej aptece potrzeba minimum 4,5 etatu dla magistra farmacji, który kończył taką samą uczelnię jak lekarz! a za dyżur tego drugiego płacimy wszyscy i jakoś nikt z tego problemu nie robi!
radny Bukowiec ma rację!

2015-11-29 00:15:36
Po to wybieraliśmy radnych powiatowych, zeby dzialali na rzecz mieszkańców powiatu. Mieszkańcy mają prawo oczekiwac od starostwa i Rady Powiatu, że zabezpieczy opiekę farmaceutyczną dla swoich mieszkańców. Jeżeli nie chcą dyżurować prywatni przedsiębiorcy (właściciele aptek) to opieke ma sprawowac szpital, który w swoich zasobach posiada lokal odpowiedni do prowadzenia apteki całodobowej. Jeżeli - jak słyszę - szpital ma rocznie z wynajmu apteki 240 tys. zl czystego zysku, to znaczy że moze część tego zysku przeznaczyć na zapewnienie calodobowej opieki farmaceutycznej. Po to jest starostwo, Rada Powiatu i Szpital powiatowy żeby zapewnili opieke medyczną i farmacetyczna swoim mieszkańcom. A jak ktoś chce robić tylko biznes - jak dyr. Kycia - i przeznaczac część tego zysku na zatrudniania politycznych kolesi typu Szumanski - którego roczne wynagrodzenie sięga 100 tys. zł - to niech robi to na własny rozrachunek, a nie za pieniądze podatników! Gdzie jest starosta Węgrzyn i wicestarosta Mroczek??? Oni odpowiadają za ta sytuację!!!
zdziwiona

2015-11-29 07:01:55
Nie do wiary, ze w Bochni i całym powiecie bocheńskim mieszkają sami analfabeci, którzy nie umieją przeczytać na obojętnie jakiej aptece jaka placówka ma aktualnie dyżur! Informacja taka wisi na każdej aptece! Nie tylko w Bochni dyżury są rotacyjne i nikt nie robi afery. A w tym przypadku wydaje mi się, że rozdmuchiwanie całej sprawy to jest celowe działanie 'na zamówienie'!
w temacie

2015-11-29 07:41:52
Remedium zrezygnowało z apteki 24h ponieważ pojawiła się w mieście najpierw jedna a potem druga apteka z pewną planetą w nazwie. Właściciel przewidział rozwój wydarzeń. Dyżury powinny pełnić apteki sieciowe, bo mają na tyle personelu do pracy i odpowiednią ilość leków na stanie magazynowym. Niech tak jak w dzień na niebie jak i w nocy świecą te apteki. Je akurat stać!
REKLAMA