Powiat

piątek 12 września 2014 10:30:47

Działalność fundacji im. dr Anny Trzaski-Wilkońskiej rozpatrzy prokuraturaDziałalność fundacji im. dr Anny Trzaski-Wilkońskiej rozpatrzy prokuratura

Na początku sierpnia szpital zgłosił zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Bochni o uzasadnionym podejrzeniu dokonania przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego przez członków Zarządu Fundacji im. dr Anny Trzaski-Wilkońskiej "Pomagajmy Szpitalowi w Bochni" tj. przestępstwa oszustwa, polegającego na prowadzeniu zbiórki środków finansowych na rzecz szpitala i następnie nie przekazania jakichkolwiek środków z tej zbiórki na jego rzecz.

Fundacja w latach 2013-2014 prowadziła zbiórkę środków finansowych, posługując się wizerunkiem szpitala w Bochni, w szczególności publikując w Internecie liczne ogłoszenia zawierające zdjęcie szpitala i hasło "pomagajmy szpitalowi w Bochni". Ogłoszenia te zachęcały darczyńców do przekazania Fundacji środków pieniężnych. Działalność tą wspierał również szpital, umieszczając ogłoszenie w tym względzie na swojej stronie internetowej.

- W zeszłym roku wpłynęło do Szpitala pismo, w którym Zarząd Fundacji oświadczył, że wbrew swoim statutowym celom nie przekaże jakichkolwiek środków finansowych lub rzeczowych na rzecz szpitala. Uzasadnienie tego pisma całkowicie odbiegało od okoliczności faktycznych związanych z ówczesnym funkcjonowaniem szpitala. W żadnym razie nie mogło być podstawą do wstrzymania wypłaty środków, zebranych od osób, które chciały wesprzeć działalność szpitala. Mimo to Fundacja w roku 2013 i następnie również w 2014 informowała potencjalnych darczyńców, że zbiera środki na rzecz szpitala, korzystając przy tym z wizerunku szpitala. Prowadzona w ten sposób zbiórka trwała także w roku 2014, w którym to roku nie przekazano żadnych środków finansowych lub rzeczowych na rzecz szpitala. Niewątpliwie zaistniała sytuacja związana ze sposobem prowadzenia zbiórki, wywołała w świadomości darczyńców fałszywe wyobrażenie, co do celów zbiórki – mówi Jarosław Kycia, dyrektor szpitala.

Obecnie sprawa został przekazana do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W tej sprawie wszczęte zostało dochodzenie przeciwko zarządowi Fundacji. Swoją kontrolę Fundacji przeprowadziło również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako organ nadzorujący organizacje pożytku publicznego. Cytowany w innych mediach prezes Fundacji, Mariusz Trojak miał powiedzieć, że kontrola ministerialna wypadła bardzo dobrze.

Może sie wydawać, że decyzja Fundacji nie ma nic wspólnego z dobroczynnością, a jest jedynie elementem jakiejś gry politycznej - tłumaczą przedstawiciele szpitala. Fundacja mieści się bowiem w siedzibie Urzędu Gminy Bochnia, a głównym jej fundatorem i założycielem jest obecny wójt tej gminy. Wstrzymanie wypłaty środków do szpitala nastąpiło w momencie zatrudnienia przez dyrekcję szpitala na stanowisko zastępcy ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych Bogdana Szumańskiego, który w poprzednich wyborach był jednym z głównym kandydatów na wójta gminy Bochnia. Jako doświadczony samorządowiec (w przeszłości był wiceburmistrzem Bochni), biegły systemów zarządzania po ukończonych studiach podyplomowych z zakresu  finansów publicznych oraz administracji wzbudził prawdopodobnie zagrożenie polityczne dla obecnego wójta. Jeżeli tak jest to te osobiste obawy pana wójta nie mogą się jednak odbywać kosztem Bogu ducha winnych darczyńców, a pośrednio również pacjentów szpitala, którym ci darczyńcy chcą pomóc, składając swoje datki. Trzeba również zadać pytanie, czy próby wpływania Zarządu na politykę kadrową dyrektora szpitala mieszczą się w statutowych celach Fundacji? I co by na to powiedziała doktor Anna Wilkońska-Trzaska, której przedwczesna śmierć dała asumpt do powstania Fundacji jej imienia? Tak sprawę podsumowuje zarząd szpitala. 

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

za

2014-09-12 19:37:17
Lysy wciska swoje grube paluchy gdzie chce. Teraz prowadzi politykę kadrową w powiatowym szpitalu. Nie widziałem, żeby pan Szumański miał w gabinecie specjalistyczne łóżko, więc zatrzymanie pomocy uderza w pacjentów, nie w Szumańskiego. Zachowanie Fundacji to podłość, ale taki jest pan Lysy i spółka.
Ivan

2014-09-12 19:49:40
Jeszcze w marcu kycia tak bardzo dziękował fundacji za pomoc finansowa, a teraz pajak w swoim stylu kazał złożyć mu doniesienie. Kycia jesteś drugim po wacku woznickim POwiatowym donosicielem. Stałes sie miernym i biernym aparatczykiem POwiatowego sekretarza pajaka.
do Ivana

2014-09-12 21:27:46
Powiedz Ivanie dlaczego wójt zgłasza do prokuratury podejrzenie popełnienia przestepstwa, a wszyscy inni składają donosy? Dobrze, ze już niedługo wybory i pojawiają się rozsądni kandydaci na horyzoncie niezależni od lysego i to zarówno na burmistrza jak i na wójta.
mereczek999

2014-09-12 21:42:33
Do Ivana: Coś ci się pomieszalo w tym roku Kycia na pewno nie dziękował, bo juz od roku nie było wsparcia fundacji. Jak nie wiesz to nie pisz. Dokładnie "za" ma racje sprzęt nie jest dla Szumańskiego ani Kyci lecz dla pacjentów ale skoro wójt swój elektorat ma gdzieś to trzeba się z nim rozliczyć w listopadzie. Od 1995 chłopina się juz narobil czas na młodych i świeżych nie "zatrutych" brudna polityką. Wiec długopisy w dłoń i do urn czas zakończyć żenadę.
piotrko1111

2014-09-12 21:55:25
Trochę wstyd ze fundacja tak niszczy dobre imię lekarki Trzaski-Wilkońskiej bawiąc się w upolitycznienie organizacji pożytku publicznego. Coś co nigdy nie powinno mieć znamiona polityki czyli pomoc potrzebującym nagle staje się kartą do gry politycznej.Tak patrząc na to z boku to fundacja powinna zostać zamknięta aby nie hańbić nieżyjącej wspaniałej lekarki która stroniła od polityki. A chcący pomoc niech wpłacają na konto szpitala pomijając pseudo fundacje.
piotrko1111

2014-09-12 21:55:25
Trochę wstyd ze fundacja tak niszczy dobre imię lekarki Trzaski-Wilkońskiej bawiąc się w upolitycznienie organizacji pożytku publicznego. Coś co nigdy nie powinno mieć znamiona polityki czyli pomoc potrzebującym nagle staje się kartą do gry politycznej.Tak patrząc na to z boku to fundacja powinna zostać zamknięta aby nie hańbić nieżyjącej wspaniałej lekarki która stroniła od polityki. A chcący pomoc niech wpłacają na konto szpitala pomijając pseudo fundacje.
Doświadczony ??? Ha, ha, ha !!!

2014-09-12 23:14:28
"Doświadczony samorządowiec" Szumanski nazywany był burmistrzem-Nie Wiem, bo o niczym nie miał pojęcia gdy pracował w Urzędzie Miasta. Gdy jego ekipa przegrała sromotnie wybory, siedział na zwolnieniu lekarskim pół roku albo dłużej . Bardzo ciekawe kto mu dawał zwolnienia i za co . ZUS płacił więc powinien to dobrze sprawdzić. Jako "główny kandydat na wójta" Szumanski dostał kilka razy mniej głosów od Lysego . Razem z 4 innymi kandydatami dostał łącznie mniej głosów niż otrzymał sam jeden Lysy. I taka jest prawda !!! Zatrudnienie Szumanskiego w szpitalu to hańba młodego dyrektora, ktory zamiast dać podwyżki pielęgniarkom przyjął politycznego urzędasa. Wszyscy wiedza, ze Kycia zrobił to za zgodą Pająka albo nawet na jego polecenie. Wstydu nie mają !!! Precz z koryciarzami żerującymi na biednym szpitalu !!.,
DONOS JEST NA TROJAKA

2014-09-12 23:26:49
CZYTAŁEM O TEJ AFERZE Z SZUMANSKIM . OKAZUJE SIE ZE KYCIA DONIÓSŁ NA ZARZĄD FUNDACJI CZYLI NA PANÓW MARIUSZA TROJAKA I STANISŁAWA GAWORA !!!! PAN LYSY I PANI KOSTUREK SĄ W RADZIE FUNDACJI. SPRAWDZIŁEM W KRS. NA MIEJSCU DOKTORA TROJAK NIE DAROWAŁBYM DONOSICIELOWI KYCI BO TO CO WYGADUJE TO OSZCZERSTWA. TRZEBA WYJAŚNIĆ ROLĘ PAJAKA W TEJ AFERZE.
niestety

2014-09-13 00:43:30
niestety tekst nacechowany politycznie z punktu widzenia przeciwnika wójta Lysego - brak obiektywizmu w konkretnej sprawie nie powinien mieć miejsca w działalności dziennikarskiej ps: sądy, prokuratury etc. w walce politycznej to zawsze dno, niemęskie i to taka droga na skróty, nie pomoże panu Jackowi - a dyrektor?? traci z dnia na dzień...
wendrowiec

2014-09-13 07:22:11
Ivan to sam Lysy. Poznać go po charakterze pisma :D
madzia

2014-09-13 07:44:27
Donos na Fundację i zarząd jest mocno polityczny. Pan Kycia działał z polecenia. Co by nie pisać i mówić, stanowisko i argumenty Kyci są nie do obrony. WSTYD. Swoją drogą tekst autora niniejszego artykułu jest mocno polityczny. Kijem Wisły nie zawrócicie. 1. Szumański jest słabym samorządowcem 2. Po wyborach nie będzie ani Pająka, ani Kyci, ani Szumańskiego, ani Całki ani pajęczyny którą utkali. 3. Aparatczykowi szajki "partii oszustów" i jego macherom wyborcy sprezentują soczystego kopniaka. 4. UWAGA NA KOMITETY PLATFORMY, PIETRASA i CAŁKI.
madzia

2014-09-13 08:12:09
Nie rozumiem dlaczego Fundacja nie wpadła na pomysł blokady szpitala. Głodem prędzej by wymusili na kyci zmianę kadrową. Pacjenci pozbawieni leków, żywności czy czystej odzieży sami wynieśliby Szumańskiego z gabinetu. Pan Wójt Jerzy Lysy byłby górą !!!
&

2014-09-13 09:25:13
Qr*a co za durna moda na mieszania szpitala z polityką ?!?!?!?!? Ludzie za całą tą kretyńską sytuację odpowiedzialny jest rzezawski świetlicowy, z ktorego ktoś niewiedzieć czemu, zrobił staroste. Cała błąd dyrektora Kyci polega na tym, że daj sie wplątywać w takie polityczne rozgrywki. ..proponuje rozliczyc Pająka i jego ekipe przy wyborach a nie najeżdżać na dyrektora szpitala, który mimo wszystko stara sie cos w tym szpitalu zrobic ..szpital sie rozwija, dyrekcja stara sie o coraz większe środki z uni, rozwiązali problem oddziału wewnętrznego (m.in. pozbywając sie kosturkowej - babska, które nadaje się na wiejskiego weterynarza a nie do kontaktów z ludźmi) ...dajcie juz spokój, dajcie dyrekcji szpitala działać - dla dobra nas wszystkich ...a odpowiedzialnych za polityczne wojny i afery w NASZYM szpitalu bedziecie mieli okazje rozliczyć juz niedługo ..wybory się zblizają
wideo

2014-09-13 10:22:59
Pan Lysy skumał, że zapędził się za daleko i teraz wychwala dyrektora Kycię, a pokazuje głównego swojego wroga. Chyba cierpi na arachnofobię.
pawel199

2014-09-13 14:21:40
Dajcie juz spokój z tym nagonkami niech każdy robi swoje. A Lysy niech remontuje Floriana bo mu się ta rezydencja niszczy a nie robi zamieszanie w fundacji
Gzdyl

2014-09-13 16:52:21
Lysy na razie kupił monitoring do Floriana, aby uchwycić na gorącym bandę wynajętą przez "wiadome osoby" do wybijania szyb. Czy ten gość nie powinien się podleczyć ?
Ivan 2

2014-09-13 20:08:45
Dobrze ze wybory już wkrótce i skoczy sie era dyzmy całki, trabalskiego pajaka, Szymańskiego (ciekawe czy znowu bedzie przez pół roku na zwolnieniu) rencisty woznickiego wuefistą marca i innych kolesi ze starostwa wyborcy zafundują wam piękne wypowiedzenie z ciepłych posadek
marek112

2014-09-13 21:42:28
Skoro "gzdyl" twierdzi ze juz monitoring jest we Florianie to teraz czekamy na "Leon's Palace"
ole

2014-09-13 23:06:22
Marzec jak i Pająk są nie do ruszenia !!!
prokurator do ole

2014-09-13 23:36:02
tak ci się tylko wydaje !!!!!
ja

2014-09-16 14:38:25
Też twierdze ze nic się nie zmieni w powiecie, Pająk ma pewna wygraną !!
do "ja"

2014-09-16 16:00:10
no... ma pająk pewne wygrane, jak mu Tomcio zagra melodie na harfie! pewnie zadziała znów efekt tuska. czyli KISZKA
Kycia beknie za wyslugiwanie sie Pajakowi

2014-09-19 23:27:39
Kycia dołączył do grona donosicieli, którymi wysługuje sie Pajak w walce z wójtem. Ale spaprał robotę i bedzie ponosił konsekwencje bo nazwał oszustem dr Trojaka i resztę fundacji, ktora miała prawo wstrzymać dotacje jezeli widziała patologie w szpitalu. Wszyscy w Bochni mówią ze bardzo dobrze zrobili. Nawet związki zawodowe i radni powiatowi wytykali dyrektorowi ze robi polityczny folwark ze szpitala !!!!!!! Niepotrzebnie panie Kycia dałeś sie wypuścić Pajakowi. To juz koniec twojej (za)szybkiej kariery. Najpierw przyjąłeś pan na wicedyrektora specjalistę od zabudowań inwentarskich Szumanskiego. Potem dałeś pan pokaz arogancji z panią Kosturek. Teraz ten bezpodstawne donos na fundacje dr Wilkońskiej.
iza

2014-09-20 18:39:01
Pozdrawiam Pana Dyrektora Kycie, Pana Dyrektora SZumańskiego, który okazał się fantasatycznytm facetem- załoga jest z Wami Panowie
Do Iza

2014-09-21 13:25:47
Czy pani Szumanska ma drugie imię Iza ?
iza

2014-09-21 17:30:16
iza to "kicia-kycia"
iza

2014-09-21 19:32:51
odp Iza to pracownik Szpitala , który wierzy, że obecna sytuacja powoduje, że chce się rano wstawać do pracy. jeszcze raz pozdrawiam Panowie dyrektoorzy
Iza=Bogdan

2014-09-21 21:40:14
Pan Bogdan chce rano przychodzić do pracy za 8 tysięcy miesięcznie. Ja mu sie nie dziwie. Pensja duża, odpowiedzialność mała. Od roku wie ze jest przyczyną oburzenia fundacji, związków zawodowych, radnych, mieszkańców powiatu ale ma to w nosie. On sam nie ustąpi ze stołka no bo gdzie pójdzie, na wiceburmistrza do Kosturkiewicza ?! Trzeba mu oderwać d.. od tego stołka, tak samo jak jego mecenasom: Kyci, Woźnickiemu i Pająkowi.
pacjent

2014-09-23 16:43:29
Serdecznie dziękuje załodze Szpitala w Bochni za troskliwą i fachową opiekę pod którą przebywałem w dniach 17- 22 września na Oddziale Wewnętrznym . Dyrekcji gratulacje za Nich i nie przejmować się durnymi wpisami głupawych politykierów- Mirek
pacjentka

2014-09-25 09:30:18
Ja tez byłam dobrze obsłużona w bochenskim szpitalu. Ale takich złych opinii załogi o dyrekcji jeszcze nie słyszałam. Ludzie sa oburzeni ze firmą rządzi osoba niedoświadczona. I jeszcze daje sie politycznie wykorzystywać bo przyjmuje na zastępcę polityka bez wykształcenia potrzebnego w szpitalu. Przed wyborami miała byc wielka podwyżka a jest po parę złotych. Wiadomo, kasa potrzebna jest dla wiece-dyrektora. Za tą sytuację odpowiada główny dyrektor, ale podobno czuje sie pewny na stołku bo robi wszystko co mu starosta Pająk każe.
nina

2014-09-26 16:31:07
Niech ktoś biegły w bankowości policzy, ile wynosiłby procent od 3 mln.zł. zdeponowanych w banku na procent negocjowany, czyli wyższy od przeciętnego obejmującego przedział czasowy 2009 - 2014.
MAREK

2014-09-29 18:50:31
smiech szkoda pisania przeciez PR w Dabrowie Tarnowskiej odmowi wszczecia sledztwa nie robmy pozorow i nie przenosmy spraw do Dadrowy Tarnowskiej to ten sam uklad TA PROKURATURA WINNA BYC CZYM PREDZEJ ZLIKWIDOWANA
REKLAMA