Powiat

poniedziałek 30 grudnia 2013 20:30:57

SKO znów kwestionuje opłaty adiacenckie w BrzeźnicySKO znów kwestionuje opłaty adiacenckie w Brzeźnicy

W lipcu tego roku pisaliśmy, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję Urzędu Gminy Bochnia dotyczącą wysokości opłat adiacenckich, wyliczonych dla tych mieszkańców Brzeźnicy, którzy nie partycypowali w budowie kanalizacji. Sprawa trafiła wówczas także do Prokuratury, która jednak odmówiła śledztwa.

Przypomnijmy, że opłata adiacencka to swoisty, jednorazowy podatek od wzrostu wartości nieruchomości, mającej dostęp do jakiejś infrastruktury technicznej, w tym wypadku – kanalizacji. Rada Gminy uchwaliła, że opłata adiacencka ma wynosić 30% sumy, o którą wzrosła wartość nieruchomości. Rzeczoznawca Józef Wilczak, wynajęty przez Gminę wyliczył  opłaty dość wysokie, dużo wyższe niż w innych, sąsiedzkich gminach.

Zainteresowani mieszkańcy Brzeźnicy nie kryli, że uważają to za swoistą szykanę wójta wobec osób, które nie chciały podporządkować się jego woli i  przystąpić do dobrowolnego współfinansowania kanalizacji. (Ten tryb zdobywania pieniędzy na infrastrukturę wzbudził zresztą wiele kontrowersji, łącznie z postępowaniem prokuratorskim. Stał się również przyczyną rozdźwięku pomiędzy ówczesnym sołtysem Brzeźnicy, Wacławem Woźnickim a wójtem Jerzym Lysym i w konsekwencji - zawieszenia sołtysa w jego obowiązkach).

SKO zobowiązał Urząd Gminy do sporządzenia nowych operatów w tej sprawie. Wykonał je ten sam biegły co poprzednio i okazało się, że mieszkańcy Brzeźnicy muszą zapłacić… jeszcze więcej. Przykładowo dla działki o powierzchni 1,5 ha wyliczono opłatę adiacencką w wysokości niemal 10 tys. zł, przy czym termin jej płatności Gmina wyznaczyła na 14 dni od chwili, kiedy decyzja o ustaleniu opłaty stanie się ostateczna.

Brzeźniczanie odwołali się znowu. Decyzja SKO zapadła 13 grudnia tego roku i była również negatywna dla Urzędu Gminy. Aby sporządzić operat szacunkowy należy nieruchomość wycenić, a czyni się to za pomocą analizy porównawczej podobnych nieruchomości oraz tzw. współczynnika korygującego cenę, kiedy to nieruchomości są wprawdzie podobne ale nie takie same. Nieruchomości porównywanych z wycenianą musi być kilkanaście. SKO zakwestionowało te, które porównywał biegły zatrudniony przez Urząd Gminy. Wątpliwości budziła zarówno wielkość jak i położenie nieruchomości (część z nich leżała w granicach miasta Bochnia, a więc ich cena była znacznie wyższa).

SKO stwierdziła również, że „przesłanką opłaty adiacenckiej jest nie tylko stworzenie warunków, ale również (realny) wzrost wartości nieruchomości w następstwie stworzenia tych warunków”. Tymczasem w niektórych wypadkach rzeczoznawca do wyceny nieruchomości włączył tereny przeznaczone pod „trasy i urządzenia komunikacji drogowej”, a ta część nieruchomości niekoniecznie odniosła korzyść z tego, że w pobliżu przebiega kanalizacja. W operatach nie uwzględniono też odległości nieruchomości od sieci kanalizacji ani warunków podłączenia do tych urządzeń.

W jednym przypadku Urząd Gminy Bochnia korespondował z właścicielem nieruchomości, podczas kiedy wyznaczył on swojego pełnomocnika do tej sprawy. SKO uznało, że należy to potraktować jako działanie bezskuteczne.

Reasumując: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w składzie Karol Lis (przewodniczący), Grzegorz Sypek i Wojciech Wojdak orzekło, iż należy uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Decyzja SKO z 13 grudnia tego roku jest ostateczna.

Mieszkańcy Brzeźnicy zastanawiają się nad złożeniem skargi na rzeczoznawcę majątkowego, który dwukrotnie opracował wadliwe operaty szacunkowe dla ich nieruchomości.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jan

2013-12-30 21:56:08
Umowa z mieszkańcami o współfinansowanie inwestycji jest podobno niedobra. Opłata adiacencka tez niedobra. Populizm łamane przez cwaniactwo ! Cała Brzeznica ma tych panów powyzej dziurek w nosie. Dobrze ze mamy mądrego sołtysa ktory nie dzieli społeczeństwa.
Jan

2013-12-30 21:56:08
Umowa z mieszkańcami o współfinansowanie inwestycji jest podobno niedobra. Opłata adiacencka tez niedobra. Populizm łamane przez cwaniactwo ! Cała Brzeznica ma tych panów powyzej dziurek w nosie. Dobrze ze mamy mądrego sołtysa ktory nie dzieli społeczeństwa.
IDIOTYZM !!!

2013-12-30 22:07:54
OPLATA ADIACENCKA SZYKANA WÓJTA ????? IDIOTYZM !!!!!!!! IDĄC TYM TRYBEM ROZUMOWANIA PODATKI TEZ SA SZYKANĄ !!!! STOSOWANA JEST OD CZASÓW CHRYSTUSA I TRWA NADAL !!!!!
parafianka

2013-12-30 22:17:23
Przydupasy lysego - idźcie już spać, bo jutro sylwester i będziecie podpierać ściany, geriatrio jedna:)
Olek

2013-12-30 23:09:08
Szkoda ze "obiektywna" eb nie zapytała innych mieszkańców Brzeźnicy to by sie dowiedziała ze ludzie maja już dość i prawie wacka "nie mogę pracować" woznikiego i jego kolezkow. Ludzie sie porozumieli i jest kanalizacja jest oczyszczalnia a wacek nich sobie spiskuje z pajakiem
cytat

2013-12-31 08:19:34
"Banda łysego - czterech na jednego"
hm

2013-12-31 13:31:55
himalaje zlosliwosci i niekompetencji. za rok o tej porze bedzie juz po wyborach i po klopocie
Park jurajski

2013-12-31 13:45:52
Ta gmina to jakiś park jurajski jest. Skansen umysłowy, a Rada Gminy z jej szefem to chyba ludzie z epoki kamienia łupanego. Co chwila jakieś jaja, wyroki, zamieszania - tą władzę trzeba wysłać na zielona trawakę.
mm

2013-12-31 23:32:56
Szkoda, że Olek nie rozumie tekstu, który czyta i zarzuca autorce brak obiektywnego podejścia. Artykuł dotyczy decyzji SKO w sprawie naliczenia opłaty adiacenckiej przez Łysego, który za wszelką cenę chce postawić na swoim, tylko nie bardzo wie jak to zrobić i rzuca się jak wesz na łańcuchu. Autorka obiektywnie opisuje fakt już kolejnego uchylenia decyzji Łysego opartych na lewych operatach zrobionych po kolesiowsku przez kolesia Łysego. Celem Łysego była bezprawna próba wymuszenia na mieszkańcach Brzeźnicy haraczu jako kary za "niesforność". Z faktu, że część mieszkańców ma dość Pana Wacława nie wynika jeszcze, że ludzie mają płacić Łysemu nieuzasadnione haracze. Mam jeszcze taką sugestię dla mieszkańców, którzy mają dość swoich sąsiadów: zawsze możecie się przeprowadzić, jak Wam nie pasuje sąsiedztwo. Jeszcze parę słów do Idiotyzm !!! Nie wypowiadaj się na temat spraw, których nie ogarniasz. Do Jana "Dobrze ze mamy mądrego sołtysa ktory nie dzieli społeczeństwa. " Za to wspiera Łysego w wodzeniu Was za nos. Super alternatywa.
parafianka

2014-01-01 19:58:29
Mam sposób na ostateczne rozwiązanie problemu gminy Bochnia - a rozwiązać to w cholerę, poprzylączać kawałkami do sąsiednich gmin i po kłopocie. I oczywiście lysy przymusowo na emeryturę. żeby więcej nikomu nie bruździł.
Jack

2014-01-02 00:38:07
Możecie sobie ujadac POwiatowe pieski ale to i tak nic wam nie da. Jeśli wójt wystartuje w wyborach to napewno wygra - nie ma z kim przegrać
Do mm

2014-01-02 00:48:59
Właściciel portalu odpowiada na równi z autorem wpisu. Za określenie "lewe operaty" może byc sprawa w sądzie. Jak zapłacicie pare tysięcy odszkodowania to będziecie uważać co zamieszczacie. Po to sa moderatorzy.
DO PARKU JURAJSKIEGO

2014-01-02 00:54:43
COŚ CI SIĘ POMYLIŁO - WYROK SKAZUJĄCY MA JACEK PAJĄK KTOREGO KARIERA SKOŃCZY SIE GDY WYROK SIĘ UPRAWOMOCNI .
do Jana

2014-01-02 12:51:19
podziały społeczne to rzecz naturalna, zwłaszcza jeśli przyczyną demarkacji jest brak samodzielnego myślenia i ślepe zaufanie ( a może kwestia interesów) frakcji politycznej z panem L na czele, która łamie prawo.
Biegły

2014-01-02 17:49:52
Wójt Gminy Bochnia Jerzy Lysy i Rada Gminy Bochnia odcięła o świata mieszkańców Pogwizdowa i nic nie zamierza w tej sprawie zrobić. Cała polska się dowie jaki jest Wójt operatywny i efektywny od margetingu politycznego.
Park Jurajski

2014-01-02 19:03:30
A co mnie obchodzi starosta? Pisałem o gminie.
DO PARKU

2014-01-03 09:43:14
OBCHODZI, BARDZO CIĘ STAROSTWO OBCHODZI !!!! CHOĆBY ZE WZGLĘDU NA COMIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE, ZWANE CZASEM DIETĄ.
z Brzeźnicy

2014-01-04 00:06:04
Wacek, my cie tutaj znamy, a twoje pseudo stowarzyszenie, kierowane przez ludzi ze Starostwa jest g...o warte. Przypilnej sobie lepiej ile twój pryncypał starosta wydał na budowę hali w Lapanowie - 7 milionów zł na ten kurnik to jest afera! Daj spokój w Brzeźnicy, nowy sołtys bije cie na głowę inteligencją i zaangażowaniem. Ty sie lepiej ludziom wytłumacz że jesteś na ZUSie w tańczysz w zespole i wystepujesz na scenie. Cudowne uzdrowienie??!!
do 'z Brzeźnicy'

2014-01-04 08:47:10
Ale Ty zazdrościsz innym
do "z Brzeźnicy"

2014-01-04 11:15:22
człowieku nie wiem kim jesteś, ale powiem Ci, że chyba tylko prowokacją!!! zgodzę się że obecny sołtys jest prężny, ale tylko na tyle co mu wójt pozwoli!!! ale co do odwagi jakiej miał były sołtys obecnemu bardzo daleko!!! teraz wygląda tak, że każdorazowo się przyklaskuje, nawet jeżeli było by to coś ze strony gminy beznadziejnego, bezmózgiego i na przekór mieszkańcom, to pan sołtys razem z panem radnym będą głośno klaskali, bo jeżeli by się sprzeciwili to by się zrobili w oczach gminy tymi złymi i znowu trzeba byłoby ze stanowiska usuwać...
szansa na zmianę

2014-01-04 20:03:47
a co z inicjatywą uchwałodawczą? czy Lysy aż tak się boi stowarzyszenia, że blokuje zmiany?
mm

2014-01-06 17:56:04
Raz jeszcze w pełni podtrzymuję stwierdzenie, że Wójt Gminy Bochnia próbuje w Brzeźnicy naliczać opłaty adiacenckie na podstawie lewych operatów szacunkowych. Jest próba wykorzystania opłat adiacenckich jako kary dla niesfornych, którzy mają "czelność" przeciwstawić się Najmiłościwszemu Panu, który troskliwie panuje nad swymi poddanymi. Jeśli ktoś ma na tyle dowagi, żeby podać mnie do sądu z określenie lewe operaty, wzywam publicznie do uczynienia tego. Żebyście wiedzieli z kim macie do czynienia: Maciej Mrozowski, 32-742 Buczyna 1.
Do mm

2014-01-10 00:39:44
Jestes tyle samo wart co ww.
do mm

2014-02-01 22:54:59
cz ty jesteś ten sam mrozowski co procesował się z poprzednim właścicielem starej szkoły w buczynie panem sz. i przegrał sprawę w sądzie bo gmina zeznawała nie po twojej myśli ? jeżeli tak to już wszystko wiadome... ale ludzie mają głęboko w d...e twoje prywatne urazy do gminy i wójta !!!!
darekbark

2015-02-12 11:23:43
Jeśli jest jakakolwiek wątpliwość, że operaty są wątpliwe, to na co ludzie w ogóle czekacie? Zgłoście się do jakiegoś biura, prawnika i to ogarnijcie raz na zawsze. Gminy nie od dziś chcą przyciąć sobie na mieszkańcach - teraz to idealnie widać na przykładzie po wyborczych wezwań do zapłaty (http://www.ditum.com.pl/wplyw-wyborow-samorzadowych-na-koniecznosc-uiszczenia-oplaty-adiacenckiej/ tu można zbadać temat), więc nie liczyłbym na stuprocentową uczciwość władz. Albo inaczej - ufaj, ale sprawdź.
REKLAMA