Powiat

wtorek 14 maja 2013 10:21:35

Rada Powiatu wydłużyła pracę pedagogów i psychologówRada Powiatu wydłużyła pracę pedagogów i psychologów

Podczas ostatniej (30 kwietnia) sesji Rady Powiatu sporo miejsca poświęcono oszczędnościom w oświacie. O planach starostwa wobec placówek podległych powiatowi pisaliśmy już wcześniej. Ostatecznie z całego pakietu propozycji pozostał tylko jeden punkt: wydłużenie czasu pracy pedagogów i psychologów.


Zarząd Powiatu wycofał się natomiast z planów zmniejszenia dodatków trudnościowych dla nauczycieli „specjalnych”. Perspektywa ich redukcji budziła chyba największe emocje.

Propozycje Zarządu budziły liczne wątpliwości radnych opozycyjnych, m.in. radnego Kopańczyka i Węgrzyna. Ten ostatni apelował o to, by nie żałować pieniędzy na takie „skumulowane ludzkie nieszczęście” jakim jest tzw. szkoła życia czyli szkoła dla dzieci z głębszym niedorozwojem intelektualnym. Ten apel byłby poruszający gdyby nie pamięć, że w 2004 roku ten sam Ludwik Wegrzyn jako starosta bez pardonu zlikwidował jedyną taką szkolę w całym regionie, która miała siedzibę w Cerekwi. Dzieci zostały przeniesione do bursy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni, gdzie mają zdecydowanie gorsze warunki. Kilkoro z nich, głębiej upośledzonych i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami musiało odejść ze szkoły: wąskie, strome schody do internatu okazały dla nich się przeszkodą nie do pokonania. Budynek szkoły w Cerekwi stoi zaś niewykorzystany do dziś i spokojnie sobie niszczeje.

Ludwik Węgrzyn krytycznie wypowiadał się też na temat przenoszenia pieniędzy z subwencji oświatowej na inne cele. Szybko spotkał się jednak z ripostami radnych Roja i Rozenbajgiera. „Pan, jako starosta, robił to samo. Przypominam sobie, że z subwencji oświatowej dofinansowywał pan szkółki… leśne!” – zauważył Ryszard Rozenbajgier, przewodniczący Komisji Oświaty.

„Spójrzmy prawdzie w oczy – zakończył tę część dyskusji przewodniczący Rady, Aleksander Rzepecki. – Nie było dotąd Zarządu, nie było Rady, która by nie przenosiła części subwencji oświatowej na inne cele”.

Ostatecznie Rada uchwaliła wydłużenie czasu pracy pedagogów i psychologów w jednostkach podległych powiatowi z 22 godzin tygodniowo do 26.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

zor

2013-05-14 12:24:31
a gdzie I powiatowy obronca nauczycieli prezio ZNP kowalski - tu dziwnie siedzi cicho, a w gm. Bochni i gm. Nowy Wisnicz to taki wielki obronca na sesjach, czyzby jakies powiatowe zaleznosc??
Paul

2013-05-14 13:23:35
Zarzucanie byłemu Staroście , że Żle robił i takie samo działanie obecnie - to świadczy żle o obecnej Władzy !
do Paula

2013-05-14 13:59:40
Porónanie byłej i obecnej władzy wypada zdecydowanie lepiej dla obecnej. Węgrzyn zlikwidował szkołę życia pod pozorem oszczędności. Pająk nic nie zlikwidował. Rozszerzył nawet ofertę pedagogiczną dla dzieci. Popukaj się w głowę. No i popracuj nad stylem wypowiedzi, bo nieudolny twoj komentarz nie tylko merytorycznie ale i językowo.
lego

2013-05-14 16:12:20
26 godzin - wielkie mi coś! Ja tyram prawie 50 na budowie i nikt nade mną łez nie roni
keton

2013-05-14 18:42:56
Cóż, trzba było się uczyć. Niechciało się siedzieć w szkole to się tyra na budowie. Ale kasę masz lepszą. Poza tym robota w szkole to wcale nie łatwy chleb. Te godziny to tylko oficajlnie. Poźniej siedzisz jak cymbał przy biurokracji i sprawdzianach.
Ludwik Węgrzyn

2013-05-15 01:37:47
Szanowna Pani Bachmińska ! Czytając Pani materiały reprezentujące Pani poglądy mogła by Pani być tak skrajnie nieobiektywna gdyby była Pani jednym z czytelników ale jest Pani dziennikarzem i internauci a nawet ja mamy prawo wymagać od Pani obiektywizmu nawet tylko odrobinkę , oraz mam prawo oczekiwać w Pani informacjach rzetelności dziennikarskiej , ale jaki dziennikarz taka rzetelność . Ale do rzeczy ; nie zlikwidowałem Szkoły Życia w Cerekwi lecz połączyłem dwie placówki w jedną jednostkę organizacyjną a to różnica. Rozumiem Panią i frustracje z tego tytułu bo żyliście Państwo jak pączki w maśle mieszkając w służbowym mieszkaniu Szkoły Życia , pracując za dobre pieniądze w tej Szkole i żyjąc z tej szkoły . Wszystko dostaliście od socjalistycznego państwa jako darmochę a wdzięcznością były ciągłe rozróby . Przy łączeniu placówek ani jedno dziecko nie straciło miejsca w szkole specjalnej i że w wyniku tej reorganizacji " kilkoro musiało odejść ze szkoły " jest zwykłym kłamstwem . Nie stracił też pracy żaden nauczyciel Riposty ze strony Pani koleżków nie trafiły w cel : oczywiści że przenosiłem pieniądze z subwencji ale nigdy nie brakowało środków na płace i dodatki należne nauczycielom , środki pozostawały w oświacie i przy pomocy tych środków wybudowałem II Liceum Ogólnokształcące w Bochni , dokończyłem szkołę zawodową w Łapanowie ( 12 izb lekcyjnych + biblioteka i zaplecze , wybudowaliśmy salę gimnastyczną przy Ekonomiku i wiele innych inwestycji i remontów. Nie było wówczas środków Unijnych i innych środków zewnętrznych . Jeżeli Pani pupil J. Pająk ma takie osiągnięcia to proszę o przykład i nie będzie to jedyna inwestycja SALA GIMNASTYCZNA W ŁAPANOWIE. Trochę obiektywizmu proszę a nie tylko chęć odwetu za utratę ciepełka .
Paul

2013-05-15 07:47:56
Do wpisu kierowanego "do Paula" . Dziękuję, za słuszna uwagę w temacie stylu i językai użtych wmoim wpisie , lecz, nie za brak- odpowiednio merytorycznego a jedynie słusznego komentarza z mojej strony ; Wyjaśniam , że odniosłem się tylko do słów Radnych , którzy użyli w/opisanych argumentów aby" zamknąć usta" opozycyjnego Radnego. Uznałem, iz jest to przykład braku merytorycznych argumentów Władzy(uchwałodawczej-decydujacej) . Takie postępowanie-,którego nie akceptuję -skrytykowałem . Uwaga - bezzasadny jest zarzut, iż porównuję obie ekipy . Jak z czymś się nie zgadzam lub coś mi pasuje, to rozmawiam lub wpisuję .
Dawid

2013-05-15 09:43:01
Ten powiat to jakaś kpina ! Mamy przykład w Łapanowie jak działają nasi radni powiatowi. Wybory już nie długo, wyborcy nie zapomną !!!
Do L.W.

2013-05-15 11:04:44
Trudno oczekiwać wdzięczności za PRL. Za ustrój oparty na kłamstwie i zbrodni, a który zajmował się również opętańczą walką z Bogiem i Kościołem. W PRL więcej od nauczyciela zarabiali milicjanci czy robotnicy. Nauczyciel nie miał "masła", a wiejski nauczyciel dostawał na zachętę mieszkanie, bo inaczej nikt nie pracowałby w tym zawodzie. Dobrze mieli tylko tacy dygnitarze, których partie oddały Polskę w zależność obcemu mocartstwu.
bochnianka

2013-05-15 12:51:11
wszystkie władze do wymiany to skandal kto w BOCHNI I POWIECIE RZĄDZI
c

2013-05-15 22:13:34
Personalny wpis pana LW uważam za oburzający. Pani EB ma rację, a prawda w oczy kole.
do zor

2013-05-15 22:30:34
głupi jesteś, choć pisać umiesz!
123

2013-05-15 22:42:39
Radni w oświacie wszędzie szukają oszczędności, ciekaw jestem czy wicedyrektor powiatowej edukacji -Pan Sobas sam poradzi sobie z arkuszami organizacyjnymi szkół, czy znowu na umowe zlecenie poproszą pana Pietrasa.I co na to radni?Po co wicedyrektor, który się nie zna na swojej pracy? Czepiacie się Szumańskiego a tu macie też przykład kolesiostwa! Mierny bierny ale wierny!
cd

2013-05-15 22:58:03
Wypowiedz byłego starosty w komentarzu skandaliczna. Ciężka praca nauczycielki w szkole specjalnej porównana do pączusia w maśle. Wstyd panie radny, wstyd! Ludzie nie dajmy się ogłupić.
zenek

2013-05-16 07:15:10
panie wegrzyn w 100% sie z panem zgadzam - rzetelnosc czasu bochenskiego ma malo wspolnego z rzetelnoscia dziennikarska!!!!
sp

2013-05-16 11:41:28
Kto się intensywnie tuczył w PRL widać na pierwszy rzut oka.
Szu

2013-05-16 20:26:26
Szumański na dyrektora wydziału edukacji, Sobas na wicedyrektora, Całka na Kuratora, Pajak na Premiera
pączek

2013-05-16 20:54:30
Pączuś to z niego jest niezły. Ten hol nazywa salą gimnastyczną - kpina z jego strony. Powstal II ogólniak? to fakt, ale potencjał tej szkoły bezpowrotnie został zmarnowany. I czym ty sie pączusiu chwalisz? NIE MASZ CZYM I TYLE
do szu

2013-05-17 06:38:32
masz świętą rację! nie ma w Polsce kabaretu, który by ich pobił
wp

2013-05-17 07:21:55
Panie Węgrzyn proszę nie ryzykować z salą gimnastyczną w Łapanowie, bo tam może być święte miejsce,bo cuda się dzieją z tą salą, za cud można uznać pojawienie się w szkole Marii zbawicielki od św. Szymona oraz cuda jakie się dzieją za jej przyczyną i przy aprobacie apostołów powiatowych Jarosława i Roberta w szkole a o innych nie wspomnę. A my uczniowie jak te baranki jesteśmy tumanieni i przeganiani po Rynku Łapanowskim.
próba "odkręcania"papierów jest niebezpieczna !

2013-05-18 13:35:42
do Hali i jej kolegów : przestrzegam, że próba odkręcania papierów jest niebezpieczna bo można umoczyć papiery !!!!!! odkręcanie umów, aneksów, umów o dotację unijną jest stosowane na wysokich i niskich szczeblach władzy - ale do czasu !!!! za dużo ludzi widziało oryginały ....
REKLAMA