Powiat

piątek 03 lipca 2015 07:54:25

Rada Powiatu: dwugłos w sprawie rezonansu magnetycznegoRada Powiatu: dwugłos w sprawie rezonansu magnetycznego

Jak gospodarować nieruchomościami należącymi do samorządu? Czy starać się je za wszelką cenę utrzymać czy też sprzedawać, wynajmować, wydzierżawiać, czyli po prostu oddawać w ręce prywatnych inwestorów?

Ten dylemat podzielił Radę Powiatu przy okazji debaty nad wynajęciem 90 piwnicy szpitala. Na tej powierzchni prywatna firma ma otworzyć pracownię rezonansu magnetycznego.

Samo urządzenie jest niezwykle kosztowne – ponad 5 mln zł, na które nie stać szpitala. Do tego doszedłby koszt wykształcenia i zatrudnienia pracowników, media, odczynniki etc. To wszystko wzięłaby na swoje barki prywatna firma, która chce wynająć szpitalną powierzchnię na 10 lat, a swoją działalność zacząć już jesienią tego roku. Firma ta starać się również będzie o kontrakt z NFZ.

Jak przyznała radna Anna Kosturek, która jest zresztą zdecydowaną przeciwniczką wynajmowania pomieszczeń szpitalnych, bocheńscy pacjenci jeżdżą w tej chwili na badanie rezonansem do placówek w Tarnowie bądź w Krakowie. Koszt jednego takiego zabiegu to aż 700 zł. Ci, których nie stać na prywatywną usługę rezonansem i chcą to zrobić w ramach ubezpieczenia, czekają wiele miesięcy.

Trudno powiedzieć, czy kiedy pracownia ruszy w naszym szpitalu, ten czas oczekiwania się skróci. Na pewno ciężko chorym pacjentom będzie do pracowni rezonansu znacznie bliżej.

Jak wyjaśniał dyrektor szpitala, Jarosław Kycia, dochody z usług prywatnych to dla firm zajmujących się tą specjalnością jedynie ułamek zysków. Podstawowy dochód czerpią one z kontraktów NFZ, tak że firma musi zrobić wszystko ab taki kontrakt uzyskać. Natomiast obecność pracowni rezonansu magnetycznego znacznie poprawia szanse samego szpitala na kontrakty z NFZ.

Tadeusz Wadas, przewodniczący Komisji Zdrowia nazwał wpuszczanie kolejnych prywatnych podmiotów do szpitala powolną komercjalizacją lecznicy. Firmy takie wyprowadzają ze szpitala gigantyczne pieniądze. Lepszym rozwiązaniem, zdaniem radnego Wadasa, byłoby pozyskanie środków z nowej unijnej perspektywy na zakup rezonansu magnetycznego.

- W życiu nie zgodzę się na oddawanie powiatowego mienia prywatnym firmom za grosze! - powiedział dr Wadas w rozmowie z Czasem. - Jest podobno pomysł, aby budynek po szkole w Cerekwi wydzierżawić prywatnemu inwestorowi za symboliczną złotówkę, Na to też nie będzie mojej zgody!

W trakcie dyskusji padła propozycja aby do projektu uchwały dopisać warunek, że umowa szpitala z firmą, która chce wynająć lokal zostanie pozytywnie zaopiniowana przez Radę. Okazało się to jednak sprzeczne z trybem postępowania w takich wypadkach, który nie przewiduje dodawania nowych uwarunkowań. Ostatecznie, z inicjatywy radnych PO, znaleziono kompromis: do projektu uchwały o wynajęciu szpitalnej piwnicy dodano punkt głoszący, że dyrektor szpitala przedstawi umowę do zaopiniowania Radzie Powiatu. Punkt ten ma jednak znaczenie jedynie prstiżowe, gdyż ewentualna negatywna opinia nie może mieć skutków prawnych.

Ostatecznie, przy bardzo niewielkiej przewadze głosów na „tak”, Rada pozwoliła szpitalowi na wynajęcie powierzchni prywatnej firmie.

Dodajmy, że cała sprawa komplikuje się jeszcze dodatkowo w związku z nadchodzącymi wyborami do sejmu. Otóż PiS, który je najprawdopodobniej wygra i stworzy nowy rząd, planuje rozwiązanie NFZ-tu i oddanie finansowania służby zdrowia w ręce wojewodów... Odpadnie zatem presja zdobywania kontraktów z NFZ. Do tej pory placówki lecznicze czyniły nieraz gigantyczne wysiłki aby spodobać się decydentom, przyznającym kontrakty, dość wspomnieć choćby lądowisko dla helikopterów na dachu naszego szpitala.

eb

Badanie rezonasem magnetycznym

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mim

2015-07-03 11:38:31
Bardzo dobrze się stało. Na państwowy rezonans czekalibyśmy nie wiadomo ile, a najpewniej nigdy by go nie było. Bo wiadome wszystko co państwowe to albo dziadostwo i działa do d.... albo bankrutuje i trzeba do tego dokładać. Prywatyzacja, z zaznaczeniem, że na uczciwych zasadach, powinna postępować.
Paul

2015-07-03 13:33:55
Na tak zwane zlecenie "pilne", wykonania badania w zakresie rezonansu magnetycznego, przy odpowiednim zaangażowaniu, czeka się "góra" 3 m-ce. W razie konieczności-przypadki urazowe-wypadkowe-, karetka ze zleceniem do konkretnej placówki(ostry dyżur). Nie ma powodu aby się śpieszyć-jak do tej pory nie pozyskano 'aparatu"- należy złożyć wniosek o dofinansowanie i zakupić potrzebny w Szpitalu sprzęt do tego typu badań.
do Mima

2015-07-03 14:01:44
Nie żartuj - w bocheński szpital z pieniędzy publicznych wpompowano setki milionów, a teraz kilku cwaniaków chce się uwlaszczyć na tym majatku! Gdzie są radni z PiS-u i PSL-u rzadzący w powiecie? Czemu nie zabiorą głosu, jak pod stołem jest próba sprywatyzowania szpitala!!!!
czytelnik

2015-07-03 14:03:13
Przeczytałem szczegółowy zapis dyskusji na sejsi powiatowej: http://www.mojabochnia.pl/?p=133448 i wlos się jeży na głowie! Dyrektor z zarządem powiatu próbuje po trochu prywatyzować szpital!
do czytelnika

2015-07-03 15:47:25
nie wiem czemu ci się jeży, zwykła dyskusja
Pacjent1111

2015-07-03 18:22:53
I dobrze niech będzie rezonans niech będzie więcej sprzętu na miejscu po co jeździć z pacjentami i tyrac własne karetki i tracić czas
Co to za firma ?

2015-07-03 22:11:48
Jezeli ich nie stać na zakup rezonansu to dlaczego po prostu nie ogłoszą konkursu na świadczenie usług rezonansowych dla Bochni i regionu. Kto da najlepszą ( najwyższą) ofertę ten wygra. Nie ważne, czy ten podmiot bedzie miał kontrakt z NFZ. W spacyfikacji powinni napisać, ze najem lokalu jest możliwy maksymalnie na 2 lata. Jezeli nowy starosta bedzie chciał zakupić rezonans dla szpitala to nie bedzie problemów z usunięciem lokatorów !!! Ale na razie ktoś pilnuje interesów tych prywaciarzy.
pacjent

2015-07-05 00:23:34
szczerze? mnie nie interesuje czy prywatne, wynajęte, czy szpitalne, ale żeby było dla pacjenta i za darmo, bo sporo sie płaci na zus
do pacjenta

2015-07-05 02:22:16
jeżeli kolesie chcą uruchomić w bochni prywatny rezonans to niech sobie wynajmą w centrum miasta 100-metrowy lokal i będzie po temacie. jeżeli dyrektor szpitala kieruje się troska o finanse szpitala to nich wynajmie piwnice pod cokolwiek np. gabinety, rezonans a nawet bar szybkiej obsługi . i na pewno nie na 10 lat lecz maksymalnie na 3 lata, w każdym innym przypadku sprawa śmierdzi ustawką
samo zobaczycie

2015-07-05 09:26:52
to pełzająca próba prywatyzacji szpitala. Cała nadzieja w PiS (oczywiście nie ten powiatowy), że po wygranych wyborach zatrzymają to szaleństwo
chory

2015-07-06 19:35:27
Dopóki będzie to kierownictwo to będą się działy takie paranoje.Przecież nikt choć trochę mądry nie robi takich rzeczy i podpisuje takiej umowy.Jeżeli już szpital chce wykonywać rezonans to ogłosić przetarg na swiadczenie usług i koniec.Nie wiązać się z żadnymi innymi umowami.
et

2015-07-09 00:22:10
Dobra decyzja dla pacjentów. Szpital zyska na prestiżu. Wydaje mi się, że tylko radni PO trzeźwo myślą, pozostali stosują populistyczne chwyty z których nic nie wynika.
do et

2015-07-12 23:41:42
jacek, populistyczne chwyty stosują pomysłodawcy pełzającej prywatyzacji szpitala, tacy jak ty. najpierw rozwaliliscie wydział wewnętrzny , wyszła jedna wielka kompromitacja. teraz chcecie wpuścić do szpitala kolejna firmę, ktora bedzie robić kasę wykorzystując szpitalne pomieszczenia. wszystko niby w trosce o pacjenta. to jest wielka lipa !!!!!! gdyby nowy dyrektor szpitala chciał kupić rezonans to nawet nie miałby go gdzie umieścić
xxx

2015-07-13 16:36:54
Musicie zrozumieć, że rezonans kosztuje ok. 5 mln zł (+ - 2 mln). Utrzymanie to setki tysięcy zł rocznie. Czy szpital stać na taki wydatek? Kto zagwarantuje kontrakt z NFZ? Wynajmując powierzchnię zewnętrznej firmie szpital tylko zyska. Choćby na czynszu. Jeśli już NFZ da kasę to na pewno nie będą to duże pieniądze bo to szpital bocheński a nie wojewódzki. A co do "prywatyzacji". O komercjalizacji szpitala NIE DECYDUJE DYREKTOR! Decydują radni, czyli rada powiatu!
REKLAMA