Powiat

piątek 27 maja 2016 08:52:37

Los ZS w Dąbrowicy i Łapanowie przesądzonyLos ZS w Dąbrowicy i Łapanowie przesądzony

Podczas wtorkowej (24 maja), XVII sesji Rady Rowiatu ostatecznie zadecydowano o losach dwóch bocheńskich szkół średnich: Zespole Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy oraz Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie. Wejdą one w skład nowej formacji pn. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W lutym tego roku Rada Powiatu podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie.


Głosowanie poprzedziła ożywiona, ponad godzinna dyskusja. Przy czym odnosiło się wrażenie, że wielu radnych myli problem powstania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) z udziałem Powiatu w Centrum Kompetencji Zawodowych (CKZ), będącego częścią unijnego programu mającego wspomagać i koordynować szkolnictwo zawodowe w regionie. Zwrócił na to uwagę dyrektor ZS w Łapanowie, Wojciech Smoter.

W projekcie uchwały dotyczącej przedmiotowej sprawy czytamy, że obydwie szkoły, dąbrowicka i łapanowska mają wraz ze swoją kadrą, uczniami i majątkiem rzeczowym wejść w skład nowego bytu oświatowego jakim od 1 września stanie się CKZiU w Łapanowie. Młodzież będzie miała zapewnioną kontynuację nauki w wybranych kierunkach. W ramach Centrum będą działały: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, 2 Technika (o specjalnościach „odziedziczonych” po dotychczasowych szkołach), 2 Szkoły Zawodowe oraz Szkoła Policealna.

Opinia Związków Zawodowych i Kuratorium Oświaty, brak bursy dla uczniów zamiejscowych w Łapanowie (jej pomieszczenia są dopiero w stanie surowym), kierunki kształcenia w nowej szkole – to tylko niektóre z najważniejszych pytań dotyczących ściśle CKZiU. Radny Bukowiec przedstawił też propozycję aby powołać łapanowskie Centrum bez likwidacji obydwu szkół.

Ta ostatnia propozycja nie ma szans na realizację, gdyż Centrum z założenia bazuje na uczniach obydwu rozwiązywanych szkół.
Jeśli chodzi o bursę, to jej istnienie zależeć będzie od woli samych kandydatów do szkoły średniej. W każdym razie przepisy zobowiązują dyrektora szkoły do zapewnienia miejsc w internacie uczniom, którzy tego chcą.
Co do opinii ZZ, to spośród 5 działających w naszym powiecie tylko jeden wydal opinię negatywną.
Natomiast brak sprzeciwu Kuratorium Oświaty w sprawie należy odczytać jako zgodę.
Takich, w największym skrócie, wyjaśnień udzieliła dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie, pani Bernadeta Wąsik.

Nie wszystkich radnych to przekonało. Ostatecznie rozwiązanie ZS w Dąbrowicy i ZS w Łapanowie i powołanie w ich miejsce Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przegłosowano stosunkiem głosów: 10 za, 4 przeciw i 5 wstrzymujących się.

W rozmowie z Czasem dyrektorzy obydwu rozwiązywanych szkół: Marcin Budzyn i Wojciech Smoter nie kryli zaniepokojenia tym co będzie się działo od 1 września tego roku. Ale, jak dodali, nie było innego wyjścia. Nie tylko z powodu małego naboru do szkół w obecnym kształcie, ale też z powodów czysto technicznych. Budynek szkoły w Dąbrowicy wymaga natychmiastowego remontu. Tymczasem należy on do osoby prywatnej, która po latach odzyskała  swój majątek. Starostwo Powiatowe żadną miarą nie może inwestować w remont nie swojej własności.   

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Smyk

2016-05-27 22:41:00
Za smotra w Łapanowie nic sie nie zmieniło ! Czekamy na dyrektora który odetnie sie od tej sitwy która wykonczyla tą szkołe. Może w końcu dotrze do niego kogo chroni.
Z Łapanowa

2016-05-30 08:20:30
Zgadzam się, ten rok to zmarnowany rok, promocja leży - dzieci brak
Wojciech Smoter

2016-05-31 11:03:13
Bardzo chętnie podejmę polemikę z każdym , nawet jeśli Państo chowają się za nikiem- mam dogłębną analizę i diagnozę stanu obecnego. Niestety ograniczenia wynikające z Karty Nauczyciela w mojeje ocenie szkodzą samej szkole polskiej- w tym tej łapanowskiej. Nie boję sie podejmować nawet kontrowersyjnych decyzji. Chcę zapewnić Państwa, że wsłuchuje sie w głos "ludu łapanowskiego" podzielem tok rozumowania - ale "wszystko co doskonałe dojrzewa powoli". Oczekiwania młodzieży też są mi zrozumiałe i pragnąłbym je zrealizować, ale do tego potrzebuję wsparcia rodziców i środowiska. ....
Wojciech Smoter

2016-05-31 11:16:44
Pragnę zapewnić Państwa, że mam diagnozę tego co złe w naszej szkole . Mam ogromną determinację by to zmienić. Niestety szkoła polska- w tym łapanowska podlega pod rygor Karty Nauczyciela- a ta w obecnym stanie nie sprzyja dynamicznym i odważnym zmianom. Wsłuchuję się w głos „Ludu łapanowskiego”- rozmawiam otwarcie z uczniami i wiem jakie mają oczekiwania względem niektórych nauczycieli. Z każdym z Państwa chętnie porozmawiam o diagnozie – nawet z tymi anonimowymi pod warunkiem ,że celem tej rozmowy będzie troska o dobro Tej szkoły ( nie nauczycieli ) ale szkoły. Potrzebuję wsparcia środowiska i rodziców by to co dobre pielęgnować ale to co złe i szkodzące wyplenić……” wszystko co doskonałe dojrzewa powoli”
...

2016-05-31 11:19:07
...
Bajki

2016-05-31 14:17:11
Łatwo Panu przychodzi mówienie, szkoda tylko że to puste słowa. Niestety ale w tej szkole zmienił się tylko dyrektor - metody pracy pozostały na poziomie poprzednika. Ta szkoła potrzebuje dyrektora nie administratora. Dyrektora który rządzi samodzielnie - ale do tego potrzeba rozeznania i wiedzy.
...

2016-05-31 14:34:38
Tą szkołą rządzi vicedyrektor rączkami dyrektora, robi co chce a dyrektor tylko przytakuje...
Lud łapanowski

2016-05-31 17:21:40
Co działo sie na rynku na zkonczenie roku ! Czy tak ma wyglądać szkoła ?
Wojciech Smoter

2016-05-31 18:20:51
Każdy kto w naszym kraju poweźmie informacje i decyzje o łamaniu prawa bądź niestosownym zachowaniu funkcjonariusza publicznego ma obowiązek to zgłosić - niestety łatwo schować się za nickiem i " podgrzewać " atmosferę . Jakoś nikt nie ma odwagi mi tego zgłosić ... ale zapewniam że i w tej sprawie dojrzewa sytuacja . A tak w ogóle uczciwiej byłoby przyjść do szkoły i porozmawiać. Cenię sobie krytyczne uwagi bo mają charakter zawsze naprawczy. Nie obrażam się na inny punkt widzenia i krytykę- zapraszam
lód

2016-05-31 18:54:38
Panie "Rządzący tą szkołą" nie mydlmy oczów kartą nauczyciela...Karta nauczyciela jest chyba od kilkudziesieciu lat... nie moja dziedzina ale sie slyszy ze broni nauczyciela...a sie chce tu wprowadzic swoj folwark czyli zostawic tych ktorzy sie przymilaja a wypie....reszte czyli dalej te metody co przez poprzednie lata< zalosne...<. dajcie wladze a bede tym jedynym co uzdrowi a lud lapanowski juz raz pokazal jak ktos chcial tak rzadzic
Gimnazjalista

2016-05-31 20:53:23
Jaką szkołę wybrać??? Najlepszą? Mechanik, ale tam się cuda dzieją! Najbliższą? Łapanów, ale tam nikt się nie wybiera! Sprawdzam rankingi szkół i.........!!!!!! http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=2983&Itemid=403 Brzesko, Tarnów i Kraków a Bochnia?????? http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=2982&Itemid=402
mieszkaniec

2016-05-31 22:29:45
Czy prawdą jest, że po egzaminach maturalnych, abiturienci wspólnie z dwoma nauczycielami ze wspomnianej szkoły w Łapanowie "świętowali" wspólnie zakończenie nauki w jednym z lokali? Czy prawdą jest, że skończyło się to pijacką awanturą i bijatyką? Proszę o informacje, czy to prawda, czy plotki?
Dziwne

2016-06-01 13:41:17
"Jakoś nikt nie ma odwagi mi tego zgłosić ... ale zapewniam że i w tej sprawie dojrzewa sytuacja" - Czyli Pan posiada wiedze i nic nie robi ? Brak działań z Pańskiej strony to akceptacja tego typu zachowań.
Nick

2016-06-01 14:01:05
Dyrektor to również nauczyciel ale widocznie dyrektor w Łapanowie o tym zapomniał. Karta nauczyciela przeszkadza tylko dyrektorom którzy maja w głowie tylko zwolnienia. Bardzo dobrze że karta nauczyciela chroni nauczycieli bo w tej szkole został by dyrektor z grupą „swoich”. Ten rok to zmarnowany rok, ta szkoła już dziś mogła wyglądać zupełnie inaczej a Pan tylko pogłębił podziały w gronie pedagogicznym. Przez ten czas serwował Pan swoim imieniem decyzje poprzedniej władzy, błędne, krzywdzące decyzje. Teraz liczy Pan na współprace, w Łapanowie Pan już jej nie znajdzie
PSL

2016-06-01 14:16:42
Czy to prawda że został pan dyrektorem tylko dzięki znajomośći z Kozakiem z PSL ?
do mieszkaniec

2016-06-01 14:37:58
Zgłoście to do telewizji oni się zainteresują.
ktosiek

2016-06-02 19:13:19
panie smoter i co chce pan naprawiac szkołę razem z pania wicedyrektor? która była za kadencwji pewnje panii tez wicedyrektorem a teraz udaje że jej nie zna
Starostwo i Matematyka

2016-06-05 09:05:25
Darmowe korepetycje z matematyki dla Starostwa: Około 1000 absolwentów gimnazjów w powiecie OFERTA SZKÓŁ BOCHEŃSKICH i 2 LO chce: 136, 1 LO chce: 340, ZSnr1 chce: 628, Budowlanka chce: 300, Ekonomik chce 384, i jeszcze Łapanów chce: 285. Łącznie:2073 miejsca. 1000=======2073
PiS

2016-06-06 11:36:21
Wiaderny konczy tą szkołe a PiS na to pozwala. Mieli takie popracie a nie robia nic żeby cokolwiek zmienić
do "Starostwo i Matematyka"

2016-06-06 20:57:00
warto pokusić się o rozróżnienie pojęć: limitu miejsc; limitu przyjęć: oferty kształcenia !
do "do Starostwo i Matematyka"

2016-06-07 21:02:20
"warto pokusić się o rozróżnienie pojęć: limitu miejsc; limitu przyjęć: oferty kształcenia !" - pewnie jesteś jednym z ambitnych nauczycieli bocheńskich i próbujesz ludziom naściemniać !!! Liczba miejsc to LICZBA MIEJSC! a nie liczba chętnych A limity?? Gdzie i jakie? Odsyłam do https://malopolska.edu.com.pl/kandydat/app/statistics.html
Zw. Zaw.

2016-06-08 16:14:42
Opinia Związków Zawodowych to skandal.
Brawo Łapanów

2016-06-08 20:22:52
Niech się Pani nie przejmuje, pani Dyrektor - popieramy Panią!!!!!!!!!!! Super szkoła!!!
wazelina

2016-06-09 15:27:19
Gdyby miała jakiś honor sama by odeszła. Razem z Plewą zwalniała ludzi a teraz udaje ze nic sie nie stało ale wszyscy pamiętają jak było. Ta szkoła przy obcenej władzy sie nie podniesie.
Kadra

2016-06-09 15:32:08
Zmienić dyrekcję w Łapanowie a dzieci sie znajdą. Obecna ma tragiczną opinie w społeczności lokalnej.
Masakra

2016-06-09 15:33:58
Brawo Łapanów wiecej libacji na rynku
Upadek

2016-06-09 15:38:54
WIADERNY = PLEWA - teraz już to wszyscy widzą. Ta szkoła idzie na dno.
Marek

2016-06-10 15:33:46
Jesli to prawda co tu pisza o tym zakonczniu roku w Łapanowie. Nie dziwie się że nie macie tam dzieci. !
grzegorz

2016-06-13 21:57:59
Pan Drożdżak i Paszkot radni powiatowi z Łapanowa obiecywali ,że szkoła w Dąbrowicy zostanie uratowana i pozostanie w dotychczasowych budynkach, a tu proszę likwidacja Dąbrowicy i jakby tego było mało to jeszcze ZSZ w Łapanowie zlikwidują ,,brawo'' ,,brawo'', jak to kłamstwo ma krótkie nogi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pani Dyrektor

2016-06-14 22:46:40
Pani Dyrektor, niech się Pani tymi paszkwilami nie przejmuje. Nauczyciele Panią popierają, rodzice wspierają a młodzież ceni. Zrobiła Pani dużo dobrego dla rozwoju tej szkoły. Wszędzie jest niż demograficzny i we wszystkich szkołach zwalniają - to nie jest wina Dyrekcji. Dużo siły, samozaparcia i pogody ducha. Damy radę!!!
Pani dyrektor

2016-06-17 22:59:12
Weź daj spokój bo zwymiotuje. Wiadreny preferuje ten sam system Plewa !! w koncu jej najlepsza uczenica...
do poprzednika

2016-06-22 09:41:09
Nie powinno się tak niegrzecznie pisać o poprzedniej Dyrekcji. Należy doceniać wkład pracy i osiągnięcia: szkoła dobrze się rozwijała, modernizowano ją i doposażano w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce. Organizowano liczne kursy zawodowe. Powstała nowoczesna hala sportowa, gdzie cyklicznie organizuje się zawody sportowe dla młodzieży z całego powiatu. Kuratorium Oświaty w Krakowie wysoko oceniło szkołę podczas ewaluacji zewnętrznej. Dyrekcja dbała o współpracę z licznymi jednostkami zewnętrznymi. Promocja szkoły była i jest prowadzona wzorcowo (liczne imprezy dla gimnazjalistów, strona internetowa, facebook, promocyjne filmiki itp.) Oferta kształcenia jest bardzo szeroka i wciąż ubogacana. To dobra szkoła i trzeba o niej dobrze mówić i pisać, a wtedy będzie nabór i praca dla nauczycieli.
Wojciech Smoter

2016-06-22 21:25:28
Dokładnie 667 lat temu 22 czerwca 1349 Król Polski Kazimierz Wielki przyłączył Ruś ze Lwowem do Polski. Na ta pamiątkę- a było to w święto 10 tysięcy Męczenników z Góry Ararat - jako wotum zwycięstwa wzniósł świątynie w Niepołomicach - właśnie pod takim wezwaniem. Jesteś Polakiem zapamiętaj...miałem przyjemność zabrać właśnie tam kilka dni temu 2 uczniów.... pozdrawiam forumowiczów - tych zawistnych również...
...

2016-06-23 09:57:44
Dyrektorze zajmij się szkołą, nauczycielami a nie wycieczkami!
Ola

2016-06-23 10:03:45
Za Pani dyrektor Plewy nie bylo takiego bałaganu. Szkoła miała bardzo dobre wyniki co potwierdziła ewaluacja zewnetrzna. Dyrekcja dbała o współpracę z licznymi jednostkami zewnętrznymi.
do oli

2016-06-23 16:36:44
Masz rację do pełnego sukcesu brakowało tylko drutu kolczastego wokół szkoły, ale już nie zdążyła.
Wojciech Smoter

2016-06-23 20:20:09
Szkoła to nie tablica i nudne lekcje - szkoła to przygoda dla uczniów w tym wycieczki jako nagroda za dobre wyniki w nauce. Szczególnie te organizowane za darmo dla podopiecznych - tak wiem,że to trudne , ale nie niemożliwe. Szkoła to nie budynek - szkoła to wspólnota nauczycieli i uczniów a celem tej wspólnoty pozostaje zaspokojenie potrzeb uczniów. Wiem - zwracam się do ..., że dla Pana ? Pani ( szkoda ,że nie stać Pana / Pani na odwagę by swoje poglądy głosić jawnie)-to zupełnie coś innego, ale nie podpisuje się pod takim pojmowaniem szkoły- pozdrawiam
Nauczycielka

2016-06-24 14:11:34
Pani dyrektor bardzo troszczyła sie o swoją kadre i dbala o wysoki poziom naucznia. Gdyby nie ona tej szkoly juz dawno by nie było.
do poprzednika

2016-06-24 20:49:59
Tak, popieram. Należy się Jej szacunek, jak każdemu dobremu pedagogowi.
ktosiek

2016-06-28 10:13:09
pani z Krzeczowa jest nieśmiertelna jak armia czerwona
ktosiek

2016-06-29 12:11:53
przez kilka lat było "Ewuniu", wielkie przyjaciółki z panią dyrektor. - Teraz w szkole udaje że jej nie zna.
Wojciech Smoter

2016-06-29 19:52:38
Bardzo proszę hejterów by nie pluli na Panią Ewę- oceniam ja jako bardzo dobrą zastępczynię- jeśli ktoś z Państwa ma krytyczne uwagi proszę o kontakt - najlepiej pod własnym nazwiskiem napisać do mnie ( wsmoter@o2.pl), Uważam że jeśli krytyka ma być twórcza to osoba krytykująca nie powinna chować się pod pseudonimem - to z góry oznacza ,że sądy są nieprawdziwe a sądzący knuje i rzuca oszczerstwa - cóż bowiem powstrzymać może adwersarza by okazać swoje dane , gdy wierzy w swoje poglądy? .
do ktosiek

2016-06-29 21:12:07
Dytrektor nie myśli samodzielnie wszędzie te baby. On nie jest w stanie sie od nich uwolnić potrzeba zmian.
Pozdrawiam

2016-07-13 21:23:47
Dyrektor z Dąbrowicy to prawdziwy dyrektor i zarazem człowiek.
f15

2016-07-14 23:45:07
Dlatego dyrektor z Dąbrowicy będzie dyrektorem w nowym Centrum Kształcenia Zawodowego- związki zawodowe są za, starostwo za-trzeba jeszcze przekonać kuratorium ..
konkurs

2016-07-19 13:59:46
To prawda Dąbrowica ma świetnego dyrektora.
.

2017-09-29 18:15:02
.
REKLAMA