Powiat

poniedziałek 14 kwietnia 2014 07:54:30

PKP, kanalizacja… - zebranie wiejskie w StanisławicachPKP, kanalizacja… - zebranie wiejskie w Stanisławicach

W piątek 10 kwietnia w Stanisławicach odbyło się zebranie wiejskie z udziałem wójta Jerzego Lysego i jego zastępcy, Stanisława Bukowca. Obecnych było także kilku przedstawicieli Urzędu Gminy Bochnia, sołtys Stanisławic, radni gminni oraz policjant – dzielnicowy.

Stanisławice w ostatnich latach przeżyły dwie wielkie inwestycje zewnętrzne: budowę autostrady oraz renowację linii kolejowej Kraków - Rzeszów, która ciągle trwa. Obydwie te budowy mają wielki wpływ na oblicze wsi i życie jej mieszkańców. Te problemy zdominowały pierwszą część spotkania. Jednym z najważniejszych okazało się zniesienie wiaduktu przy ulicy Mostowej w Stanisławicach. Inwestor, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, nie wybudował zastępczej drogi, umożliwiającej dostęp mieszkańców do pól. Wójt Jerzy Lysy tłumaczył jak trudno rozmawia się z tak wielkim molochem, jakim jest PKP, podzielonym w dodatku na 10 spółek. Tym bardziej, że wszelkie decyzje zapadają w tej sprawie poza lokalnym samorządem. Pozwolenie na budowę wydaje wojewoda, a gmina może być tylko petentem w tej sprawie.

- Nie jest zadaniem przedstawiciela lokalnej administracji namawiać państwa do protestów, do wyjścia na drogę, ale czasami tak niestety trzeba – powiedział wójt. Zapewnił, że sprawa braku dojazdu do pól zostanie w najbliższym czasie złożona do prokuratury.

Na zebranie, mimo zaproszenia, nie stawił się przedstawiciel inwestora czyli PKP. Przybyli jedynie dwaj podwykonawcy, którzy z uwagą wysłuchali pretensji ludzi dotyczących również zasypania niektórych rowów odwadniających czy zanieczyszczania błotem nawierzchni. Jeden z wykonawców zapewnił, że udrożni wskazane przez mieszkańców miejsca przepływu wody.

Wójt zaprosił mieszkańców na specjalne zebranie z inwestorem, które odbędzie się z początkiem maja. Mieszkańcy zapoznają się na niej z prezentacją multimedialną dotyczącą renowacji linii kolejowej a także będą mogli zażądać od inwestora wyjaśnieni eń i złożyć swoje skargi.

W drugiej części zebrania dominującym problemem były opłaty adiacenckie od kanalizacji. Pan Waldemar Chlipalski poruszył sprawę swojego sąsiada, starszego, samotnego człowiek, w dodatku inwalidy pierwszej grupy. Człowiek ten nie podłączył swojej posesji ani do kanalizacji, ani – wcześniej – do wodociągu. Pozwolił jednak na przejście przez swoją działkę obydwu tych instalacji, umożliwiając w ten sposób dostęp mediów do sąsiedzkich gospodarstw. Przedstawiciele gminy zapewniali go przy tym, że gmina niczego więcej od niego nie oczekuje. Jakież było zdziwienie starszego człowieka kiedy niedawno otrzymał wezwanie do wniesienia opłaty adiacenckiej w wysokości 3 360 zł. Waldemar Chlipalski stwierdził, że gmina oszukała niepełnosprawnego człowieka i zażądał rezygnacji z opłaty adiacenckiej w tym przypadku. Poparł go sołtys oraz radny gminny z tego terenu, Mieczysław Kasprzyk. Wójt zaprosił zainteresowanego na rozmowę do urzędu gminy w najbliższy poniedziałek.

Bardziej ogólny charakter miało natomiast wystąpienie Mirosława Szewczyka, wygłoszone zresztą późnym wieczorem, kiedy na sali pozostało zaledwie kilka osób. Zakwestionował on samą ideę pobierania opłat partycypacyjnych jako niezgodną z prawem, na poparcie czego są liczne wyroki sądów Administracyjnych, w tym NSA. Wójt replikował, że nie są to przymusowe opłaty, a rzecz cała odbywa się na zasadzie umowy cywilno-prawnej. Mirosław Szewczyk podniósł też problem nierównego traktowania obywateli, ich podziału na tych „lepszy”, spolegliwych, którzy partycypowali w kosztach budowy kanalizacji i tych gorszych, którzy, sprzeciwiali się temu. Opłata adiacencka jest zgodna z przepisami. Ale na jakiej podstawie prawnej można zwolnić od niej te osoby, które uczestniczyły w kosztach budowy inwestycji?

Opłata partycypacyjna była jednakowa dla wszystkich, natomiast oplata adiacencka zależy od wielkości działki. (Przy tej okazji z sali padło wobec wójta znamienne pytanie z sali: - Jak to pan się nie orientuje jakie u nas są działki? Przecież sam pan kupił ich dziesięć!). Nierzadko zdarza się tak, że opłata adiacencka jest dużo niższa niż udział w budowie kanalizacji.
Co pan zrobi – zapytał Mirosław Szewczyk wójta – jeśli ludzie zechcą zerwać umowy cywilno – prawne z panem, a mają do tego prawo przez 10 lat, i zażądają zwrotu pieniędzy?
Będziemy oddawać pieniądze i naliczać opłaty adiacenckie – z całym spokojem zapewnił wójt. Pan Szewczyk zauważył jednak, że gmina może z tym nie zdążyć, na naliczenie opłaty adiacenckiej ma bowiem tylko 3 lata od chwili ukończenia inwestycji.

Przy tej okazji dyskusja zeszła nieuchronnie na zbliżające się wybory. – Panie wójcie –powiedział Mirosław Szewczyk – zna pan to powiedzenie, że w wyborach nie ważne jest jak się głosuje ale jak się głosy liczy? Jego słowa spotkały się z oburzeniem Jerzego Lysego. – Ja nikogo nie chciałem obrażać – zapewnił mówca – ale przecież wszyscy pamiętamy lata siedemdziesiąte kiedy to powiedzenie powstało!

Mirosław Szewczyk zapowiedział wniesienie do sądu skargi konstytucyjnej na wójta w sprawie nierównego traktowania obywateli przy okazji opłat partycypacyjnych w kanalizacji.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

obowiązek gminy

2014-04-14 12:20:23
Co do opłat partycypacyjnych, to oczywiście że Gmina Bochnia wymusza, na co bardziej strachliwych właścicielach nieruchomości podpisanie umowy na podstawie których zobowiązują się do partycypowania w kosztach budowy kanalizacji. Drodzy Państwo, jesteście systematycznie robieni w balona przez władze tej gminy. Podsuwają Wam do podpisania umowy, a następnie nie rozliczają się z Wami o ile, i czy w ogóle, wzrosła wartość WASZEJ nieruchomości z racji tego, że jest podłączona do kanalizacji. Budowa kanalizacji to zadanie własne gminy czyli jej obowiązek a nie łaskawość wójta. Odpowiedź wójta na pytanie skierowane do niego, że jeżeli mieszkańcy zerwą umowy, to będzie zwracał pieniądze dowodzi tego, że jest świadomy, że umowy, które podsuwa do podpisania mieszkańcom nie są zgodne z prawem. Drodzy Państwo, opłat adiacenckich, którymi straszy wójt nie trzeba się obawiać, gdyż jeżeli upłynęły 3 lata od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, to wójt już nie może wydać decyzji o naliczeniu opłaty adiacenckiej zarówno tym co podpisali umowy partycypacyjne (umowa nie zwalnia z wydania decyzji o wysokości opłaty adiacenckiej) jak i tym co ich nie podpisali. Ci mieszkańcy, którzy podpisali umowy partycypacyjne, a warunki do podpięcia się do kanalizacji stworzono im przed 2011 rokiem mogą również domagać się od gminy zwrotu wpłaconej kwoty z umowy partycypacyjnej bez obawy, że naliczone im zostaną jakieś inne opłaty z tego tytułu.
ktos z brzeźnicy

2014-04-14 20:42:05
taki jeden chodził u nas po wsi i mówił zeby nie podpisywać umów partycypacyjnych /////////// /////// on chciał zrobić na złość zrobic gminie i wojtowi ale zrobił krzywdę swoim sąsiadom, teraz przez niego płacą opłaty adiacenckie. ludzie maja do niego słuszne pretensje .
FREKWENCJA

2014-04-14 20:51:49
PANIE WÓJCIE , WIELKIE DZIĘKI ZA TO CO PAN ZROBIŁ U NAS W STANISLAWICACH PRZEZ 10 LAT. CHCIELIŚMY SIE ODLĄCZYĆ KŁAJA BO TAM NIKT O NAS NIE DBAŁ. GMINA BOCHNIA WYBUDOWAŁA NAM GIMNAZJUM. SALE GIMNASTYCZNĄ, BOISKA, CHODNIKI, DOKOŃCZYLA KANALIZACJE W CAŁEJ WSI. TRZEBA PRZEŻYĆ INWESTYCJE PKP TAK JAK PRZEŻYLIŚMY BUDOWĘ AUTOSTRADY. MALKONTENTAMI PROSZĘ SIE NIE PRZEJMOWAĆ BO TACY SA WSZĘDZIE.
Dobrze

2014-04-14 20:54:03
Dobrze ze u nas sa ludzie którzy myslą i nie dadzą sie zapędzić w kozi róg wójtowi , i niech ten pan nie mysli sobie ,ze jak sołtysi mu służalczo przytakuja , to wszyscy będą tak robic . trzeba znac swoje racje i domagać sie swoich praw ,ale i wymagać od władzy , żeby też przestrzegała prawo . Zasady są czyste i proste , ale każdy musi je przestrzegać i mieszkańcy i władzo . Jest demokracja , czy okupacja ? Rączki na stół , a nie manipulować " pod stołem prawem " i naginać je dla dla swoich niejasnych interesów. Wójtem się tylko bywa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na wszystko przychodzi kres.
O co mu chodzi ?

2014-04-14 21:04:25
Temu panu MSZ chodzi o to aby opłatę płacili także mieszkańcy ktorzy uczestniczyli finansowo w budowie kanalizacji . To nonsens . Dziękujemy za takich "obrońców". Były zebrania wiejskie na ktorych prawie wszyscy zadecydowali ze bedą partycypować. Nikt nas do niczego nie zmuszał, było głosowanie. Wtedy przyszło trzy razy wiecej ludzi niż ostatnio.
ostatni sprawiedliwy

2014-04-14 21:05:15
ja pamiętam sytuację sprzed kilku lat - ludzie którzy na terenie gminy otwierali własne biznesy, sklepiki, fryzjerzy, gabinety w istniejących budynkach - podłączonych do sieci wod - kan - potrzebowali do Starosty zaświadczenie że mogą prowadzić taką działalnaść byli przymuszani przez wójta do wpłat ogromnych pięniędzy do kasy gminy - niby na rzecz wodociągowania i kanalizowania - ot to pomoc w rozwoju przedsiębierczości - ale chyba gminy
Do ktoś z brzeźnicy

2014-04-14 21:07:44
Brzeźnica pisze się przez duże "B " OŚLE . Takiś jest z Brzeźnicy , że aż śmierdzisz gminą . Ci co będą płacić opłatę adiacencką 1000 zł albo 1200 zł zamiast 4.200 zł , które pobierała Gmina , to też będą mieli pretensję ?
do Dobrze

2014-04-14 21:10:18
Domyślam się, że Tobie było Dobrze przy Kłaju. Może nawet małeś związki rodzinne z ich Urzędem Gminy... Ale to se ne wrati.
Drwinia pozdrawia !!!!

2014-04-14 21:18:33
Ale macie problemy !!!! U nas jeszcze nawet nie rozpoczęli kanalizacji. Jezeli w tej umowie cywilnej jest napisane że nie trzeba dodatkowo płacić za mapkę, projekt przyłącza i inwentaryzację powykonawczej to uważam że wszystko jest OK. Same papiery kosztują ponad 2 tysiące złotych.
ciekawy

2014-04-14 21:37:40
w tym artykule napisano, że gość ma zapłacić 3360zł, dowiedziałem się że ma działkę 16ar, za ar zatem zapłaci około 210zł pozostaje tylko dowiedzieć się czy w innych gminach gdzie jedyna formą płatności jest opłata adiacencka mieszkańcy na swój koszt (jak napisał Drwinia pozdrawia !!!!) wykonują mapkę, projekt przyłącza i inwentaryzację powykonawczą. sprawdzę i napiszę
do wpisu z 20:42:05

2014-04-14 21:44:38
Umowa partycypacyjna nie zwalnia od opłaty adiacenckiej!!!. Tak zostało zapisane w stosownych ustawach. Prawo jest po to aby go przestrzegać, a nie kombinować i majstrować przy nim jak to robi naczelny gminny interpretator prawa.
mieszkaniec Stanisławic

2014-04-14 21:53:17
Podobno ten pan, który najbardziej krzyczał na zebraniu, nie wziął udziału w kanalizacji, bo ma oczyszczalnię przydomową. To o co mu chodzi? Ja chciałem mieć cywilizacyjne warunki, zapłaciłem niecałe 4 tys. i jest super. Przeliczyłem, że gdybym chciał sam budować i załatwiać wszystkie procedury to zapłąciłbym ok. 10 tys. zł!! Gmina zaproponowała dobre warunki. A pan, panie Sz. niech nie mąci...
ciekawy

2014-04-14 21:54:18
znalazłem adres: http://www.sosnicowice.pl/kanalizacja/index.php/info gdzie mamy koszty przyłączenia: Aktualnie opłaty związane z realizacją przyłącza wynoszą : •za wydanie warunków technicznych podłączenia nieruchomości do urządzeń zbiorowego odprowadzania ścieków – 30,00 zł/szt. , •za nadzór nad robotami wykonywanymi przez inne zakłady niż ZGKiM Sośnicowice – 45,00 zł za każdy przyjazd. Do powyższych opłat należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. innymi słowy naszego właściciela 16arów (działka przy drodze powiatowej, dla innej lokalizacji znacznie mniej) całkowity koszt powinien wynieść co najwyżej 3360zł opłata adiacencka, warunki techniczne, nadzór.. około 100zł i kilkaset zł rury, czyli razem około 4000zł 800zł pozostaje na duuuuuże piwo :) ludziska liczcie swoje pieniądze :):):)
ciekawy

2014-04-14 22:17:51
do "mieszkaniec Stanisławic" nie będę tu robił osobistych wycieczek jak Ty. ludziska, wystarczy sprawdzić w internecie http://www.eccoteam.pl/ATLANTIS-lub-HB,21.html lub http://www.przydomoweoczyszczalnie.pl/strona.php?id=drenaz. Oczyszczalnia dla 6-7 osób to koszt około 2900zł do tego geodeta za mapkę około 500zł, projektant i nadzór nad wykonaniem około 1500zł = około 4900zł. teoretycznie o 1000zł więcej. ile wody zużyje 6-7 osób? każda z nich średnio około ...... co kosztuje co miesiąc xxxzł za odprowadzanie ścieków do gminnej oczyszczalni. po jakim czasie ci mieszkańcy zaczną "zarabiać" na swojej oczyszczalni ścieków?? "mieszkańcu Stanisławic" wnieś coś pożytecznego do dyskusji i podaj nam suche liczby, bez zbędnych komentarzy
Paranoja

2014-04-14 22:47:49
Chwileczkę, czy ten Pan któremu naliczono opłatę adiacencką nie jest podłączony ani do gminnego wodociągu, ani do kanalizacji? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie naliczono mu opłatę adiacencką za coś co de facto nie jest podłączone do jego domu, a tylko przebiega przez jego działkę. To jest ewidentna próba wyłudzenia przez gminę nienależnych jej świadczeń. Jeżeli ten Pan nie jest podłączony również do gminnej sieci wodociągowej, to na jakiej podstawie GZWiK miałby mu wyliczać ilość ścieków odprowadzonych do kanalizacji. Paranoja!!!!
do ciekawego

2014-04-14 22:49:19
koleś, zapomniałeś czy nie wiesz ???. gdy we wsi jest kanalizacja zbiorcza, jest ustawa że gmina może przymusić abyś podłączył chalupe do sieci zbiorczej !!!! nawet jezeli masz szczelne szambo albo nową oczyszczalnie przydomową. poszukaj sobie dziennik ustaw i wyślij wszystkim filozofom linka.
DO PARANOJA

2014-04-14 22:55:22
JEZELI KTOS MA WODE ZE STUDNI TO ILOŚC ŚCIEKÓW BIERZE SIE WEDŁUG RYCZAŁTU USTALONEGO ZARZĄDZENIEM MINISTERSTWA . ALBO MOZNA SIE STARAĆ ABY ZAKŁAD KANALIZACJI OPOMIAROWAŁ INSTALACJĘ HYDROFOROWĄ.
ciekawy

2014-04-14 22:56:41
przeczytaj ponownie wpis "mieszkaniec Stanisławic" mowa jest tutaj o istniejącej oczyszczalni, która została zbudowana jeszcze przed budową kanalizacji koleś :) jeżeli koleś nie umiałes liczyć kilka lat temu to obecnie daj sobie spokój :)
ciekawy

2014-04-14 23:02:12
do "do PARANOJA" przeczytaj ponownie z większą uwagą, gość w domu nie posiada instalacji wodnej, kranu, kurka ... nosi wodę ze studni wiadrem, cebrzykiem ... a nastepnie wylewa za stodołę zatem wszelkie ryczałty i .... - daj sobie spokój
Do paranoja

2014-04-14 23:18:33
Opłata adiacencka jest liczona jako ustalony przez Radę Gminy ułamek(wyrażony w %)od wzrostu wartości działki budowlanej. Nie ma znaczenia czy właściciel podłączony jest do wodociągu czy kanalizacji. Porównuje się ceny rynkowe - działki uzbrojonej i nieuzbrojonej . Dla małych działek (ok. 10 a ) wzrost jest ok. 1000 zł /1a x 10 = 10 000 zł . Od tej kwoty liczy sie 30% tj. 10 000 x0,30= 3 000 zł. Ale na swoj koszt trzeba wykonać przyłącz (krótki - średnio ok. 1500 zł ) i dokumentację ( 2 500 zł). Razem 3000 +1500+2500 = 7000 zł. Stąd wniosek że nawet mając małą działkę jest sens uczestniczyć we współfinansowaniu. Poza tym nie trzeba dawać kasy od razu - należność jest rozkładaną na raty płatne przez wiele miesięcy.
KISS

2014-04-14 23:23:37
PODOBNO TEMU INWALIDZIE WÓJT ANULOWAŁ OPŁATĘ I JESZCZE KAZAŁ ZROBIC PRZYŁĄCZ WODY GRATIS !!! JEZELI TO PRAWDA TO DUŻY SZACUN DLA JERZEGO LEONA.
ciekawy

2014-04-14 23:28:59
do "Do paranoja 2014-04-14 23:18:33" liczy te podali nam już urzędnicy z UG Bochnia jest to oczywista bzdura!!!!! przy takiej inwestycji dokumentacje wykonuje się tak jak robią to gminy przyjazne mieszkańcom, jednym z bardzo wielu przykładów jest http://www.sosnicowice.pl/kanalizacja/index.php/info o czym pisałem już "ciekawy 2014-04-14 21:54:18" ale 1000 razy ponawiane kłamstwo staje się prawdą :(
Ja

2014-04-15 09:00:54
Kłaj nic u nas nie robił. Dopiero gdy przyłączyliśmy się do gminy Bochnia w Stanislawicach robi się bardzo dużo. Pamiętam, że ten pan który teraz miał pretensje do wójta gminy Bochnia kiedyś był za Kłajem bo jego żona pracowała u Kociołka w Wieliczce. On jest nieobiektywny i nie można go brać poważnie.
JaJa

2014-04-15 10:27:09
do Ja a kogo dziś obchodzi Kłaj? równie dobrze można pisać o zaborze austriackim: Austriacy nic u nas nie robili. Dopiero gdy przyłączyliśmy się do gminy Bochnia w Stanislawicach robi się bardzo dużo. to już 10 lat pod skrzydłami UG Bochnia. I tak pozostanie. jeżeli masz wyrzuty sumienia z tego powodu, że głosowałeś za Bochnią to Twój problem
wyjaśnij Ja

2014-04-15 11:42:50
a o co miał pretensje do wójta gminy Bochnia?
jan

2014-04-15 12:29:24
przejezdzam przez stanislawice o wielu lat 2 razy dziennie. golym okiem widac zmiany jakie nastapily w ostatnich latach. widac ze w miejscowosci wiele sie dzieje i wiele sie zmienia (szkola, boiska, chodniki, drogi, kanalizacja). coraz wiecej ludzi sie tu buduje i przeprowadza to jest najlepszy wskaznik. a malkontenci sa w kazdej miejscowosci ale to tylko jednostki
ciekawy

2014-04-15 12:55:03
do Jan nikt na tym forum nie neguje rzeczywistości, takie zebrania wiejskie mają między innymi na celu wytykanie błędów naszym samorządowcom (a błądzić to rzecz ludzka). i jak widać z postu KISSa przynajmniej jedną sprawę udało się załatwić
SUPER

2014-04-15 16:08:18
do Ja____super wiadomość ---tylko ludzie, którzy "byli za Kłajem" mają ludzkie odruchy, ten pan, który miał pretensje do wójta gminy Bochnia "On jest nieobiektywny i nie można go brać poważnie" ___miał pretensje o naliczone opłaty adiacenckie sąsiadowi, w czym poparł go sołtys i radny powiatowy ___a Ty drogi Ja ..... Twoja żółć Cię kiedyś zaleje :)
sąsiad

2014-04-15 18:34:24
"Wójt zaprosił zainteresowanego na rozmowę do urzędu gminy w najbliższy poniedziałek". Zaprosił go tylko po to aby ten 75 letni człowiek przewietrzył swoje kości. Rozmowa zakończyła się słowami "rozpatrzymy Twoją sprawę". i wiemy tylko tyle, że sąsiadowi pozostał tydzień do wejścia komornika a decyzji odwołującej opłatę brak.
drugi sąsiad

2014-04-15 20:52:50
ja słyszałem coś innego. problem gminy w tym ze jest gość ktory ryje aby wszystkim bez wyjątku kazać płacić te opłaty. nie znam nazwiska ale podobno jest z buczyny albo brzeźnicy.
do drugiego sąsiada

2014-04-15 21:18:48
problem gminy polega na tym, że gmina nagminnie łamie prawo i doskonale o tym wie, a jeżeli nie wie, to nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo od odpowiedzialności karnej, za wyjątkiem osób niepoczytalnych.
nowy

2014-04-15 21:58:26
do "drugi sąsiad" problem tkwi w ty, że opłaty adiacenckie w innych gminach są niższe niż nasze 3800 (jest przykład w jednym z postów). A oznacza to tylko tyle, że UG Bochnia łamiąc prawo naciągnął obywateli na zawyżone koszty podłączenia do instalacji kanalizacyjnej. wystarczy zapytać w dowolnej firmie ile kosztuje dokumentacja dla 1 działki a ile dla 50 działek, podobnie z geodetą. Z tego wynika prosty wniosek: urzędnicy śmiejąc nam się prosto w nos kłamią zawyżając koszty podłączenia do instalacji kanalizacyjnej. Nóż się sam otwiera na taki przykład cynizmu
Do dodrugiego

2014-04-16 09:38:51
Teraz wytłumacz sie ludziom ze swojej obłudy. Gmina nie liczy oplat adiacenckich wszystkim mieszkańcom lecz tylko tym ktorzy nie partycypowała w kosztach budowy kanalizacji. Takich przypadków jest duzo mniej . Ale ty ryjesz aby opłatę adiacencka naliczano wszystkim. Tym ktorzy wpłacali na kanalizacje ustawa nakazuje zaliczyć ich wpłatę, wiec po co niepotrzebnie im liczyć opłaty. Gdzie tu logika ? Ja przypuszczam ze tobie i twojemu kolesiowi chodzi tylko o to aby wywołać panikę i ferment w narodzie. Jak Tuskowi, ktory miesza sie w wojnę ukraińska po to aby straszyć przed wyborami ...wojną na Ukrainie. A tobie zależy zeby tylko aby wojt dostał mniej głosów w następnych wyborach. Żadne tam "dobro mieszkańców". Jeden z waszych to powiedział.
nowy

2014-04-16 10:57:39
ustawa nie przewiduje innych opłat jak tylko adiacenckie. Stąd wniosek, że pobieranie opłat przed budową kanalizacji jest bezprawne! Z tego co zrozumiałem to człowiekowi chodzi o to aby wójt oddał bezprawnie pobrane wpłaty i posługiwał się tylko opłatami adiacenckimi. Dla bardzo wielu osób będzie to korzystniejsze rozwiązanie.
grz

2014-04-16 14:43:57
oplata przylaczeniowa na kanalizacje w 99% przypadkow jest nizsza od oplaty adiacenckiej , szkoda ze nikt nie pisze o niepolomicach bo tam pare lat temu bylo duze larum ze tylko oplaty adiacenckiej i ze nie mozna partycypowac w kosztach budowy co zwolnialo z oplaty adiacenckiej.
STARY DO NOWEGO

2014-04-16 17:50:03
NIE WPROWADZAJ LUDZI W BŁĄD !!!! USTAWA WYRAŹNIE MOWI O ŚWIADCZENIACH WNOSZONYCH W FORMIE PIENIĘŻNEJ(!) LUB W NATURZE PODCZAS BUDOWY SIECI KOMUNALNEJ . CZYLI WNIOSEK JEST PROSTY - USTAWODAWCA PRZEWIDZIAŁ I AKCEPTUJE TAKIE ŚWIADCZENIA. GMINA BOCHNIA NIE ODLICZA ICH Z OPŁATY LECZ W OGÓLE NIE NALICZA OPŁAT JEZELI KTOS PARTYCYPOWAŁ. TO JEST KORZYSTNIEJSZE DLA LUDZI.
o co chodzi?

2014-04-16 19:08:30
przeciez lysy powiedział wyraźnie, że będzie zwracał pieniądze, wiec wie i przyznaje że żądania zwrotu "darowizny" jest słuszne. To po co jego zwolennicy "ryją" i usiłują zwalić winę na innych tylko nie na lysego niegospodarnego. Opłat adiacenckich juz nie naliczy bo minęły trzy lata, a ludzie będą składać wnioski o zwrot pieniędzy. Czyli znaczna część ludzi będzie miała kanalizację całkowicie za darmo. Taka niegospodarność zasługuje na karę, powinno sie tym zająć rio albo prokuratura. Klimatyzacja Kolawińskiego przy niedbalstwie lysego to pikuś.
do "stary do nowego"

2014-04-16 20:49:55
http://bip.krakow.rio.gov.pl/?a=3440----wniosek pokontrolny nr 17---oraz ----Zawieranie umów w których uzależnia się możliwość podłączenia gospodarstwa domowego do kanalizacji od dokonania przez osobę fizyczną pełnej kwoty partycypacji w kosztach jej budowy narusza postanowienia art. 3 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym formą uczestniczenia właścicieli nieruchomości w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej jest wnoszenie opłat adiacenckich. ---- jak można tak kłamać?? ---jak widać można
do nowego

2014-04-17 09:40:53
Bredzisz. Sprawdzałem u prawnika zanim moja rodzina podpisała umowę cywilną, jest jak najbardziej legalna. Gdyby mój wujek nie podpisał takiej umowy to opłata adiacencka byłaby prawie 2 razy wyższa, tak jak u sąsiada, który ma podobną działkę. My nie będziemy już płacić tej opłaty bo na to jest uchwała gminnej Rady. Czytałem, że Ty chcesz aby nam też ją liczyli. Absolutnie nie zgadzam się z Tobą. Większość ludzi myśli podobnie, rozmawiałem z sąsiadami. Jeżeli ktoś ma trochę większą działkę, opłata byłaby duża i jeszcze na swój koszt trzeba byłoby robić dokumentację i przykanalik. A wujek ma tylko podłaczyć się do studni którą mu zrobili koło domu w ramach umowy.
do wyznawców Lysego

2014-04-17 10:09:24
Ciemność widzę, ciemność.
do "do nowego"

2014-04-17 15:50:44
prawnika masz dobrego, chrzanić prawo, byle Twoja kieszeń była pełna, gdy miną trzy lata będziesz mógł od gminy, w sądzie odebrać swój udział :) a pozostali mieszkańcy swoimi podatkami wyrównają Twoje straty, kanalizacje będziesz miał darmo :)
DO DO DO

2014-04-17 19:08:42
TY JESTES TYM CWANIIAKIEM CO KOMBINUJE JAK OSZUKAĆ GMINĘ ? TY NIE WIESZ ZE TAK NAPRAWDĘ OSZUKUJESZ NIE URZEDASÓW LECZ SWOICH SĄSIADÓW ? OPŁATY ADIACENCKIE SĄ DOCHODAMI WŁASNYMI GMINY .
KALI

2014-04-17 19:59:34
jak orżnąć sąsiadów, którzy mają małe działki a zatem i opłaty adiacenckie małe to dobrze!!! jak by mnie orżnięto gdybym musiał zapłacić dużą opłatę adiacencką za moją dużą działkę to żle!!! Dlatego popieram WÓJTA
ciekawy

2014-04-17 21:13:15
NIESTETY muszę poprzeć KALEGO oraz również: Ciemność widzę, ciemność.
Olo

2014-04-20 03:34:07
A ja popieram Wójta w 100 procentach sie z nim zgadzam
''Jerry end Josef'' czyli Gminna Szachrajska Sp. zoo

2014-04-21 18:35:51
Mowa o Jerzym Lysy urzędującym wójcie oraz Józefie Wilczaku jego zatrudnionym macherowi od operatów szacunkowych celem uzyskania opłat adiacenckich .Duet ten od jakiegoś czasu popisuje wprost szalbierski sztuczkami celem uzyskania niebotycznych (nie mylić z niebem) cen parceli tak że na wsiach w gminie Bochnia w ich rozeznaniu uzyskują zawrotne wartości dochodzące do 13000 zł za jeden ar .- wiem ze takie można uzyskać np w gminach podkrakowskich .Wydaje mi się że miało to miejcie i w tym przypadku tego inwalidy ze Stanisławic. Czyn ten tym bardziej zasługuje na pogardę , że został ten biedak bez skrupułów oszukany raz jak się zgodził bez problemów przepuścić przez swoja posesje kanalizacje i wodociągi z których nie miał zamiaru korzystać a drugi raz jak wynika że w celach ''załatwienia sprawy wójt zaprasza w poniedziałek"-bo cóż może mu powiedzieć wójt oczywiście że swej hojności owe 3360 rozbija na raty .Wiec pójdzie ten inwalida 1 klasy o ile się dowlecze do wójta na piętro i tyle usłyszy - ohyda.Tutaj na łamach tego portalu w dacie 17 kwietnia ukazał się artykuł pt 'Cmentarna hiena złapana'' - autor przybliża działanie owego łotrzyka z Proszówek , który bez skrupułów chodził na szaber w miejsca poświęcone by zapełnić z nich łupem swoja kieszeń .Dobrze ze sprawiedliwości stało się zadość i owa ''hiena' przez najbliższe kilka lat (mam nadzieje) będzie posiłki jadała w klatce. Mnie jednak po przeczytaniu tego artykułu nieodmiennie nasuwają się podobieństwa z tym pod którym pisze.Temu zaś oszukanemu ze Stanislawic daje rzetelną rade- brać prawnika i stuknąć tych mataczy żądaniem odszkodowania za utracone korzyści z tytułu wyjęcia terenu działki pod instalacje oraz za użyczenie przesyłu bo z tego czerpią korzyści więc nie jest całkiem bezbronny bo sumka jaka jest do uzyskania może się okazać nawet 10 razy wyższa niż owa ustawowa opłata adiacencka. ALEKSANDER DZIĘBOROWICZ
głos ze stanisławic do poprzednika

2014-04-22 17:50:16
po pierwsze - opłata adiacencka jest dochodem własnym gminy a nie urzędników, po drugie - podstawą do opłaty jest wycena rzeczoznawcy majątkowego, po trzecie - wiem że gmina korzysta z kilku rzeczoznawców, po czwarte - podobno temu ubogiemu mieszkańcowi wójt kazał zrobić wodociąg na koszt ośrodka pomocy społecznej, po piąte - za oszczerstwa odpowiada autor wpisu i autor portalu, nawet jeżeli napisał zastrzeżenie że nie ponosi odpowiedzialności za wpisy
hugo

2014-04-23 20:36:06
coś ten wójt kręci, bo jak chodziło o przejazd kolejowy w Gorzkowie to jak mówił starosta na sesji rady miasta, gmina nie chciała się zgodzić na likwidację przejazdu i kolej musiała zostawić przejazd. Każda zmiana musi być uzgadniana z gminą, a jak chodzi o przejazd pod torami w Stanisławicach to wójt tłumaczy, że z koleja się ciężko dogadać , jak wójta zapraszają na sesję rady miasta to mówi, że nie dostał zaproszenia. pan Ścisło mówił, że wyśle zaproszenie dla pana wójta na sesję rady miasta może na ładniejszym papierze
do Hugo

2014-04-23 21:19:48
Widac ze nie masz pojęcia o sprawie. W Gorzkowie obok Blachstalu nigdy nie bylo przepustu pod torami a w Stanisławicach był przepust. Przepusty kolej musiała likwidować a przejazdy w poziomie szyn mogła zostawić a nawet polepszyć na nich stan bezpieczeństwa, jak w Gorzkowie. Przed Radą Miejską niech się tłumaczą burmistrz i starosta bo to oni chcieli wybudować po swojemu łącznik autostradowy - tylko na terenie miasta - ale nie wybudowali bo nie potrafili. Pan Ścisło może naszego wójta w nos pocałować.
ja też do hugo

2014-04-23 22:46:19
albo niech pocałuje wójta w d.... !!!! ale wcześniej niech obydwaj z burmistrzem zapłacą polowe kosztów remontu mostu w chodenicach !!!! palcem nie kiwnęli przy tej inwestycji chociaż most jest wspólną własnością miasta i gminy !!!!! ścisło i kolawinski nawet nie dołożyli sie do obiadku w damienicach, ktory gmina przygotowała na zakończenie budowy !!!! podobno w sprawie menu nie zgłaszali zastrzeżeń .
w sprawie obiadu

2014-04-24 20:26:39
czy to oznacza, że wójt jada obiady za moje pieniądze. Proszę podanie menu jakie było w tym dniu i ile wydano na nie gminnych pieniędzy (ustawa z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej)
Pigmej

2014-04-26 10:48:47
Mnie to trochę żal tego wójta bo tak by wiele chciał zrobić a niewiele z tego wychodzi. Nie udało mu się zrobić obwodnicy w Łapczycy , klops z ze słynnych źródeł termalnych w Cikowicach, klapa kompletna z hotelem ''Florian''a teraz jeszcze ta ferma słoneczna ....ajajaj same kichy.Ale gość jest ambitny i zobaczycie że jeszcze wiele potrafi - więc nie dokuczajcie facetowi bo nuż w tej ambicji zrobi se coś złego i wtedy będzie na tych co mu dogryzali.
Do Pigmeja

2014-04-27 09:27:34
Ty chyba jestes pigmej umysłowy . Nie wiesz ze obwodnice na drogach krajowych buduje ministrstwo przy pomocy GDDKiA ? Obwodnice Lapczycy Warszawa wykreśliła z planu finansowego bo burmistrz Bochni Kosturkiewicz przez rok (!) nie chciał uzgodnić tej inwestycji . Jego opinia była wiążąca bo 300 m tej obwodnicy znajduje sie na terenie miasta (przedłużenie miejskiej obwodnicy w Kolanowie). Mieszkańcy Bochni podziękowali panu Kosturkiewiczowi bo dla miasta obwodnica tez jest ważna !!!! Nie trzeba byc gigantem umysłowym aby sprawdzić w archiwum każdego portalu ze Pastwisko w Cikowicach z odwiertami geotermalnymi gmina sprzedała w przetargu nieograniczonym prywatnemu inwestorowi za kwotę 2mln 140 tysięcy zł tj o 80 tys. zł drożej(!) niż kwota za ktorą Kopalnia sprzedała Uzdrowisko z którym potem miała same problemy. Za teren po pastwisku prywatny właściciel płaci podatki !!!! Fotoelektrownia w Gierczycach to największy obiekt w Polsce i powód do dumy dla prywatnego inwestora i gminy. A Florian będzie świetną siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Bochni - oczywiście po wyborach. Dobry dojazd, ogromny parking, na dole siedziba ośrodka pomocy społecznej i straży miejskiej(okrojonej). Żłobek na kolejowej bedzie reaktywowana bo tam na razie sa urzędasy. A w całym Medyku bedzie średnia szkoła muzyczna. Warunek jest jeden - połączenie Urzędów. Potem automatycznie bedzie połączenie firm autobusowych( co obiecywał Kolawinski przedtamtymi wyborami) , połączenie zakładów Wodno- kanalizacyjnych, budowa wspólnej obwodnicy Lapczycy wraz z dokończeniem kn2, i budowa łącznika do A4 w Gorzkowie. Marzenia - czy rzeczywistość. Ludzie zadecydują.
widzisz Pigmeju

2014-04-27 16:08:14
Widzisz Pigmeju , ja to uważam , że umysł to Ty masz tęgi , ale Twój adwersarz /u dołu/ ten ma łeb . Widzisz tak się trzeba promować przed wyborami . Jeżeli zrealizuje po wyborach , to co obiecuje przed wyborami , toż to Bochnia może nawet stać się stolicą regionu . I życzyłbym realizacji tych zadań , tylko jak tu w nie uwierzyć , skoro od lat na zebraniach wiejskich płyną podobne obietnice i ...i płyną sobie !
Pigmej

2014-05-04 19:04:20
Poczciwy Leonie gdybyś ty wiedział ,że w obwodnice Łapczycy nawet sam sołtys z Łapczycy przestał wierzyć bo skąd wziąć na to fundusze kiedy Ciepiela nazwał to '' mrzonką którą nie warto zawracać ludziom głowy '' Co do inwestycji w Cikowicach to ci byli właściciele pozbyli się tych terenów gratisowo w nadziei że powstanie tam kompleks sanatoryjno -wypoczynkowy a nie gmina ich '' oszwabi' -zawiodłeś ich bajoku. Co do fermy słonecznej w Gierczycach - jak się domyślam w dużej mierze to twoja zasługa - oczekujemy szybkiego jej otwarcia które już dawno powinno nastąpić . Znam się coś na wycenie nieruchomości i daje ci dobrą rade -zburz ten hotel jak najszybciej i postaraj się sprzedać goła działkę - lepiej na tym wyjdziesz niż żeby po wyborach pakować to na rewitalizacje pare baniek -bo skąd to weżniesz/ - z opłat adiaceckich??? A w ogóle mój drogi marzycielu to ludzie uwierzyli by ciebie bardziej gdybyś np. w swoim programie zadeklarował że wykonawcy z przetargów będą na na czas wypłacani.
DO PIGMEJA

2014-05-05 23:24:06
ALE WĄTROBA CIE BOLI ZE U WÓJTA LYSEGO ROBIONYCH JEST DUZO INWESTYCJI, A ON SAM ZAPROJEKTOWAŁ BEZPŁATNIE NAJWIĘKSZE OBIEKTY: BASEN W PROSZOWKACH, SALE GIMNASTYCZNE DOMY KULTURY. WOJEWÓDZKI FUNDUSZ ŚRODOWISKA NIEDAWNO UZNAŁ PANA LYSEGO EKOLIDEREM 20- LECIA. GOŚĆ JEST WÓJTEM JUZ 20 LAT I W GMINIE NIE BYŁO ŻADNEJ AFERY GOSPODARCZEJ ANI OBYCZAJOWEJ ..... ABY SOBIE POPRAWIĆ HUMOR JEDŹ PIGMEJU NA KAMIENIE BRODZINSKIEGO, CZEKAMY Z FOTOGRAFEM . TAMTE ZDJĘCIA WYSZŁY SWIETNIE, SZKODA ZE TOBIE POSZŁO MARNIE.
REKLAMA