Powiat

niedziela 20 marca 2016 20:50:29

Niedziela Palmowa z prezydentem - przyznano odznaczeniaNiedziela Palmowa z prezydentem - przyznano odznaczenia

Po raz 58. do Lipnicy Murowanej zjechały tłumy ludzi chcących wziąć udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Mieszkańcom Bochni nie trzeba przypominać, z czym jest to związane. Oprócz tradycyjnych obrzędów religijnych odbywa się tu znany na cały kraj konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę. Tego roku gościem honorowym i patronem konkursu był pan prezydent z małżonką.

 

Lipnicę nie pierwszy raz odwiedzają prezydenci. To wyjątkowe świętowanie Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej bardzo często przyciąga polityków sprawujących najważniejsze urzędy. Bywał w Lipnicy poprzedni prezydent, bywali posłowie i eurodeputowani. W tym roku przybył nowowybrany prezydent Andrzej Duda. Choć to nie pierwsza jego wizyta w Lipnicy, to jednak pierwsza jako głowy państwa. Para prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na Mszę świętą w zabytkowym kościele p.w. świętego Andrzeja Apostoła.  Warto jeszcze przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda na swojego kapelana powołał księdza Zbigniewa Krasa, wieloletniego proboszcza parafii Lipnica Murowana.

Niezwykle barwne, bardzo tradycyjne obchodzenie święta upamiętniającego przybycie Jezusa do Jerozolimy połączone jest także z kiermaszem rękodzieła artystycznego oraz wszelakiego rodzaju ozdób i potraw jakie związane są ze świętami Wielkanocnymi. Tegoroczny Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego na najwyższą plamę wygrał Pan Zbigniew Urbański. Nie była to palma bijąca kolejny rekord wysokości ale mierzyła sobie 30m i 4 cm, co pozwalało jej górować wysoko nad centrum Lipnicy.

Pewną tegoroczną niespodzianką było także uhonorowanie dwóch mieszkańców Lipnicy Murowanej odznaczeniami  przyznanymi przez Kancelarię Prezydenta. Cieszę się, że spotyka mnie dzisiaj, jako prezydenta Rzeczypospolitej, ten zaszczyt, aby uhonorować odznaczeniami państwowymi dwie osoby tak ważne dla waszej społeczności - zwrócił się do zgromadzonych na lipnickim rynku prezydent. Pierwsze odznaczenie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, prezydent wręczył Stanisławowi Wieciechowi, który, jak podkreślił prezydent "od tylu lat upamiętnia to, co ważne w historii Lipnicy Murowanej i tych ziem - walkę o wolność i ludzi, którzy o tę wolność Rzeczypospolitej w czasie okupacji walczyli". Drugie z odznaczenie, Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymał Zbigniew Urbański, który od wielu lat wraz z rodziną przygotowuje najwyższą palmę wielkanocną.

Lipnickie palmy oceniane są przez jury złożone z plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość. Ważne jest także wykonanie i zdobienia. Pod uwagę brany jest także rodzaj tworzywa oraz cała harmonia kształtu palmy. Klasyczna palma, brana pod uwagę przez oceniających, powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

karuzela

2016-03-21 17:57:47
Wreszcie godny Prezydent odwiedzil nasz region
...

2016-03-22 00:09:12
Kto powiedział Kasjer Dupa ...
miriam

2016-03-22 10:18:53
dupa to ty jesteś. Gość (zresztą jego żona też) pokazał klasę
...

2016-03-22 19:46:15
Gdzie ta klasa? Chyba że łamaniem konstytucji nazywasz "klasą" - ale to bezprawie jak na DR prawa to trochę marnie. Tak jak na zdalnie sterowanego Prezydenta to nieźle się prezentuje. Japończycy maja swoje roboty a my mamy zdalnego (nie zdolnego) Prezydenta
arturo

2016-03-22 21:12:42
a gdzie jest apartczyk zajac? czyzby dzialacze PIS-u poznali sie na nim i jego nepotyzmie
eni

2016-03-23 16:28:38
Pan Zając to szansa dla bocheńskiego PiSu. Panie Mariuszu - młodzi bochnianie są z Panem!!!!!!!!!!
uff

2016-03-23 16:57:40
Wreszcie nie musimy się wstydzić za chwiejny krok, gafy językowe, obżarstwo, prostackie zachowania i akta TW.
Niezorientowany

2016-03-23 21:46:10
Proszę mi odpowiedzieć na pytanie kogo tak naprawdę popiera wójt? Mam wraźenie że zawsze tego co jest przy władzy.
Andrzej

2016-03-23 22:29:25
Na razie Zając przynosi więcej problemów PiSowi niż korzyści. Chyba się już na nim poznali i poszedł w dostawę. Z młodych na pewno popiera go jeszcze Bzdek, ale reszta się odsuwa.
... do uff

2016-03-23 22:37:44
Wolę się "wstydzić" za chwiejny krok itp - bo to jest nic w porównaniu z tym co wyprawia obecny pseudo prezydent który swoją legitymacje partyjną zostawił na stolik nocnym u prezesa. Facet Nas kompromituje za granicą przy każdym wyjeździe. To jest ta dobra zmiana - poczynając od TVP której oglądalność leci na pysk chyba - że to jakaś zmowa. W prasie międzynarodowej to chyba tylko na Węgrzech o Nas dobrze piszą - ale to też jest jakaś zmowa. Trochę to PRL-em zalatuje i wygląda tak jak kiedyś było ze stonką którą nam amerykanie podarowali. Dostaje się nawet kabaretom, aktorom którzy się osmielili śmiać ze skeczu Maćka Sthura też się dostało W polskiem kinie już tylko Zelnik będzie grał - bo to jest prawdziwy aktor. Film Ida nagrodzony oskarem i doceniany na każdym prestiżowym festiwalu filmowym też jest mierny bo główny recenzent krajowy Kaczyński go nie zatwierdził. Minister Kultury - Tablet Gliński wybuczany przy każdej nadarzającej się okazji - to fachowiec pełna gębą. Za tych ludzi oczywiście nie należy się wstydzić - bo to jest ta dobra zmiana. O reszcie nie piszę bo brakło by czasu - kompromitacjia i tylko ślepieć jej nie widzi.
z Lipnicy

2016-03-24 12:55:16
Widziałem Pana Zająca przy Panu Prezydencie Dudzie - to cieszy, że ktoś od Nas zna się dobrze z samą głową Państwa Polskiego.
do z Lipnicy

2016-03-24 14:29:49
Miał ktoś kiedyś rację, z tego gościa to jest narcyz nad narcyze. Nawet posty pisze w których uzurpuje sobie znajomości z Prezydentem, tylko ciekawe czy Andrzej Duda o tym wie? Co tu dużo gadać, robi pośmiewisko z bocheńskich pisowców, ciekawe jak długo będą to jeszcze tolerować.
do goscia z godz. 22 ileś tam

2016-03-24 21:23:20
I obyś się wstydził jak najdłużej, choć powtarzasz brednie przeczytane na onecie . Para prezydencka pierwsza klasa, a skoro nie ma sie do czego przyczepić to trzeba zalecieć Zelnikiem, Idą (mnie wystarczy opinia Raczka i Lindy), całą salą śmiejących się aktorów i głupkowatych kabaretów. Oni też byli w Lipnicy? : D
....

2016-03-25 09:33:00
To już pachnie fanatyzmem.
,,,

2016-03-25 16:26:40
Przyganiał kocioł garnkowi.
Mecenas futbolu

2016-03-29 18:52:56
Prezydent w Lipnicy a Macierz w B-klasie.
pokerek

2016-03-30 09:46:46
A jak tam w Warszawie księdzu kapelanowi idzie karta ? Lepiej niż u nas ?
do pokerek

2016-03-30 21:02:53
karta lubi się odwracać
REKLAMA