Powiat

wtorek 01 kwietnia 2014 15:59:38

Kto winien w sprawie łącznika – rezolucja Rady GminyKto winien w sprawie łącznika – rezolucja Rady Gminy

Jeszcze nie przebrzmiały echa wystąpień podczas marcowej (27 III) sesji Rady Miasta, podczas której miażdżącej krytyce poddano zachowanie się samorządu gminy Bochnia w sprawie łącznika autostradowego, a już mamy kolejna odsłonę w tym zwarciu.

Tym razem, na wczorajszej (31 marca) sesji wypowiedziała się Rada Gminy Bochnia, głosując nad rezolucją skierowaną do radnych miejskich i powiatowych:

„Rada Gminy Bochnia zwraca się do Radnych Rady Miejskiej w Bochni oraz Rady Powiatu Bocheńskiego z apelem o zaprzestanie kłamliwej propagandy, jakoby niezrealizowanie do tej pory przez samorząd Miasta i Powiatu Bocheńskiego łącznika autostradowego spowodowane było przez wójta i samorząd Gminy Bochnia.

Opinię taką upubliczniają szczególnie osoby odpowiedzialne za nieprzygotowanie tej inwestycji, które ponownie zamierzają ubiegać się o funkcje samorządowe. Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że od 7 lat władze miasta i powiatu forsują wersję łącznika, która w całości znajduje się na obszarze administracyjnym miasta Bochni, a więc brak tak potrzebnej dla regionu inwestycji obciąża wyłącznie burmistrza i starostę oraz nadzorujące ich gremia.

Jednocześnie mieszkańcy regionu powinni wiedzieć, że w opracowaniach inżynierskich przedkładanych przez nich w związku z tą inwestycją, jednym z trzech równorzędnych wariantów jest nadal łącznik w Gorzkowie, na granicy miasta i gminy. W związku z powyższym samorząd gminy, jako strona postępowania zamierza brać udział w postępowaniu administracyjnym i wyrażać logiczne argumenty przemawiające za tą wersją.

Apelujemy, aby rozliczyć osoby odpowiedzialne we władzach samorządowych miasta i powiatu za 7-letni marazm, a także wyjaśnić kulisy podjęcia decyzji o zaniechaniu realizacji planowanej od 30 lat trasy łącznika, który stanowić miał wspólną drogę do autostrady dla mieszkańców Miasta Bochni, Gminy Rzezawa i Gminy Bochnia, umożliwiającą także komunikację z gminnych terenów przemysłowych w Gorzkowie, Krzeczowie i Bochni.

Partykularne interesy osób pełniących funkcje kierownicze w Waszych samorządach nie mogą decydować o dalszym forsowaniu kosztownych, więc nierealnych inwestycji komunikacyjnych.

Przewodniczący Rady
Zofia Pukal”

Ciekawie wyglądało procedowanie tej rezolucji. Otóż na początku sesji zmianę porządku obrad i wprowadzenie do nich sprawy łącznika autostradowego zgłosił wójt Jerzy Lysy. Tymczasem rezolucja występuje jako inicjatywa Rady i jest sygnowana przez przewodniczącą, Zofię Pukal. Nad wystosowaniem pisma głosowało 14 obecnych radnych, wszyscy opowiedzieli się za.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

wojtek

2014-04-01 18:56:06
Bardzo dobrze, że gmina zabrała głos. Jako mieszkaniec miasta widzę że burmistrz i starosta nic nie robią w t5ej sprawie. Ani Cholewa, ani Kosturkiewicz, a teraz Kolawiński, tak samo jak są nieudacznikami - doprowadzili do tego, że Bochnia nie ma łączniak a Brzesko będzie miało zaraz dwa. A poza tym, co to za pomysł, żeby wpuszczać ruch samochodów na wylocie ul. Brzeskiej, budować tam 6-metrowy nasyp, likwidować 13 budynków!! Czy ktoś o tym myśli? Ludzie opamiętajcie się! Jeżeli od 30 lat jest tańszy i lepszy wariant ze zjazdem za Blachstalem to trzeba go realizować!
wojtek

2014-04-01 18:58:12
A najbardziej w sprawie miesza starosta Pająk. Jeżeli byłby skuteczny to mając za sobą poparcie partii PO mógłby załatwić kasę na ten łącznik. Ale widać, że w Platformie też się na nim poznali. Świetlicowy na świetlicę do Rzezawy!
adam

2014-04-01 22:48:11
jaka jednomyslnosc, jak na Bialorusi :)
Inzynier

2014-04-01 22:54:22
Skoro Wjt jest tak fajny i taki super, a lacznik jest planowany od 30 lat, to mam pytanie. Dlaczego go jeszcze nie wybudowal? Przeciez jest wojtem od kilkunastu lat. Odpowiedz jest taka, ze on tylko potrafi sie klocic i blokowac. Z kim wspopracowal z dobrym efektem? Cholewa? - wrog, Kosturkiewicz - wrog, Kolawinski - wrog, Wegrzyn - wrog, Rzepecki - wrog, Ignacyk - wrog, Pajak wrog i tak dalej. No przepraszam jest przyjacielem z burmistrzem Wisnicza. I to chyba sporo wyjasnia.
ania

2014-04-01 22:58:43
Przeciez ta rezolucja to komedia. Z jednej strony pisza, ze nic nie blokuja. A w kolejnym akapicie naopisali, ze beda blokowac, bo tak. Wszyscy sie dogadali w sprawie lacznika, pieniadze sa na wyciagniecie reki. Ale Wojt musi miec racje jak zwykle. Jak jej nie ma, bo zrobi w tej sprawie rezolucje :)
Stas

2014-04-01 23:01:29
No tak wojt, chce miec swoj lacznik, przeciec Gorny Gosciniec juz zamknal, teraz chce cos kolejnego zamknac.
Jerzy

2014-04-01 23:03:56
Partykularne interesy osob pelniacych funkcje kieronicze w Waszych samorzadach. - Pani Pukal nawet o swoim oblubiencu Jerzym Leonie napisala
gender

2014-04-01 23:35:25
pani pukal ma wyraźny problem z tożsamością zbiorową, skoro powiat to dla niej "wasz" samorząd. zdumiewające jest również podpisywanie przez nauczycielkę "przewodniczący" - czyżby pani pukal nawet nie czytała pisma tylko podpisała co wójt kazał?
Łańcuch

2014-04-02 00:32:09
Pani Pukal ma też problemy z językiem polskim. Ale jak ktoś uczył w PRL historii (wiadomo jak poszachrajonej), to traci kontakt z polskością
spostrzegawczy

2014-04-02 07:48:03
Na tym portalu to szkoda pisać obiektywnie i wyrażać własne opinie.Wazeliniarstwo przeciw Wójtowi nie zna granic .A wszyscy tacy katolicy. Obłuda.Komentarz zapisany.
ano tak !

2014-04-02 08:33:45
Starosta , Burmistrz , Wójt Gminy Rzezawa , Wojewoda i Marszałek nie mają racji , tylko "nasz " wójt ma racje . Co za konsekwencja w dążeniu do postawienia na swoim . Oni wszyscy są 'Be" ,tylko ja jeden jestem nieomylny . No ale jak się ma tak wspaniałą Radę to można stawiać na swoim . Tam nawet nikt nie próbował dyskutować nad treścią rezolucji . Ot słoneczko olśniło jednego najmądrzejszego na bocheńszczyźnie , nocką , bo słoneczko świeci nad takim nawet nocką ciemną / trzeba żeby pospólstwo zdawało sobie z tego sprawę /. rano wstał świeżutki i przyniósł na sesję to co się nocką urodziło i chociaż nie bardzo się to klei , to zawsze można Kogoś tym obrzucić ! Interesujące jest spostrzeżenie Redakcji co do procedowania tej rezolucji !!!! NAJWAŻNIEJSZE , że PRZEWODNICZĄCY RADY to podpisała !!!!!!. Znowu ktoś podpisał On nie !!!!!!
do ano tak!

2014-04-02 10:51:45
Zastanów się nad merytorycznym uzasadnieniem. Łącznik powinien iść najkrótszą trasą - na wprost od ul. Krzeczowskiej - do drogi nr 4 - tak mówią wszyscy specjaliści (zapytaj w GDDKiA), ale oczywiście politolog i wuefista wiedzą lepiej!!! Według starosty i burmistrza lepiej budować po bagnach, przeciąć ulicę Krzeczowską, wybudować estakadę nad torami, nasypać na obecnym skrzyżowaniu z ul. Brzeską 6-metrowy nasyp, zburzyć 18 budynków, odciąć dojazd do firm przy obwodnicy i do domów naprzeciwko Kolonii Górniczej. A wszystko to za kwotę dwukrotnie wyższą niż inwestycja koło Blachstalu, która - przypomnę - była w opracowaniach od 30 lat, a nie jak wersja obecna - od 7 lat! Czy ktoś sobie zadał trud czemu zmieniono przebieg trasy? Czy ktoś z dziennikarzy sprawdził kto jest właścicielem dziełake po nowej trasie? kto prywatnie na tym zyska? Może to jest kluczem do wszystkiego!!! Wiem, że wg starej wersji koło Blachstalu - zyska Gmina Bochnia, bo ma tam kilkuhektarową działkę zapisaną w planach jako Park Przemysłowy. Rozumiem, że wójt walczy o to, żeby był do niej dojazd. Ale wiem też, że dojazd będzie zrobiony - PKP wykonuje przejazd ze szlabanami automatycznymi na tym przejeździe koło Blachstalu. NAtomiast rozsądne jest, żeby połączyć ten dojazd ze skrzyżowaniem na ul. Krzeczowskiej, wtedy ruch samochodów nie będzie "ładowany" bliżej centrum Bochni, ale wyprowadzony na "czwórkę". Poza tym budowa tego odcinka koło Blachstalu będzie dwa razy tańsza niż projektu proponowanego przez burmistrza i starostę. Gdyby specjaliści z GDDKiA i ZDW byli przekonani że tak nie jest, nie zgłaszaliby do postępowania środowiskowego również wersji koło Blachstalu, tylko by ją po prostu skasowali. Czekam - podobnie jak wielu mieszkańców - na rzetelną, merytoryczną analizę techniczną, finansową, społeczną przeprowadzoną przez władze samorządowe i dziennikarzy oraz na informację, kto jest prywatnie właścicielem działek według wariantu "powiatowego". Czy prawdą jest informacja, że ktoś skupował działki przed zmianą wersji łącznika. Amen.
ano

2014-04-02 11:07:25
GDDKiA właśnie się wypowiedziała za wersją koło huty. Wszyscy są zgodni (z PKP włącznie), tylko wójt sabotuje. Jeszcze Radę poszczuł.
do ano

2014-04-02 12:47:04
I panią przewodniczącego !
do do ano

2014-04-02 18:02:00
Gdyby GDDKiA była przekonana do jednego wariantu, nie zgłaszałaby 2 innych do decyzji środowiskowej.
robert

2014-04-02 18:07:58
Wpis "do ano tak" jest bardzo rzeczowy i warto żeby skupić się na faktycznej analizie gdzie ma iść łącznik, bo w końcu on ma służyć nam i naszym dzieciom przez następne lata. Jakoś nie pamiętam merytorycznej dyskusji tylko od kilku lat "jest huzia na Józia" (przepraszam wszystkich Józefów...), a więc obrzucanie się inwektywami, a nie rozwiązywanie meritum problemu. Osobiście uważam, że logicznym posunięciem jest wyprowadzanie ruchu za miasto, a nie włączanie go do zatłoczonej Bochni. Miasto się rozwija i kiedyś pewnie Gorzków stanie się dzielnicą Bochni (tak jak Podedworze, Dołuszyce czy Kurów), a ruch powinien być wypchnięty z ul. Brzeskiej. Pamiętam, że jak budowali obwodnicę Bochni to biegła ona po bezdrożach, a teraz jest arterią komunikacyjną miasta (zobaczcie jak wygląda zabudowa na wysokości ul. Brzeźnickiej, Kurowa, Zalesie itp.).
do Robert

2014-04-02 18:54:39
Masz rację ale z kim tu można dyskutować .Naiwniacy wierzą GDDKiA czy WZD , ktorzy mają Bochnię w ..... . Wójt ma rację i np. wywalczył remont dk 4 bo mądrzy z GDDKiA nie uwzględnili jej przy okazji modernizacji Wieliczka- Tarnów w latach 2002-2007 .Ale skąd to mają wiedzieć . na egzekutywie o tym nie mówią .
Usunać wójta i gmine Bochnia

2014-04-03 13:56:09
Wójt najlepiej zrobi jak odczepi się od Bochni. Jego pomysły zawsze są dla Bochni szkodliwe. Już kiedyś doił Bochnię jak za Cholewy - tego burmistrza spod Kielc - gminna RPK doiła budżet miasta jak krowę. Gmina Bochnia to największa zakała i wrzód na bocheńszczyźnie. Ten ropień trzeba usunąć bo nadal będzie zakaźny - swoją szkodliwością.
Tak słyszałem ...

2014-04-03 14:04:44
Czy to prawda, że CBA ma coś szukać w gminie Bochnia? Mają się zająć stosunkami własnościowymi działek. Czy ktoś wie coś na ten temat?
ja tez słyszałem

2014-04-03 21:10:28
Czy to prawda ze CBA ma cos szukac w starostwie powiatowym? maja sie zajac hala w lapanowie
miasto oszukuje gminę

2014-04-03 22:46:16
Słyszałem ze miejscy władcy do tej pory nie zapłacili ćwierć miliona złotych gminie za remont wspólnego mostu w Chodenicach-Damienicach . Panie Ścisło i Kolawinski, byliście na krzywy ryj na wyżerce w Damienicach na zakończenie remontu, wieś was ugościła, wójt za was wykonał całą inwestycję a wyście nie popłacili wszystkich rachunków za róboty. Tak wyglada wasza wiarygodność i honor. Mniej niż zero ! Z autobusami jest dalej dziadostwo jak za Kosturkiewicza - sa 2 firmy. Ale ja pamietam jak Kolawinski opowiadał ze połączy firmy ale nie połączył i miasto płaci ogromne dotacje do BZUK.
Działki i CBA

2014-04-03 23:06:44
No właśnie halę mają zostawić bo już jest wszystko wyjaśnione. A te działki w gminie nie są. No i jest sprawa z tą gminą.
do

2014-04-04 08:33:23
co powyjasniano? kto przyjal wadliwy projekt (ktory pozniej zmieniano) i wydal pozwolenie na budowe? kto pozwolnil na montaz okien i wymiennika (ktory po zimieni byl do wymiany) w budynku bez dachu? kto zaplacil 1 firmie za ugode i zejscie z budowy? itp itd, CBA ma co robic
kładka w Damienicach

2014-04-04 09:39:21
jeżeli faktycznie była podpisana umowa cywilnoprawna pomiędzy Miastem Bochnia, a Gminą Bochnia na współfinansowanie budowy kładki w Damienicach, to dlaczego wójt nie oddał Miasta Bochni do sądu? Samo podpisanie porozumienia jeszcze nie jest umową, a tylko intencją do zawarcia ewentualnej umowy. Wygląda na to, że gmina się na coś umówiła, ale umowy pomiędzy tymi dwoma samorządami nie podpisano. Skoro Rada Miasta odmówiła zapłaty gminie, to zapewne były do tego podstawy. Jeżeli wójt nie ma odwagi oddać samorządu miasta Bochnia do sądu o nakaz zapłaty, to pewnie wie o tym, że sprawę przegra i wizerunkowo byłoby kiepskie dla wójta, a wybory tuż, tuż. Dziwne natomiast jest zachowanie samej Rady Gminy Bochnia, że do tej pory nic nie zrobiła, aby wyjaśnić kto dopuścił do tego (zapewne nie podpisał stosownej umowy z miastem), tym samym kosztami całej inwestycji obciążony jest tylko samorząd Gminy Bochnia. To są „znikające pieniądze” inaczej NIEGOSPODARNOŚĆ. Rada Gminy ma OBOWIĄZEK wyjaśnić sprawę i ewentualnie zgłosić do prokuratury.
CBA na hali w Lapanowie...jeszcze będzie

2014-04-04 20:14:17
Na razie rządzi PO więc nie ma afery Amber Gold, chociaż oszukanych jest wiele tysięcy ludzi. Nie było(?)afery Karnowskiego w Sopocie chociaż wszyscy słyszeli w TVP rozmowę korupcyjną. Nie ma afery łapówkowej choć wszyscy w TVP widzieli jak posłanką Sawicka brała kasę od Tomka. Prokurator nie widział problemu lewych podpisów dla radnego z PO w Brzeźnicy choć inny prokurator za takie samo przestępstwo nie odpuścił radnej ze Szczurowej. Na hali w Łapanowie było kilka ewidentnych numerów. Jak PIS wygra to CBA nie odpuści platfusom. A może nawet wcześniej, ha,ha,ha.
Czy wiesz , że ..

2014-04-07 16:14:42
Czy wiesz , że jedyny autobus jaki jeździ w gminie Bochnia w NIEDZIELĘ, to autobus Nr. 2 . A czy wiesz dlaczego on jeździ ? no bo , no boooo , jeździ nim PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY , przepraszam Przewodnicząca DO KOŚCIOŁA I Z POWROTEM !!!!!!!! Całe dwa kursy .To nic że gdzie indziej staruszki o lasce chodzę po parą kilometrów . A niech ,chodzą , a jak nie pójdą to najwyżej któryś proboszcz zbiednieje . WADZA MA PRZYWILEJE , a co sie nie należy ???
ZAINTERESOWANY

2014-04-07 21:30:56
Przewodnicząca jeżdzi autobusem do kościoła przecież zawsze ją córunia woziła a co to się stało że córunia już nie jeżdzi ponoć 2 promile w dołuszycach no to się dorobiło problemik z alkoholem ciekawe jak się to tym razem skończy.
Do

2014-04-07 21:42:57
Twój debilizm przekroczył wszelkie granice . Gdyby nie było w niedziele autobusu to pani przewodnicząca poradziłaby sobie łatwiej z dojazdem niż inni. Naszej pani Zosi jeszcze jako dyrektorce zawdzięczamy ze szkoła w Pogwizdowie była zawsze jedna z najlepszych. Teraz jako radnej zawdzięczamy jej ze szkoła jeszcze istnieje i nikt nie próbuje jej zamykać. Nie napisałeś ze autobus 2 jeździ aż do Woli Nieszkowskiej i ludzie korzystają z niego chętnie w dojazdach do kościoła w Pogwizdowie. To zasługa pana radnego Józka Górskiego.
Dobrze napisali

2014-04-10 07:42:54
Dobrze napisali - "należy rozliczyc osoby odpowiedzialne w samorzadzie miasta i powiatu za 7- letni marazm w sprawie łącznika "!!!! Ale ja uważam ze tak samo ważne jest aby ludziom wyjaśnić kulisy "zaniechania budowy łącznika wg trasy planowanej od 30 lat jako wspólnej dla miasta Bochni, gminy Rzezawa i gminy Bochnia !!! Kto "ważny" tam mieszka - juz wszyscy dobrze wiedza. Jedno jest pewne - starosta i burmistrz osiągnęli Himalaje cynizmu, tłumacząc swoją niekompetencję . Mogą jeszcze próbować zwalać winę na pecha, pogodę, proboszcza, partyzantów czyli pier.....ć trzy po trzy. Na szczęście dzisiaj ludzie bardzo źle reagują gdy ktoś próbuje im robić wodę z mózgu takimi prymitywnymi metodami. W najbliższych wyborach przekona sie o tym Pajak i Kolawinski.
REKLAMA