Powiat

środa 08 maja 2013 20:01:38

Kryzys w szpitalu? Głos związków zawodowychKryzys w szpitalu? Głos związków zawodowych

Sprawa zatrudnienia byłego wiceburmistrza Bogdana Szumańskiego na stanowisku wicedyrektora szpitala do spraw ekonomicznych wywołała falę krytyki w naszym mieście. Przy czym krytyka ta dotyczy nie tylko zasadności powołania trzeciego wice-, ale też funkcjonowania samego szpitala pod wodzą nowego, dodajmy, bardzo młodego dyrektora, Jarosława Kyci, który został wyłoniony drogą konkursu.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu uzasadniał on konieczność zatrudnienia dyrektora ds. ekonomicznych, na razie zresztą na okres próbny 3 miesięcy. Nie zgadzał się też z zarzutem marnotrawstwa publicznych pieniędzy, dowodząc, że już dokonał oszczędności, likwidując trzy inne stanowiska w administracji. Dla wielu to wyjaśnienie okazało się niewystarczające, także dla przewodniczącego Rady Powiatu, który wprost zaapelował o usunięcie dyr. Kyci ze stanowiska.

Wcześniej głośnym echem odbiła się reakcja zarządu Fundacji im. Anny Trzaski- Wilkońskiej, który w „antyszumańskim” geście protestu postanowił zawiesić pomoc dla szpitala, czyli swoje główne, statutowe zadanie. Jak nam powiedział jeden z sygnatariuszy listu otwartego w tej sprawie, Stanisław Gawor: lepiej by było przeznaczyć pieniądze, które pójdą na uposażenie pana Szumańskiego na podwyżki dla stale niedowartościowanych pielęgniarek i salowych.

Jak się okazuje, zupełnie podobne odczucia mają najbardziej zainteresowani, czyli personel szpitalny wszystkich szczebli. Oto list do starosty Jacka Pająka, który sygnowało siedem działających w naszej lecznicy związków zawodowych.


Szanowny Pan Starosta
Jacek Pająk 26.04.2013


Związki Zawodowe działające przy SP ZOZ "Szpital Powiatowy" im. bł. Marty Wieckiej w Bochni pragną wyrazić swoje oburzenie z powodu decyzji Dyrektora Szpitala dotyczącej stworzenia stanowiska Dyrektora Ekonomicznego i nieuzasadnionego przyjęcia Pana Szumańskiego na w/w stanowisko.

Uważamy, że w naszym zakładzie nie ma potrzeby zatrudniania trzech Dyrektorów, a powołanie nowego Dyrektora świadczy tylko o nieudolności lub braku chęci i sumiennego zaangażowania w sprawy ekonomiczne obecnego Dyrektora. Podział zarządzania zakładem na specjalizacje ogólną, medyczną i techniczną przy ogromnym wsparciu głównej księgowej i całej rozbudowanej administracji jest wystarczający. Związki Zawodowe proszą również o wyjaśnienie potrzeby zatrudniania aż trzech prawników (jeden na etat i dwóch na umowę zlecenie). Mamy świadomość, że każde w/w stanowisko wiąże się z dużymi kosztami a Dyrekcja wciąż udowadnia nam, że nie jest w stanie udźwignąć finansowo nawet małego utrwalonego wzrostu płac.

Sytuacja zaistniała po objęciu stanowiska Dyrektora Szpitala przez Pana Jarosława Kycia budzą u nas niepokój dotyczący sfery finansowej Szpitala, a jednocześnie perspektywy pracy i godziwych zarobków dla pracowników. Nadmieniamy, że ostatni utrwalony wzrost wynagrodzeń miał miejsce w październiku 2010 roku, a w roku 2011 pracownicy nawet nie otrzymywali premii a obecnie dla około 200 pracowników premia została obniżona z 10% na 5%. Wyraźnie widać, że realne płace pracowników "spadają" a finansowe utrzymanie naszych rodzin wzrasta. Związki Zawodowe ten problem zgłaszały Panu Staroście na posiedzeniu Rady Społecznej pod koniec roku 2012. Jednocześnie prosiły o wnikliwe przeanalizowanie wynagrodzeń zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników i pozytywne ustosunkowanie się do w/w problemów.

Jesteśmy rozczarowani brakiem zainteresowania Pana Starosty sytuacją finansową pracowników i popieraniem decyzji Pana Dyrektora Jarosława Kycia. Nie może Pan zapominać o ogromnym finansowym i fizycznym zaangażowaniu pracowników w oddłużanie naszego Szpitala. Dlatego mamy prawo reagować na bezmyślne trwonienie naszych pieniędzy i żądamy utrwalonego minimum 10% wzrostu płac dla wszystkich pracowników SP ZOZ-u.

Prosimy również o podanie powodu braku regularnych comiesięcznych spotkań ze Związkami Zawodowymi oraz Ordynatorami poszczególnych oddziałów, które miały na celu omawianie planu rzeczowo-finansowego i informowanie o kondycji Szpitala jak również comiesięcznej Rady Społecznej SP ZOZ-u na których Związki Zawodowe otrzymywały do wiadomości istotne informacje dotyczące naszego zakładu.

Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania pismo zostanie podane do publicznej wiadomości oraz zostaną podjęte odpowiednie kroki.


O odpowiedź prosimy w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

To jest wotum nieufności !!!!

2013-05-08 21:57:26
To jest wotum nieufności dla dyrektora szpitala. Ale przede wszystkim to jest wotum nieufności dla lokalnego barona Platformy Obywatelskiej - Jacka Pajaka.
EKG

2013-05-08 22:37:29
A mi sie wydaje, ze ta zadyma jest inspirowana przynajmnie po czesci przez wojta Lysego. Moze sie myle ale skoro prezes tej fundacji co to zawiesza sponsorowanie to byly radny BiZBR czyli ugrupowania gdzie szefuje Jerzy Lysy, a B.Szumanski to jego byly konkurent do stolka to mnie nie dziwi, ze jest taki szum. Moim zdaniem sztucznie dmuchany.
romek do EKG

2013-05-08 22:56:43
a mi sie wydaje ze ta zadyma spowodowana jest tym ze ludzie poznali sie na szumanskim ktory bedac II zastepca kosturkiewicza niczym szczegolnym sie nie wykazal na tym stanowisku pobierajac wysoka pensje, a nastepnie po przegranych wyborach dluuuuuuuugo chorowal dalej pobierajac wysokie wynagrodzenie - a to ludzi wkurza. ponadto gosc zwiedzil juz wiele partyjek politycznych byl kandydatem LPR na burmistrza bochni, PIS na wojta, Prawicy na senatora, startowal do rady powiatu i chyba nawet do europarlamentu. i jak taki "fachowiec" znowu dostaje ciepla posadke za publiczna kase i ludzi wkurza i to bardzo!!!!
max

2013-05-09 09:57:46
że nad wszystkim unosi się duch Lysa to bez dwóch zdań. To przecież pod jego auspicjami powstała ta fundacja. A co do Szumańskiego - to, że startował z rożnych, choć prawicowych partii nie ma nic do jego fachowości. Dajcie mu popracować choćby te 3 próbne miesiące.
Paul

2013-05-09 12:30:31
Max -minimalista ;
Onufry

2013-05-09 14:36:35
W Urzędzie GMINY Bochnia pojawił się pewien ruski uczony z moskiewskiego instytutu im.Trofima Łysenki z przezentacją epokowo- rewolucyjnego wynalazku . Na razie metoda działania tego genialnego wynalazku jest objęta ścisłą tajemnicą ale ogólnie polega ona na usuwaniu błyskawicznym wszelkich nieczystości sanitarnych metodą bezprzewodową czyli eliminuje konieczność budowania drogich zbiorczych sieci kanalizacyjnych.Najbardziej owym epokowym wynalazkiem zachwycony jest sam wójt Jerzy Leon Lysy i nie dziwota znając ostatnio jego kłopoty związane z tymi inwestycjami .Rada Gminy również entuzjastycznie podeszła do decyzji wójta o zakupie tej genialnej metody [tylko dwa głosy były przeciw]'. ''Rewelacja większa niż zakup FLoriana '' tak wyraziła się sama Pani Przewodniczą.Sam wójt Jerzy Leon po głosowaniu w przypływie radości zwierzył się że gotów jest nawet odstąpić od egzekwowania opłat adiacenckich nałożonych za kare na tych jak się sam wyraził''NIEPOPRAWNYCH''. - sprawa zapewne dotyczy kilku mieszkańców Brzeżnicy
ale jaja !!!!

2013-05-12 21:32:29
pajak i woźnicki prosza radnych żeby dali popracować panu szumanskemu na stołku wicedyrektora . niech sobie bidulek zarobi przez pare miesiecy po 10 może nawet 15 tysięcy, płatnych z konta publicznego szpitala. a ten niedobry wójt niech się zamknie i ze swoją fundacja niech dalej zbiera od głupich ludzi po 2 złote żeby szpitalowi w kasie nie brakło....niedoczekanie pajaka, całki i reszty towarzystwa. nawet rzepecki już nie toleruje tego świnstwa za robionego publiczne pieniądze !!!!! oczywiście że szumanski to pomysł pajaka !!!!!!! wszystkie zwiazki poznały się na tym przekręcie politycznym !!!!
do Onufry

2013-05-12 21:34:33
nie pieprz proszę nie na temat, widać że coś piłeś. może pod kamieniami brodzińskiego ? tam mają dobra wódkę i nie tylko ...
PAJAK, CAŁKA I WOŹNICKI - DO DYMISJI

2013-05-12 21:40:05
JEZELI ZAŁATWIACIE SWOJE BRUDNE POLITYCZNE SPRAWY TO PROSIMY NIE ROBIĆ TEGO ZA NASZE PUBLICZNE PIENIADZE. SZPITAL I STOŁKI W DYREKCJI NIE SA NAGRODAMI POCIESZENIA ZA PRZEGRANE WYBORY I WYRZUCENIA Z PARTII KTÓRE WAS KARMIŁY !!!!!! ANI NIE BĘDA WASZA GWARANCJĄ DO PRZYSZŁYCH KARIER LUB INTERESÓW !!!!!!! MY TO ZAŁATWIMY PRZY WYBORACH - NARÓD .
kalafior

2013-05-16 19:15:11
Onufry na wójta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Konkretny gość ! Precz z łysenko !!!!!!!!!!
Uwaga !!!! Pajak i Woznicki chcą przeczekać !!!?

2013-05-20 08:41:52
Ludzie w szpitalu nie daruja tego koryciarstwa staroście Pajakowi. Jeżeli nie odwoła Szumanskiego i nie zmieni uleglego sobie dyrektora to może już zacząć się pakować ze swojego stołka bo nie dotrwa do końca kadencji. Pielęgniarki, związki i nawet juz lekarze szykuja taczki dla Pajaka i Rzepeckiego, którzy naprawde działają w ścisłej symbiozie mimo ze publicznie przewodniczący odcina się od dyrektora i Pajaka.
rb2YMmYc

2013-08-18 14:35:48
Plnsiaeg to find someone who can think like that
REKLAMA