Powiat

czwartek 07 marca 2013 23:18:03

Kryzys samorządów-powiat wyemituje obligacje?Kryzys samorządów-powiat wyemituje obligacje?

Zadłużają obywateli-podatników na przyszłe lata

Powiat przymierza się do emisji obligacji. Dyskusja nad sprzedażą obligacji toczyła się już podczas lutowej komisji finansowej podczas której skarbnik powiatu przedstawiła radnym opinie na ten temat.

Sprzedaż obligacji ma być tańsza niż zaciągnięcie kredytu – przekonywała skarbnik powiatu Jadwiga Szeląg. Podczas sesji temat ten poruszył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Kołodziejczyk, który pytał o szczegóły emisji obligacji. Według informacji skarbnik powiatu w wieloletniej prognozie finansowej, jaką opracowano, spłata obligacji nastąpiłaby od 2015 i zakończyła by się do 2023 roku. Cała procedura zaczyna się właśnie od opracowania WPF (Wieloletniej Prognozy Finansowej). Wówczas można przesłać informację do zainteresowanych banków o przedstawienie oferty. Po tej procedurze musi odbyć się kolejna sesja rady i powinna zostać podjęta uchwała w sprawie emisji obligacji, z wyszczególnieniem ich celu i dokładnego czasu wykupywania. W każdej chwili będziemy mogli się wycofać, gdy koszty będą wyższe niż kredyt. I wtedy wystarczy zmiana w WPF-ie na kredyt - podkreśliła pani Skarbik.

Tegoroczny budżet powiatu należy do jednych z najtrudniejszych, jakie do tej pory uchwalano. Władze borykają się z jednaj strony ze zmniejszonymi dotacjami ze strony budżetu centralnego (malejące dochody z podatków CIT i PIT), a z drugiej koniecznością realizacji inwestycji oraz spłaty rat kredytów. Tymczasem powiat nie tylko musi je spłacać, ale zaplanowanych ma kilka dość kosztownych inwestycji. Wśród nich jest m.in budowa Domu Pomocy Społecznej, realizacja "schetynówki" wspólnie z gminą Drwinia, przygotowanie strefy przemysłowej przy ul. Partyzantów czy budowa hospicjum.

Powiat to nie jedyny samorząd, borykający się z problemami finansów. Radni gminy Bochnia na sesji w sierpniu zeszłego roku postanowili podjąć uchwałę, umożliwiającą wójtowi wzięcie tzw. kredytu konsolidacyjnego. To kredyt pozwalający spłacić inne, wcześniej zaciągnięte kredyty. W sumie jest ich w gminie Bochnia aż 7 i choć na spłatę rat pieniądze by się znalazły, to jednak gmina, by wywiązać się ze zobowiązań musiałby znacznie, a nawet całkowicie wstrzymać inwestycje. Władze gminy postanowiły jednak poszukać innego rozwiązania i zaciągnąć długoterminowy kredyt konsolidacyjny, by spłacić wcześniejsze zobowiązania.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

gmina ma 19% zadłużenia a powiat prawie 40% !!!

2013-03-08 00:05:39
złe porównanie !!!!!! gmina ma zadłużenie mniejsze niż 20% a powiat dobiega do 40 % i będzie miał jeszcze więcej gdy wyda obligacje. gmina zamieniła kilka krótkoterminowych kredytów na 1 kredyt średnioterminowy, który w połowie już spłaciła. ale W GMINIE PIENIĄDZE Z KREDYTÓW POSZŁY NA INWESTYCJE, KTÓRE JUŻ ZOSTAŁY WYKONANE !!!!! powiatowi brakuje kasy na bieżące utrzymanie !!!!!!!!!!!!! kasa z obligacji - 7 mln - zostanie "przejedzona" przez prawie 200-osobową rzeszę powiatowych urzędników. starosta straszy że jeżeli radni nie pozwolą mu wydać obligacji to on nie zrobi reklamowanych przez siebie wcześniej inwestycji. czyli najpierw dajcie mi kasę z obligacji a później - być może - będzie robota !!! i to jest największa różnica między opisaną polityką kredytową gminy i powiatu !!!!!!!!
tymczasem piszemy razem

2013-03-08 00:14:51
Ekipa Pająka i Całki tymczasem doprowadziła Powiat Bocheński na skraj przepaści finansowej. Obligacje ktoś musi jeszcze kupić. Ludzie nie kupią i żaden bank nie jest tak głupi aby ryzykować. Przy zadłużeniu ponad 40% powiat, który ma wielkie koszty utrzymania administracji, traci płynność finansową.
J23

2013-03-08 00:15:26
Ale tu nie ma porownania tylko zaznaczenie, ze gmina Bochnia takze ma finansowe klopoty. Troche inne ale takze zadluzaja podatnikow. Racje tu napisali.
dingo

2013-03-08 00:50:42
W gminie mają podobno zadłużenie w wysokości 17%, a w starostwie za chwile będzie zarząd komisaryczny! Żaden bank nie jest w stanie dać Pająkowi kredytu, bo powiat przestał być wiarygodnym partnerem - jest bankrutem, więc Pająk i Całka stosują zasadę "spalonej ziemi" - chcą wziąć 7 milionów na przejedzenie prze urzędników! Gdzie są odpowiednie organa? gdzie komisja rewizyjna powiatu?
marzenie ściętej głowy

2013-03-08 07:13:35
powiat się pogrążą, swoją drogą na obligacje trzeba znalezc kupców.... kto kupi obligacje powiatu? podobno przerwano budowę hali w łapanowie? prawda to?
antek

2013-03-08 08:03:24
powiat jest bankrutem potrzebuje kasy na wyplaty dla urzednikow i politycznych kumpli pajaka i calki!!!!!!! wieciech probuje wybielic swojego chlebodawce pajaka i sciemnia o kredycie konsolidacyjnym na inwestycje a przeciez student I roku ekonomi wie ze emisja obligacje na wyplaty dla urzedasow to strzal w kolano tyle tylko ze nie dla pajaka tylko jego nastepcy ktory do 2023 bedzie splacal obligacje
OLO

2013-03-08 10:03:16
tak sie konczy jak na czele powiatu stoja byly swietlicowy - partyjny sekretarz i szpec od chorawckich autostrad - "łóczony" po miechowskiej sorbonie....... chyba jednak slon trabalski byly lepszym starosta panie wojcie
system

2013-03-08 13:05:09
do kogo macie pretensje ? już na początku lat 90 rozpoczęła się sprzedaż polskiej gospodarki, na dzień dzisiejszy zamknięte stocznie, kopalnie, huty, zakłady produkcyjne banki w zagranicznych rękach. Po co były te strajki, do czego doprowadzily ?rodzimych przedsiębiorców którzy ledwo dyszą, nie stać na utrzymywanie państwa urzędników, przy niesprawiedliwej konkurencji, niestety o tym się nie mówi, ci sami ludzie od 90 lat przemieszczając się przez różne partie, wiedzą jak społeczeństwu mydlić oczy... geje, afery itp....
En

2013-03-08 14:25:46
Dokladnie! Te biurokratyczne pasozyty wykoncza ten kraj. Nie wazne PO, PiS, Sld, PSL tylko chca sobie napchac kieszenie w Brukseli. A kraj zdycha. Utrzymujcie ich i ich socjal bo socjalem: Polska w budowie czy Polska solidarna najlatwiej mydlic oczy.
ciekawy

2013-03-08 17:53:06
proszę`podać\czy radny\bACIK\ZABRAŁ\chociaz`raz głos nasesji
do j-23

2013-03-08 18:59:12
jakby wszystkie samorządy zadłużały się jak jerzy leon - do 17 % to polska byłaby szwajcarią >>>>>>>>> >>>>>>>>>> >>>>>>>>>> >>>>>>> jakby się zadłużały tak jak powiat bocheński to cała polska byłaby zajęta przez komornika !!!!!! ha, ha, ha.
bochniak

2013-03-08 19:24:30
Niech nadal dają sobie i urzędnikom starostwa tak duże premie. Dziadostwo takie jak i w Urzędzie miasta Bochnia.
bolek

2013-03-08 21:10:24
kryzys i to duzy jest w starostwie !!!!!!! pajak to powiatowy politykier - "sekretorz" partii PO, a pis-calka zmienia partyjki byle tylko trzymac sie powiatowego stolka bo takiej cieplej posadzki bez legitymacji partyjnej nie znajdzie, korta - szpec od powiatowych drog ktore sa w takim samym kiepskim stanie jak powiatowy buzdzet, gosc nie ma zadnych kwalifkacji zeby byc dyrektorem od drog za to ma legitymacje partyjna PO i zwiazki rodzinne z pis-calka
maciek

2013-03-09 09:35:05
Bo najważniejsze to jest rodzina, ojciec, kuzyn, ciotka, dziadek, sąsiad - to jest nasza bocheńska gmina.
mirek

2013-03-09 09:37:24
Przepraszam, powiat bierze długi i coś robi, a gmina bierze długi i co robi? A stypendia młodzieży daje za pare set złotych, powiat oprócz stypendiów buduje mosty na 100 lat - może więcej, i to nie jeden ale kilkanaście.
tadeusz

2013-03-09 09:39:08
W ilu partiach był Całka, z tego co wiem jest dopiero w drugiej. A w ilu partiach był wójt Lysy czy iini wójtowie i burmistrzowie.
do mirka mieszkaniec bogucic

2013-03-09 10:58:59
Przyjedx do nas to zobaczysz - w rok wybudowała gmina u nas oczyszczalnię ścieków i wykonała kanalizacje miejscowości. W dwa lata wyremontowali na nowo 3 mosty wiszące nad rabą, zrobili kanalizacje w Brzeźnicy - mieszkańcy sąsiednich gmin Drwini i Rzezawy na kanalizacje jeszcze muszą dluuuugo poczekać!!!
mirek

2013-03-09 11:03:24
Taaak, A czy ta kanalizacja została już odebrana, i wszystko jest okey. Nie porównywałbym remontu mostu do budowy nowego. Jak myślicie czy lepiej zakleić ubytek w asfalcie, czy wykonać nową nakładkę. Oczywiście iż lepiej zakleić ubytek, po co nowy asfalt - czyżby taki był tok rozumowania mojego przedmówcy?
koń

2013-03-09 13:15:14
piscałka przestań pisać na siebie pochwalne komentarze , wszyscy juz wiedza że tadeusz to tomuś, był góral jest tadeusz buahahahhaha
mirek to też tomcio całka

2013-03-09 13:25:10
powiat chce wyemitowc obligacje bo.. nie ma na pensje dla pozatrudnianych nierobów w starostwie wiec mirek nie pieprz głupot, tyle nierobów co w starostwie jest zatrudnionych to karygodne... ksiegowa w starostwie i skarbnik to chyba z łapanki znależli na miechowskiej sorbonie skoro tak zarzadzaja finansami
czyżby titanic tonął

2013-03-09 14:00:20
sytuacja w samym starostwie musi być ciekawa skoro audytor wewnętrzny z dyrektorką architektury i inwestycji na siłe szukają roboty po krakowie i są w tym mocno zdesperowane
Paul

2013-03-09 14:41:55
Kryzys Samiorządów Gmin , czy Powiatu ?
Paul

2013-03-09 14:55:18
wpis o 14.41 ,to akurat nie mój wpis ;
w gminie

2013-03-09 16:35:36
w gminie bochnia nie ma nawet na lampe uliczną . starostwo buduje mosty a gmina remontuje kładki na rzece które nazywacie mostami . pozatym te wasze komentarze , aż pachną gminą i jej szefem , tyle krytyki pod adresem starostwa , że z góry wiadomo kto je pisze , zwłaszcza że ten pan z gminy nie ukrywa swojej niechęci ,żeby delikatnie tak powiedzieć do starosty i do wszystkiego co związane jest z powiatem , no chyba żeby mial możliwość zasiąść na stołku starosty , to by zmienił zdanie , no ale to mu nie grozi .
pseudogospodarze z Powiatu

2013-03-09 18:58:31
Ci pseudogospodarze czylu Pająk i Całka tak rządzą, że budowa hali w Łapanowie (przekręt na skale ogólnopolską!) rośnie o miliony w górę, zadłużenie powiatu zbliża się do granic bezpieczeństwa, nie ma pieniędzy dla nauczycieli w szkołach średnich, ośrodku szkolno-wychowawczym itd. Prokuratura już dawno powinna się zainteresować tymi panami. A wyborcy im "podziękują" już niedlugo...
POWIAT DO LIKWIDACJI !!!!!

2013-03-10 00:39:24
POLSKA JEST ZBYT BIEDNYM KRAJEM ABY UTRZYMYWAĆ POWIATY . ONE SIĘ NIE SPRAWDZIŁY A ICH UTRZYMANIE JEST STANOWCZO ZA DROGIE. POWIAT BOCHEŃSKI JEST JEDNYM Z NAJDROŻSZYCH W POŁUDNIOWEJ POLSCE !!!!!!!!! POWIAT DO LIKWIDACJI !!!!!!!!! PAJĄK - NA ŚWIETLICĘ W RZEZAWIE, CAŁKA - DO ŁOPATY !!!!!!!!
dziadostwo

2013-03-10 08:30:50
A czego sie spodziewaliscie po Pajaku jedyna jego zasługa było to ze załozył PO w Bochni a ludziska uwierzyli że to nowoczesna partia a to zbieranina złodziei i oszustów a emisja obligacji zadłużających powiat aby powypłacać sobie premie i pensje to szczyt beszczelnosci
Paul

2013-03-10 17:39:30
wpis o 14.55 to też nie mój wpis. ja widzę że zbliża się koniec powiatu. jeżeli nikt kupi obligacji to braknie na wypłaty. inwestycje już stoją. centrum solidarności nie ma zabezpieczenia finansowego. jacek ustąp z funkcji.
witek

2013-03-11 13:35:20
pajak z calka swoja nieudolnoscia, politykierstwem doprowadzili powiat bochenski na skraj przepasci finansowej - powinni zostac jak najszybciej odwolani!!!!! gdzie komisja rewizyjna??? chyba instytucje zewnetrzne sie zainteresuja w koncu tym powiatem i tym co sie tam wyprawia
Paul

2013-03-11 14:50:41
I znowu ktoś sie podszywa o 17:39.. ;
Paul

2013-03-11 22:50:29
starosta Pająk to najmądrzejszy człowiek na świcie a jego zastępca Całka jest jeszcze mądrzejszy.
Paul

2013-03-12 09:33:21
Do piszacego o 22:59 a podszywajacego się pod mój nick - bardzo boli ?
Paul

2013-03-12 19:06:15
do piszącego o 9.33 : dlaczego mnie przedrzeźniasz ?
Paul

2013-03-13 07:26:10
Do kłamczucha - stwierdzam -bardzo cie boli, więc przestaję odpisywac .
mieszkaniec

2013-03-15 08:23:10
Bochnia zeszła na dziady
ech

2013-03-15 19:19:19
Nawet tyle szkoda powiedzieć.
irrek

2013-03-16 19:26:00
powiat ledwo zipie , przerost administracji, groza obligacjami bo kredytu pewnie nie dostana a pajak rozsyla ulotki przez listonoszow jakie to ma same sukcesy - szkoda ze robi to za publiczne pieniadze (ciekawe ile to kosztowalo) a poza tym nie zestawia to ze swoimi porazkami a jest ich sporo!!!!!!!
nie chwalą się halą w łapanowie, he, he he

2013-03-17 09:46:51
hala w łapanowie pogrąża finanse powiatu bo kosztuje majątek i zdrożała prawie o pół miliona z powodu niekompetencji "świetlicowego władcy". w sprawozdaniu pająka - ani mru mru o kompromitującej go hali!!!!!!!!!!!!!!!!!!! następne koszty to wymiana zniszczonego wymiennika za kilkaset tysięcy, który zgnił bo nie było dachu ale ktoś kazał montować ten wymiennik. musieli na siłę zafakturować, czy co ??!!!. to wszystko starosta pająk płaci z publicznych pieniędzy więc powiatowi zabrakło kasy.koszty utrzymanie powiatu bocheńskiego to "ścisła czołówka krajowa". odwrotnie niż z kompetencjami. kredytu ratującego powiat(i d...y decydentów) żaden bank im nie da. obligacji też nikt nie kupi bo powiat pod koniec roku może być NIEWYPŁACALNY !!!!
77

2013-03-20 13:28:07
a ja dostałem własnie ulotke propagandowa od pana Pajaka za te pieniadze by lepiej dziury w drogach połatali bo przejechac nie mozna
junior

2013-04-05 12:01:06
Ekipa Pająka nie musiałaby zaciagac obligacji gdyby dobrze rzadzila. Łapanów mial kosztowac podobno ok. 3 mln a jest już 5 mln. i budowa jeszcze się nie zakończyła. Cudze pieniadze jest latwo wydawać.
1

2013-12-21 12:26:08
-1'
-1'

2013-12-21 12:26:10
1
Mr Frank

2014-09-30 05:58:16
Niech pokój Pan z Tobą. Czy jesteś człowiekiem biznesu czy kobieta? Czy jesteś w jakikolwiek stres finansowy czy też potrzebujemy funduszy na rozpoczęcie własny biznes? ) Osobiste Loan, rozszerzenie działalności. b) działalności start-up i Edukacja. c) konsolidacji zadłużenia. D) X-Mas Kredyt Nazwa: .......................................... Kraj: ......................................... Adres: .......................................... Stan Status: ....................................... Płeć: .................... Wiek ....................... Kwota pożyczki Potrzebny: ......................... Czas trwania pożyczki: ................................... Prywatny numer telefonu komórkowego: ....................... Miesięcznie Dochody: ..................................... Dzięki i Bóg zapłać e-mail: frankwoodloan@gmail.com
REKLAMA