Powiat

sobota 13 września 2014 00:13:43

Kolejna odsłona konfliktu Szpital - FundacjaKolejna odsłona konfliktu Szpital - Fundacja

Prezes fundacji nie dopuszczony do głosu

Casus Fundacji im. dr Wilkońskiej jest dobrym przykładem, jak wzajemna rywalizacja samorządowców, osobiste urazy i ambicje nakręcają spiralę absurdalnych, nikomu nie służących wydarzeń. A już na pewno nie przynoszących pożytku tym, którzy są najbardziej zainteresowani, czyli pacjentom Szpitala Powiatowego w Bochni.Zaledwie w piątek rano (12 IX) media podały informację o doniesieniu do prokuratury w sprawie domniemanego oszustwa, jakiego dopuszcza się Fundacja na swoich darczyńcach, a już po południu mieliśmy kolejną, z pewnością, nie ostatnią odsłonę dramatu. Oto pod  koniec sesji Rady Powiatu przyszedł prezes Fundacji, dr Mariusz Trojak. Chciał zabrać głos w punkcie obrad po nazwą „Wypowiedzi radnych i zaproszonych gości”. Przewodniczący Rady, Jarosław Marzec nie dopuścił go jednak do głosu.
- Ja nie znam sprawy ani nie znam tego pana. Nikt nie zapowiedział ani nie prosił o dopuszczenie go do głosu. Trzymajmy się procedur.

Dla porządku trzeba dodać, że sprawa konfliktu Kycia – Fundacja nie była wcześniej przedmiotem dyskusji radnych.

Mariusz Trojak wręczył więc pismo Fundacji radnemu Aleksandrowi Rzepeckiemu (który, jak mówiono w kuluarach, sam zaprosił prezesa na posiedzenie Rady) z prośbą o jego odczytanie, po czym opuścił salę.

W piśmie skierowanym do Rady Powiatu i Starosty, a sygnowanym przez dr Mariusza Trojaka, Fundacja nie ukrywa, że powodem wstrzymania dotacji na rzecz szpitala jest zatrudnienie na stanowisku wicedyrektora Bogdana Szumańskiego. Miał to być protest przeciwko finansowaniu „stanowisk dla lokalnych działaczy politycznych, którym powinęła się noga w trakcie wyborów”. Mimo, że rok temu dyrektor Jarosław Kycia tłumaczył, że zatrudnienie nowego wicedyrektora w żaden sposób nie uszczupli budżetu szpitala.

Z pisma dowiedzieliśmy się również, że Fundacja, widząc „zatwardziałość” Powiatu i dyrekcji szpitala w kwestii postulowanego odsunięcia dyr. Szumańskiego od pracy, zmieniła swój statut w ten sposób, że będzie mogła finansować inne podmioty związane z służbą zdrowia w naszym powiecie. Czy zmieni również nazwę „Pomóżmy szpitalowi”?

W ostatnim akapicie czytamy: Określenie przez pana Jarosława Kycię Zarządu Fundacji mianem „oszustów” odbieramy jako potwarz i wyraz nie tylko braku wiedzy prawniczej, ale przede wszystkim jako próbę zdyskredytowania Fundacji, która ośmieliła się mieć inne zdanie (...)”.

W rozmowie z dziennikarzami Mariusz Trojak nie krył wzburzenia zarówno tym, że nie został dopuszczony do głosu jak i zarzutem oszustwa, jakie padło ze strony dyrektora Kyci. - Na pewno wystąpię w tej sprawie na drogę prawną! - zapowiedział.

Dyrektor Kycia, poproszony przez przewodniczącego Rady o ustosunkowanie się do odczytanego oświadczenia, wyjaśnił, że Fundacja apelowała do darczyńców o wpłaty, korzystając z wizerunku szpitala i zatrudnionych tam osób (swego czasu – również na stronie www szpitala), tymczasem od 2013 roku nie odprowadziła z tych dobrowolnych składek ani grosza na rzecz bocheńskiej lecznicy.

- Zwracali się do mnie ludzie, z reguły zresztą, biedni ludzie, z pytaniem co się dzieje i ich darowiznami i dlaczego nie trafiają one do szpitala.
Zwracam też uwagę, że to nie ja nadałem całej sprawie znaczenie polityczne. Natomiast nie mogę się zgodzić, żeby ktoś wtrącał się w sprawy kadrowe szpitala. Od tego jestem dyrektorem, żeby te sprawy samemu prowadzić.

Postronnemu obserwatorowi rzuca się w oczy, że konflikt Szpital – Fundacja owocuje, jak na razie, zdenerwowaniem najbardziej zainteresowanych, drżącymi rękami, podniesionym ciśnieniem krwi. Czyli zjawiskami zupełnie sprzecznymi z tym do czego obydwie instytucje są powołane.

ebNapisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Yeti

2014-09-13 08:38:59
Marzec to ten WF-ista z Łapanowa którego nigdy nie ma w szkole bo ciągle jeździ do powiatu??? To ten sam który otrzymał nagrodę dyrektora jako najlepszy nauczyciel w ZS w Łapanowie ?
novy

2014-09-13 10:32:20
Akcja Fundacji, czyli Lysego nie jest nawet polityczna. To osobista walka z Szumańskim a faktycznie z Pająkiem. Tu się nic nie owija w bawełnę, tylko wykorzystuje pacjentów, do wymuszania na dyrektorze szpitala posłuszeństwa.
Biegły

2014-09-13 10:37:04
Nie dopuszczanie przeciwników do głosu praktykuje się z upodobaniem w Radzie Gminy Bochnia, którą należy rozliczyć w najbliższych wyborach.
aloha

2014-09-13 10:43:26
to trzeba się umawiac, żeby skorzystać ze swoich konstytucyjnych praw??
hanka

2014-09-13 11:03:41
Polityk powinien umieć być "ponad" - własne uprzedzenia i ambicje. Nawet gminny polityczek.
koral

2014-09-13 13:16:21
A dlaczego Pani Redaktor nie POdpisuje się pełnym Nazwiskiem.To by wszystko wyjaśnialo . POstawa przewodniczącego RP dyskwalifikuje Go i przynaje Punkt Fundacji..
dość

2014-09-13 14:54:14
Jest to obrzydliwe jak można taka organizację jak szpital wykorzystywać do celów politycznych i bez wątpienia sprawa ma drugie dno czyli od dawna istniejący konflikt starosta- wójt. obaj panowie powinny sobie dać spokój dla dobra pacjentów i samego szpitala. Zatrudnienie Pana Sz. w szpitalu wszyscy wiedza że było polityczne ale takich kwiatków jest więcej jak np P. Sobas niby od edukacji a pewnie w każdej podległej sobie szkole by się zgubił. Przykłady niestety można mnożyć. Dlatego zarówno PO (czy może obecnie 3 stowarzyszenia które sobie stworzyła z "sympatyków") czy też PiS nie mogą robić sobie z Bochni czy z mniejszych miast sieci lokalnych układów gdzie zawsze dla partyjnych kolegów znajdzie się jakieś stanowisko.
Dość draństwa szpitalu !

2014-09-13 20:02:52
Pajak jako sekretarz PO i przełożony dyrektora Kyci toleruje (inspiruje ?) chamskie donosy na fundację Dr Trzaski- Wilkońskiej , ktora przekazała Szpitalowi dotacje o wartości ponad 300 tysięcy złotych !!! Członkowie Fundacji działają społecznie !!! Bardzo dobrze ze wstrzymali pomoc dla szpitala gdy tam zatrudniono na dyrektorskim stołku wyautowanego wiceburmistrza Szumanskiego. Ciekawe czy Kycia i Pajak wytłumaczą teraz tysiącom ludziom, ktorzy dawali kasę na fundacje, że zebrane od nich pieniadze maja zasilać szpital który przez pół roku wydaje taka samą kasę na pensje dla dyrktora - lokalnego polityka . Za dyrektora Szafranskiego był tylko 1 wicedyrektor - pani Kosturkowa. Ten Szumanski najpierw zasłynął z tego ze na niczym sie nie znał, ale przez 4 lata brał kase z UM Bochnia. Po upadku ekipy Kosturkiewicza uciekł na chorobowe i przez wiele miesiecy pobierał kase z ZUS czyli też z naszych podatków. On z zawodu jest secjalistą od budowy stajni i chlewni. Podobno chciał byc wójtem ale sie skompromitował w tamtych wyborach.
Wiktor

2014-09-13 20:10:58
Prosze państwa prosze zapamiętać nazwiska pajak, calka, marzec, wóznicki, kycia, szumanski to partyjni towarzysze którzy pogrąża szpital jedyny ratunek we wrześniu na nich nie głosować i odsunąć to towarzystwo wzajemnej adoracji od władzy
Wit

2014-09-13 23:14:21
Tak to ten Marzec - w Łapanowie mają go już dość, niech wraca do Lipnicy i tam rządzi to się ludzie przekonają co to za człowiek !!!
donosicielami stoi

2014-09-13 23:47:06
powiat donosicielami stoi. prym w donosach wiedzie stowarzyszenie woźnickiego, który jest prawą ręką pająka. teraz jeszcze kycia dołączył do tego towarzystwa.
dino

2014-09-14 00:25:13
Bardzo proszę redakcję o informację ile zarobił pan Marzec jako komisarz Bocheńskiego Klubu Sportowego, bo podobno miał ratować zadłużony finansowo klub, a za jego kadencji BKS popadł w jeszcze większe tarapaty!!!
ciekawe

2014-09-14 10:55:20
mnie w takim razie ciekawi to czy pieniądze przeznaczane na leczenie nie są przeznaczane na politykę ,bo pacjenci zbyt długo leczą się w tym szpitalu bez opieki medycznej . zdjęcia rtg też są opisywane dopiero po miesiącu . za to najbardziej potrzebny był nowy vce dyrektor jaki ten pan ma zakres prac? panie Pająk jako przełożony danej instytucji nie masz wtym temacie nic do powiedzenia ? bo wśród ludzi da się słyszeć że ten szpital to ,,umieralnia''
zorientowany do "dość draństwa szpitalu"

2014-09-14 15:27:23
Nie wprowadzaj ludziom zamieszania w głowach bo od zawsze był zastępca dyrektora w bocheńskim szpitalu. Czyżbyś zapomniał o długoletnim dyrektorze Waldemarze Klasie ( był właśnie od spraw administracyjno-gospodarczych )?. Czy twoja zawiść nie jest większa niż góry Himalaje? Dałbyś spokojnie popracować p.Szumańskiemu a nie ciągłe wycieczki ( bez końca ) - chyba że nie możesz zapomnieć zemsty za to że kandydował na wójta gminy BOCHNIA w ostatniej kadencji.
Jan

2014-09-14 17:36:34
Czasbochenski faworyzuje szumanskiego a wystarczy sprawdzić ile tengosc dostał głosów w wyborach do rady powiatu i na wójta , tak mało ze nie dość ze sie nigdzie nie dostał to bidula pochorowal sie na pół roku z rozpaczy albo obstrukcji politycznej
Józek

2014-09-14 22:13:54
Znów Lysy miesza
Wyborca

2014-09-14 22:39:33
Czego bał się ten Marzec ? Prawdy ? Bać się że ktoś chce im prawdę powiedzieć w twarz ? t
Ktoś ze szpitala

2014-09-14 23:28:41
Wiadomo, że numeru z zatrudnieniem Szumanskiego na dyrektorskiej posadzie w szpitalu nie wymyślił Kycia lecz Pająk, który non stop politykuje. Niech ktoś publicznie zapyta ile kosztował nowy gabinet Szumanskiego. Ludzie wiedza jak było z donosem na fundację. Do pomocy obaj panowie mieli jeszcze przewodniczącego Komisji Zdrowia , byłego sołtysa z Brzeźnicy, specjalistę w tych sprawach. To oczywiste, ze Pajak instrumentalnie posłużył sie Kycią , bo fundacja na temat afery z Szumanskim napisała do starosty i dyrktora szpitala juz rok(!) temu. Donos jest dopiero teraz bo zbliżają się wybory i trzeba sie wytłumaczyć przed wyborami za szpitalne afery , jak np. ta z prosektorium czy ostatnio z wypowiedzeniami lekarzy.
Yogi

2014-09-15 13:02:14
Wiadomo, że POLITYKĘ kadrową prowadzi dyrektor szpitala. Za to mu płacą. POLITYKĘ powiatową robi starosta. Jest przecież lokalnym politykiem. Ale dlaczego Fundacja A.W.-T. wtrąca się ze swoją polityczką, choć nie do takich celów została powołana ? Odpowiadam, bo za Fundacją stoi Lysy pierwszy POLITYKIER w okolicy.
Do Yogi

2014-09-15 21:49:14
Jeżeli lokaln polityk Pająk kazał dyrektorowi lokalnego szpitala zatrudnić lokalnego polityka Szumanskiego , ktory ma wykształcenie rolnicze - budownictwo inwentarskie( np. stajnie, chlewiki itp) to rzeczywiście jest CHLEW czyli LOKALNA OBORA !!!! Fundacja ma rację ze wstrzymała dotowanie instytucji, której dyrektor za pieniadze podatników robi ze szpitala przechowalnię dla upadłych polityków.
Lipniczak

2014-09-26 20:29:16
Do Wita .Dlaczego Ty chcesz Marca przekazać Lipnicy, przecież my go mamy dość.Chcę przypomnieć że to jest ten sam p.Marzec który przez 2 lata blokował wznowienie pracy R.G.w Lipnicy Murowanej widzę że po jego odejściu współpraca pomiędzy Radą Gminy a Wójtem układa się dobrze
REKLAMA