Powiat

wtorek 12 lutego 2013 21:09:24

Hala w Łapanowie-historia pechowej inwestycjiHala w Łapanowie-historia pechowej inwestycji

Klątwa Pustynnej Burzy?

2 150 658 zł zostało przeniesione z zeszłorocznego budżetu starostwa powiatowego na rok 2013. Kwota dotyczy inwestycji budowy hali gimnastycznej w Łapanowie. Sala miała być gotowa do końca 2012 roku. Niestety nie jest. Dlaczego?


Kiedy zobaczyłem prospekt reklamowy hali sportowej, to miałem wrażenie, że starostwo zakupiło mercedesa! – powiedział nam były dyrektor ds. Inwestycji w Urzędzie Powiatowym,  mgr inż. Andrzej Stańczyk. – Oryginalna bryła z łukowym dachem i ciekawym, ekologicznym systemem ogrzewania wykorzystującym ciepło gruntu skumulowane pod posadzką sali - pomysłowe rozwiązanie!

Projekt zakupiono dla Łapanowa, gdyż przy unijnym wsparciu Starostwo chciało zmodernizować Zespół Szkół poprzez m.in. wybudowanie nowej hali sportowej. Pierwowzór łukowego dachu stworzyli Amerykanie dla potrzeb operacji Pustynna Burza. Polska firma Węglopol z Gliwic uzyskała zaś do niego prawa.

Jedna z bocheńskich firm zaadaptowała projekt do warunków lokalizacyjnych tak, aby inwestor mógł uzyskać pozwolenie na budowę, po czym przystąpiono do przetargu na wykonawcę. Stanęły do niego 4 firmy, w tym Węglopol, który uważa się za jedynego właściciela na Polskę amerykańskiej technologii budowy tego typu zadaszeń. Jednak z przyczyn formalnych nie został dopuszczony do przetargu. Wygrała go firma Frapol z Krakowa, która oferowała najniższą cenę (4.233.609,83 zł) i jesienią 2010 roku budowa ruszyła pełną parą. Z inż. Marianem Kuśnierkiewiczem, autorem konstrukcji hali, podpisano umowę o nadzór autorski. Pół roku później nastąpiła zmiana dyrektora w Wydziale Inwestycji Starostwa Powiatowego. W ostatnich dniach lutego 2011 roku funkcję tę objął mgr inż. Andrzej Stańczyk.

DSC_0900.jpgZaledwie jednak praca ruszyła, pojawiły się pierwsze wątpliwości dotyczące wytrzymałości pokrycia dachowego budowanej sali. Po słynnej katastrofie budowlanej hali w Katowicach, gdzie życie straciło kilkadziesiąt osób, zaostrzeniu uległy normy bezpieczeństwa dotyczące konstrukcji dachowych. Zastrzeżenia co do konstrukcji dachu rozwiał dr hab. inż. Ryszard Walentyński, pracownik naukowy Politechniki Gliwickiej sprawdzający poprawność przyjętych rozwiązań projektowych. W piśmie do Starostwa wspomniał, że zastosowana technologia dachu jest tematem prac doktorskich realizowanych na uczelni, gdzie pracuje. Pod jego, jak można się domyślać, nadzorem autorzy projektu hali dokonali autorskiej poprawki i wzmocnili konstrukcję dachu dokładając jeszcze jedną powłokę.
Roboty budowlane były w toku. Kiedy zbliżał się czas rozpoczęcia przygotowań do wykonania dachu wykonawca przedstawił Inwestorowi opinię osoby o uprawnieniach budowlanych, z której wynikało, że poprawiona konstrukcja pokrycia dachowego nie spełnia wszystkich norm bezpieczeństwa. Pogląd ten popierał także Ryszard Trojanowski – inspektor nadzoru. Czymże jest jednak opinia skromnego budowlańca czy inspektora nadzoru z Bochni wobec zdania inż. Kuśnierkiewicza, osoby z uprawnieniami rzeczoznawcy budowlanego i autorytetu pracownika naukowego Politechniki Gliwickiej?

Mimo to Zarząd nie zignorował zgłoszonych zastrzeżeń i chcąc mieć całkowitą pewność, co do bezpieczeństwa budowanego obiektu, zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej w Warszawie wykonanie ekspertyzy. Jak podkreślił Andrzej Stańczyk zapewnienie bezpieczeństwa przyszłych użytkowników hali było dla Zarządu Powiatu najważniejszym celem, który towarzyszył wszelkim dyskusjom dotyczącym realizacji hali sportowej w Łapanowie . Opinia ITB była jednoznaczna. Wynikało z niej, że blaszana kopuła dachu na sali gimnastycznej w Łapanowie nie zapewni bezpieczeństwa przyszłym użytkownikom tego obiektu.

Wobec powyższego Zarząd Powiatu stanął przed dylematem: wymusić przeprojektowanie dachu i budować dalej w oparciu o pierwotny, poprawiony projekt, czy zatrzymać budowę i ogłosić przetarg na jej dokończenie w oparciu o nowy, niebudzący zastrzeżeń projekt dachu. Pierwsze rozwiązanie niosło ze sobą ryzyko niekończących się sporów sądowych, gdzie eksperci budowlani wiedliby akademicki spór na temat poprawności modeli matematycznych właściwych do oceny bezpieczeństwa przyjętej do realizacji konstrukcji pokrycia dachowego. Sprawa tym bardziej się skomplikowała, że firma, od której zakupiono projekt upadła i nawiązanie z nią kontaktu stało się niemożliwe. Jak mówił pan A. Stańczyk, brano też pod uwagę zlecenie poprawek projektu innej firmie, ale ten tok postępowania, po dogłębnej analizie odrzucono, gdyż naruszało to przepisy ustawy o zamówieniach publicznych.

Dodatkowym elementem, który miał wpływ na podejmowane decyzje był fakt dofinansowania budowy hali z funduszy unijnych. Ta okoliczność wymagała zakończenia inwestycji w określonym terminie. Wszystko to zaważyło na decyzji Zarządu Powiatu, zgodnie z którą przerwano prace budowlane i rozpisano przetarg nieograniczony na dokończenie hali w oparciu o sprawdzoną konstrukcję dachu i dotychczas wydane pozwolenie na budowę. Miało to ograniczyć do minimum okres przestoju na budowie.

DSC_0892.jpgRozpoczęły się trudne negocjacje z dotychczasowym wykonawcą, któremu przepisy zapewniały prawo do całego wynagrodzenia, mimo wykonania połowy zakresu prac przewidzianych harmonogramem robót. Frapol, wykonawca hali, mógł domagać się około dwóch milionów utraconych zysków. Zakończyło się ugodą i wypłatą 50 tysięcy zł, które pozbawiały go prawa do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do inwestora. Kwota ta stanowiła także rekompensatę za poniesione koszty związane z przestojem na budowie i jej kilkumiesięczną ochronę.  Po wyłonieniu nowego wykonawcy hali Starostwo rozstało się ze swoim dyrektorem ds.  inwestycji nie podając przyczyn odwołania. W komunikacie na jednym z portali ukazała się informacja, z której nie wynikało, żeby sprawa hali w Łapanowie miała jakikolwiek wpływ na tą decyzję Starosty. 

Nowy przetarg wygrała firma Węglopol z Gliwic, ta sama, która nie została dopuszczona do pierwszego przetargu, a która zarazem miała prawa do realizacji hal sportowych tą oryginalną, amerykańską technologią. Projekt, którym dysponował Węglopol cieszy się akceptacją Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Wkrótce jednak miała miejsce kolejna odsłona fatum ciążącego nad halą w Łapanowie. Stwierdzono wtedy awarię elementów systemu grzewczego, tzw. wymienników ciepła. Była to nowoczesna instalacja, czerpiąca ciepło z wnętrza ziemi. Jej zastosowanie zwiększyło szanse inwestora na pozyskanie środków unijnych, co jak wiemy, stało się faktem. Jednak do zamontowanych pod podłogą hali wymienników dostała się woda.

To zdarzenie spowodowało kolejne opóźnienie realizacji inwestycji. Mgr inż. A. Stańczyk przyznaje, że to prawdziwy pech, ale wynikający zapewne z niedbałości wykonawcy. Według jego oceny w okresie wstrzymania prac budowlanych wymienniki były zabezpieczone prawidłowo, a woda dostała się do instalacji najprawdopodobniej wskutek pęknięć powłoki zbiornika lub nieszczelności łączeń niektórych elementów instalacji podziemnej. Nieszczelności te nie mogły powstać w efekcie zamarzania wody, bo na głębokości posadowienia instalacji temperatury ujemne nie występują.

Właściciel Węglopolu, pan Eugeniusz Majza twierdzi, że był to ewidentny błąd w sztuce budowlanej Frapolu. Firmę tę starano się z resztą skłonić do naprawy urządzenia grzewczego, ale bez powodzenia. Naprawy, połączonej ze zrywaniem podłogi w hali dokonał w ramach oddzielnej umowy Węglopol. Wszystko to jednak znacznie wydłużyło czas budowy hali. Eugeniusz Majza zapewnia jednak, że zdążą ją oddać do użytku 15 marca tego roku i być może Starostwu uda się zdążyć z rozliczeniem unijnej dotacji. Według naszych ustaleń ma na to czas do kwietnia 2013r. Początkowo hala w Łapanowie miała kosztować 6 mln. zł. To kwota całego projektu wraz z modernizacją isniejącej już sali. Dziś całkowitą wartość inwestycji szacuje się na 6.481.000, czyli o 481 tys. więcej, niż pierwotnie planowano. Takie informacje podała pani skarbnik Jadwiga Szeląg podczas grudniowej sesji Rday Powiatu, podkreślając, że są to szacunki.

Trzeba dodać, że dach hali jest budowany wg. oryginalnej, amerykańskiej technologii, będącej w posiadaniu Węglopolu i zaakceptowanej przez Instytut Techniki Budowlanej.

DSC_0893.jpgWłaściciel Weglopolu rzucił nam też nieco światła na sprawę projektu hali. Historia ta tłumaczy wiele kłopotów Starostwa z łapanowską budową, a zarazem dużo mówi o polskiej rzeczywistości w budowlanym biznesie. Jak już wspomniano, Węglopol zakupił technologię od Amerykanów. Były dwa programy budowy hal sportowych tą metodą: o rozpiętości do 16 m i do 35 m. Każda z nich wymagała specjalnej maszyny do profilowania i łączenia elementów konstrukcji. Okazało się, że zapotrzebowanie w naszym kraju na małe hale (o rozpiętości podpór do 16m) jest prawie żadne, wobec tego „małą maszynę” sprzedano do Słowacji, ale bez oprogramowania. Dziwnym trafem, powiedział Eugeniusz Majza, maszyna wypłynęła wkrótce w… Katowicach. Dysponowała nią firma Polskie Technologie, która potem kilkakrotnie zmieniała nazwę, by w końcu rozpłynąć się w niebycie. Właściciel Węglopolu twierdzi, że następnie ukradziono jego firmie oprogramowanie i dzięki temu powstał projekt inż. Kuśnierkiewicza. Sprawa trafiła do sądu, który jednak po pewnym czasie umorzył postępowanie.

eb, pw

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

mat

2013-02-12 22:17:52
6.481.000-4.233.609,83 zł= 2.247.390,17 O TYLE WZROSŁA WARTOŚĆ INWESTYCJI!!!!!!!!!!!!!!!!! i to pokazuje niudolnosc , brak kwalifikacji i kompromitacje starosty!!!!!!!!!!!!!!! szkoda ze nikt nie dopisal o oknach ktore zamontowano zeby frapol mogl wiecej zafakturowac choc nie bylo dachu!!!!!!!podobnie jak ten caly wymiennik ciepla!!!!!!!!!!!!! a za ten caly bajzel zaplacimy my podatnicy!!!!!!!!!!
2 projekty

2013-02-12 22:35:02
Ale projekt składał się z dwóch części: modernizacji istniejącej sali oraz budowy nowej hali sportowej. Pierwsza część została planowo zakończona. ta kwota obejmuje całość z modernizacją starej sali włącznie.
do mat

2013-02-12 22:45:49
"Początkowo hala w Łapanowie miała kosztować 6 mln. zł. Dziś całkowitą wartość inwestycji szacuje się na 6.481.000, czyli o 481 tys. więcej, niż pierwotnie planowano." to pokazuje Twoją kompetencję w czytaniu i liczeniu. Fajnie, ze się robi takie innowacyjne projekty, choć szkoda, że z takimi problemami. Warto kibicować innowacyjnym projektom, ale nasze bocheńskie piekiełko zawsze od obrażania ludzi. Lepsza by pewnie była kotłownia na węgiel. Tylko później bluzgi, że władza nic nie robi, aby powietrze były mnie zanieczyszczone.
brawo dla czasu

2013-02-12 23:04:38
dzięki za info... koszta dodatkowe to pikuś... niech martwią się ci, którzy kupili hotel i nie będą mieli kupca... hala ładna...
montowali okna bez dachu !!!!!!!!

2013-02-12 23:39:07
widziałem w "ziemi bocheńskiej" że na tej hali wstawili okna kiedy jeszcze nie było dachu !!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!! z wymiennikiem zrobili taki sam numer !!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! tylko po to aby nabić portfel wykonawcy !!!!!!!!!!! w artykule ktoś próbuje wciskać podatnikom kit !!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!!kto rozlicza unijne dotacje platformistom ???????!!!!!!!!!
ZA DUŻO PECHA, ZA MAŁO KONTROLI

2013-02-12 23:50:38
ZA DUŻO PECHA, ZA MAŁO KONTROLI...................................... TRZEBA ZACZĄĆ OD ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH, SPRAWDZIĆ DLACZEGO WYBRANO FIRMĘ KTÓRA NIE WYBUDOWAŁA HALI LECZ KLIMATYZACJE, KTO AKCEPTOWAŁ DOKUMENTACJĘ DO PRZETARGU, KTO KAZAŁ ROZWIĄZAĆ UMOWĘ, KTO PODPISYWAŁ DOKUMENTY WPROWADZAJĄCE W BŁĄD INSTYTUCJĘ ZARZĄDZAJĄCĄ DOTACJAMI UNIJNYMI, KTO ZAWARŁ NOWĄ UMOWĘ NA DUBLUJĄCE SIĘ ZAKRESY ROBÓT, CO NAPISANO W ODPOWIEDZI NA ZAPYTANIE PROKURATURY, KTO KAZAŁ PŁACIĆ FAKTURY ZE ŚRODKÓW DOTACYJNYCH , CO BĘDZIE JEŻELI DOTACJA NIE ZOSTANIE ROZLICZONA Z POWODU ODSTĘPSTWA OD UMOWY PRZETARGOWEJ I UMOWY . DOTACYJNEJ.......... WYDZIAŁ PG, CBA , ABW , RIO I PROKURATURA SĄ BARDZO POTRZEBNE SA NA TEJ BUDOWIE
do za mało

2013-02-13 00:02:02
nie wspomniałeś że należy obciążyć starostę kwotą 50 000 złotych wypłaconą przez powiat jak karę umowną (nazywaną tu rekompensatą za nie wnoszenie roszczeń za odstąpienie od umowy) wykonawcy, którego podejrzanie dobrze traktuje inwestor. a może inwestor NIEPRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAŁ DOKUMENTACJĘ TECHNICZNĄ I DOKUMENTACJĘ PRZETARGOWĄ. albo może po prostu 2 panowie się dogadali - jak ostatnio w telewizji pokazywali na autostradzie ? to trzeba szczegółowo wyjaśnić !!!!!
papka

2013-02-13 00:50:11
tonacy brzytwy sie chwyta... Ale jest tutaj wiecej pytan niz odpowiedzi, a odpowiednie sluzby znajda te odpowiedzi...
chyba bedzie jednak afera

2013-02-13 01:18:45
artykul tak napisany ze organy sciagania z urzedu powinny rozpoczac postepowanie karne, widac jak na dloni ze zostala zlamana ustawa o zamowieniach publicznych, najpierw odrzuca sie formalnie firme a pozniej oglasza sie drugi raz przetarg i ona wygrywa,czy przetarg byl ryczaltowy czy kosztorysowy? Dlaczego zostal ogloszony w formule zaprojektuj i wybudujskoro wystarczylo tylko wzmocnic dach? dziwna ugoda z firma frapol i zaplata odszkodowania zamiast poprawienia projekut i dostosowania go do ekspertyzy co zaoszczedzilo by byc moze prawie dwa miliony?, jaka firma zabezpieczala ten wymiennik i na jakiej podstawie zostala wybrana? Pytania mozna mnozyc, a odpowiedzi nie przybywa, wyglada to na probe wybielenia niektorych osob , ale na to juz odpowiedzi znajda odpowiednia sluzby, pewnie arttykul na czasie
silos atomowy

2013-02-13 01:50:15
to nie hala tylko silos atomowy zwienczony kopułą roja, w dodatku ciemno tam jak w d..e bo podobno zamurowali okna zeby dach sie nie zawalil, tak zdecydowala ponoc nowa dyrektor inwestycji, niech to tez policja sprawdzi
prosta sprawa

2013-02-13 07:33:39
ta hala jest paskudna, naprawde wyglada to na jakis silos, 6 milionów za takie coś to jakiś kosmos a z artykułu wynika jedno że najprawdopodobniej to CBA bedzie pewnie szukała odpowiedzi na pytanie cz komus zależało lub mogło zalezec na rozpisaniu nowego przetargu, bo wystarczylo przeciez kazac przeprojektowac dach firmie adaptujacej projekt (za darm) i nakazac firmie frapol wykonanie tych prac. miliony byłyby zaoszczedzone? Dlaczego tak sie nie stało?
tytuły

2013-02-13 08:11:48
a cóż oni tak tytułują tak pana Stańczyka, mgr inż. i mgr inż. jakby to był co najmniej tytuł branżowy. Teraz mieć tytuł mgr inż. naprawdę nie jest trudno zdobyć.
matematyk

2013-02-13 08:36:28
To jak to jest z tymi milionami . ,,Wygrała go firma Frapol z Krakowa, która oferowała najniższą cenę (4.233.609,83 zł) i jesienią 2010 roku budowa ruszyła pełną parą. '' I co po to unieważniono przetarg z winy kogo? aby zwiększyć koszt do 6 481 000 zł ? Tłumaczenie niedopuszczalne nawet dla przedszkolaka .
HALA NADALJEST NIECZYNNA !!!!!!!

2013-02-13 09:01:31
PANIE PAJĄK , ILE PODATNIK MUSI DOŁOŻYĆ ZA TWOJĄ NIEKOMPETENCJĘ ????? ?????? 500 TYSIĘCY ZŁ - MAŁO !!!! 1 MILION ZŁ - MAŁO !!!! 1,5 MILIONA !!!!!!!! SALA MA JUŻ 2 LATA POŚLIZGU !!!!! WYMIENNIK BYŁ DO ROZBIÓRKI BO NIKT NIE CHCIAŁ REMONTOWAĆ(!) NOWEGO URZĄDZENIA, KTÓRE ZAMARZŁO !!!!!!!!! !!!!!! WKRÓTCE DO WYRZUCENIA BĘDĄ OKNA BO MONTOWAŁEŚ JE GDY SALA JESZCZE NIE MIAŁA DACHU !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!! NIK I RIO ZADZIOBIĄ CIĘ ZA ŁAMANIE PRZEPISÓW I WPROWADZANIE W BŁĄD URZĘDÓW !!!!!!!! PRZYNALEŻNOŚĆ PARTYJNA CI NIE POMOŻE . CAŁKI ZIOBRO TEŻ NIE OBRONI BO SAM ZMOCZYŁBY PAPIERY. CZYTAJĄC NAWET TAK NIEOBIEKTYWNY REPORTAŻ KAŻDY CZUJE, ŻE SPRAWA KRYMINALNA WISI NAD STAROSTWEM.
stańczyk liczy na etat w PO ?

2013-02-13 09:03:35
słyszałem co Stańczyk mówił na drugi dzień po zwolnieniu ze starostwa. ha, ha, ha
Ddd

2013-02-13 10:25:48
Ta hala jest tak nie udanym pomysłem jak Pani dyrektor tej szkoły !
Troche faktów

2013-02-13 10:30:32
Wymiennik zalany przez deszcz i śnieg bo został nie zabezpieczony na zimę po przerwaniu prac. Projekt hali jest do bani w środku jest ciemno lampy muszą się świecić cały czas. Tej hali nikt nie ogrzeje. W środku zastosowano ogrzewanie elektryczne :) Pytanie dla kogo ta sala ? dzieci w szkole było w latach 90 około 1300 obecnie jest 400. Stara sala świeci pustakami !!!
Mirek

2013-02-13 10:36:31
Dziękujmy naszym radnym Marcowi i Rojowi to dzięki nim ta szkoła tak "pięknie " prosperuje. Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy
xxl

2013-02-13 10:41:40
Napisany wywiad jest moim zdaniem ok. Pan Redaktor powinien jednak zapytać poprzednika Pana Stańczyka Pana Śliwę który w czasie wyboru danego projektu był Dyrektorem Wydziału Inwestycji w Starostwie. PYTANIA: Dlaczego wynikły problemy z dachem, to pierwsze i drugie Dlaczego wymiennik ciepła był nie taki jak powinien. A co do kwot pieniężnych - proszę czytajcie ze zrozumieniem
olek

2013-02-13 10:49:29
ale tak to jest jak w starostwie sa zatrudniani ludzie bez kwalifikacji ale za zaslugi partyjne swoje lub swoich tatusiow. i powstaja takie szkaradne bunkry duze drozsze niz mialy byc i z duzym opoznieniem - oj bedzie sie pajak tlumaczyl za ten lapanow , oj bedziesz.
oj tam oj tam

2013-02-13 11:40:00
Pan Stańczyk zapomniał napisać kilka ważnych faktów, to on jako Dyrektor Wydziału odebrał technicznie wykonanie wymiennika, nie napisał jaka firma odpowiadała za zabezpieczenie wymiennika w zimie i kto dałj zecenie na te prace, jaka firma została wskazana przez Weglopol na podwykonawcew drugim przetargu na budowe hali, kto zlecal ekspertyzy firmom ktore wystartowaly w drugim przetargu,kto był przy rozmowach o zerwaniu umowy z firma frapol i kto podjal decyzje o wyplacie odszkodowania, no i nic nie wspomnial o korespondencji z firmami przed przetargiem... To jest interesujące podobno
Adam

2013-02-13 11:41:33
Jak ktoś wcześniej napisał ta Pani na tym stanowisku to nieporozumienie !
Czy ,,mat ''ma rację ?

2013-02-13 13:39:51
Czy artykuł służy wyjaśnieniu tej zagadki czy ma zaciemnić temat ?
tańczący juzek

2013-02-13 14:37:24
masakryczny kolor tej hali! powinni dać różowy!
haha

2013-02-13 14:39:56
Przetarg wgrała firma za kwotę 4.233.609 a obecnie kwota inwestycji wynosi 6.481.000 no to pięknie inwestycja zdrożała nagle o 1/3. Artykuł jest bardzo zawile napisany
HA,HA,HA

2013-02-13 16:09:49
możecie wciskać ciemnotę swoim czytelnikom - kto mądry , nie wierzy. jest tylko kwestią czasu aby budową i papierami zajął się prokurator
xxxx

2013-02-13 16:58:42
Takie tunele to buduje firma "FARMER" z Bochni od lat dla rolników na pomidory, ogórki kwiaty itp a nie do ćwiczeń. a i mają one więcej światła i lepsze ogrzewanie niż uczniowie tej szkoły.
Frapol miał mieć 2 miliony zysków ? Bzdura !

2013-02-13 18:58:48
Jeżeli ta firma wygrała z kwota 4 mln 200 tys zł to jak mogła mieć 2 miliony zysku ? Bzdury wygłaszane przez Pająka i jego urzędników powtarzane sa bezkrytycznie w artykule !!!!!!! Ja podejrzewam że było inaczej . Dumpingowa cena mogła nie pokrywać wynagrodzenia podwykonawców i ktoś z kimś się dogadał. Wymyślili że rozwiążą umowę pod byle pretekstem. Kozłem ofiarnym miał być projektant adaptujący zakupiony przez starostę projekt. Projektant narobił ruchu więc Pająk zapłacił (z naszej kieszeni !!!) karę za jednostronne zerwanie umowy - 50 tysięcy złotych. Taka kara powinna być pokryta z prywatnego konta starosty i skarbniczki bo jest odpowiedzialność osobista urzędnika, który naraził swój urząd na stratę materialną. Artykuł świadczy o przychylności piszących do autora skandalu. Naprawdę jest to opis serii przekrętów !!!!!!!!!! Wszyscy czekamy na reakcję służb, PIS wkrótce wygra wybory i nie daruje Pająkowi i Całce oraz ...instytucjom które ich chroniły.
TO ILE WRESZCIE KOSZTUJE HALA???!!!!!

2013-02-13 19:05:17
NAJPIERW JEST NAPISANE ŻE FRAPOL WYGRAŁ PRZETARG Z KWOTĄ 4MLN 233 TYS. ZŁ, NIŻEJ NAPISALI ŻE HALA KOSZTUJE 6,481 MLN ZŁ I WZROST CENY WYNOSI 481 TYSIĘCY. ALE KRĘCĄ !!!!!!!! CZEMU NIKT TEGO NIE SKOMENTOWAŁ ?????
hala 2 razy zdrożała !

2013-02-13 19:09:37
hala podrożała najpierw o 1,8 miliona - z 4, 2 mln na 6 mln........... potem doszła strata z wymiennikiem itp . teraz cena jest 6,5 milona złotych. albo ktoś nie pilnuje, albo się nie zna , albo kombinuje.
Mik

2013-02-13 19:31:41
Projekt zakładał 2 rzeczy. Modernizację i odnowę sali gimnastycznej już istniejącej i budowę nowej hali sportowej. Całkowity koszt 6 mln zł w tym budowa samej, nowej hali sportowej 4.233.609,83 zł. Pozostały koszt do okrągłego rachunku to 1.766.390 za remont starej sali. Odnowa starej sali została już zakończona i sfinansowana. Obecnie koszt wzrósł do 6.481.000. Czyli wychodzi na to, że budowa nowej hali wzrosła o 481.000 tys. Tak to najprawdopodobniej jest.
Olek

2013-02-13 19:51:35
Ze stara sala nic nie zrobiono (na razie). Spartaczyli robotę i tyle. Kto zostawił ten wymiennik na zimę nie zabezpieczony. Kto montuje okna na zimę bez dachu ? To pokaz jacy eksperci pracują w starostwie. Ciekawe czy u siebie na budowie zostawili by budynek nie zabezpieczony na zimę.Marnotrawstwo na każdym kroku !!!
Luk

2013-02-13 19:53:41
Trzeba po oddaniu tej sali do użytku monitorować czy będzie dla wszystkich za dramo, bo tak zakłada projekt finansowany ze środków unijnych. Czyli żadnego wynajmowania za pieniądze.
Pisac Prawde!!

2013-02-13 20:37:02
projekt nie zakładał żadnej modernizacji i odnowy sali gimnastycznej już istniejącej tylko modernizacji sal w tzw starej szkole w łapanowie, nie pisz bzdur tylko sprawdz u zrodła kosztowalo to z moich informacji okolo 700 000 zł i zostalo wykonane w terminie i zgodnie z projektem, hala w 1 przetargu kosztowala 4.233.609,83, drugi przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj! kosztowala 2 419 736,58 tysiecy wiec łatwo policzyc o ile wzrosla wartosc inwestycji na samym drugim przetargu! do tego dochodzi remont wymiennika za ponad 320 tysiecy zlotych i inne roboty dodatkowe np naglosnienia sali. Mat ma racje. dzieki temu artykulowi na czasie bedziemy mieli pewnie afere ala tankownia bo brzydko to pachnie na kilometr.
on

2013-02-13 20:42:56
tekst probuje wybielic zaniedbania starosty, i jak najbardziej zminimalizowac straty powiatu przy tej inwestycji, ponadto zapomniano dopisac ze mgr inz. stanczyk niby ekspert budowlany - to byly nauczyciel - bez uprawnien budowlanych a dyrektorem inwestycji byl tylko ze wzgledow politycznych (byl oponentem swojego chlebodawcy z n.wisnicza - i w nagrode pajak go zatrudnil). nawet tak wybielajace artykuly nie pomoga pajakowi - prokurator juz sie interesuje CBA tez!!!!!!!!!
bezinteresowność

2013-02-13 20:45:43
tyle wyjasnien udziala Pan Stańczyk a nie zająknął sie o firmie MAX BUD z Krakowa, no ale najlepsze pewnie ma na koniec dobranocki, zawsze musi byc jakies zakończenie drugiego przetargu... z morałem oczywiscie
1,8 miliona za remont starej sali ?

2013-02-13 21:21:24
za takie pieniądze można wybudować nową salę gimnastyczną . straty za 500 tysięcy zł to kryminał !
:) afera aferę goni

2013-02-13 21:24:47
Ale zagotowało. Widać Bochnia nie może żyć bez afer. Już niektórzy zacierają ręce. Pamiętając swoje grzechy i grzeszki z poprzednich lat czyhają na kolejną aktualną aferę chcąc zdjąć ze siebie ten ciężar. To nie tylko MY to także ONI wkręcili się w aferę. Nasze już się przedawniły - teraz mamy aktualne. :) Była Tankownia, był most na Stradomce to oby był teraz Łapanów bo nie będzie co robić. Bez afer to my nie umiemy rządzić. No i co by robiła prokuratura - a tak to wie, że jest potrzebna :)
tankownia przy tej hali to mały pikuś

2013-02-13 21:28:17
ze stacji benzynowej na proszowskiej rzepecki zrobił aferę a przecież tam nie poszła nawet 1 złotówka z publicznej kasy................ w łapanowie jest afera na całego ale radny powiatowy rzepecki milczy............... moralność kalego
smutne

2013-02-13 21:29:54
Szkoła w Łapanowie był szkolą szczególną, nakierowaną na ucznia. Niestety polityka sięga daleko. Pan bóg nierychliwy ale sprawiedliwy - kiedyś wróci normalność.
mat 2

2013-02-13 22:03:13
rzepecki wyplynal na sprawie tankowni a po przegranych procesach jakos nie bil sie w piers i nie odszczekiwal wszystkiego , a tu gdzie cala ta sprawa "smierdzi" na kilometr siedzi ow rzepecki cichutko i nawet komisja rewizyjna nie moze sie tym zajac.....ale prokurator o zgode pytac sie nie bedzie......CBA tez.....a media ogolnopolskie juz podobno przygotowuja reportaz
olek

2013-02-13 23:30:30
ciekawe czy jak calka budowal swoja wille to tez robil takie kosztowne bledy przy prowadzeniu swojej prywatnej inwestycji? chyba nie bo tam musialby zaplacic ze swoich i tu za wszystko placi coraz bardziej wkur.......ny podatnik!
leon

2013-02-14 00:20:19
Czy ten artykuł jest walką o przetrwanie "Czasu Bocheńskiego " ? Pająk już montuje tube propagandową aby przykryć tą i inne afery. na chwilę obecną pobiera haracz od powiązanych z nim biznesmenów (tzw pajęczyna ) i ma za te pieniądze uruchomić portal " KBC - 24 ". W jego imieniu działa już Roguż (urzędnik kilka lat temu zwolniony za narkotyki ) wdzięczny pająkowi za ukrecenie łba sprawie narkotyków przy pomocy odchodzacej na wygnanie gwiazdy . Pierwsze pieniądze wpłacil z diet radnych i innych obrywów Wielki Wiesiek z Trzciany , Wiesiek Burak z Kobula , Kelner z Brzeżnicy i inni . Blady strach padł na Czas Bocheński , Moja Bochnie a zwłaszcza na Red Nacz. z Bochnianina ( chyba że jest w układzie ) I co wy na to ?
leon -2

2013-02-14 00:39:51
ja tam nie wiem kto teraz wpłacił, ja wiem kto finansował eskapady w tamtej kadencji.
dino

2013-02-14 10:08:47
To jest skandal i wielki przekręt! Gdzie są służby odpowiedzialne? Kto rozliczy starostę za tą inwestycję? Czyżby partyjna osłona PO zadziałała??
krwawy zenek

2013-02-14 10:14:20
wątpe żeby ktokolwiek się podkładał i pomagał jeżeli są takie akcje przy tej budowie, nieważne czy z PO czy innej partii, za brzydko to pachnie, kwestia czasu aż balon pęknie i zacznie się pewnie polowanie na czarownice
mateusz

2013-02-14 10:28:23
rozliczyc pajaka i calke!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!to oni odpowiadaja za ten balagan w lapanowie
Olek

2013-02-14 10:32:22
Już niedługo będą szczerzyć zęby na otwarciu.
KBC

2013-02-14 21:57:24
SUPER SALA!!!!!!!! BOCHNIA ZAZDROSCI?????
ściema

2013-02-14 23:50:18
to jest ściema . kombinowanie z przetargiem tłumaczą pechem. to była niekompetencja albo przewalanka. albo jedno i drugie. najpierw starosta zlecił projekt i zapłacił za niego.potem ogłosił przetarg na roboty, podpisał umowę z wykonawca. kiedy się okazało, że wykonawca nie potrafi zrobić sali za cenę ustaloną w przetargu nagle ...zaczęły się kłopoty z projektem. starosta przyznał rację wykonawcy, zerwał umowę i zapłacił odszkodowanie. potem starosta ogłosił nowy przetarg i cena na dokończenie była już pół miliona wyższa. potem szukali podwykonawców bo nikt nie chciał naprawiać zniszczonych wymienników, których zastosowanie było podstawa dotacji !!!!!! teraz wszyscy w starostwie czują że będzie z tego jeszcze większa afera niż z tankownią więc dorabiają ideologię o pechu. a czas bocheński to wszystko kupuje i wciska czytelnikom.
GDZIE JEST PROKURATOR ?

2013-02-15 00:00:09
ZIOBRO BYŁBY NAJLEPSZY !!!!!! CAŁKA UCIEKŁ DO ZIOBRY BO MYŚLI ŻE DZIĘKI TEMU PRZEŻYJE KOLABORACJĘ Z PAJĄKIEM. ALE SIE MYLI, ZADZIOBIĄ GO JEGO DAWNI KOLEDZY Z PIS.
urojony hangar ?

2013-02-15 10:35:08
słyszałem taką nazwę...
węgopol zrywał podłogę !!!!!!!!!!!!!!!

2013-02-15 10:41:37
węglopol "na podstawie oddzielnej umowy zrywał podłogę" .... TO JEST DOWÓD ZE PODŁOGA WYKONANA ZOSTAŁA BEZ DACHU !!!!!!! ile wynosił koszt tych robót i kto za nie zapłacił ???? jeżeli starosta to oznacza że popełnine zostało przestępstwo. w takim przypadku istnieje zawsze domniemanie że nie wyegzekwowano tych robót od poprzedniego wykonawcy a "zaoszczędzona" kasą się podzielili się po połowie !!!!!!!!! policja i prokuratura tego nie sprawdziła ????????
PROKURATURA CZEKA

2013-02-15 10:43:43
PROKURATURA CZEKA NA DONIESIENIE CZY NA DYREKTYWY...
J-23

2013-02-15 10:47:25
ja bym dodał że instytucje 3-literowe czekają na dyrektywy bo doniesienia mają. takie sprawy powinni sprawdzać z tzw.urzędu czyli na podstawie wiadomości powziętych np. ze środków przekazu
O cholara

2013-02-15 12:56:08
O cholera , ale tu fachowców . Źle , bo zbudowali , a jakby nie zbudowali to też byłoby źle . Jak się coś robi to zawsze może coś się przydarzyć . A wam nikt nie dogodzi , sami spieprzyliście niejedno w życiu , ale innych to byście krytykowali .
!!!

2013-02-15 19:37:20
Wiele zepsuliśmy ale za swoje pieniądze, cudze trzeba szanować mama cię nie nauczyła ?
za 6 lat pająk nie potrafił nic wybudować

2013-02-15 22:57:50
Za 6 lat Pająk i jego ekipa nie potrafili wybudować nawet 1 sali gimnastycznej. Bocheński zespół szkół budowlanych miał obiecywane jeszcze przed poprzednimi wyborami i zamiast sali ma wielkie g...o !!!!!!!! Sala w Łapanowie miała być sztandarowym sukcesem Pająka, Roja, Całki i Sobasa , tymczasem jest ich BLAMAŻEM. Ta inwestycja jest dowodem niekompetencji a być może nawet efektem kombinacji urzędników powiatowych w obecnej kadencji.
blamaż - celnie to ująłeś

2013-02-15 23:01:39
gdyby główni "bohaterowie" tej afery nie byli czołowymi działaczami PO to już dawno siedzieliby w więzieniu w oczekiwaniu na proces. prokurator miałby na każdego po kilka zarzutów. ale oni są z PO...
ale sie porobiło

2013-02-15 23:12:39
Trzeba podziekowac redakcji czasu bochenskiego za poruszenie tematu.. jak myslisz przedmówco kto z PO teraz wstawi sie za starostą? CBA i gospodarcza prokuratura to nie żarty a lawina już ruszyła, teraz nikt już w PO starosty nie zna... odstrzał i zaniki pamieci,o takim materiale dowodowym chyba służbom śledczym sie nie sniło, redaktorzy rozpoczeli afere wieksza niz tankownia
zorientowany

2013-02-16 09:28:59
6 milionów miał kosztować cały projekt pod nazwą "Modernizacja budynku szkoły ZS im. Jana Pawła II w Łapanowie wraz z budową sali gimnastycznej", a te 4 mln z górką to miał być koszt wybudowania nowej hali
zaczyna to coraz bardziej cuchnąć

2013-02-16 21:37:34
ciekawy link.. ciekawe czy w naszym starostwie komornik tez siedzi na tym wykonawcy, jesli tak to dlaczego zarzad powiatu nie reaguje tak jak powinien? i jalim cudem bankrut wygrał ten przetarg , jakim cudem zlecane mu sa wszystkie roboty dodatkowe bez przetargu jak np ermont wymiennika za ok 320 tysiecy zotych? TUTAJ SMIERDZI NA ODLEGŁOSC
znawca

2013-02-16 22:14:37
majac takie informacje policja, prokuratura,cba popelnili by sami przestepstwo nie wszczynajac dochodzenia, tak wiec dzieki redakcji czasu bochenskiego bedziemy mieli niezłe igrzyska, tankownia przy tym to pikuś
cenzurowska

2013-02-16 23:17:13
Pan Stańczyk bardzo wybiórczo opisuje temat, nie wspomniał że starosta Pająk zatrudnił do jego wydziału ( inwestycji) syna przedsiebiorcy z Nowego Wisnicza ktory pozniej ( po przetargu) znalazł prace w firmie.. Węglopol.., nie pochwalił sie jaka firma zabezpieczała teren budowy i słynny wymiennik, podobno tez z gminy Nowy Wisnicz i ile kosztowało to zlecenie i kto je podpisał, no i ta firma Max Bud i jej słynne pismo po przetargu. nic o rozmowach z firmą Frapol i fakturami przez nią wystawianymi, zainteresowane służby o tym wiedzą a czas bochenski nic o tym nie napisał...
nagrania ???????

2013-02-19 20:10:40
czyżby w końcu się wydało że ktoś kogoś w starostwie szachuje nagraniami ??????? dzisiaj ciężko znaleźć kozła ofiarnego albo chłopca do bicia bo chłopiec może mieć dobre nagranie albo dokumenty(ksero). ale będzie bal !!!!
AAA

2013-02-20 10:20:10
żadnej afery z tego nie będzie już pisałem, Platforma rządzi z głową i rządzić będzie dalej
fred

2013-02-20 17:25:41
to hala to bedzie klatka ale dla pajaka, calki i roja i to szybciej niz sie wam wydaje!!!!!!!!!!!!!!!! podobno nawet jaworowicz jest zainteresowana reportazem w sprawie afery lapanowskiej
powiatowy PECH... czy indolencja

2013-02-21 08:30:40
Największym pechem dla powiatu bocheńskiego było zrobienie przez Lysego i Rzepeckiego starostów z 2 przypadkowych, niekompetentnych facetów - Pająka, i Całki !!!!!! To jest sedno nieszczęść i porażek powiatowych. Podobno starostą mogła jeszcze być Solakówna, Rzepecki albo Słoń Trąbalski. Po wielu plamach i skandalach tej ekipy jak np. przy Hali w Łapanowie, wszystkim marzy się Słoń ...
obserwator

2013-02-21 08:42:15
tak jest gdy znane i szanowane stowarzyszenie lokalne próbuje dogadać się z partiami. partie się zmieniają, rozwiązują. członkowie słuchają centrali i posłów . sprawy samorządowe sa na końcu. liczy się tylko kasa i kariera !!!!!!! wszyscy to widzą. DLATEGO W TYCH WYBORACH PLATFORMA I INNE USTALIŁY ZE BĘDĄ ZAKŁADAĆ TZW. LOKALNE KOMITETY !!!!!! takie działanie jest po to aby OSZUKAĆ wyborców. ale ludzie nie dadza się nabrać na piękne nazwy komitetów, z których startować mają pająk, całka, korta i ich polityczni kolesie. można wierzyć tylko tym co nie zmieniają szyldu, nazwy i światopoglądu.
do obserwatora

2013-02-21 08:52:50
masz 100 % racji. partyjne komitety będą śmierdzieć na kilometr. zgubi ich zapach unoszący się przy nazwiskach aparatczyków zepsutych przez partie i partyjki, którym wszystko zawdzięczali. całko, pająku, korto, i "cały kwiecie powiatu" - ludzie was wyczuli !!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! drugi raz nie zrobią błędu.
do AAA

2013-02-21 08:59:47
czyli co ? jak to zwykle w PO - zatuszują ? bardzo możliwe, przynajmniej na początku dochodzenia. ale teraz już poszło w świat ! wprawdzie gazeta krakowska i dziennik wola pisać o twórcach ludowych i wyborach miss czegośtam . ale coś pękło - nie wszyscy radni chcą firmować swoim nazwiskiem ten skandal, nawet b.sojusznicy pajaka. kozły ofiarne nie chcą iść na rzeź - świadkowie chcą zeznawać.
AAA

2013-02-21 12:22:10
Nic nie będzie bo nie ma afery i tyle. Pająk Rządzić będzie przez najbliższe 7 lat bo na jego komitety ale ludzie się nabiorą. Ludzie zobaczą jakieś lokalne komitety i zagłosują zobaczycie.
AAA

2013-02-21 14:58:43
nadzieja jest matką......., ale łudzić się możesz :-), lokalne komitety haha, chyba nie wiesz jakie sojusze wyborcze sie zawiazują przeciwko Pająkowi i jacy ludzie i środowiska polityczne są w to zaangażowane, a hala w łapanowie i tak trafi pod lupe zainteresowanych służb kontrolnych , kwestia pewnie niedługiego czasu...
AAA

2013-02-21 20:20:23
Wy się nie nabierzecie, ale ludzie nabiorą. Po za tym Pająk ma w swoim ugrupowaniu same "szychy" co zbierają tysiące głosów. Wygrana Pająka pewna !
kopuła roja

2013-02-21 21:49:20
słaba prowokatorka z ciebie, sledz niusy medialne bo wkrotce o tych "szychach" i reszcie bedzie głośno, masz racje pająk zmiazdzy konkurencje buahaha
ormo

2013-02-22 13:55:55
czyzby Invest solid kolejnym zwyciezcą, policja sie przygląda
inwestor zastępczy ????!!!!!!

2013-02-22 23:06:15
czy inwestor zastępczy to taki inwestor, który zrobi to co mu każe inwestor faktyczny ale pójdzie w jego zastępstwie do kryminału ????? takich głupich starosta już nie znajdzie bo sprawa za bardzo śmierdzi !!!!!!!!
nn

2013-02-23 10:30:59
dajcie spokoj sala na ukonczeniu wielki zachwyt w lapanowie i zazdrosc innych bo bedzie gdzie grac jest juz drugi etat dla instruktora , dzieki Panie STArosto !!!architektura OKROPNA SZPECI Lapanow
nnn : po co tyle hałasu o marne milion złotych

2013-02-24 13:17:00
Dajcie już spokój, po co od razu policja i prokurator ????? Przecież Pająkowi może to popsuć dobrze zapowiadającą się karierę w PO !!!!!!! Funkcjonariuszy CBŚ powinni wysłać do Solakównej albo do Gaworczyka bo oni brużdżą powiatowi i Pajakowi. Dodatkowe pieniądze o jakie wzrosła cena czyli marne 500 tysięcy złotych na pewno zostanie dobrze zagospodarowane przez wykonawcę(-ów). A jeszcze te 390 tysięcy zł strat za zniszczony wymiennik - jeżeli całość podzielisz przez ilość mieszkańców powiatu bocheńskiego to na głowę 1 mieszkańca powiatu (bo zapłacone zostały z jego kieszeni) przypada zaledwie 8,90 zł.
amator

2013-02-25 13:38:32
W listopadzie i grudniu w casopiśmie Nowoczesne Hale w artykóle pt. Hale bez konstrukcji nosnej dokonano porównania dwóch systemów ABM. Szczególną uwagę zwrócono na róznice pomiędzy przekrojami poprzecznymi elementów konstrukcyjnych ABM 120 i ABM 240. Z dostępnych informacji dotyczących ABM wynika, że stosowanie ABM 120 do budowli o rozpietosci powyzej 16 m zmniejsza wskaźnik bezpieczeństwa do niebezpiecznych granic. Objawiło się to na budowli w Tuszynie, Gdańsku i Słowacji wpostaci zawalenia się dachu hali. Przyczyny podane są w ww. artykóle. Zachodzi podejrzenie, że obliczeniowcy z Politechniki Gliwickej popełniają będy w obliczeniach.
do amatora

2013-02-26 16:43:22
urzędnikowi wydającemu pozwolenie na użytkowanie mocno zadrży ręka
AAA

2013-03-01 07:09:58
Nikomu nie zadrży ręka bo niby czemu ? Sala została przeprojektowana i jest ok. A te insynuacje to jak o ufo. Ani nikt nie wspomni zobaczycie. Pająk jak rządzi tak wróże mu kolejne 8 lat.
do AAA

2013-03-01 17:13:42
ty możesz mieć rację - jeżeli tylko służby zamiotą ten skandal finansowy pod dywan. ale ważni ludzie boją się że PIS wygra wybory i ich zarypie - więc nie zamiotą pod dywan.
kto beknie jacku?

2013-03-01 21:23:31
nie zamiotą już się zaczeło
rzeczywiście , ale pech !

2013-03-12 19:22:30
największym pechem tej inwestycji jest fakt że starostą jest pająk jacek, wicestarostą -całka tomasz !!!!!!!! gdyby na tych dobrze płatnych stołkach był ktoś inny to nie byłoby takich jaj na budowie w łapanowie. stołek dyrektora powiatowej oświaty zajmuje niejaki sobas ireneusz gość którego zainstalowano bez konkursu . na zarządzaniu oświatą nie zna się ale wypisuje pseudohistoryczne artykuły w lokalnych gazetach. nowy starosta powinien do spodu przeorać to towarzysrtwo !!!
olo

2013-03-15 22:21:31
Najbardziej zdumiewa mnie, że nikt z komentujących nie zauwazył, że starostwo kupiło projekt od legalnie działającej firmy, który, co się później okazalo, powstal na kradzionym oprogramowaniu. Firma się rozplyneła, winnych niet, a my wszyscy musimy za to płacić. Taka jest polska rzeczywistość w biznesie...
Paul

2013-03-17 10:37:05
Do olo- od tego jest prokuratura a nie komentujący ;
do olo

2013-03-17 11:19:27
Problemem nie jest zakup projektu a zerwanie umowy z pierwszym wykonawcą hali wybranym w przetargu i ogłoszenie drugiego przetargu na dokończenie inwestycji gdzie wygrała inna firma, to jest w kręgu zainteresowań prokuratury i innych służb.
no i co z tym oddaniem?

2013-03-17 18:57:08
15 marca minął, czy hala została oddana do użytkowania?
jaja wielkanocne

2013-03-17 20:03:11
nie tyle że nie została oddana ale wstrzymano teraz prace przy jej dokończeniu, same jaja na tej budowie a prokuratura śpi?
śmierdzi na kilometr !!!!

2013-03-21 10:30:12
sprawa śmierdzi na kilometr !!!!!!!!!!! najpierw kombinacje z rozwiązaniem pierwszej umowy, potem przetarg na dokończenie robót . bezsensowny projekt zakupiony przez starostwo według którego nie można było wybudować dachu !!!!! płacenie za roboty wykonywane na siłę jak montaż wymiennika i stolarki BEZ DACHU. ktoś chyba już sprawdził czy było potwierdzenie nieprawdy w papierach o dotację i przekazywaniu rat dotacji którą wydawano wg faktur wykonawcy. ciekawe ile kosztowały podatników straty wynikające z niedbalstwa, niekompetencji czy nieuczciwości osób odpowiedzialnych w starostwie za tę inwestycję. termin zakończenia inwestycji przesuwano już wiele razy , nadal nie jest skończona !!!!! czy platforma chce zamiatać pod dywan również tę sprawę ???!!!!
DO OLO

2013-03-21 10:41:50
KTO W STAROSTWIE PODPISAŁ UMOWĘ NA ZAKUP TEJ DOKUMENTACJI ????? KTO GO ODEBRAŁ I ZATWIERDZIŁ FAKTURĘ ZA PROJEKT DO ZAPŁATY ?????? KTO OGŁASZAŁ PRZETARG NA ROBOTY, WYBRAŁ WYKONAWCĘ I PODPISAŁ Z NIM UMOWĘ ?????? KTO PODPISYWAŁ FAKTURY I KTO NAGLE ZDECYDOWAŁ ROZWIĄZAĆ UMOWĘ Z PIERWSZYM WYKONAWCA WIEDZĄC JAKIE BĘDĄ SKUTKI DLA POWIATU. WRESZCIE KTO OGŁOSIŁ PRZETARG NA DOKOŃCZENIE ROBÓT ??!!!! ILE I ZA CO ZAPŁACONO - JAK BYŁO Z PŁACENIEM ZA USZKODZENIA I DEWASTACJE URZADZEŃ ????? JAKIE BYŁY TERMINY ???? O ILE TERAZ WZROSŁA SUMARYCZNIE CENA HALI ????? KTO NALICZYŁ , ILE WYNIOSŁY KARY I KTO ZA TO ZAPŁACIŁ ????
FAN WEGLOPOL

2013-04-05 13:58:06
A czy inwestor wie że Węglopol to firma która położyła nie jedną budowę hali sportowej - patrz Rojewo,Sosnowiec,Karszmickie ? Naie płacą podwykonawcą, komornicy u bram i.t.p.
GOY27

2014-03-09 11:52:21
Trafiłem na tą stronę przez przypadek... i poczytałem komentarze. Czuć wiochę na 1000km!
REKLAMA