Powiat

środa 16 lipca 2014 10:42:50

Gimnazjaliści z Brzeźnicy na lodzieGimnazjaliści z Brzeźnicy na lodzie

Skończona szkoła podstawowa, a teraz czas na rozpoczęcie nauki w gimnazjum – tylko gdzie? To problem trójki młodych osób z Brzeźnicy. O sprawie rozmawiano podczas spotkania wiejskiego mieszkańców tej wsi z wójtem Gminy Bochnia Jerzym Łysym.

Szkołę podstawową w Brzeźnicy w tym roku skończyło pięcioro uczniów. Dwójka z nich dostała się do gimnazjów na terenie Bochni. Pozostałe trzy osoby w ramach zmiany w sposobie rekrutacji nie zostały jednak przyjęte do bocheńskich gimnazjów. Z racji małej liczby uczniów nie można dla nich utworzyć pierwszej klasy gimnazjum w Brzeźnicy. Minimalna ich liczba, która pozwala utworzyć oddział to 12 osób. Zdaniem wójta Gminy Bochnia poza oczywistym problemem demografii, jest również to, że posyła się dzieci do bocheńskich szkół argumentując to bardzo często tym, że tam jest sala gimnastyczna. Według wójta często nie zwraca się uwagi na poziom kształcenia loklanego, który jego zdaniem wcale nie jest niższy niż w szkołach znajdujących się na terenie miasta. Innym problemem, który dotyczy młodzieży z Brzeźnicy, która w tym roku ma rozpocząć naukę w gimnazjum jest ustawa, która nie pozwala tak, jak w szkole podstawowej łączyć ze sobą dwóch klas podczas niektórych zajęć z różnych roczników. W związku z tym Jerzy Lysy wystąpił do kuratora o zrobienie wyjątku, jednak odpowiedz była negatywna.

Wystąpiłem do Pana kuratora Palczewskiego z prośbą, aby odstąpił od tej zasady w ramach wyjątku, bo ta szkoła nie jest w pobliżu innej szkoły. Tutaj nie ma się z jaką szkołą dogadać. Łazy, które są najbliżej to jest całkiem inna gmina wiec takich zabiegów nie da się robić. On stwierdził, że absolutnie nie. A wiec widzą Państwo, że urzędnicy wojewódzcy absolutnie nie chcą robić żadnych wyjątków z drugiej strony my, jako samorząd musimy zrobić coś z problemem – mówił wójt Gminy Bochnia.

Obecnie przygotowywany jest projekt rozbudowy szkoły w Brzeźnicy, która ma zostać poszerzona m.in. o sale gimnastyczną. To według wójta pozwoli na to, że w przyszłości rodzice dzieci nie będą mieli wątpliwości czy wybrać szkołę w lokalnym środowisku czy posłać dziecko np. do Bochni.

Musimy te trudne demograficznie lata przeczekać, ale proponujemy z drugiej strony, aby polepszyć warunki lokalowe tej szkoły – mówił Jerzy Lysy.

Problem jednak w tym, że w niedawno zakończonym roku szkolnym pierwszej klasy szkoły podstawowej nie było, podobnie jak czwartej. Druga klasa w szkole w Brzeźnicy liczyła 18 uczniów, piąta – 13 uczniów, a szósta – 5 z których trzech w ramach zmiany w sposobie rekrutacji nie przyjęto do bocheńskich gimnazjów.

Rodziców dzieci wybierających w tym roku szkołę gimnazjalną uspakaja natomiast zastępca wójta Stanisław Bukowiec, który zwraca uwagę, że każda szkoła gimnazjalna ma dwie inne obwodowe. Są nimi zazwyczaj najbliższe gimnazja. W przypadku Brzeźnicy są to szkoły w Łapczycy oraz Proszówkach.

Rodzice młodzieży są jednak zaniepokojeni dojazdem do szkoły. Wójt uspokaja natomiast, że ze względu na specyficzną sytuację będą zwracane koszty dojazdu.

Jest też taka możliwość, gdyby znalazł się ktoś tutaj miejscowy, żeby za niewielkie pieniądze zawieść te dzieci i przywieść tylko warunek, że dzieci te muszą iść do gimnazjum w jedno miejsce- zaznaczył Jerzy Lysy.

Mówił Pan o patriotyzmie lokalnym. Ja zapisywałem dziecko, dlatego tutaj do pierwszej klasy, a  miałem możliwość do Bochni, ale Pani dyrektor obiecała mi, że będzie tutaj wszystko do samego końca – mówił ojciec jednego z uczniów, który skończył w tym roku szkołę podstawową w Brzeźnicy.

Do szóstej klasy było- odpowiedział wójt.

Gdzie do gimnazjum trafią uczniowie z Brzeźnicy? Nie wiadomo. A już jest połowa lipca…

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dryg

2014-07-16 12:53:48
Z tego co wiem, to tylko jedno dziecko z Brzeźnicy nie zostało przyjęte do gimnazjum w Bochni, więc proszę o rzetelne dane.
jedno dziecko

2014-07-16 16:50:25
tak, tylko że t5o jedno dziecko tez musi pójść do gimnazjum. Zresztą to 1 dziecko to 20 %. A swoją drogą po co sala gimnastyczna jak nie ma dzieci?
były "zawiedziony" uczeń

2014-07-16 16:58:07
Salę gimnastyczną w Brzeźnicy Wójt buduje od conajmiej kilkunastu lat.... i zawsze był taki moment wielkiego oczekiwania, jak co jakiś czas temat był na "tapecie" .....i ten wielki szum koło tego, że prace JUŻ ruszają.... A tu ani widu ani słychu do tej pory.
koral

2014-07-16 18:58:13
Przy takiej rekrutacji Wójt winien zlikwidowac szkołę .Czy z tego będziecie zadowoleni ???
Brzeźnica do likwidacji

2014-07-16 21:11:50
Lysy bierze odwet na Brzeźnicy. Już wycofał się z naprawy mostu. Wykreślił też drogę. Teraz szkole grozi likwidacja. My, mieszkańcy Brzeźnicy nie damy się kacykowi. To jego ostatnia kadencja.
jozek

2014-07-16 22:53:51
my mieszkancy brzeznicy nie damy sie pajakowemu przypupasowi woznickiemu. to juz jego ostatnia kadencja w radzie powiatu!!!!!!
dyżurny

2014-07-17 00:57:39
Pamiętam , jak stary sołtys przeszkadzał w budowie kanalizacji w Brzeźnicy. Rada gminy musiała go zawiesić i wtedy wójt zrobił tam kanalizację. Teraz chce budować salę gimnastyczna przy szkole , chociaż podobno bardzo dużo ludzi posyła swoje dzieci do szkół w Bochni. Ja na jego miejscu poczekałbym aż szkoła sama zdechnie. Ale widocznie wójt Jerzy Leon czuje jakiś sentyment do Brzeźnicy
Wątpiący

2014-07-17 07:34:52
Jeśli sala gimnastyczna w Brzeźnicy będzie wybudowana tak jak szatnia dla dzieci w szkole Gawłowie to obawiam się że nic z tego nie będzie. Fundamenty na szatnię przy tej szkole czekają ponad 10 lat i czekają nadal... Środki finansowe znalazły się na wyszykowanie lokalu dla Koła Gospodyń Wiejskich a na szatnię - nie. Pani Przewodnicząca KGW w Gawłowie tego nie widzi bo ma za daleko do szkoły.
Paul

2014-07-17 18:04:08
To niesamowite ! Dlaczego z 5 absolwentów Szkoły Podstawowj w Brzeżnicy , przyjeto 2-4 do Gimnazjum w Bochni, a innym proponuje sie Gimnazja Obwodowe-Łapczyca i Proszówki- bo w Bochni zmieniły sie zasady rekrutacji ; Rodzice 2albo 4 uczniów zdażyli z zapisaniem dzieci a kolejnym się odmawia ; Pytanie do Burmistrza i Pani Dyrektor od spraw oswiatowych - czy faktycznie Miasto odmówiło przyjęcia pozostałych dzieci do Gimnazjum w Bochni . Należy tą sprawę jeszcze raz rozważyć i podać rękę , a Wójt przecież należne środki -tak jak za tych przyjętych-przecież przekaże ;
do Paula

2014-07-17 20:18:59
czy Miasto ma tworzyc dodatkowy oddział w szkole żeby pzryjąc dzieci z gminy bo Lysy dodatkowego odziału nie mógł utworzyć? jedno dziecko dzieli klasę - podwaja koszty i co z tej dotacji na jedno dziecko? wójt miał takich dotacji 5 wiec czemu nie otwrzył klasy - urzednicy na których lysy narzeka nie zabraniają mu utworzyc klasy ale zabraniają - i słusznie - łączyc klasy gimnazjalne. Gmina nie ma [planu reformy edukacji. Lysy nie mysli o dzieciach ale o utrzymaniu mitu- patrzcie jaki ze mnie obrońca małych wiejskich szkół - wszystkie funkcjonują. Gdyby myslał o dzieciach to zapewnił by dojazd dla tej 5 do Proszówek lub Łapczycy, a wcześniej sprawdził czy nie wyjdzie taniej jednak utrzynmać nieliczną klasę. Ale nie kalkulacja jest jego mocna stron atylko propaganda.
mieszknka Brzeźnicy

2014-07-17 20:38:32
Byłam na zebraniu wiejskim i słyszałam jak wójt wyraźnie powiedział, że gmina zapewni dowóz tych dzieci do gimnazjum w Łapczycy albo w Proszówkach. Jeżeli pójdą do gimnazjum w Bochni to gmina ma zapewnić zwrot za bilet. Jeszcze było coś mówione, że nawet rozkład jazdy autobusów do Bochni będzie zmieniony o 10 minut aby dzieci zdążyły do gimnazjum. Nie wiem komu zależy na rozdmuchiwaniu tematu bo podobno teraz został jeszcze problem 1 ucznia.
grom z gorzkowa

2014-07-17 20:48:15
miasto wbrew gminie przechwytuje do swoich podstawówek dziesiątki uczniów z gminy i bierze na każdego z nich dotację państwową w wysokości ponad 6 tysięcy zł na 1 ucznia !!!!!!!!!!!! bardzo dziwne jest że teraz zabrakło w miejskich gimnazjach miejsca dla 1 dziecka z brzeźnicy i 3 dzieci z gorzkowa !!!!!! podobno połowa nauczycieli którzy są zatrudnieni u wójta to mieszkańcy miasta, na czele z burmistrzem, nauczycielem wf .
mw

2014-07-18 09:34:54
Zapraszam do Katolickiego Gimnazjum w Brzesku. koszt to ok.250 zł.za miesiąc ,zapewnią św. spokój i nie trzeba się prosić o nic.Pani dyrektor dostępna dla każdegoi nauczyciele również na każde zawołanie. Troje moich dzieci ukończyło to gimnazjum i jestem zadowolona.Później można uczyć się w LO też u nich ale oczywiście wcale nie musi.Ja mieszkam w Bochni i moja córka rozpoczeła naukę w gimnazjum bocheńskim ale nie zdzierżyłam. Teraz studiuje na Politechnice, syn dostałsię również na studia na AGH a druga córka kończy Liceum w Mechaniku w Bochni .
do grom z gorzkowa

2014-07-18 15:45:12
Jeżeli dotacja 6 tys to dlaczego wójt aza 30 tys (pięcioro dzieci) nie utworzył I klasy gimnazjum. I jeszcze jedno dzieci nie zabiera miasto ale rodzice. Ja też zabrałam i bardzo się z tego cieszę bo tu chodzi o moje dzieci a nie o wójta.
Wyznawca

2014-07-19 20:25:56
Mieszkanka Brzeźnicy to Nasz Kochany Pan i Wójt. Poznaję go po charakterystycznym akcencie.
do dogrom

2014-07-21 02:15:22
matole - 30 tysięcy to jest dotacja ROCZNA na 5 dzieci , a MIESIĘCZNE utrzymanie 1 klasy w gimnazjum to koszt około 15 tysięcy zł, czyli 180 tys NA ROK !!!!!
Do dogrom

2014-07-21 09:26:28
Piszesz bzdury . Utrzymanie jednego oddziału wcale nie kosztuje 15.000 zł. miesięcznie.
uczeń

2014-07-21 21:08:04
A co z salą gimnastyczną? Kiedy planowana jest modernizacja i w którym roku zakończenie tych prac?
do do dogrom

2014-07-21 21:16:56
pZry utrzymaniu całej szkoły koszt dodatkowego oddziału stanowią jedynie pensje nauczycieli - jedna klasa - góra dwa etaty (dzieci nie mają 40 godz tygodniowo) - skąd 15 tys? Planowanie to obce lysemu słowo. o braku dzieci do oddziału wiedział juz dawno - co zrobił? - nic jak zwykle. Narzeka że ludzie dzieci do miasta zabieraja a dlaczego nie konkuruje z miejskimi gimnazjami, dlaczego ludzie wybierają miejskie szkoły? Pe wnie dlatego że nie wystarczy mówić, ze sie o szkoły dba ale doberze mieć plan reformy. Lysy wyniósł z socjalizmu rozwinięte zdolności do propagandy, szkoda, że nie wyniósł z tego okresu tego co było dobre - planów 5 i 10 letnich - czyli nic innego jak nowoczesne zarządzanie strategiczne
już po lysym

2014-07-23 00:22:31
klamka zapadła - w listopadzie ludzie wykopią go ze stołka
joze

2014-07-23 22:01:14
wacek mozesz pisac co chcesz i donosic gdzie chcesz ale i tak nie zmienisz tego ze ludzie maja dosc i prawie ciebie i twoich wojenek podjazdowych, a lysy i tak wygra bo ma racje i ludzie ufaja jemu a nie tobie
mieszkaniec

2014-08-05 21:50:22
tylko w przedszkolu jest ciasno 20 dzieci przenoszą do szkoły aby ją ratować bez sensu a pan sołtys i radny nie ragują tylko przyklaskują wójtowi jak im można ufać
Mieszkaniec

2014-08-09 17:18:27
Lysy salę gimnastyczną obiecywał jak chodziłem do 2 klasy podstawówki w Brzeźnicy, dwa lata temu ukończyłem 5-cio letnie studia. Nie ma co liczyć na takie brednie ze strony Lysego, że wybuduję salę. Wystarczyłoby wybudować Orlika dziesięć razy tańszego niż ta hala. W gminie Bochnia nie ma ani jednego Orlika! P.S. Ludzie mają dość Woźnickiego... Panie Lysy to już słyszeliśmy, zachowuj się jak człowiek na poziomie i jak chcesz coś mądrego tu napisać to się wypowiedz jak na Ciebie przystało, a nie pajacuj pod różnymi nickami. Wszyscy w Brzeźnicy znają sytuację i Ty sam wójcie wiesz jakie u nasz masz poparcie...
DO MIESZKAŃCA WACKA

2014-08-13 08:31:10
WACEK. TYLKO RYĆ POTRAFISZ, DONOSY PISZESZ NA GMINĘ , WOJTA . NAWET KSIADZ CZYTAŁ Z AMBONY ŻEBYŚ PRZESTAŁ DONOSIĆ JAK NAPISAŁEŚ ZE GMINA NIELEGALNIE PODLACZYLA ORGANISTOWKE DO KANALIZACJI. DOBRZE ZE CIE WYWALILI ZE STOŁKA SOŁTYSA BO MAMY WE WSI KANALIZACJE PRZY KTÓREJ RYŁEŚ. WEDŁUG CIEBIE TO NIEDOBRZE ZE TERAZ WOJT RATUJE NAM SZKOLE ZEBY NIE UPADŁA BO BRAKUJE DZIECI. W SZKOLE WOJT ZROBIŁ PIĘKNA SALE DLA STARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW . DZIEKI TEMU DO PRZEDSZKOLA DOSTANĄ SIE WSZYSTKIE MŁODSZE DZIECI. U NAS NIE BEDZIE TAKICH JAJ JAK W BOCHNI.WACEK , ZAJMIJ SIE SWOJA PATOLOGICZNĄ RODZINĄ A NIE PAJAKOWĄ POLITYKĄ BO TO WSTYD DLA CIEBIE I CAŁEJ WSI.
brzeźnicok do mieszkańca

2014-08-13 09:28:13
ludzie dobrze pamietają jak było w brzeznicy było 20 lat temu !!!!! gmina Bochnia wybudowała nam wszystko co chcieliśmy , przedszkole, świetlice , naprawiła most na drodze wojewódzkiej bo powiatow jeszcze nie było. pan Lysy projektował za darmo dla wsi !!!! kiedy gmina zaczęła budować wodociąg , wyszła afera bo zginęły pieniadze zbierane od ludzi , około 50 tysięcy złotych . przewodniczącą komitetu ktory zbierał była pani z bliskiej rodziny Wacka !!!!! wojt zgłosił do prokuratury i dlatego Wacek nienawidzi wojta. w sądzie 2 panie z komitetu zwalały na siebie i sad obie uniewinnił !!!! radni w gminie zakazali aby w brzeznicy przez 10 lat powstała nowa inwestycja dopóki nie znajda sie skradzione pieniadze . Ale pieniędzy nikt nie oddał a wojt kazał dokończyć wodociąg i zaczął budować kanalizacje bo mówił ze nie może cała wieś odpowiadać za 1 złodzieja !!!!! wacek i jego towarzystwo zaczęło bruździć i gminie przepadła dotacja wiec Wacka odwołali i dokończyli kanalizacje. Nic dziwnego ze z sala gimnastyczna Brzeźnica musiała czekać na końcu kolejki. Sala bedzie bo wojt pokazywał juz projekt i jest kasa w budżecie aby budowę zacząć w jesieni tego roku.
i co i dali nico

2014-08-13 16:35:06
tak samo jak co najmniej pięć lat temu Wójt chwalił się projektem innej dużej inwestycji i jakoś do tej pory tylko można powiedzieć " obiecanki cacanki"
Grażynka

2014-08-14 17:17:11
Coś podejrzewam, że w tym roku wójt stwierdzi że budowa nie ruszała bo jesieni nie było. Co ma rodzina Wacka do jego osoby. Nikt nie mówi z kim śpi córka Lysego i czym się zajmuję jak zarabia pieniądze. Wacek to dobry człowiek zawsze chętny do pomocy. W Brzeźnicy jak był sołtysem wszystko załatwiał. Co zrobił obecny Pan sołtys i Pan radny dla Brzeźnicy? Oprócz tego, że na każdym zebraniu dobrze wylizali tyłek Lysemu to chyba nic. I tu jest taka polityka. Lysy ma projekt, chyba na to żeby obsadzić swoich przydupasów na krześle, żeby byli cicho i nie wtrącali mu się w jego wizje ulepszenia świata.
do i co i co

2014-08-16 10:48:54
Pięć lat temu pan wojt Lysy obiecał ze zrobi w Brzeźnicy kanalizacje nawet wbrew Wackowi i jego kolesiom . I wojt zrobił to co obiecał, cała wieś ma kanalizacje, nawet Wacek co tylko bruździł !!!! Ludzie ktorzy uwierzyli Wackowi teraz bardzo tego żałują bo musza płacić opłaty adiacenckie i na swoj koszt robic przyłącza i wszystkie papiery na budowę. Wiekszość czuje sie oszukana przez Wacka.
GRAŻYNKA 2

2014-08-16 11:19:48
WACEK NIECH POMOŻE SWOJEJ RODZINCE BO TO JEST SKANDAL ZE ON ZAMIAST SIE NIMI OPIEKOWAĆ ZAJMUJE SIE POLITYKĄ Z PAJĄKIEM. LIZUSOWANIE DO KSIĘDZA Z PARKINGIEM NIC MU NIE POMOŻE BO LUDZIE WIEDZA JAKA JEST PRAWDA. KSIADZ TEZ PAMIĘTA KTO ZAKAPOWAL Z KANALIZACJĄ DOMU PARAFIALNEGO !!!! NOWY SOŁTYS I OBECNY RADNY ZAŁATWILI DUZO TEMATÓW . POBUDOWALI NOWE DROGI WE WSI. JEST SALA PRZEDSZKOLNA W SZKOLE I WSZYSTKIE DZIECI SA PRZYJĘTE. BUDUJA ZIELONA SIŁOWNIE I PŁAC ZABAW PRZED SZKOŁA. PO WAKACJACH ZACZYNA SIE BUDOWA SALI SPORTOWEJ. ALE NAJWAŻNIEJSZE ZE JEST SPOKÓJ WE WSI !!!
do Grażynka 2 i do do i co i co

2014-08-17 09:23:25
Jedna i ta sama osoba pisze to samo. Jaki spokój we wsi i co jest porobione?! Nic, i dalej nic nie będzie tylko obiecanki, jak to zwykle przed wyborami.
Paweł

2014-08-21 08:34:12
Lysy 5 lat temu obiecał kanalizacje, fajnie ale szkoda, że nie zrobił jej za darmo tylko my musimy za nią płacić i tej opłaty nie narzucił Wacek, który widzę że jest wszystkiemu winny. Z tego co czytam to Lysy na jesień ma budować salę gimnastyczną przy szkole, w sumie 15 lat temu obiecał już to zrobić.... ale pewnie nie zrobił bo mu Wacek przeszkodził i jego rodzina.
olek

2014-12-18 13:08:51
Wożnicki sposobem wygrał wybory w 2014 - wszyscy wiemy jak to zostało zrobione , było to nie uczciwe i nie demokratyczne. Jest radnym tylko dla pieniędzy, a dla wsi nic nie robi tylko pisze rzeczy nieprawdziwe o sobie. Panie Wożnicki do roboty.
REKLAMA