Powiat

środa 20 lipca 2016 17:47:23

Delegacja Powiatu Bocheńskiego w NiemczechDelegacja Powiatu Bocheńskiego w Niemczech

Na zaproszenie Starosty Patrika Lauera z wizytą w Saarlouis przebywała delegacja samorządowców z Powiatu Bocheńskiego na czele ze Starostą Ludwikiem Węgrzynem, Przewodniczącą Rady Powiatu Bernadettą Gąsiorek oraz Przewodniczącym Komisji Współpracy Międzynarodowej, Kultury i Promocji Mariuszem Zającem. Okazją do spotkania współpracujących od lat samorządów były obchody 200 – lecia Powiatu Saarlouis.Główna uroczystość obchodów odbyła się w teatrze miejskim przy kilkusetosobowej publiczności. Gości powitał obecny starosta Patrik Lauer wspólnie ze swymi poprzednikami - Moniką Bachmann i dr. Peterem Winterem. Przemówienia i gratulacje wygłosili zastępca Prezesa Rady Ministrów Saarlandu – Anke Rehlinger, współprzewodniczący związku niemieckich powiatów Hans Jorg Duppre oraz starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, który wręczył staroście Lauerowi kruch solny z logiem obchodów 200-lecia, przygotowany specjalnie na tę okazję przez bocheńskiego artystę. Uroczystości towarzyszył koncert orkiestry symfonicznej, wykonującej utwory Johanna Gottfrieda Piefke, Nielsa Gade, Johanna Starussa, Philippa Jakoba Riotte, Howarda Shore.

Z okazji swego święta mieszkańcy Landkreis Saarlouis przez kilka miesięcy organizowali liczne wydarzenia muzyczne, kulturalne, sportowe i turystyczne, w tym także eventy z akcentami bocheńskimi przy wsparciu lokalnego stowarzyszenia Partnerschaftsverein Saarlouis-Bochnia.  
Finałowe uroczystość odbywały się w minionym tygodniu właśnie podczas pobytu bochenskiej delegacji. W obchody główne wpisał się m.in. wernisaż wystawy malarstwa Adama Faglio z Nowego Wiśnicza i występy Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia w różnych miejscach powiatu. Obydwa wydarzenia były od kilku miesięcy wpisane w kalendarz imprez jubileuszu Powiatu Saarlouis i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Saarlouis.

W czasie wizyty członkowie delegacji Powiatu Bocheńskiego uczestniczyli w rozmowach o rozwoju współpracy partnerskiej i wspólnie z partnerami odwiedzili pomnik – monument, postawiony przy granicy niemiecko-francuskiej i symbolizujący idee zjednoczenia Europy, głoszone przez Roberta Schumana, Konrada Adenaura i Alcida de Gasperi. Propagatorem tych idei współcześnie jest Horst Ziegler z Saarlouis, dzięki któremu mocno zaznaczony został bocheński akcent w najnowszej historii Saarlouis. Partnerstwo Bochnia-Saarlouis liczy już 15 lat.

Uroczystości w Saarlouis stanowiły kolejną okazję do promocji Powiatu Bocheńskiego, Bochni czy bocheńskiej Kopalni w kraju Saary. Delegacja z Powiatu zawiozła ze sobą do Saarlouis wraz z życzeniami m.in. produkty regionalne, rękodzieło artystyczne, rękodzieła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bochni, bocheńskie wydawnictwa i wino z podbocheńskich Łazów, z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem". Podarunki były wyrazem wzajemnej sympatii i dzielenia się z gościnnymi mieszkańcami Saarlouis tym, co jest wyjątkowe dla Powiatu Bocheńskiego. W sierpniu po raz kolejny Horst Ziegler odwiedzi Bochnię. We wrześniu zaś grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni wyjedzie na warsztaty kulinarne do Saarlouis. Prywatne wizyty mieszkańców Saarlouis w Bochni są dość częste. Obiecują one dalszą otwartość na dialog i dalsze wzajemne zainteresowanie.

Fot. Stanisław Mróź, Dorota Stachowicz

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

szary

2016-07-20 18:07:45
Jak się puszą te powiatowe pisiory. Już się dorwały do korytka: rauciki, wyjazdy zagraniczne, darmowa wyżerka. Tylko czekać na nowego bloga zająca, w którym się pochyla nad dolą biednych...
Maria

2016-07-20 18:22:33
Koalicja PiS-PSL kwitnie. Radni PiS Gąsiorkowa i Zając kwiatkami do kożucha starosty Węgrzyna, .... no ładnie, kto by pomyślał, że dożyjemy takich czasów.
bochnianin

2016-07-20 20:03:30
PiS wygrał ale czy PiS rządzi?
Ja

2016-07-20 20:17:12
Pani Gąsiorek to bardzo inteligenta kobieta wiele dobrego wniosła do powiatowej oświaty. A krzykaczom dziękujemy
inna maria

2016-07-20 20:19:09
panie zajacu jak do prezesa jarka dotrze informacja i twoje zdjecie z ZSL-owskim dzialaczem - starosta to napewno bedzie przeszczesliwy i da ci "nagrode"
unlucky

2016-07-20 23:38:55
popytajcie lepiej o gąsiorkową, ile wniosła "dobra w powiatową oświatę", najlepiej u źródeł - czyli w Mechaniku. Porozmawiajcie z nauczycielami (jak się zdobędą na odwagę), porozmawiajcie z uczniami - ci powinni być bardziej rozmowni
et

2016-07-21 09:30:08
Likwidacja powiatowych szkół nie jest wnoszeniem dobra w powiatową oświatę.
bochnia

2016-07-21 10:10:21
Zastanawia mnie skąd tyle złości zwłaszcza na Pan M. Zająca. Robi dobrą robotę i ludzie to doceniają. Dziwić się, że sporo ludzi stąd ucieka skoro zawiść jest wszem obecna.
na..

2016-07-21 15:50:32
na zdjęciu nr.8 nie widzę Ludwika, powinien tam być
do bochnia

2016-07-21 22:49:34
strasznie ciekaw jestem tej "dobrej roboty" w wykonaniu Zająca - co oprócz załapania się na świetną fuchę na basenie za popieranie bzdeka w wyborach i uporczywego lansu swojej osoby. Dobra zmiana?
świętowanie,świętowanie,świętowanie... i NEPOTYZM

2016-07-22 06:41:13
...a robota leży. Kopalnia jak najbardziej powina się promować w Niemczech ale po g...o jeździ tam Węgrzyn z PIS- owskim aparatczykiem, któremu Bzdek płaci w tym samym czasie za kierowanie basenem w Proszowkach ! LUDZIE pytaja czy Zajàc zalatwiał w Niemczech fuche dla siostry, która jeszcze nie dawno zatrudniał u siebie na pływalni ? U niego wszystko jest mozliwe. Widocznie ktoś w PiSie go kryje bo normalnie za taki NEPOTYZM Jarek- Naczelnik wyrzuca z PIS na zbity pysk.
zapomnieli..

2016-07-22 08:02:14
pierwsza wersja informacji byla o wyjezdzie tylko wegrzyna i gasiorkowej , zapomniano o zajacu bo pewnie jego obecnosc nic nie wniosla, heheheh teraz dopiero poprawiono , czy zajac na czas wyjazdu mial urlop na basenie? czy bral wyplate pomimo ze byl na powiatowej wycieczce? a moze siostra go zastepowala?
Zagadka

2016-07-22 08:33:02
Kto kryje Zająca? - a komu nosił on teczkę?
myśl dnia

2016-07-22 08:40:41
Gandhi powiedział: " Naj­pierw cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz". Panie Zając teraz z Panem walczą.
bochnianin

2016-07-22 11:08:28
A kto ma interes atakować pana Zająca? No właśnie, wszystko jasne, nawet słów nie potrzeba. Z drugiej jednak strony powiatowy PiS zasłużył sobie na cięgi bowiem koalicja i a co gorsza oddanie władzy nie mają poparcia wśród wyborców prawicy. Takie są głosy ulicy.Pamiętajmy jednak, że co innego konstruktywna krytyka a co innego obrzydliwe, chamskie personalne paszkwile.
B.

2016-07-22 17:08:17
Co ma konkretnie ma powiat z wyjazdów L. Węgrzyna do Brukseli lub Niemiec
Witek

2016-07-22 19:38:24
A zajac w czasie swojej powiatowej wycieczki miał urlop na basenie ? Czy w ramach promocji basenu pojechał w delegacje ? Pewnie siostrę zrobił swoim zastępca . Tylko patrzeć jak powstanie nowy wideoblog o przyjaźni polsko - niemieckiej , tylko co ma to prezes Jarosław ???
Andrzej

2016-07-23 13:26:55
Nie obrażajcie Gandhiego! Tu bardziej Dyzma jest na miejscu!
Sympatycy i wyborcy PiS

2016-07-23 14:49:26
Za kompromitujący układ w Starostwie, państwo: Mroczek, Zając, Radzięta i Gąsiorek już nigdy nie dostaną od nas głosów!
sprostowanie

2016-07-25 10:53:47
pan Mroczek nie był kandydatem na listach wyborczych w naszym powiecie czyli nie mieliśmy wpływu na ten wybór. Tak to już jest.
Zgadzam się z sympatykiem PiS

2016-07-25 11:45:09
To prawda, to straszna kompromitacja oddać władzę ZSLowcom.
REKLAMA