Powiat

czwartek 06 marca 2014 08:40:06

Chodnik w Cerekwi zanadto polityczny?Chodnik w Cerekwi zanadto polityczny?

27 lutego odbyło się w Cerekwi zebranie wiejskie z udziałem wójta gminy Bochnia, Jerzego Lysego. Było poświęcone głównie sprawie kanalizacji, która ma być tu budowana w nieodległym czasie. Ale mieszkańcy upomnieli się też o krótki odcinek chodnika, który starostwo powiatowe obiecało wybudować wzdłuż przedszkola w Cerekwi, na co jednak nie zgodził się wójt. Jerzy Lysy nawyraźniej ma swoją koncepcję na co Starostwo powinno wydawać powiatowe pieniądze.


Podczas zebrania wiejskiego podtrzymał stanowisko w tej sprawie, wyrażone wcześniej w piśmie do Starostwa 21 lutego. Czytamy w nim, że „Samorząd Gminy Bochnia wielokrotnie zwracał się do Zarządu Powiatu i PZD o budowę chodników w miejscach o największym zagrożeniu bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności dzieci”. I choć budowa chodnika w miejscu, gdzie przynajmniej dwa razy dziennie chodzą przedszkolaki wydawałaby się wybiegać naprzeciw tym oczekiwaniom, to jednak wójt uważa, że chodniki należy budować gdzie indziej: w Gawłowie, Siedlcu, czy przy Spółdzielni Inwalidów w Damienicach. „W tym ostatnim przypadku wykonywanie przez Was co 5 lat odcinka chodnika o długości 100 m (…) jest w opinii mieszkańców kpiną z mieszkańców i Samorządu Gminy Bochnia" - czytamy we wspomnianym piśmie.

W dalszej części pisma wójt stwierdza, że Powiat, ustalając hierarchię inwestycji nie kieruje się bezpieczeństwem a jedynie względami personalnymi i politycznymi, oraz, że Gmina Bochnia oczekuje pilnej weryfikacji planów chodnikowych inwestycji.

Pismo to było omawiane podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, przy okazji sprawozdania z inwestycji drogowych. Gorącą orędowniczką realizacji chodnika w Cerewki okazała się radna Eugenia Ignacyk, która pochodzi z tej wioski. Poparł ją również Tadeusz Lis: „Nie wiem czym się różnią chodniki personalne, polityczne od innych –powiedział. – Czy po nich się chodzi jakoś inaczej niż po zwykłych chodnikach?” Przypomniał też, że planowany odcinek chodnika w Cerewki ma przebiegać koło przedszkola i przy skrzyżowaniu drogi powiatowej (przy bardzo ostrym zakręcie) z dwoma  drogami gminnymi, gdzie również dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

Zwrócono też uwagę, że oprócz sołtysów ośmiu żywotnie zainteresowanych wiosek, pismo było skierowane do radnych gminnych. Ale – jedynie do czterech. Wśród adresatów pisma nie było natomiast najbardziej zainteresowanych, czyli sołtysa Cerekwi i radnego gminnego z tej wsi, Zbigniewa Bachmińskiego.

Mieszkańcy Cerekwi na zebraniu wiejskim nie kryli swojego rozczarowania.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Cerekwianka

2014-03-06 10:19:10
Znany numer. Lysy zawiadomił tych, którzy gotowi są mu klaskać. Tych, od których spodziewał się sprzeciwu, dla ostrożności pominął. Naiwny, bo sprawa się rypła. W Cerekwi i Bessowie Lysy rozpoczął już kampanię wyborczą. Na odpowiedni odzew może u nas liczyć.
Ola

2014-03-06 12:00:17
Powiat i tak zrobi co będzie chciał. Z pająkiem nikt nie wygra. Po ma wygrane wybory w Bochni
janek

2014-03-06 16:12:41
olu (madziu) zapomnialas w komentarzu poprosic swojego szefa pajaka o podwyzke za ten lukier. pajak to POwiatowy POlitykier, narcyz ktorego wszyscy maja juz dosc, w powieci szykuja sie zmiany!!!!
mieszkanka

2014-03-06 16:14:57
Czemu autorka artykułu nie napisze wszystkiego co powiedział wójt na zebraniu? A powiedział że jednym z argumentów, aby w tej chwili nie budować chodnika w Cerekwi jest fakt, że za kilka miesięcy droga w tym miejscu będzie rozkopana, bo zacznie się kanalizacja. Głupotą byłoby robić chodnik a póżniej go niszczyć, żeby włożyć rury kanalizacyjne!
do mieszkanki

2014-03-06 17:55:35
Kanalizacji nie robi się przy drodze, to po pierwsze. A poza tym, o ile dobrze zrozumiałem, to wójt mówi nie dla samej idei chodnika w tym miejscu, gdyby mu sprzyjał, to ułożyłby się z Powiatem co do terminów robót.
mieszanka

2014-03-06 17:56:58
Nowy chodnik nie będzie się krzyżował z kanalizacją. Ani raz. Ja, Wójtek wam to mówię ! Kolektor idzie po ogródkach, a chodnik jest przy powiatówce.
do mieszkanki

2014-03-06 18:38:11
Autorka artykułu nie napisała niektórych głupot autorstwa wójta, nieco w pana interesie. Nie każde krętactwo musi być na portalu. Istota sprawy jest taka, że chodnik się Cerekwi nie należy, bo powinien być gdzie indziej.
sprostowanie

2014-03-06 18:54:05
chodnik sie Cerekwi nie nalezy - bo takie jest widzimisię wójta.
Politolog

2014-03-06 19:42:27
a czemu ignacykowa tak ostro nie walczyła o chodnik na początku kadencji? teraz za glosowanie pod dyktando pajaka w nagrodę dostała chodnik w rodzinnej miejscowości i podobno jakaś fuche przy powiecie jakby emerytury i diety było jej mało
Politolog

2014-03-06 19:49:11
a czemu ignacykowa tak ostro nie walczyła o chodnik na początku kadencji? teraz za glosowanie pod dyktando pajaka w nagrodę dostała chodnik w rodzinnej miejscowości i podobno jakaś fuche przy powiecie jakby emerytury i diety było jej mało
xxx

2014-03-06 20:02:27
Najważniejsze, żeby wójt zrobił kanalizacje w Cerekwi - to jest najważniejszą sprawa, wtedy ludzie odetchną i środowisko też! Tego ludzie oczekują, byłem na zebraniu i to był główny punkt rozmowy!
chodnik = kiełbasa wyborcza Gienki

2014-03-06 21:05:33
teraz sobie o nas gienka przypomniała ! idą wybory i boi się że jej nie wybiorą, to ma pwewne !!!!
Majcyn

2014-03-07 15:13:42
Wójt to frajer, zawsze na zebrania zaprasza swoich pionków, żeby przyszli całą rodziną. Oni zaś przychodzą na zebrania, żeby zakrzyczeć niezadowolonych mieszkańców albo zmienić temat, który ktoś podjął a jest dla wójta nie wygodny.
Ktoś z Gawłowa

2014-03-07 21:07:57
Pajak na złość gminie nie chce zrobic chodnika w Gawłowie koło świetlicy i kościoła . U nas kanalizacja jest od 10 lat. Nie bedzie kolizji z żadna inwestycja. Ale on nie bo nie. Od wielu lat Pająk boi sie przyjechać do nas na zebranie. Musimy się do niego sami wybrać, z taczkami.62
do kogoś z Gawłowa

2014-03-08 04:56:44
Odkąd Lysy mieszka w Gawłowie ?
Madzia

2014-03-08 08:25:35
Pająk zrobi wam w następnej kadencji spokojnie !
chmurka

2014-03-08 08:48:20
Pan wojt Lysy nie mieszka w Gawlowie. Ja mieszkam i widzę co sie dzieje. Dwa kilometry od kościoła jest zjazd z autostrady. Wszystkie samochody udające się od Bochni na północ przejeżdzają przez środek Słomki i Gawlowa. Tu potrzebne jest 500 m chodnika. Potem dużo aut zjeżdża z tej drogi w Gawlowie, Majkowicach i Bogucicach. Do Cerekwi dojeżdża mniej niż połowa. Tam tez powinno starostwo wybudować chodnik gdy gmina zrobi kanalizacje, Ludzie we wsi mówią ze starosta Pajak mści sie na nas i nie pozwoli budować chodnika bo we wsi przez pół roku wisiały transparenty o chodnik. On nie powinien być starosta. Ten Pajak nadaje sie tylko do PO bo u nich Tusk mścił sie na Schetynie i jego ludziach, cała Polska widziała.
chmurka

2014-03-08 09:08:33
Pan wojt Lysy nie mieszka w Gawlowie. Ja mieszkam i widzę co tu się dzieje. Dwa kilometry od kościoła jest zjazd z autostrady. Wszystkie samochody udające się od Bochni na północ przejeżdzają przez środek Słomki i Gawlowa. Tu potrzebne jest 500 m chodnika. Potem dużo aut zjeżdża z tej drogi w Gawlowie, Majkowicach i Bogucicach. Do Cerekwi dojeżdża mniej niż połowa. Tam tez powinno starostwo wybudować chodnik gdy gmina zrobi kanalizacje, Ludzie we wsi mówią ze starosta Pajak mści sie na nas i nie pozwoli budować chodnika bo we wsi przez pół roku wisiały transparenty o chodnik. On nie powinien być starosta. Ten Pajak nadaje sie tylko do PO bo u nich Tusk mścił sie na Schetynie i jego ludziach, cała Polska widziała.
Bogucan

2014-03-08 09:15:15
Gawłów ma już chodnik. Cerekiew też. Chodnik naprawdę potrzebny jest w Bogucicach.
gryz

2014-03-08 09:17:46
Lysy mści się na Pająku, za Gawłów, za chodnik w Damienicach, za łącznik, za niezależność. Nie powinien być wójtem z takim charakterem.
Jeżeli tego nie wiecie, to:

2014-03-08 10:30:47
Droga powiatowa jest drogą publiczną i stanowi własność samorządu powiatu, a nie danej gminy czy wsi. Droga taka ma służyć połączeniu drogowemu z innymi miastami powiatowymi. Niestety w naszym kraju jest tak (również w Gminie Bochnia), że z drogi powiatowej gminy robią sobie ulice dla wsi przeznaczając tereny przy niej na budownictwo jednorodzinne, lokują ośrodki zdrowia, szkoły, przedszkola itd. a później podnoszą larum, że powiat jest niedobry bo nie chce budować chodników. A wystarczyło aby Wszystkowiedzący, Słońce Gminy Bochnia razem ze swoim dworem pomyśleli i zabezpieczyli w planach zabudowy danej wsi pas gruntu na "swojej ziemi" z przeznaczeniem pod budowę chodników wzdłuż dróg powiatowych i na tym gruncie później budowali chodniki dla mieszkańców wsi. Teraz jeżeli mówicie, że powiatowi politykują to co w takim razie robi Lysy podpuszczając Was i mącąc Wam w głowach, a Wy dajecie się na te jego gierki nabierać jak pierwsi naiwni. Pogońcie mąciciela i zacznijcie samodzielnie myśleć szukając porozumienia z innymi dla wspólnego dobra. Zgoda buduje!!!
Madzia

2014-03-08 14:01:17
Pająk wygra wybory zobaczycie :) i nic tego nie zmienni!
Żwirek

2014-03-08 18:25:39
Co to za Madzia? Pracuję w Starostwie.
wypucha Pajaka

2014-03-09 07:44:09
Pare miesięcy przed wyborami Pajak chce nagrodzić Gienke ktora jest z Cerekwi żeby zaplusowala w wyborach. Wszyscy w Cerekwi o tym dobrze wiedza . Obydwoje zabrali sie za temat chodnika, nie sprawdzili ze tam ma byc budowana kanalizacja. Przez 4 lata nawet nie przygotowali pozwolenia na budowę chodnika, niech nie wciskają ludziom kitu.
Dlaczego?

2014-03-09 08:03:10
Jezeli mąż autorki był na zebraniu wiejskim to dlaczego ta pani nie napisała że podano także bardzo prozaiczny powód aby na razie nie budować w tym miejscu "wyborczego" chodnika: TAM BEDA ROBIONE WYKOPY POD KANALIZACJĘ !!!!!!!!!!!!! No chyba ze napisanie tej prawdy nie pasowało do założonej tezy że to wójt jest niedobry... Mieszkancy potrafią rozróżnć wieloletnią pracę pana wójta Lysego na rzecz wsi od takich pozorów troski pana Pająka i pani Ignacyk jak kawałeczek chodnika tuż przed wyborami.
golf

2014-03-09 14:27:14
A ty tak długo możesz powtarzać tę bzdurę ? Kanalizacja z chodnikiem nie spotka się w żadnym punkcie. Wszyscy wiedzą, że wójtowi chodzi o to, aby zrobić na złość Pająkowi, Całce i Gience. I Cerekwianom oczywiście. Taka psychika.
ja

2014-03-09 14:32:22
Gdyby wykopy pod kanalizację były powodem, to wójt podałby to w pismie do Starostwa. A nie podaje.
Byku

2014-03-09 21:36:49
Problem jest odwiecznie ten sam we wszystkich gminach. Starostwo chce gdzie indziej a gmina gdzie indziej przeznaczyć środki. Pytam się kto wie lepiej gospodarz gminy czy starostwo ? W Lipnicy ta sama sytuacja
Halo , Halo ...

2014-03-10 16:02:29
Halo , halo , Gienia od dawna zabiegała o ten kawałeczek chodniczka przy przedszkolu i przy kościele . więc nie piszcie głupot jak nie wiecie .
Do halo, halo

2014-03-11 07:03:30
A dlaczego ta Gienia nie zabiegała o 100 razy bardziej potrzebne chodniki w Słomce , Gawłowie, Cerekwi , Siedlcu , Damienicach , Pogwizdowie itd. Na kilometr widac ze Pajak zabiega aby znowu została radną . Na nią w gm. Bochnia nikt nie zagłosuje, najgorzej wypadnie w Cerekwi .
Olo

2014-03-11 07:44:51
Gienka w Cerekwi już zapunktowała. A pan Lysy NIE.
Do piszących

2014-03-11 12:52:05
Odczepcie się od radnej Ignacyk. Piszecie dyrdymały a nie macie pojęcia o wielu sprawach. Kierujecie się złośliwościami, zazdrością itd, itp....... Więcej przyzwoitości niż podłości. Powyższe kieruję również do Wójta Lysego.
Damienicok

2014-03-11 21:57:34
Bezradni radni powiatowi i starosta -były swietlicowy maja nas w nosie ! Dlaczego nie zrobili chodnika w Damienicach ? Czy za mało było u nas wypadkow ? Kilka razy w ciagu ostatniego roku auta lądowały w rowie. Dobrze ze nikt nie zginął . Ta pani z Cerekwi powinna pamietać ze kiedys myśmy ja wybrali bo pracowała w gminie. Ale drugi raz nie damy sie nabrać.
do Damienicoka

2014-03-12 13:59:06
Zanim napiszesz bzdury to zasięgnij wiedzy u pani Sołtys , kto zabiega o chodnik w Damienicach , i z jakim skutkiem. Panie Stanisławie jest pan słabo zorientowany .
jeszcze raz do Damieniczoka

2014-03-12 21:06:05
Pan Starosta - niby były świetlicowy , ale był u nas w remizie i stara się wspomóc naszą Ochotniczą Straż Pożarną , za czym wnioskowali też podobno radni . Z tego co wiem kilkanaście jednostek OSP zostało już wsparte pieniędzmi z powiatu , za starostowania Pana Pajaka a przecież to jest zadanie wójta , ten tymczasem nie daje nam czasami nawet na paliwo do wozów strażackich .
Damienicok

2014-03-12 23:04:55
Kto utrzymuje 18 (!!!!!!!!!!) jednostek OSP w gminie Bochnia ? Oczywiście ze wojt !!! Starosta rozdaje jakieś marne ochłapy, zwołuje ochotników zeby mu dziękowali przy reporterach. Pajak myślał ze bedzie prezesem powiatowym OSP ale jest nim Węgrzyn .
Dam

2014-03-15 13:53:24
Kto utrzymuje 18 jednostek OSP w 31-wioskowej gminie. Kto utrzymuje szkołę w co drugiej wsi. Chyba Lysy. To właśnie jest niegospodarność podyktowana wyborczymi przymusami. Wystarczyłoby o połowę mniej, za to lepiej wyposażonych i wyszkolonych. Następny wójt tego dokona. Lysy ... pa pa !
marion

2014-03-16 13:15:22
ssssssssssssssssssssssssss
uczciwy

2014-03-16 17:07:22
W pogwizdowie potrzebny chodnik panie lysy
do uczciwego

2014-03-16 23:52:11
w pogwizdowie na ruchliwej DRODZE POWIATOWEJ są NIEBEZPIECZNE serpentyny I TAM STAROSTA POWINIEN BUDOWAĆ CHODNIK a nie w innych wsiach bo tam mieszkają radni powiatowi.
Do Dam

2014-03-17 00:09:16
Trafiłeś w 10. Właśnie za to wszyscy lubimy pana wójta Lysego. Inny wojt zlikwidowalby nam szkołę a on najwyżej pogoni nauczycieli do roboty ale szkoły nie ruszy. Tak samo jest ze strazami , w Damienicach wybudował nową remizę dla OSP chociaż niektórzy mówili po co w gminienastępna straż.
do Do Dam

2014-03-18 17:32:51
szkoda że lysego nie ma kkto pogonic do roboty bo jedyne co potrafi to fajerwerki i propagandę uprawiać. mam kilka pytań: do rady gminy trafiły pzresłane z województwa skargi na zofię pukal - panią której sie umyslało że może zastępować radę gminy i na wójta, ponieważ nie odpowiada na wnioski mieszkańców. Ciekawe czy rada pogoni go do pracy?
do Do Dam

2014-03-18 17:37:46
kolejne pytanie dotyczy gospodarności "najlepszego" wojciny - jakie sa plany zwiazane z hotelem florian i ile wynoszą koszty sprzątania terenu, czy oszczędny lysy sam zamiata szkło i butelki po pijaczkach? I zasadnicze pytanie po co 9albo w czyim interesie )gmina kupiła hotel - kiepski menager nie wie co teraz zrobić z ruiną? Ile nas obywateli kosztuje ten wybryk rocznie?
do Do Dam

2014-03-18 17:44:00
ostatnie pytanie: jak wytłumaczysz ludziom, ze niedbalstwo rady i twoje (brak ustaw o zakwalifikowaniu dróg do dróg publicznych) sprawiło że znaczna wiekszość domów w gminie to samowole budowlane bo działki nie mają prawnego dostepu do drogi publicznej?
reansumując

2014-03-18 17:49:04
pogonić lysego wreszcie do prawdziwej roboty. Niech robi to za co bieże pieniądze. rada ma szansę na najbliższej sesji uznać skargi za zasadne i pzrestac wreszcie chronić lysego i jego ludzi. jak tego nie zrobicie to on tak jak w przypadku ograniczenia praw wyborczych powie, ze to wina radnych bo tak głosują i ... będzie miał rację. mózg służy do myślenia Panowie i Panie. Samodzielnego myślenia.
Do dodam od 17.00 do 17.49

2014-03-18 20:59:09
Nawet gdybyś wypisywał swoje brednie jeszcze przez 3 godziny to pan Lysy będzie dalej wójtem bo ludzie mają rozum i dobrą pamięć . On zrobił dla gminy dużo dobrego. Chyba że wystartuje na burmistrza. Ale wtedy w mieście też ma pewne . Po prostu jest dobrym gospodarzem, zna się świetnie na samorządzie i na inwestycjach .
świetny gospodarz?

2014-03-18 23:38:27
no cóż jesli sąd potwierdzi, ze jest dobrym gospodarzem, to wycofam zastrzeżenia. Co do wyborów to raczej bym nie liczyła na wygraną, jego ostatnie decyzje spowodowały, ze wiele osób zainwestuje czas i pieniądze, żeby tylko nikt ze starej kliki nie dostał sie do gminy. Nikt, tym bardziej bukowiec, bo wszyscy pamietają jego wybryk z policją, a jeśli nie pamiętają to sobie przypomną.
do Damienicoka

2014-03-19 22:58:49
18-ście jednostek w gminie Bochnia utrzymują druhowie z OSP , dzięki Nim te jednostki działają i w razie nieszczęścia przychodzą z pomocą . sami starają sie o finanse , bo gdyby liczyli tylko na wójta , to dawno trzeba byłoby je pozamykać !! Dobrze , że powiat wspomaga te jednostki . Dziękujemy Panie Starosto !
Damienicok

2014-03-20 22:23:04
Powiat wspomagał nam remont remizy OSP ta samo jak wspomagał budowę chodnika na "powiatówce" w naszej wsi . To znaczy dał nam wielkie g.....o !!!!!!! Serdecznie już panu dziękujemy panie starosto, najwyzsza pora aby pan wrócił na świetlicę.
strażak

2014-03-23 19:30:49
Gmina Bochnia wybudowała w 2 lata piękną remizę w Damienicach, dla OSP Cerekiew kupiła w tamtym roku samochód, doposażyła inne straże gminne. Wcześniej wyremontowała remizę w Majkowicach i Pogwizdowie. Nie znam innej gminy gdzie działa aż 18 jednostek - ale chłopaki podczas powodzi i w innych wypadkach są niezastąpieni. Szacunek dla nich!
REKLAMA