Powiat

czwartek 08 stycznia 2015 16:27:11

Były starosta grozi sądem pracyByły starosta grozi sądem pracy

Na swoim świeżo założonym blogu (http://jpajak.blog.pl) były starosta Jacek Pająk komentuje wydarzenia z naszej lokalnej polityki. Znaleźliśmy tam wpis na temat zwolnienia z pracy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, Adama Korty. Przypomnijmy, że został on powołany na to stanowisko właśnie przez Zarząd Powiatu, kierowany przez Jacka Pająka. Obydwaj należą do Platformy Obywatelskiej.


W swojej notce ex-starosta mówi rzeczy, o których już, dzięki bocheńskim mediom, wiedzieliśmy wcześniej. Dyrektorowi PZD wręczono wypowiedzenie na 2 dni przed Wigilią, a zarazem – 2 dni przed jego imieninami. A przecież można to było zrobić po Świętach, „nawet 29 lub 30 grudnia – a i tak czas wypowiedzenia biegłby jak przy terminie 22 grudnia”.

Zdaniem Jacka Pająka, zwolnienie Adama Korty pozostaje w sprzeczności z zapowiedziami Ludwika Węgrzyna, zawartymi w pierwszym wystąpieniu jako starosty.

Autor bloga ma również wątpliwości, czy decyzja odwołania jego partyjnego kolegi była zgodna z prawem. W czasie sesji 30 grudnia sformułował je już inny radny z listy PO, prawnik Zbigniew Biernat, wcześniej pracownik Wydziału Prawnego w Starostwie. „Jeżeli okaże się, że wasze czynności będą niezgodne z prawem, będzie orzeczone odszkodowanie i koszty postępowania, to czy honorowo zapłacicie z własnej kieszeni jako członkowie zarządu, którzy brali udział w podejmowaniu tej uchwały? - zapytał po tym, jak radnym przedstawiono decyzję zarządu co do Adama Korty.

Była to wyraźna zapowiedź wystąpienia do sądu pracy. W rozmowie telefonicznej taki zamiar potwierdził najbardziej zainteresowany, czyli Adam Korta.

Dyrektor jednostki powiatowej zostaje powołany i – może być odwołany przez Zarząd. Pomijając nieszczęśliwy termin i zaskoczenie tą decyzją zainteresowanego, Zarząd ma prawo odwołać swojego pracownika i 22 grudnia z tego prawa skorzystał. Co jest zatem niezgodne z prawem? Jaki argument posłuży do złożenia pozwu do sądu pracy?

Okazuje się, że w uzasadnieniu, które Adam Korta dostał dopiero po Świętach, podnoszone są trzy zarzuty:

- Skargi mieszkańców na działalność dyrektora PZD;
- Liczne interpelacje radnych w sprawach drogowych, które nie zostały przyjęte do realizacji;
- Brak dyżuru pracowników PZD w czasie Bożego Narodzenie 2014, w sytuacji, kiedy zapowiadano opady śniegu i należało się spodziewać, że konieczne będzie odśnieżanie.

- W ostatnich latach było rzeczywiście kilka skarg na moją pracę – powiedział "Czasowi" Adam Korta. - Ale wszystkie zostały rozpatrzone przez Radę Powiatu i wszystkie uznano za niezasadne. Co do interpelacji radnych – Zarząd Dróg realizował je w miarę możliwości i uchwał Rady. Natomiast zarzut braku dyżurów w czasie Świąt dotyczy terminu po dacie wypowiedzenia! Zresztą, od dawna nie powołuje się dyżurów pracowników PDZ w czasie Świąt, ponieważ wiąże się to z kosztami. Tak było również w czasach, kiedy pan Ludwik Węgrzyn był wcześniej starostą. Zarząd Dróg zawarł umowy z wykonawcami, którzy będą dbać o drogi w czasie zimy i to oni śledzą prognozy pogody i wysyłają swoich pracowników do odśnieżania, kiedy zachodzi taka konieczność. Nie ma potrzeby „biernego dyżurnego”  ze strony pracowników PZD.

O ustosunkowanie się, zwłaszcza do tego ostatniego problemu, chcieliśmy poprosić starostę.

Powiedział nam jedynie, że o sprawach personalnych nie będzie z nikim rozmawiał, zwłaszcza przez telefon. Dodał również, że odwołanie dyrektora PZD nastąpiło zgodnie z prawem.
- Nic nie wiem o odwołaniu do sądu pracy – stwierdził. -  I dziwię się, że pan Adam Korta chce załatwiać swoje sprawy ze starostwem za pośrednictwem mediów!

To ostatnie wrażenie jest zupełnie mylne. To czasbochenski.pl zainteresował się najpierw blogiem Jacka Pająka, potem zawartymi tam treściami i sprawą odwołania Adama Korty, a nie odwrotnie.

Adam Korta pracował w PZD od 2008 roku, a od 2010 był jego dyrektorem. Najważniejsze inwestycje drogowe, zrealizowane w trakcie jego kadencji to most na tzw. Czarnych Błotach w Kamionnej, most na Stradomce, tzw. Ciąg Północny i Ciąg Południowy, stabilizacja osuwiska w Sobolowie, liczne "schetynówki". Ostatnią bodaj inwestycją, realizowaną przez PZD pod dotychczasowym zarządem. był kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika przy przedszkolu w Cerekwi.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

P

2015-01-08 21:03:03
Pamiętamy, jakim "sukcesem" Węgrzyna był most na Stradomce. Ma więc za co mścić się na Korcie i Pająku.
powód - brak wykształcenia

2015-01-08 21:14:36
Najważniejszy powód do wyrzucenia - Korta nie jest budowlańcem, drogowcem, prawnikiem ani ekonomistą !!!!! On jest po WYSROLU, tak samo jak wicedyrektor szpitala Szumański. Innych powodów nie potrzeba ale jest jeszcze bardzo dużo : nieprzygotowanie do realizacji łąącznika autostrady, niezgodne z przeznaczeniem wydatkowanie pieniędzy przekazanych przez wykonawcę autostrady, liczne zaniedbania w zimowym utrzymaniu dróg powodujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi itp itd
czarny scenariusz - PO atakuje

2015-01-08 21:23:01
sprawdza się czarny scenariusz : pająk(PO) i jego ekipa chcą opanować gminę bochnia. korta(PO) wysiaduje w sekretariacie bzdeka wiec należy się spodziewać że też będzie żywił się na gminie bochnia. czy zapomniał że jego szef pająk (PO) pisał do tuska prośby aby zlikwidować gminę bochnia. teraz wszyscy dotychczasowi wrogowie gminy tam się powoli instalują : bzdek, biernat, zając. w kolejce sa korta, pająk , całka i szumański
dopalacz?

2015-01-08 21:34:15
Pania jecku rozumiemy pana frustracje tym że nie masz teraz żadnego stanowiska koledzy z PO nie pomagąją śmieją się i chcą dokopać ale...trzeba parówkę zjeść.. kontrola CBA i prokuratury w PZD jest niezbędna i niedouniknięcia,most na czarnych błotach i nowa stradomka to pewnie nic nie znaczący epizod który zaskoczy CBA... i który zostanie zweryfikowany przez te służby, ale są jeszcze dziesiątki inwestycji które firmował Pan Korta... zostaną sprawdzone.. a pana inwestycje, delegacje, wydatkl na promocje i fundusz reprezentacyjny? pana ludzie już zaczynają mówić,hala w łapanowie, DPS, strefa na partyzantów,mieszkanie?, sprawy sądowe,podsłuch, projekt rzucidłowej z POKL,i wiele wiele innych spraw , nie pij tyle i nie zażywaj bo szkodzi ci to
P

2015-01-08 21:49:10
No to macie pewną przegraną w sądzie
szeryf

2015-01-09 07:56:45
Mam nadzieje ze pan Bzdek nie zatrudni swoich kolegów w urzędzie, bo to by jednoznacznie przekreśliło jego osobę w oczach społeczności lokalnej.
Olka

2015-01-09 09:02:26
Panie starosto jesteśmy z Panem proszę nie bać się męskich decyzji ludzie na to czekają. Jeszcze zostało kilka kwestii do załatwienia...
Marshall

2015-01-09 09:19:53
Mam nadzieję, że pan Węgrzyn nie zatrudni w PZD swojego kolegi, bo to może go zatopić wraz z panem budowlańcem.
Do przegranych

2015-01-09 09:52:48
Dlaczego nie dajecie prawa podejmowania decyzji wybranym samorządowcom, tylko ośmieszacie się, nie umiejąc przyznać się do błędów, delikatnie mówiąc . Afery były i należy je rozliczyć co wyraażają wyborcy udzielając poparcia w wyborach .
bochniak

2015-01-09 15:01:24
Gdyby zamiar wypowiedzenia umowy o pracę dla Korty miał być zrealizowany po świętach, to na pewno Ten Pan byłby na pseudo zwolnieniu lekarskim, a tak został doładowany we właściwym momencie. Panie Pająk dokładnie robił Pan to tak samo po objęciu stanowiska starosty. Wiadomo , że to był Pana człowiek i z PO, należało się więc spodziewać takiej samej decyzji obecnego Zarządu wygranej koalicji. Dalsze decyzje w stosunku "nie swoich ludzi" na pewno będą jeszcze podejmowane, bo liczy się ten kto tak ludzi opęta , że zdobywa władzę a wtedy jest bezgraniczne władny i niczym nieograniczony. Po prostu realizuje własne widzimisię.
drabina

2015-01-09 15:50:20
Dokladnie. Mafia ktora wygrywa czy to PO czy PSL czy PiS czy cokolwiek innego wywala nie swoich ludzi a zatrudnia swoich. Takie prawo dupokracji. A ze odwolali AKorte w niecywilizowany sposob? A czego sie po chlopkach spodziewac? To chamy sa i tyle na savuar vivre sie nie znaja :-) .
????

2015-01-09 15:55:48
A kto to jest ten Pająk ?
XXL

2015-01-09 16:52:18
Każdy gospodarz ma prawo dobierać sobie personel,z którym będzie wykonywał obietnice wyborcze.Nic w tym nie widzę złego,a że trafiło to na p Kortę to jest normalne.Tym bardziej,że jego bufonada w ogóle go dyskryminuje z zajmowanego stanowiska.Pamiętamy dobrze jego hasło wyborcze na burmistrza.Jak stwierdził pan Węgrzyn rozbudowana administracja przez p Pająka na pewno nie skończy się na tym jednym zwolnieniu.Sory,ale takie jest życie.Niestety p Pająk,p Korta i inne osoby muszą pogodzić się z tym,że starostą jest teraz p Węgrzyn i on podejmuje decyzje takie lub inne.
do powód - brak wykształcenia

2015-01-09 18:01:07
Pan Adam Korta jest mgr inż. po Wydziale Geodezji i Kartografii, a więc jest człowiekiem dobrze wykształconym. Proszę przestać obrażać tego mądrego, dynamicznego, kreatywnego, uczciwego, honorowego, pracowitego i wrażliwego człowieka! A kto go zwalnia? - Zarząd, w którym są osoby jedynie z maturą. Żenada.
jan

2015-01-09 18:14:58
korta zostal dyr PZD nie z konkursu tylko z nominacji partyjnych PO oraz rodzinnych z calka. dziwi mnie skad takie zaskoczenie pajaka i korty skoro byl z nadania partyjnego , przyszla inna partia to z(a)miata, tym bardziej dziwi mnie obrzenie pajaka szkoda ze on sam nie byl tak wyrozumialy i milosierny dla p. kumorka (bylego skarbnika) ktory przyplacil zdrowiem "rozstanie" z pajakiem
do Jana

2015-01-09 18:31:26
Wyżej wymieniony pan dał się poznać jako osoba nieprzyjemna, arogancka i zarozumiała. Ja mam takie odczucia, bo poznałem tego pana. Przyznaję nie wiem, jaki był merytorycznie, ale może jego trudny charakter był powodem tego, że pracodawca nie mógł się z nim porozumieć. Ponadto, zarzuca Pan PO zatrudnianie według klucza partyjnego, a ilu członków PSL zostało zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach za czasów poprzedniej kadencji pana Węgrzyna? Nie bądźmy obłudni!
kompromitacja dopalacza

2015-01-09 18:49:32
Pan Jacek Pająk i wszyscy podlegli mu urzędnicy (prawnicy, ekonomiści, inżynierowie i wielu innych fachowców) ciężko pracowali, aby pozyskiwać środki unijne, zdobywać środki własne (kredyty) i właściwie nimi gospodarować. Dzięki tej ciężkiej pracy powstało wiele inwestycji - infrastruktura drogowa, nowy budynek DPS, inwestycje w szpitalu, w straży pożarnej, w szkolnictwie (kampania medialna, aby przyciągnąć młodzież do Powiatu Bocheńskiego, lepsza infrastruktura w Łapanowie) i wiele innych. OBRAŻAJĄC PANA PAJĄKA W TAKI SPOSÓB, OBRAŻASZ WSZYSTKICH LUDZI, KTÓRZY CIĘŻKO PRACOWALI PRZEZ OSTATNIE 8 LAT, ABY W POWIECIE BOCHEŃSKIM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!
ślusarza !

2015-01-09 19:49:09
to trzeba odciąć ryja od koryta?
do kompromitacja.....

2015-01-10 00:18:47
o tym jak skutecznie urzędnicy byłego starosty pozyskiwali środki świadczy info z bochnianina n/t konkursu w oświacie; nie jest to jedyny konkurs w którym powiat nie zakwalifikował się ze swoim wnioskiem; Brzesko pozyskało dla oświaty blisko pól miliona, Bochnia nic... jedynym pomysłem było zarabianie na subwencji oświatowej
kolejna kompromitacja

2015-01-10 09:17:28
Bardzo się mylisz. Nie masz pojęcia o szkolnictwie w Powiecie. Przez ostatnie kilka lat we wszystkich szkołach średnich realizowany jest projekt MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO, dzięki któremu technika i szkoły zawodowe otrzymały duże środki finansowe. Dzięki tym środkom zakupiono nowy sprzęt np. komputery, drogie specjalistyczne oprogramowanie, wyposażenie warsztatów itp. Ponadto, uczniowie korzystają z darmowych kursów np. kursy prawa jazdy, kursy operatora koparko-ładowarki, walca drogowego, kursy ślusarskie, kursy komputerowe (chodzi o branżowe oprogramowanie np. Briscad, bardzo pomocne dla przyszłych inżynierów). Wszystkie te osiągnięcia są owocem współpracy szkół z urzędnikami Starostwa Powiatowego w Bochni. WSZYSCY CIĘŻKO PRACUJEMY, ABY DAĆ MŁODZIEŻY (RÓWNIEŻ TWOIM DZIECIOM) PRACĘ I ZATRZYMAĆ ICH W POWIECIE BOCHEŃSKIM, ABY TU PŁACILI PODATKI I ZAKŁADALI RODZINY.
Zaufany

2015-01-10 09:29:51
Koń by sie uśmiał gdy słysze że skargi mieszkanców powiatu na pana Korte były nie zasadne według Rady Powiatu-kolesi może sprostujemy którzy krecili całym Starostwem-kruk krukowi oka nie wykoli.....Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
do zaufanego

2015-01-10 09:43:47
Lepiej przyjrzyj się "kolesiom", którzy obecnie "kręcą" powiatem. Jakie kwalifikacje i wykształcenie mają niektórzy członkowie Zarządu i jak doszli do władzy. Uważnie obserwuj, jakiego "kolesia" zatrudnią na stanowisku dyrektora PZD.
do kolejna kompromitacja

2015-01-10 13:39:45
tak, tak, we wszystkich... nie uważasz, że jeden projekt w szkolnictwie zawodowym na 8 lat to troszkę mało, jak na szkolnictwo powiatowe?
nie

2015-01-10 16:17:16
Kolego, poczytaj sobie o tym projekcie w Internecie, bo nie zdajesz sobie sprawy o czym mówisz. Ten projekt to program długofalowej zmiany struktury kształcenia, który kosztuje niebotyczne pieniądze, a w jego wdrażanie włączone są tysiące osób w całej Polsce.Wrzuć w google hasło MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE, zamiast złośliwie krytykować i umniejszać czyjąś pracę i sukcesy!
bochnianka

2015-01-10 18:07:18
Dlaczego zostal usuniety moj wpis odnośnie stronniczości portalu Czasu Bochenskiego????
przysługa

2015-01-10 18:20:12
jak się facet urodził burmistrzem to nie pasuje na byle dyrektora .
kiziamizia

2015-01-10 18:25:17
Dobry wieczór! Dużo zdrowia dla naszego Pana Starosty i mądrych decyzji na rzecz naszego powiatu. Autor artykułu wyraźnie sympatyzuje z byłymi władzami starostwa, a szkoda, bo media winny być obiektywne...
do przysługa...

2015-01-10 18:28:11
haahhha...no fakt, nie pomyślałem, że z papugi kanarka nie zrobisz, pozdrowienia:)))
do przysługa

2015-01-10 23:23:57
Jak się facet urodziłeś chamem, to przenieś się na Bochnianina, bo szkoda, żeby na Czasie Bocheńskim taki cham się marnował. Tylko na tym portalu mogą pisać zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy byłego starosty, a redaktor naczelny jest obiektywny i przedstawia różne punkty widzenia.
do Kiziamizia

2015-01-10 23:47:47
Dobry wieczór Kiziumiziu. Dużo zdrowia dla wszystkich członków naszego PSL i i dobrych dla nich posad na rzecz naszej Koalicji. Autor artykułu wyraźnie jest uczciwy i nie obraża byłych władz starostwa, a szkoda, bo media powinny być po Naszej stronie.
przysługa

2015-01-11 09:42:50
widzę że komuś puściły nerwy .Ktoś powiązany ze sprawą ?To napisz człowieku w jakim stopniu a nie pokazuj swojego prawdziwego oblicza ! Nie obraziłem nikogo a Polska to WOLNY KRAJ jak na razie . Tylko co niektórym się wydaje że są ,,ponad ''. A rządzenie kasą publiczną mają w genach. Pamiętaj im wyżej wyjdziesz tym szybciej będziesz spadał cyt. K.Pawlak
xxx

2015-01-11 10:43:27
Ludzie zbojkotujcie czas i nie piszcie tu komentarzy bo szkoda klawiatury wycierać. Naczelny pozastawia jedynie słuszne sobie samemu a resztę kasuje.Żenada.
Marek

2015-01-11 11:24:29
No to gmina Bochnia zyskała nowego pracownika. Kolejny z ekipy obok Zająca i Całki
do Marka

2015-01-11 11:51:25
No to Starostwo Powiatowe w Bochni zyska nowego pracownika. Kolejny z ekipy Lysego.
anty-xxx

2015-01-11 12:18:30
Ludzie piszcie, bo antyPOwska hiena dostała polecenie niedzielnego ataku! Dość obrażana, poniżania i rzucania oszczerstw na polityków PO!
wyborca

2015-01-11 20:41:23
Panie Adamie, niech Pan się trzyma, niech Pan się nie daje! Wiele osób Pana ceni, bo jest Pan dobrym i mądrym człowiekiem. Żal, ale cóż zrobić? Nic nie poradzimy. Zawsze tak jest, że swój zatrudnia swego, ręka rękę myje. Na układy nie ma rady, ale o honor walczyć trzeba!
a no tak !

2015-01-12 17:34:40
A no tak ! Pana Kortę wywalili , a zacny to człowiek i mądry i uczciwy. W/g mnie dobrze zarządzał i zarządza jak dotychczas powiatowym Zarządem Dróg . Jeśli by Pan Bzdek zechciał zatrudnić Pana Kortę i Pan Korta zechciałby podjąć pracę w Urzędzie Gminy Bochnia , to byłaby to wspaniała sprawa dla Gminy Bochnia . Tylko korzyści dla mieszkańców z tak mądrego człowieka , który chciałby tu pracować . Może w gminie powstawały by tam drogi gdzie są potrzeby mieszkańców , a nie jak dotychczas np . do domów sołtysów i ich krewniaków . Ktoś by się zajął należytym utrzymaniem dróg gminnych . Panie Adamie Gmina Bochnia czeka , pracuj u Wójta Bzdeka .
Do ,,a no tak"

2015-01-12 18:22:06
Niech , kto chce zatrudnia tego Pana skoro weźmie za to pełną odpowiedzialność .Czy z POlityka może być dobry urzędnik-fachowiec???
oj tak

2015-01-12 18:44:10
A my podatnicy znów będziemy się bawić w przedwyborczą ciuciubabkę , albo zdąży albo nie zdąży przed wyborami .Może sobie odpocząć 3 lata a całą robotę zrobi w ciągu roku.Bo wcześniej powstaja tylko te drogi do sołtysów i znajomych .
do anty- PO

2015-01-13 14:51:35
A co obecne władze, to nie są politycy? Są, są tylko PSL. Nowy dyrektor PZD będzie członkiem partii rządzącej, bardzo wielbionym przez Zarząd. A dlaczego pan starosta tak grozi dyrekcji szpitala? - bo zna wielu Ludowców z kręgu rodu Kosiniaków - Kamyszów. Swój swego zatrudnia, tak było jest i będzie!
REKLAMA