Powiat

piątek 28 grudnia 2012 20:49:14

Powiat: trudny budżet - czy będą zwolnienia?Powiat: trudny budżet - czy będą zwolnienia?

Radni przyjęli projekt budżetu na 2013 rok

Jedną z najważniejszych spraw do przegłosowania, jaka stanęła przed radnymi powiatowymi był na piątkowej (28 grudnia) sesji projekt budżetu na 2013 rok. Nikt na sali nie ukrywał, że będzie to rok bardzo trudny i z tego powodu także budżet musiał być zaprojektowany tak, by sprostać trudnym czasom.

Budżet zaplanowano na 79 996 568 zł wydatków (przychody: 87 522 968 zł). Mimo, że budżet zakłada nadwyżkę dochodów w kwocie 7.526.400 zł to jednak będą one w całości przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Wiadomo więc, że przychody przyszłoroczne nie pozwolą na zrealizowanie wszystkich wydatków. O przychodach trudno z resztą mówić, mając na uwadze fakt, że finanse powiatu składają się tylko i wyłącznie z dotacji. Powiat nie ma żadnych własnych dochodów typu opłaty czy podatki nakładane lokalnie.

Trudności przysparza także tzw. indywidulany wskaźnik zadłużenia, co oznacza, ogólnie mówiąc, znaczne ograniczenia w zaciąganiu kredytów i zadłużaniu się samorządów. Skutki tego rozporządzenia widać już było na dzisiejszej sesji. Na brakujące kwoty nie szukano możliwości kredytowania. Oszczędności szukano po stronie wydatków. Budżet skorygowano tak, że po stronie wydatków przeznaczonych na wypłaty dla pracowników samego starostwa zaoszczędzono kwotę 1 mln 200 tys. zł. Jest to kwota dość spora. Radny Ludwik Węgrzyn, komentując te cięcia wydatków podkreślał, że nie można zrealizować tego planu bez zwolnień. Ze źródeł bliskich starostwu pochodzą, jeszcze niepotwierdzone i nieoficjalne informacje, że prace może stracić ok. 20 pracowników.

Starosta Jacek Pająk oponował twierdząc, że zmniejszenie kadry polegać będzie na odchodzeniu pracowników na emerytury, a nie na zwolnieniach. Przedstawiono także plan reorganizacji wydziałów w starostwie powiatowym, co ma także doprowadzic do oszczędności na wymienioną kwotę. Duże cięcia czekają także szkoły. Wspomniano o zmniejszonych budżetach dla I i II LO w Bochni. I LO musi się liczyć z dotacją pomniejszoną o ok. 340 tys. zł. W drugim LO kwota zmaleje o 346 tys. zł. Ucierpią także inne inwestycje, szczególnie drogowe. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Za projektem budżetu, zaproponowanym przez władze starostwa, zagłosowało 18 radnych, 4 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mim

2012-12-28 22:26:01
No nareszcie to co usmażyli na górze - czyli kryzys, dotarł do urzędników. Można powiedzieć, że urzędnicy urzędnikom zgotowali taki los. Szkoda, że to także odbije się na mieszkańcach.
Gg

2012-12-28 22:50:04
Czy pójdą cięcia zarobków starostów, dyrektorów i radnych?
no tak

2012-12-29 00:11:51
w budowlance podobno cięcia na 700 tys złotych, w domu dziecka na 250 tysięcy, a ile w SOSW zarzadzanym przez podobno związanej pokrewienstwem rodzinnym ze starostą dyrektor? ciekawostką jest to co NIK odkrył w Sosw co uwidacznił i ujawnił były naczelnik wydziału edukacji Tadeusz Pietras
Kto za nich spłaci długi???

2012-12-29 00:59:14
Wiatmy w Unii Europejskiej. A miało być k.... tak pięknie! Buzek, Tusk, Hubner, Bielecki, Balcerowicz, Kwach i cała świta sejmowa i nawet Kaczyńscy. Wszyscy pakowali nas do Unii bo będziemy mieć pracę, będą fundusze, będzie co jeść, dzieci nam się szczęśliwe urodzą ... itd. A tu przyszła Grecja. Unia jest na kredyt! Długi jakie te kiepy narobiły trzeba spłacać! I kto je zapłaci? Oni sami? Nie oni nadal będą grzać fotele. My zapłacimy. Jak będzie trzeba to zabiorą nawet zasiłki bo nie będzie z czego. Won z nimi! Kto przegłosuje ustawę, że te długi ma spłacić PO i reszta tego towarzystwa?
reklama płatna a może nie wybaczcie

2012-12-29 01:24:12
a wiewiórki opowiadają taki skecz: ja tam sie na garniturach nie znam, ale w całym powiecie bochenskim opowiadaja ze najlepej garnitury prasuje sekretarka starosty w gospodzie kamienie brodzinskiego fachowo i tanio! zapraszamy
miriam

2012-12-29 08:57:52
A może redaktorzy czasu napiszą jakie zadłużenie ma starostwo. Podobno zbliżyli się do granicy 60%!!! Według danych które czytałem to najbardziej zadłużone starostwo w Małopolsce! Na spłatę samych odsetek idzie w przyszłym roku 7,5 miliona złotych! Niech ktoś to w końcu rozliczy! Taka niegospodarność! Pająka, Całkę i cały zarząd odwołać!
nareszcie się wydało

2012-12-29 09:49:09
zadłużenie powiatu jest ogromne !!!!!!!!!!!!!!!!!!! byłem w tym na codzień i znam temat, wstyd popatrzeć ludziom w oczy !!!!!!!!!!!!!!!!!! nieodpowiedzialna polityka pajaka, rzepeckiego i całki (partyjniactwo do 3-ciej potęgi !!!) doprowadzi wkrótce powiat do bankructwa. ogromna część mienia powiatowego wydzierżawiana jest bez przetargów, nikt nie panuje nad cenami usług zlecanych przez starostę i podległe mu instytucje, mnoża się afery inwestycyjne - hala w łapanowie droższa o milion nadal nie zakończona, po kontrolach dotacje cofnięte lub okrojone >>>>>>>> >>>>>>> raty kredytowe i odsetki zniszczą budżet w2013 i w następnych latach- będą spłacane tylko kredyty i wynagrodzenia urzędników i nauczycieli - nie dla wszystkich starczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!! powiat bocheński ma najdroższa administrację w województwie małopolskim. !!!!!!! !!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!! powiat trzeba rozwiązać bo zrobił się żłobem dla I sekretarza PO i jego politycznych kolesiów- wystarczy sprawdzić rodzinne i polityczne powiązania osób które pająk przyjął do starostwa !!!!!!!! policja, straż i szpital obejdą się bez "czcigodnych" władz powiatowych, przed 1999 nie było powiatów i wszystkie wymienione instytucje pracowały, bez powiatu też sobie poradzą, podsumowania roczne będą tańsze.
mirek

2012-12-29 13:20:05
Zadłużenie powiatu bocheńskiego jest to około 38% - to jedne z najmniejszych zadłużeń z powiatów w Małopolsce. Niestety nowe rozporzadzenie Rozstowskiego każe przeliczać współczynniki do dochodów własnych a nie wysokości budżetu jak to było do tej pory. Dochody budżetu powiatu to kwota zależna od wysokości subwencji i dotacji i wynosi od 80 mln zł do 110 mln zł, natomiast dochody własne to udział w podatku CIT i PIT oraz opłaty pobierane za wydawanie map, dowodów rejestracyjnych czy prawao jazdy po odjęciu kosztów za druki i opłat należnych Państwu - wynoszą one zaledwie od 18 mln do 23 mln. W gminach jest całkiem inaczej - wiekszość dochodów to dochody własne np. w mieście Bochnia około 97 % całego budżetu stanowią dochody własne tj. podatki od nieruchomości, zyski ze spółek, opłaty za wynajem, udział w podatku PIT i CIT znacznie większy niż ma powiat.
do mirek

2012-12-29 14:06:44
no tak zdłużenie jak piszesz 38% a powiat nie ma możliwosci zaciagniecia już żadnego kredytu! wiec cos tu nie gra, chyba ze to zadluzenie jest calkiem inne albo inaczej je widzisz pracowniku starostwa, nie napisales takze jakie dochody przewidziane sa ze sprzedazy nieruchomosci ktorych nikt nie chce kupić od powiatu
do mirka

2012-12-29 14:12:50
dziwne też że nikt nie wspomina o nietrafionych i zle realizowanych i inwestycjach powiatowych na czele z halą w łapanowie i budowa nowego domu pomocy społecznej, a przeciez jeszcze trzeba wydac grube pieniadze na fantazje starosty pn strefa aktywnosci spolecznej
Maria

2012-12-29 15:46:55
W Łapanowie to nie sala gimnastyczna tylko SILOS ATOMOWY !!!
Maria

2012-12-29 15:46:56
W Łapanowie to nie sala gimnastyczna tylko SILOS ATOMOWY !!!
fun

2012-12-29 16:36:19
ale za w gminie bochnia to inwestycja na inwestycjiiiii...... . To był żart. zwolnien nie bedzie bo juz po szkolach byly. przerostu adminisracji pewnie nie ma bo by musieli chyba na korytarzach siedziec. No istny raj. Eeeeeeee to tez byl zart
i szukają grosza

2012-12-29 17:17:03
Mam nadzieję, że ten bukiecik na środku sali jest z kwiatów sztucznych,tak jak "sztuczni" są ci wszyscy siedzacy naokoło.
do "no tak"

2012-12-29 18:01:50
Przypuszczam, że NIK i były naczelnik wydziału edukacji odkryli, że nie są związani pokrewieństwami rodzinnymi! TON TEGO WPISU ZAKRAWA NA SENSACJE XX WIEKU ALBO TRUDNE SPRAWY
do mirek

2012-12-29 18:05:13
Nie kłam, że dochody własne miasta Bochni stanowią 97 % budżetu. Jest ich niewiele więcej niż 65 %, czyli 2/3 całego budżetu . Mało kto wie że Bochnia ma dużo mniejszy budżet niż sąsiednie Brzesko, chociaż jest od niego większa. Porównanie z także mniejszą Wieliczką wygląda jeszcze gorzej !!!!!!
stefek

2012-12-29 18:19:27
nie wypisuj o mieście nawet jeżeli to prawda !!!! artykuł dotyczy powiatu a tam zaczyna się tragedia finansowa. roczne zadłużenie o niczym nie świadczy, ważne są zobowiązania kredytowe przypadające na jeden rok. pod tym względem jest masakra. powiatu nie stać na utrzymywanie dwóch pałaców. ten od ul. kazimierza wystarczyłby pająkowi bo tam ma swoje gabinety i sekretariaty(!) .............................. biurowiec od ul.różanej trzeba sprzedać. budynek po pogotowiu niszczeje od kilku lat zamiast dać go na szkołę muzyczna jak prosili go burmistrzowie i wójtowie 3 lata temu.
Pająk do dymisji

2012-12-29 22:56:52
Pająk i cały zarząd powiatu - jeżeli mają honor - powinni podać się do dymisji. Zadłużyli powiat do granic możliwości! prawie 8 milionów w przyszłym roku zamiast na inwestycję, dadzą bankom jako odsetki od kredytów. To jest niegospodarność! Gdzie jest NIK, RIO i prokuratura!!!
sprawdzałem-nie zakończyli lądowiska

2012-12-30 00:28:00
sprawdzałem, lądowisko nie jest zakończone. gdzie jest komisja rewizyjna? jeżeli podpisano aneks do umowy to jest po terminie umownym. dotacji też nie wolno dawać. oj, będzie następny problem. pajączek tonie.
Ten powiat

2012-12-30 17:04:35
Ten powiat to jeden z najlepiej zarządzanych w małopolsce . Gminy mają podatki i inne wpływy a i tak jest tam jedna mizeria jak w gminie Bochnia .
mirek

2012-12-30 19:39:26
Widać iż większość osób nie zna się kompletnie na współczynnikach zadłużenia. Piszecie iż Bochnia jest większa od Brzeska czy Wieliczki - co jest pod względem budżetu i ilości mieszkańców kompletną bzdurą, może miasta tak ale nie gminy. Gmina Miasto Bochnia to ilość mieszkańców nie przekraczająca 30.000, natomiast Gmina Wieliczka to ponad 52.000 czyli więcej niż Gmina Bochnia i Gmina Miasto Bochnia - dlaczego bo w Wieliczce jest jedna gmina wiejsko - miejska, i tak samo jest w Gminie Brzesko (choć znacznie mniejszej od Gminy Wieliczka). Może czas połączyć Miasto Bochnia z Gminą Bochnia.
kolo

2012-12-30 21:06:23
Powiat jest zadłużony po uszy, a jak słyszałem - podała te dane skarbnik gminy Bochnia - gmina jest zadłużona na 19%, a prognoza na przyszły rok jest taka, że ma ono spaść do 17%. Przy zadłużeniu powiatu bocheńskiego sięgającego 60% - to jest super wynik - efekt dobrego zarządzania. A przecież w gminie zrobili duże inwestycje - remont 3 mostów wiszących nad Rabą, oczyszczalnia w Bogucicach, kanalizacja w Brzeźnicy, Bogucicach, Stanisławicach itd. Gratulacje dla władz gminy, wójta, radnych. W gminie obsługa kredytów sięga 1 mln zł, a w powiecie prawie 8 milionów zł!!! Starosta jest politykierem a nie gospodarzem. Pogonić takiego aparatczyka i jego kumpli!
xxx

2012-12-31 22:25:27
abc

2012-12-31 22:29:27
Jeżeli ktoś prowadził świetlicę w Rzezawie to trudno się dziwić, że nie umie prowadzić powiatu.Takich rzeczy trzeba się uczyć na porządnych uczelniach, a wcześniej trzeba coś w życiu zrobić.Mamy efekty kombinatorstwa.
prawdziwy abc

2013-01-01 11:02:54
popieram samozwańczego abc
do "ten powiat"

2013-01-02 20:01:46
chyba jesteś po politologii - polityką zastępujesz braki w podstawowej wiedzy. gmina bochnia ma zadłużenie 18 % a powiat ponad 40% - czyli 2,5 razy wyższe. w czasach kryzysu zapowiada to rychłą plajtę finansową powiatu !!!!!!! no i wyrzuceniem pająka ze stołka na aut !!!!!
tw

2013-01-02 21:39:04
Cięcia w szkołach??????nie rozumiem, a na jana p Rachwalik stworzyła szkole dla swoich znajomych dając im prace o poziomie nauczania i wiedzy wykładających nie wspomne. Szkoła masażu ph pęknę ze śmiechu. a gdzież ci psudomasazysci będą pracować, dopiero co pomaturalna szkoła wypuściła rzesza bezrobotnych i mało tego nie mających szans na prace to jest kpina kto dal na to zgodę aby takie durne szkoliny otwierać , a pani rachwalik mogłaby już spocząć na zasłużonej emeryturze jako wiekowa dama a ni szarogęscić się dalej, swego czasu też zatrudniała woźną która biłą dzieci miotłą i wołała ze jest po studiach ha ha tak pani Marto to o pani
Pająk i

2013-01-03 13:00:44
Starosta Pająk i Jego ludzie przygotowali wniosek na budowę chodników i dróg w gminie Drwinia z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i wniosek otrzymał największą ilość punktów , no i gmina Drwinia będzie miała nowe nawierzchnie i chodniki . Z wniosku a wiec środków zewnętrznych będzie 2.500.000 zł , gmina dołoży 900000 tys. a starostwo powiatowe 1.300.000 i co dało się wspólnie , dało Nie da się tylko w gminie Bochnia . bo gdyby pan Wójt współdziałał z panem Starostą to nawet w ramach tego wniosku można byłoby w gminie Bochnia położyć nowe nawierzchnie i chodniki . Trudno . 09.01.2013 w Bogucicach otwarcie odbudowanego mostu , przecież w gminie Bochnia . Oprócz środków zewnętzrnych pieniądze wyłożyło starostwo , Ileż to już mostów , wybudowano za starosty Pająka , a w gminie Bochnia wyremontowano 3 kładki nad Rabą ?bardzo potrzebne dla ludzi / ale tuby wójtowe rozpisują się ,że to moooosty! Niech będzie !,Wszystko dobre co służy ludziom . I powinna być zgoda miedzy samorządami . Wtedy ludzie byliby zadowoleni i samorządowcy mieli by większy szacun !!!
lizus starosty

2013-01-03 13:57:29
Wniosek przygotował Wicestarosta Całka i pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg z Panem Kortą więc nie wychwalaj Pająka i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
miernoty

2013-01-04 19:25:00
To jest ich zas.- zasadniczy obowiązek i nie ma za co wychwalać.Opamietajcie się.
drwinia daje staroście milion złotych

2013-01-05 09:35:29
Nie wiem kto u nas w gminie Drwinia wymyślił aby dawać staroście prawie 1 milion złotych ???!!!! Remonty dróg powiatowych wg ustawy ma finansować starosta !!!!! Powiat bocheński lekką ręką wydaje publiczne pieniądze. Koszt nieudolnie prowadzonych inwestycji wzrastają o milion, jak na hali w Łapanowie. Starosta szuka frajerów, którzy dołożą mu pieniędzy na jego zadania. A nasza gmina za to płaci !!!! Bez sensu są takie gesty !!!! Mimo tego Pająk Pająkowi szykuje już następcę.
geniusze

2013-01-05 16:32:50
Sztyuka polega na tym, by frajerstwo przekuć w sukces.W gminie Drwinia zawsze się to udawało - taki tam narodek. Tradycja to ważna sprawa.
nfl jerseys cheap

2013-08-26 19:53:43
I
vivienne westwood fashion

2013-08-28 23:45:03
Discount Running Shoes, Marked Down Basketball Shoes, Discount Sandals Clearance Athletic Shoes. Attire Clothing At Closeout Prices.
toms outlet

2013-08-30 04:50:28
19.?And five and five like a mason-gang,?That carried the ladders lang and hie;?And five and five like damaged nike zoom 6.0 oncore men's skateboarding shoe men;?And in order that they reached the Woodhouselee.
ralph lauren coupon code

2013-08-30 18:51:57
Nike Free. FuelBand. Race-Ready Operating Gear. Lover Gear. LIVESTRONG Nike Sportswear. Shoes. All Shoes. Action. Basketball. Golfing. Nike Sportswear
officialnba.com

2013-09-01 20:54:10
Hi there would you mind stating which blog platform you
Tom Brady started all 16 regular season

2013-09-03 07:55:53
Hi there would you mind sharing which blog platform you
wholesale nfl jerseys from china

2013-09-05 11:57:26
I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I
toms shoes outlet stores

2013-09-05 13:41:56
Low cost Running Footwear, Marked Down Basketball Footwear, Low cost Sandals Clearance Athletic Footwear. Attire Clothing At Closeout Prices.
toms shoes outlet shops

2013-09-10 07:27:37
408 things Conserve up to 70% off Nike SB, VANS, Lakai, Adidas, DC, Emerica, Supra, Fallen and DVS skate footwear. Affordable Skate Shoes has the lowest price tag on all
1

2013-10-06 09:46:28
-1'
-1'

2013-10-06 09:46:29
1
1

2013-11-14 10:20:05
-1'
-1'

2013-11-14 10:20:06
1
REKLAMA