Powiat

poniedziałek 22 lipca 2013 22:56:11

Brzeźnica: SKO unieważnia decyzje gminyBrzeźnica: SKO unieważnia decyzje gminy

W zawiązku z uruchomieniem kanalizacji w Brzeźnicy niektórzy mieszkańcy otrzymali do zapłaty bardzo wysokie tzw. opłaty adiacenckie za wzrost wartości ich działek. U niektórych opłata ta wyniosła ponad 8 tys. zł. Okazało się jednak, że rzeczoznawca z Urzędu Gminy Bochnia, wyceniając wysokość opłat, popełnił błędy na tyle istotne, że SKO w Tarnowie anulowało decyzje gminy.

Mieszkańcy Brzeźnicy w gminie Bochnia otrzymali pismo z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie, które unieważnia decyzje władz gminy Bochnia, obarczające niektórych mieszkańców wsi wysokimi opłatami adiacenckimi. Opłaty te sięgają nawet kwot 9 tys. zł. Mieszkańcy Brzeźnicy nie zgodzili się z tą decyzją. Wielu z nich posiadało już na swej działce swoje własne oczyszczalnie – szamba, wybudowane za własne pieniądze. W takiej sytuacji podłączanie się do kanalizacji gminnej nie było dla nich konieczne.

Sprawę do sądu podali ci, którzy dostali decyzję. Odwołaliśmy się od decyzji do kolegium odwoławczego w Tarnowie i kolegium badając sprawę sporządzonych operatów doszło do wniosku, że konieczne jest unieważnienie wszystkich decyzji gminy. Opłata ta nie powinna być ustalana, bo my posiadamy oczyszczalnie przydomowe zrobione przez nas samych – mówi jeden z mieszkańców, na którym gmina chciała wymusić niesłuszny podatek.

Przy naliczaniu opłat rzeczoznawca, jak podkreślają mieszkańcy oraz sąd, popełnił wiele błędów w wycenie. Wysokość kwoty powinna być obliczona od działki budowlanej a nie od całkowitej powierzchni posiadanych gruntów czy od wartości domu.

Rzeczoznawca popełnił wiele nieprawidłowości przy wycenie. Mam kilka hektarów działki, ale on powinien wziąć pod uwagę tylko działkę budowlaną, a wziął całość, gdzie nie ma działek budowlanych. Kolegium w Tarnowie unieważniło całkowicie te decyzje, ponieważ jest wiele niezgodności z przepisami i wszystkie unieważniło, wracając je do gminy - wyraża swe niezadowolenie inny mieszkaniec Brzeźnicy.

Mieszkańcy mają także pretensje, że opłaty adiacenckie zostały naliczone wybiórczo, nie dla wszystkich.

Jest około 7 lub 9 gospodarstw które mają oczyszczalnie przydomowe. Większość wsi jest skanalizowana, a wójt wybrał sobie tylko nas, że to my mamy płacić. Jest parę osób, które posiadają oczyszczalnie przydomowe i żadnych takich operatów nie dostali i parę osób, które są w ogóle nie podpięte i też cisza – podkreśla kolejny mieszkaniec. Jeśli naliczają takie operaty, to wychodzi po 2 - 3 tys. zł. U mnie wyszło prawie 8 tys. zł. Działki budowlane stanowią jakieś niecałe ¼, a on liczył od wszystkiego. Jeszcze do tego policzył nam wartość budynków - wyrażają swe niezadowolenie zdenerwowani mieszkańcy.

Co m.in. postanowiło SKO w Tarnowie?

Dokonując oceny sporządzonego w sprawie przez rzeczoznawcę majątkowego Józefa Wilczaka operatu, stwierdziło, iż operat ten nie może być podstawą dla wydania decyzji określającej wysokość należnej Gminie Bochnia opłaty adiacenckiej, a zarzuty stron w tym względzie należy uznać za uzasadnione – czytamy w uzasadnieniu.  

Czy też dalej fragment pokazujący błędne naliczenie opłaty:

Tymczasem zgodnie z przywołanym wyżej przepisem § 40 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, przy określaniu wartości nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu, dla ustalenia opłat adiacenckich, o których mowa wart. 146 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, "nie uwzględnia się wartości części składowych tej nieruchomości”. Zatem, wysokość opłaty adiacenckiej uzależniona jest wyłącznie od wartości nieruchomości gruntowej. Dlatego też przy określaniu wartości nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu, dla ustalenia opłat adiacenckich, nie można uwzględniać wartości części składowych tej nieruchomości (w tym budynków na niej posadowionych). Dlatego też koniecznym jest sporządzenie nowego operatu szacunkowego, który będzie odpowiadał treści w/w rozporządzenia – podkreśla SKO.

Decyzja SKO jest ostateczna.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

bolko

2013-07-23 07:51:31
Na siłę kazali płacić za coś czego niektórzy nie chcieli.
Wstyd za takich urzędników!

2013-07-23 12:06:42
Ale wójt i ten szpec od wyceny się zbłaźnili. Żenada co to za urząd!!!
j23

2013-07-23 12:18:58
Tylko dymisja wójta!!!!
ho ho

2013-07-23 19:00:49
Rację miał sołtys Woźnicki protestując przeciw temu nadużyciu. Rację miał radny Bachmiński głosując przeciw temu sobiepaństwu. Opłata adiacencka powinna być niższa niż haracz partycypacyjny, a tym bardziej niż karne daniny. Leon, na taczki !
mieszkanka

2013-07-23 19:21:20
A ja jestem ciekawa ile gmina zapłaciła z naszych pieniędzy temu "rzeczoznawcy" za wypisanie złośliwego i błędnego operatu. Niech radny zapyta ile to nas kosztowało.
nuta

2013-07-23 21:38:31
a ja sie pytam gdzie do jasnej cholery jestescie wy radni? jeden sobie wymysla cos bezprawnego i chce doić ludzi drugi fachwiec chyba z TVNowskiej USTERKI robi wycene i ciekawe za ile? ale szmaty na ogrodzeniach wieszac to jest ok
parafianka

2013-07-24 00:37:31
na szczęście za rok wybory. lysy wyleci z hukiem!!!
Wspomnienia- cytat

2013-07-24 07:55:42
..."Lodowisko pod namiotem zostało już zalane glikolem, wczoraj odbywały się tam próby szczelności jednak zostały przerwane, gdyż należało usunąć zalegający na namiocie śnieg. Stąd co najmniej dzień opóżnienia. Jak podkreśla wójt Jerzy Lysy, ważnym warunkiem uruchomienia atrakcji jest tez tempreatura, która nie może przekraczać 5 stopni Celcjusza."
cytat

2013-07-24 08:03:35
Re: Lodowisko Proszówki 2013 - dlaczego wciąż nie jest otwarte Postprzez Krys » środa, 9 stycznia 2013, 22:17 Niestety działania wójta często są/były na granicy prawa i tak też jest w tym przypadku. Już od paru lat wiadomo, że nie można prowadzić takiej działalności na terenie szkoły. Teraz odpowiednie służby się tym zainteresowały i nie ma zgody na otwarcie lodowiska, a ponoć wójt szuka nerwowo nowego miejsca coby poparcie nie spadło.
Wywalić wójta z urzędu!

2013-07-24 09:16:08
Z tymi opłatami to wychodzi na to, że chcieli ludzi naciągnąć na pieniądze. Bo albo ten wójt z tym rzeczoznawcą nie zna się na przepisach i wyceniali to w ciemno jak im pasowało albo się znają tylko chcieli ludzi naciągnąć licząc na ich naiwność. Tak czy owak należy ich natychmiast wywalić z tego urzędu. To jakaś paranoja kto tam rządzi.
Rzeczoznawca jest od ministra a nie od gminy

2013-07-24 09:45:33
Autor artykułu nie ma pojęcia o czym pisze. Jak zwykle broni tych co na zlosc gminie nie uczestniczyli w kanalizacji a teraz chcą uniknąć opłaty adiacenckie j naliczanej zgodnej z ustawa. Tam jest napisane, ze wyceny nieruchomosci dokonuje rzeczoznawca z listy krajowej, wyznaczony przez gminę. Jezeli bedzie inny rzeczoznawca to kwoty mogą być jeszcze większe bo wycena jest indywidualna. Ale w niej należy uwzględniać wartość istniejących budynków bo przecież ich wartość wzrosła jezeli gmina doprowadziła doo nich kanalizację, wode, drogę itp. To jest oczywiste. Widać nieliczna grupka cwaniakuje ale czas bochenski ich faworyzuje byle tylko dokuczac gminie i wojtowi. Zrobienie w ogromnej Brzrexnicy oczyszczalni ścieków i 17 km kanalizacji , nawet wbrew niektorym mieszkancom, to ogromny sukces wójta Jerzego . Nie wszyscy chcą sie z tym pogodzić i nadal ryja. Ale większość ludzi z soltysem i radnym doceniają dobra robotę gminy i wójta.
do kombinatorow

2013-07-24 09:54:19
Cała wieś domaga sie aby gmina przykładzie naliczyla wam te opłatę adiacenckiej . My potrafiliśmy zrozumieć ze gmina zrobiła cała inwestycje ,także przyłącza, płatne przez mieszkańców. Oni nie płacili za to i teraz kombinują jak nie płacić. Wystarczy w Brzexnicy wstydu za oszustwo z pieniędzmi na wodociagowanie. Ci ludzie to poplecznicy wyrzuconego sołtysa. Większość mieszkańców ma już dość ich awanturowania sie z wójtem.
do "do kombinatorów"

2013-07-24 11:56:18
nie wiem, czy czytałeś/łaś tekst, ale zgodnie z postanowieniem SKO w Tarnowie opłaty adiacenckie zostały naliczone nieprawidłowo. Jakbym otrzymał taki nakaz do zapłacenia i zobaczył tyle uchybień, to też bym się sądził. Tym bardziej jak jest wspomniane, że niektóre osoby posiadają oczyszczalnie przydomowe i nie mieli obowiązku przyłączać się do kanalizacji gminnej. Mogę tylko powiedzieć, bo pracuję w tej branży, że taka oczyszczalnia przydomowa kosztuje około 10 tyś. zł (dla domów do 6 osób), więc to chyba mija się z celem, żeby jeszcze drugie tyle płacić za coś, co się nie używa.
nick

2013-07-24 13:00:18
a kto miałby nie doceniać roboty wójta?? sołtys, którego żona jest pracownikiem wójta?? albo radny, który jakby podskoczył straciłby licencje na alkohol w sklepie?? jakby oni mogli się coś odezwać?? przecież wójt wie kogo wskazać na takie stanowisko...
Pigmej

2013-07-24 17:14:03
To że mieszkańcy sami wybudowali własne oczyszczalnie to tylko pogratulować --gdzie jest napisane że jest wymóg podłączenia do zbiorczej sieci. A więc nie rozumie jego(wójta) wściekłego ,spazmatycznego ,paranoicznego ataku na tych ludzi.Tłumaczyć to zachowanie tylko chorobliwą chęcią zemsty --jego błąd -w tym przypadku i to kardynalny - brawo mieszkańcy --sprawę należny kontynuować.
BB

2013-07-24 17:41:48
Brzeźnica była w gm. Rzezawa i było im źle - przenieśli sie do gm. Bochnia. Co nie którym dalej jest źle więc proponuje żeby stworzyć gminę Brzeźnica z wójtem woznickim na czele przewodniczącym rady jawieniem , i jego zastępca majcherem - tylko ze z liczebnoscia tej gminy byłoby kiepsko tylko towarzystwo wzajemnej adoracji
Onufry

2013-07-24 20:09:04
Jak donosi ORMO ( przyp. skrót od Obywatelski Ruch Monitorowania Opini) - niezależny nowo powstały przy UG z inicjatywy samego wójta referat- nie milkną głosy oburzenia przeciwko skandalicznemu wyrokowi sądu SKO w Tarnowie.By wyrazić swoje oburzenie a tym samym solidarność z działaniami wójta zawitała do UG delegacja weteranów ZOMO-przybyli oni w pełnym rynsztunku bojowym.Jej przewodniczący wręczył wójtowi prezent - piękną szturmową pałkę- w czułych słowach uznania wyraził podziękowania o pamiętaniu o ich służbie przez tak wielu zapomnianych bohaterach stanu wojennego i zasługach w utrwalaniu władzy ludowej.W końcowych słowach odniósł się do kłopotów wójta z obecnym wymiarem sprawiedliwości i wręczając wspomnianą gumową pałkę przytoczył starą łacińską sentencje-''sądy sądami a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".--wiadomo że ZOMO to kiedyś elita intelektualna narodu. Wójt niezwykle serdecznie podziękował weteranom -bohaterom a toku bezpośredniej przyjacielskiej rozmowy wyznał on że owa serdeczność wynika z faktu ,że on w tamtych czasach(lata 80-siąte)) jak każdy młodzian marzył o zaszczytnej służbie w tej bohaterskiej formacji.Już był przyjęty do szkoły -już zdał wszystkie niezwykle trudne testy z inteligencji i języków obcych--niestety -egzamin praktyczny -zerwany biceps na tzn. ""ścieżce zdrowia"-ten pech pozbawił go szans kariery w zaszczytnych szeregach tej formacji.O dalszym przebiegu uroczystości ORMO będzie informować póżniej.
- do kombinatorów

2013-07-24 20:32:34
"Większość mieszkańców ma już dość ich awanturowania się z wójtem." Przypomnę, że wójt Lysy w Brzeźnicy miał najmniejsze poparcie w wyborach. Faktem jest, że głosowali na niego nieliczne jednostki, jednostki te mające w tym interes bo wójt jest ich pracodawcą a oni jego dupowłazami. Obecny radny i sołtys słowem się nawet do wójta nie odezwą, żeby się mu nie narazić, podpiszą wszystko co im karze, poprą to co wójt popiera i tak wygląda udana współpraca w gminie Bochnia między "mieszkańcami" a wójtem.
mieszkaniec

2013-07-24 21:38:34
a Co będzie z drogą w Pogwizdowie, mieszkańcy są odcięci od świata
głos z Brzeźnicy

2013-07-24 22:46:10
jeszcze rok i będzie po lysym. Jakoś wytrzymamy
glos z brzeznicy 2

2013-07-24 23:01:36
i tak juz od 4 kadencji chcecie brzeznicoki lysego wywalic a on nie ma z kim przegrac!!!!!!! i podejrzewam na zlosc woznickiemu i innych "orlom" z osp jeszcze raz wystartuje w wyborach i pewnie znowu wygra bo..... nie ma z kim przegrac!!!!!
ormo

2013-07-24 23:41:34
może wygrać pewnie wybory na Lysego są tak fałszowane jak podpisy za Woźnickim. Prokuratura musi się tym zająć.
pelikan 2

2013-07-24 23:48:56
Podejrzewam, że w następnych wyborach na wójta Lysy sobie znajdzie gościa, którego przekona do startowania i ustawi sobie pionka, zresztą jak resztę pionków, czyli radnych gminy. Myślę, że na pewno czytają to też te osoby, które tego doświadczyły i jest im teraz głupio. Nie martwcie się Jerzy Lysy waszym wójtem, niech sobie inni tam myślą co chcą.
Dyżurny

2013-07-25 01:22:15
Czytam i oczom nie wierze - gmina Bochnia ma najmniejsze do chody wlasne na 1 mieszkanca ze wszystkich gmin w powiecie . I co ? I ta gmina ma najwiecej skanalizowanych zabudowań w całym powiecie ale ma najmniejsze zadłużenie - ok. 20 %. Maja tez najwiecej szkół i przedszkoli. Jako jedyna gmina wiejska w regionie ma kryta pływalnię i sztuczne lodowisko. Szacun Panie Wojcie.
Dyżurny do pelikana -2

2013-07-25 01:27:48
Jerzy Lysy naszym burmistrzem ? W Bochni bardzo na to liczymy ze JL wystartuje na burmistrza. Nie zdążę uzasadnić bo właśnie zaczyna sie akcja.
do dyżurnego

2013-07-25 09:15:18
tak bronisz urząd gminy, a powiedz mi ile jest zawieszonych długów, które gmina dopiero zacznie spłacać?? ile zostało utopione w hotel?? no i jeszcze jedno, jak wójt z radą gminy tak świetnie się sprawują, to czemu cały czas są jakieś wieści, że tu coś jest źle, tu ktoś jest niezadowolony oraz czemu RIO miało tyle zarzutów do gminy?? ale dalej urzędasy brońcie swojego pracodawcy, przecież on utrzymuje Was i wasze rodziny... paranoja
Dyżurny

2013-07-25 09:30:39
Czytałem uważnie, te "zarzuty" RIO to mały pikuś, przez 4 lata zebrało się w dużym urzędzie kilkanaście druczków delegacji bez kompletu podpisów w tabelkach!!!!!. Oby każdy urząd miał takie przewinienia. Podobno na sesji wójt zacytował zarzutu z kontroli w Starostwie, gdzie RIO napisało że za publiczne pieniądze fundowali sobie wyżerki po kilka tysięcy złotych !!!!!!! To są twoi kolesie, więc lepiej to spróbuj wyjaśnić. Urząd Gminy Bochnia w ostatnim rankingu Wspólnoty jest w 30 -ce najtańszych w utrzymaniu urzędów w Polsce(!). Starostwo Bocheńskie przoduje ,nie tylko w Małopolsce. Nasz Bardzo Drogi Starosta mógłby być tańszy ale on woli zapraszać posłów , partyjnych ministrów i dawać im wyżere . RIO to już wymacało, teraz kolej na Komisję Rewizyjną.
do Dyżurnego

2013-07-25 10:15:40
Czy jako Dyżurny to nie nasz Szanowny Wójt pisze?
olek

2013-07-25 18:41:48
a ja sie zastanawiam ile biegly odpalil Wojtowi , z tych oplat dlatego byly tak wysokie, a dlaczego 2 jednej wsi pobiera sie oplaty od zwrostu wartosci gruntow , a w dugiej nie ,, zakaz dyskryminacji
glos z Gawłowa

2013-07-25 21:25:49
jeszcze rok i wojtem bedzie ktos inny bo na pewno nie to nieudacznictwo
do oleka

2013-07-25 23:55:47
za ten wpis będzie odpowiedzialność karna dla autora i redaktora, bo jest współodpowiedzialny za zamieszczanie oszczerstw. przeginacie pałę i nawet ja jako "styropianowiec " już was nie lubię
do Olka

2013-07-26 08:20:17
masz rację w kwestii dyskryminacji, po prostu wójt korzysta z władzy aby dokuczyć tym, któych nie lubi. Takie zagrania małego złośliwego chłopczyka. To coś napisze w internecie, to wyda decyzję niezgodną z prawem i zasadami demokracji, to znowu wydaje mu się, ze może wszystko i zmienia konstytucję. Wydaje mi się, że Onufry trafił w sedno sprawy tłumaczące sposób zachowania wójta L.
klos

2013-07-26 11:10:25
mozecie sobie szczekac POwiatowe kundelki nic wam to nie dam, nic nie zmieni wojtem lysy jest i basta!!!!
do klos

2013-07-26 11:21:16
ja też nie znoszę PO-wców, ale bardziej nie znoszę cwaniactwa!! Dlatego mam nadzieję, że wreszcie ktoś przyglądnie się wyborom, oraz że znajdzie się osoba, która wreszcie utrze nosa wszystkim, którzy nie działają dla dobra ogółu, tylko swojego!!
do klos-a

2013-07-26 14:39:54
Trzeba być wielkim prymitywem lub mieć w tym swój interes aby stawać po stronie przekrętów i matactwa. A że wójt wygrywa wybory, bo ma takich wyborców jak ty, czyli jak to określił Onufry "intelektualną elitę" z korzeniami ZOMO.
kolo

2013-07-26 19:50:51
LEON to tak mocno przeżywa wejście w andropauzę , stąd taki kąśliwy - nawet nie korzysta z kuracji na ""kamieniu Brodzińskiego--'' absolutny kaput. Medycy określają ten stan ''mente captus non medicabilis'--a może on taki był od początku ?'
a w gminie

2013-07-27 13:13:04
a w gminie Trzciana , to płacili mieszkańcy tylko po 1400 zł / tysiąc czterysta złotych / i co dało się dało , ale tam wójt chce i czyni wszystko dla dobra swoich mieszkańców . No a trzciana przecież jest biedniejszą gminą , no ale tam przestrzega się PRAWA !!!
Do dokłosa

2013-07-28 10:39:11
Trafiłes jak kula w płot. Teraz okazało sie ze Trzciana jest jedna z NAJBOGATSZYCH GMIN W OKOLICY BOCHNI.
do glos z Brzeźnicy 2

2013-07-30 12:47:52
Jest kandydat !!!!!!!!!!!!!!!. Jego bezpośredni z-ca, czyli komendat OSP z Chodenic - dzielny strażak Sam. Cichutko pracuje (ryje), by wzmocnić swoją kadydaturę w przyszłorocznych wyborach.
do "a w gminie"

2013-07-31 20:12:57
masz rację, ale dotacje trzeba rzetelnie rozliczać, a to nie jest specjalnością naszej gminy, na co nawet RIO zwróciło uwagę.
;)

2013-08-19 20:42:16
Czy nikt nie zauważył, ze jakiś śmieć się wplątał?
REKLAMA