Powiat

środa 10 lipca 2013 11:16:18

Starosta odpowiada Gawłowowi Starosta odpowiada Gawłowowi

O komentarz w związku z protestem w Gawłowie poprosiliśmy w rozmowie telefonicznej starostę Jacka Pająka.

- Przede wszystkim powiem tak: pieniędzy na budowę  chodników w tym roku w budżecie powiatu w chwili obecnej nie ma. Jeśli Rada Powiatu zobowiąże Zarząd do takiej budowy wskazując równocześnie źródło finansowania to będziemy wtedy takie zadania realizować. Trudno sobie bowiem wyobrazić, abyśmy np. obcięli wydatki na oświatę po to, żeby wybudować chodnik. W gminie Bochnia jest 31 sołectw i większość z nich leży przy jakiejś drodze powiatowej, i w każdym należałoby ten chodnik wybudować. Ale w chwili obecnej nie jest to możliwe. To nie jest tak, że jak się wywiesi banery to pieniądze nagle się znajdą.

Starosta dodał, że w innych gminach powiat może liczyć na to, że na każdą złotówkę wydaną na infrastrukturę drogową, władze gminy dorzucą drugą złotówkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu tamtejsi mieszkańcy mogą liczyć na to, że prędzej będą mogli chodzić po swoich chodnikach.

Zapytaliśmy również o sprawę nieobecności starosty na zebraniu wiejskim w Gawłowie pod koniec kwietnia, kiedy to omawiana była sprawa chodnika.

- Kiedy się jest starostą, to czasem tego samego dnia, na tę samą godzinę ma się trzy różne zaproszenia. Czasem trudno jest zrezygnować z innych zobowiązań, zwłaszcza kiedy zaproszenie przychodzi na krótko przed terminem. Z drugiej strony – my też zapraszaliśmy sołtysów i Rady Sołeckie, a także wójta gminy Bochnia i na spotkanie nikt nie dotarł.

A jak wygląda sprawa z owymi 5 mln, które powiat otrzymał od wykonawcy autostrady na zniwelowanie szkód na drogach powiatowych wskutek przejazdów ciężkiego sprzętu? Czy to prawda, że zostały wydane na inne cele?

- Przede wszystkim – autostrada w naszym rejonie nie została jeszcze z punktu widzenia formalnego odbioru ukończona, a dopiero po jej ukończeniu można będzie zinwentaryzować szkody i przystąpić do ich naprawy. Dotyczy to zwłaszcza dróg, które miały pozwolenie na przejazd ciężkiego sprzętu. Ale też innych dróg, o ile ciężarówki tamtędy jeździły. Jeśli zaś chodzi o wydatki na inne cele… Konstrukcja zaangażowania uzyskanych środków finansowych przez Zarząd była taka, że Rada Powiatu stopniowo te środki do budżetu wprowadzała i były one przyporządkowane do bieżących zadań inwestycyjnych, w tym drogowych. Niegospodarnością byłoby odkładanie ich np. na jakimś subkoncie i radość z oprocentowania np. 3%, a w tym samym czasie zaciąganie kredytu z kosztami oprocentowania np. 8%.

Co więcej – w tej chwili ogólne koszty związane z utrzymaniem dróg powiatowych udostępnianych wykonawcy autostrady sięgnęły kwoty zbliżonej do 1 mln złotych. Więc to nie jest tak, że są jakieś mityczne miliony i one tylko czekają na to jakie się pojawią pomysły na ich wydatkowanie. Ponadto chcę zwrócić uwagę na eskalację niespójnych roszczeń: z jednej strony oczekuje się – i to jest naturalne – że za uzyskane przez nas odszkodowanie będziemy remontować te drogi, które w porozumieniu były udostępnione, z drugiej strony pojawiają się oczekiwania remontu dróg które nie były w porozumieniu zapisane, z trzeciej wreszcie strony oczekuje się, że te środki będą angażowane w budowę chodników. Takie spostrzeganie rzeczywistości to droga donikąd.


Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

klos

2013-07-10 11:31:15
pajak twoje tlumaczenie jest dziecinne - a ile ty doplacasz gminom do ich inwestycji ???? przeciez wg twojego rozumowania na kazda 1 zl wydana przez gmine powiat powinien dorzucic 1 zl a tak nie jest !!!!!!!!!!!!!!! poprostu jestes nieudolnym starosta a przede wszystkim politykierem !!!!!! w brzeznicy dalo sie robic chodnik bez doplat ?????
nick

2013-07-10 12:36:49
klos-ie a powiedz mi ile starostwo dorzuca do utrzymania straży pożarnej, która jest dla wszystkich, do każdej ochotniczej straży pożarnej, które służą przede wszystkim mieszkańcom miejscowości z gmin?? nie raz wójt nie daje na takie rzeczy ani złotówki!!! z drugiej strony w jakim miejscu w gawłowie ma być zrobiony chodnik, a w jakim został w brzeźnicy, przejeżdżając tamtędy widziałem, że jest to krótki odcinek przy szkole, a w gawłowie to widać na zdjęciach, że "banery" wiszą na prywatnych posesjach, więc nie ma co porównywać. a co do polityki, to wielką zaczyna robić wójt, bo się mu grunt pod nogami sypie i chce zwrócić uwagę na inne sprawy, nie na te, co by go pogrążyły!!!
gor

2013-07-10 12:51:30
Przypominam jak politykier Lysy nie dopuścił do powstania chodnika w Damienicach, kiedy nie dał grosza do spółki. Na złość Pająkowi. A to nie są jego prywatne pieniądze. Obaj dysponują naszymi, powtarzam NASZYMI środkami i mają je wydawać tak jak chcą podatnicy.
do gor'a

2013-07-10 14:10:33
tylko roznica jest taka ze poki co to wojtowie gmin doplacaja nieudolnemu pajakowi, pokazcie mi jedna gminna inwestycje (droge, wodociag, kanalizacje, sale gimnastyczne) do ktorej doplaca nieudolny starosta !!!!!!! to chodnik przy drodze powiatowej to ZADANIE WLASNE POWIATU!!!!!! na ktore dostal dodatkowo 5 mln zl od wykonawcy autostrady!!!!!!!!!!!!!
do "do gor'a"

2013-07-10 14:52:39
tak mogę Ci podać: jestem w OSP, dostajemy więcej ze starostwa niż z gminy niestety, a są jednostki (niestety w gminie bochnia), co ze swojej gminy dostają tylko pieniądze na utrzymanie strażnic i paliwo... ale cóż jak się chce, to się widzi albo tylko same dobre strony, albo same złe... nie ma już ludzi, którzy obiektywnie patrzą na pewne sprawy
koral

2013-07-10 15:57:46
Rozdzielać pieniądze to każdy potrafi, zbijając kapitał ale POlityczny.Na co nam taka,, wadza''. Jak to będzie wyglądało po wyborach dla WAS ?
DO "do "do gor'a""

2013-07-10 16:24:45
naucz sie czytac ze zrozumieniem - podaj mi INWESTYCJE realizowana przez gmine (zadanie wlasne) do ktorego doplaca starosta.......nie podasz bo nie ma!!!!!! powiat bochenski jest jednym z najdrozyszych w malopolsce pod wzgledem utrzymania a jak chodzi o inwestycje to kiepsko wypada (patrz lapanow) i dlatego pajak musi zerac u wojtow na SWOJE USTAWOWE ZADANIA!!!!!
:)))

2013-07-10 16:27:43
uwaga, uwaga! to chyba Pierwsza Osoba w kraju pisze o wójcie i staroście?: "A jakby wonsz boa zjadł pajonka to pajonk zeby ugryzł wonsza od wnentrza..." Tak mi się na Wierszach z Googla znalazło :)
obserwator

2013-07-10 17:42:21
Na Mojej Bochni przynajmniej zrobili prawdziwe zdjęcia, bo protestujące stoją na prawdziwym chodniku.
do obserwatora

2013-07-10 18:22:52
Ten chodnik to ściema pajaka. Photoshop. Jak Nasz Kochany Wójt kazał domagać się chodnika to znaczy, że go nie ma.
Politykierow Pajak

2013-07-10 19:12:01
Nawet Rzepecki przyznał wreszcie racje wojtowi Lysemu, ze Pajak kieruje sie polityczka przy wydawaniu powiatowychpieniedzy . Jezeli Pajak potrzebuje pomocy z gminnej kasy to czemu nie oddał Gminie Bochnia dróg powiatowych??? Gmina prosiła o to władców powiatowych ale ONI GMINIE ODMÓWILI . Nawet wojewoda nie pomógł. Teraz Pajak i Korta udlawili sie władza. Będzie awantury gdy Gawlow przyjedzie do Starostwa z taczkami.
KTOŚ

2013-07-10 19:20:33
PAJAKA DWA RAZY PROSILI ŻEBY PRZYJĘCHAL NA ZEBRANIE WIEJSKIE DO GAWLOWA I NIE PRZYJECHAŁ. RADA GMNINY TEZ GO PROSIŁA NA SESJE KTÓRA BYŁA W GAWLOWIE. WTEDY ROWNIEŻ OLAL ! PAJAK, JESTEŚ U NAS PERSONA NON GRATA !
jozek

2013-07-10 19:26:42
przyklad niekompetencji pajaka - sala w lapanowie. tam 1,5 mln złotych poszlo sie piep...c !!! ja bym pajakowi nie dał nawet 1 złotówki. ciekawe co zrobią teraz gminy ktore w tym roku dawały staroście kasę na powiatowe zadania.
do starosty

2013-07-10 21:15:45
nie zasłaniaj się oświatą i tak zabraliście ponad 8 mln zł subwencji więc moglibyście z tego ten chodnik wybudować!
fun

2013-07-10 22:41:40
wojt to jest specjalista od obiecywania.niech wezmie przyklady z innych gmin jak powinny wygladac inwestycje a nie tylko obiecanki i obiecanki. jak prowadzi polityke oswiatowa ze czesc dzieci "ucieka" do bochenskich szkol. gosc sie po prostu wypalil
Do ktosia

2013-07-11 07:26:00
Rada Gminy "zaprosiła" starostę w poniedziałek, gdy sesja była w środę. Tak zaprasza politykier, gdy chce, aby zapraszany nie przyszedł. Pana L. trzeba zapraszać przynajmniej na tydzień naprzód na zebrania a i tak nie przychodzi.
j23

2013-07-11 07:32:39
Hotel "Florian" stoi pusty. Cały Gawłów się tam zmieści. Chodniki przed hotelem , zieleń....
do wójta

2013-07-11 09:28:23
Nie zasłaniaj się starostą i tak zabrałes 1.800.000 nauczycielom więc moglbyś się dolożyć do chodnika!
ORZMO

2013-07-11 11:44:53
Ciekawe czy powstałe dzisiejszej nocy malunki na domu ludowym, to odpowiedź starosty na postulaty mieszkańców?
Olek

2013-07-11 20:46:00
Choć byś cie się potargali i tak pająk będzie starostą !!! narzekajcie sobie nic nie wskóracie !
Olek Olek

2013-07-12 07:08:29
Choć byś cie się potargali i tak Lysy bedzie wojtem !!!! narzekajcie sobie nic nie wskóracie !
Prawidziwy Olek

2013-07-12 07:50:01
Taka jest prawda niestety, każdy narzeka a jak przychodzą wybory to wtedy zawsze ci sami wygrywają, tak w wyborach samorządowych jak i do sejmu :) Wiec na 95% nie zmieni się skład rady a tym samym starosta.
najprawdziwszy olek

2013-07-12 09:45:14
ja uwazam ze partyjniactwo pajaka i calki siegnelo zenitu i dlatego po najblizszych wyborach bedzie "zmiana warty" w powiecie
j23

2013-07-12 12:56:48
Obwodnica Łapczycy zarośnięta trawą i takie same chodniki w Gawłowie. Więc wszystko w porządku. Po co niszczyć prześcieradła?
po chodniku

2013-07-12 14:08:22
..jakoś w innych gminach ( Łapanów, Drwinia i Rzezawa i Lipnica Murowana ) potrafią się dogadać ze Starostą więc i mają drogi oraz chodniki.. nasz mecenas nie potrafi z nikim ( nie tylko ze Starostą ). Chodnik niewątpliwie jest potrzebny, ale Wójt znalazł kliku krzykaczy którzy robią za Niego nagonkę polityczną na Starostę. Myślę że lepiej będzie jeśli Gawłowianie pójdą sami do starostwa i załatwią sobie z Pająkiem chodnik, a Pan Jerzy niech się nie wtrąca. Przecież Gawłów u Wójta zawsze był pod kreską..czyżby w innych częściach gminy było kiepsko z poparciem i są mu potrzebne głosy??? Chyba tak.
świetny komentarz

2013-07-12 16:05:59
"Ten chodnik to ściema pajaka. Photoshop. Jak Nasz Kochany Wójt kazał domagać się chodnika to znaczy, że go nie ma. "
julian

2013-07-12 22:20:23
ale pajaka boli przegrana w sadzie z wojtem lysym - oj boli go boli
Do "Po chodniku"

2013-07-13 12:40:58
Czyli wg ciebie LUDZIE Z GAWLOWA MUSZĄ IŚĆ, CZAPKOWAC U STAROSTY ABY ON W SWOJEJ LASKAWOSCI ZROBIŁ IM CHODNIK PRZY DR.POWIATOWEJ ???!!! To sa KORUPCJOGENNE PROPOZYCJE !!!!! CIEKAWE CZEGO BEDZIE OD NICH ZADAŁ. Przeciez niedługo bedą wybory a on z wszystkiego chce politycznie wycisnąć cos dla siebie . PAJAKU, WEŹ SIE DO ROBOTY , ZOSTAŁ CI ROK ALBO MNIEJ !!!!
Jan

2013-07-13 12:51:06
Gdy wojt robił u nas w Gawlowie kanalizację to starosta nie dołożył mu ani 1 zł. Pamietam ze wojt dla naszej wsi sam zaprojektował sale gimnastyczna za FRICO , żeby było szybciej i taniej !!! Gmina rozbudowana szkole , powiat tez nic nie dołożył. Powiatowych cwaniakow trzeba tepic !!!!! Niedługo naiwni wójtowie bedą płacić za inwestycje starostwa a Pajak będzie sobie tylko robił fotki przy wstegach, wmurowaniach kamieni wegielnych itp. Ale to już sie skończyło bo radni gminni mocno dymia.
nuta

2013-07-13 13:15:22
janie vel jarzabku wojt obojetnie ktory nie jest od tego aby za friko projektowal czy podczas powodzi worki nosil tylko od tego zeby wszystko bylo prawidlowo zorganizowane i ekonomiczne. jakby w gminie byla prowadzona prawidlowa polityka oswiatowa to niepokojaca liczba rodzicow nie posylalaby swoich dzieci do bochni czyli subwencja oswiatowa "odplywa" ze zle zarzadzanej gminy ze o hotelu Florian nie wspomne. pomysl moze nie byl zly ale wykonanie nieudolne. Samo wyburzenie bedzie kosztowalo ze 2 miliony. Na basenie moze i troche dzieci plywa i na lodowisku tez by pojezdzilo ale czy kazda gmine stac na taki luksus. na pewno NIE. I takich chybionych pomyslow mozna by wymieniac tylko po co "kopac lezacego"
Olek

2013-07-14 20:27:05
Ludzie idący do wyborów w większości mało co interesują się polityka i glosują na pierwszego lepszego, gwarantuje wam ze po wyborach skład rady powiatu nie zmieni się wcale a jeśli już to nieznacznie. Wiec pogódźcie się z tym ze Platforma będzie rządzić w powiecie przez najbliższe 10 Lat !!! Pająk jest bardzo dobrym graczem politycznym i nie ma jak na razie osoby która bym mu dorastał do pięt w powiecie !!!
Olek2

2013-07-14 23:03:18
Jacku pajaku nie zapomnij o premi dla mnie przy najbliższej wypłacie bo tak ci slodze na forum i wychwalam pod niebiosa ze premia mi sie należy. To pisałem ja Olek jarzabek
Olek

2013-07-15 00:25:53
Tak się składa że nie mam żadnych powiązań z obecną radą powiatu, po prostu na sucho analizuje i tak wychodzi. Zresztą 4 lata temu wszyscy pisali to samo czas na zmiany... I zmiany nie nastały, wiec nie łudźcie się że się coś zmieni tym razem bo jeśli już to niewiele.
do nuty

2013-07-15 00:29:43
Z obowiązkiem wykonywania darmowych usług (projektowych) dla gminy przesadziłeś albo nie wiesz o czym mówisz. Ale powiedz, który wójt albo burmistrz - oprócz wójta gm. Bochnia _- zrobił dla swojej gminy przynajmniej 1 projekt za darmo... A pan JL zaprojektował za darmo wiele obiektów użyteczności publicznej, które ZREALIZOWANO.
do Olka

2013-07-15 00:32:45
ale ktoś powinien odpowiedzieć karnie za skandal z salą w łapanowie !!!!! jak myślisz, kto beknie za łapanów, gdy w polsce pis dojdzie do władzy ?????
do "do nuty"

2013-07-15 20:29:17
a powiedz nam ktory z wojtow burmistrzow i starostow Naszego regionu zaliczany jest do wlodarzy ktorzy KIEPSKO pozyskiwali zewnetrzne fundusze a w tej konkurencji wojt wypada znakomicie tylko ze niestety. A za swoja nazwijmy to prace bierze wyplate i to calkiem spora
do poprzednika

2013-07-15 22:01:42
a ktory wojt burmistrz czy starosta z regionu ma zrealizowanych tyle inwestycji co wojt lysy, tyle wodociagow, kanalizacji, sal gimnastycznych i innych obiektow przy tak niskim zadluzeniu gminy reszta wypada blado przy lysym
dyżurny

2013-07-17 00:41:11
proszę nie zmieniać tematu !!! chodzi o BEZPIECZEŃSTWO LUDZI NA DRODZE POWIATOWEJ w odległości 1 km od węzła autostradowego !!!!!! zamiast uprawiać wśród sołtysów propagandę wybielania siebie niech pająk wywiązuje się ze swoich obowiązków. bierze za to ciężkie pieniądze i nie konsultuje tego z sołtysami i wójtem.
Madzia

2013-07-17 11:36:50
Co wy chcecie od starosty to najlepszy starosta od lat !!! Taki spokojny i wyrozumiały, umie warzyć słowa.
Aga

2013-07-17 23:16:08
Spokojnie starosta zrobi wam ten chodnik po następnych wyborach !!! Na pewno je wygra platforma
Pajak , wytłumacz sie ze skandali !!!

2013-07-18 08:51:37
Pierwszy skandal z hala wLapanowie musi pilnie wyjaśnić prokuratura i CBA. Tam jest za dużo " pecha" i "zbiegow okoliczności". Drugi skandal to wydanie ogromnych środków pieniężnych 5 milionów zl(!!!) niezgodnie z przeznaczeniem którego wymagał darczynca - wykonawca autostrady. Trzeci skandal to ogromna kasa , która co roku pochłania Urząd starosty bochenskiego, jedno z NAJDROŻSZYCH W UTRZYMANIU STAROSTW W POLSCE !!! Ta ekipa musi odejść !!! W Urżedach powiatowych powiatu bochenskiego znalezli swoja PRZYSTAN POLITYKIERZY Korta, Szumanski, Sobas , wszyscy w stylu Pajaka i Calki. Podatnikow nie stac na utrzymywanie aparatczykow partyjnych z samorządowych pieniędzy. Już teraz wiadomo dlaczego powiat nie buduje chodników w pobliżu autostrady . Pajak nauczył sie wyciągać rękę po pieniądze do gmin żeby dawały murawę na powiatowe zadania. Dla kumpli politycznych na wypłatę nie brakuje...
jTwAllC4aSdE

2013-08-20 11:37:08
I must say, as a whole lot as I enjoyed rnediag what you had to say, I couldnt assist but shed interest soon after a although. Its as should you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to incorporate your readers. Maybe you must think about this from far a lot more than 1 angle. Or perhaps you shouldnt generalise so considerably. Its greater in case you think about what other people might need to say rather of just going for a gut reaction towards the topic. Think about adjusting your own believed procedure and giving other people who may possibly read this the benefit of the doubt.
REKLAMA