Kultura-edukacja

sobota 01 marca 2014 11:39:52

Młodzi zaśpiewali dla WyklętychMłodzi zaśpiewali dla Wyklętych

„Niech żyje Polska jak krzyknęła Inka, niech będzie niepodległa jak w marzeniach Nila, świat zapomina, zamiata pod dywan, ciężkie historie o bohaterskich czynach” – te słowa szorstkiej poezji rapera Bilona zaprezentowali w piatek 28 lutgo chłopcy z Zespołu Szkół Nr 1. I najlepiej chyba oddają nastrój tego co, działo się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni.

Wystawa prac plastycznych poświęconych WyklętymW wigilię Dnia Żołnierzy Wyklętych, ustanowionego tak niedawno z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego odbył się koncert piosenek o tych żołnierzach. Młodzi ludzie z pięciu średnich szkół w naszym powiecie zaprezentowali  piosenki m.in. zespołu De Press, raperów Tadka i Bilona, czy Ewy Bem, Haliny Mlynkowej, Grechuty, Mateusza Klejdysza, Andrzeja Kołakowskiego. Tych utworów próżno szukać w państwowym radiu i telewizji, bo jak mówią słowa innej ze śpiewanych piosenek: „Przy pomocy mediów chcą ogłupić tłumy, są wrogiem historii i narodowej dumy”. Ale – „Pamiętając o przeszłych zrywach i powstaniach walcz o kraj, w którym dumnym nikt być nie zabrania”.

Piatkowy występ licealistów potwierdza to, co zauważają ostatnio publicyści: mimo usilnych starań mainstreamu, Akowcy bocheńscywspomaganego przez jakże „europejską” władzę, w umysłach młodych ludzi na nowo gości patriotyzm. Stąd fascynacja nieopowiedzianą do końca historią Żołnierzy Wyklętych, wilków skazanych na nieuchronną martyrologię. Wyraża się ta fascynacja choćby przez spontaniczny wolontariat przy pracach ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce (na ten cel kwestowali, przebrani za podziemnych żołnierzy, członkowie grupy odtworzeniowej "Najemnicy Bocheńscy").

Raperzy z ZS nr.1Uroczystość, przeprowadzona w przedzdzień narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, stała się też okazją do nagrodzenia uczestników konkursu plastycznego na temat Niezłomnych. Pierwsze miejsce zdobyli: Dominik Zwierniak z SP Nr 2 w Bochni, Tobiasz Gęślak z PSP w Okulicach, oraz Dariusz Nowak z Gimnazjum w Łapanowie, i Mateusz Filipek Z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

W uroczystości wzięli udział m.in: burmistrz Stefan Kolawiński, starosta Jacek Pająk i poseł na sejm RP, Jan Ziobro, a także były burmistrz Teofil Wojciechowski. Najważniejszymi gośćmi byli jednak wiekowi weterani AK z bocheńszczyzny: Stanisław Wieciech, Cecylia Dźwigaj-Wanicka, Tadeusz Filipowski, Antonii Sady i Michał Jakimów.

eb

Dominik Zwierniak z SP nr 2 w Bochni, najlepszy z wiedzy o Wyklętych i najlepszy plastyk

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Uff...

2014-03-01 14:19:47
Dobrze, że jest ślad po wczorajszej uroczystości, w której uczestniczyło bardzo dużo młodzieży i uczniów szkół podstawowych. Ukłon w stronę organizatorów, którzy mimo wszystko starają się upamiętnić Święto Żołnierzy Wyklętych (przecież marna kasa na organizację). Występy muzyczne uczniów udane, świetnie zaśpiewał ostatni występujący interpretując m. in. utwór "Wolność" Marka Grechuty - BRAWO! Super zespół z "Mechanika", z Dąbrowicy. Jakoś nie słyszałam piosenek Ewy Bem, był utwór Krystyny Prońko "Kolejka" w doskonałym wykonaniu :-) Zostali także nagrodzeni laureaci KONKURSU WIEDZY o Żołnierzach Wyklętych, o czym autor artykułu w ogóle nie pisze, a należałoby z racji upowszechniania w szkołach WIEDZY o BOHATERACH antykomunistycznej walki... A w ogóle jest ok :-)
O jakiej Ince jest mowa ?

2014-03-01 22:47:36
Ja czytałem ze Inka była była przyjaciółką AWS -owskiego ministra sport Jacka Dębskiego, ktora "wystawiła" go mafii do ostrzału.
Uff...

2014-03-01 23:13:08
To żart raczej! Wiadomo, że mowa o Danusi Siedzikównie ps. Inka, sanitariuszce z 5. Wileńskiej Brygady AK, którą rozstrzelali ubowcy na tydzień przed 18 - tymi urodzinami, bo walczyła o wolną Polskę - z nimi też! Czytaj jeszcze inne artykuły i książki, mogą być też o mafii ;-)
Paul

2014-03-02 12:06:13
Znowu informacja" po Wydarzeniu" , więc prosze nie pisać , ze Miasto wspiera , bo przecież brak informacji poprzedzajacej , o tym Koncercie i wspaniałym występie (jak widać) młodziezy, upamietniajacej Żołnierzy Wyklętych . Nie jest to pretensja do portalu lecz do Wydziału Promocji UMiasta .
mik

2014-03-02 16:12:03
Do Paul. To prawda. Dobrze, że jest internet, bo na mieście słabo propagowano To Święto. W przyszłym roku będzie to niedziela, zatem warto podjąć temat w kościołach, bo bardzo wiele osób może być przyjaznych sprawie ale po prostu nie ma im tego kto świadomie przedstawić.
IPNowcy, nie wyciągajcie dzieci do polityki !

2014-03-02 16:35:36
Mamy wystarczająco duzo nie kwestionowanych postaci, ktore zapisały sie w historii narodu złotymi literami. Robienie "na siłę" bohaterów z postaci kontrowersyjnych, w tym także znanych ze zwykłego bandytyzmu jak np. Ogień lub Łukaszka to wielkie nadużycie. A wykorzystywanie do tego celu młodzieży to poważny błąd - polityczny i pedagogiczny. Nauczycielom proponuje aby wybrali sie z młodzieżą do Waksmundu albo Łopusznej i niech zapytają miejscowych o Ognia. Moga tez przejść na spacer kilka kilometrów do Nowej Białej i zapytać braci Słowaków. Oni sformułuja dosadniej ten sąd. Mnie sie wydawało ze tylko w czasach PRL-u niektórzy nauczyciele historii traktowani byli instrumentalnie. Ale jak widać, historia ...kołem się toczy.
AK wydała wyrok śmierci na Ognia

2014-03-02 16:40:27
Można przeczytać w dokładnych opracowaniach ze nawet AK wydała wyrok śmierci na Ognia.
Jan

2014-03-02 17:09:34
Nic mnie juz nie zdziwi. Zamiast zacierać różnice między Polakami , prawicowe partyjki (nawet PO) wożą się na krzywdzie jakiej doznali od władzy ludowej żołnierze AK. Ale przecież ta prawda nie dotyczy NSZ, WIN i członków innych band ktore działały po wojnie i mordowały ludzi - żołnierzy, milicjantów , cywilów - tylko za to ze ośmielili sie cieszyć z Polski , jaką po II wojnie zgotowali nam Churchill, Roosevelt i Stalin !!!!!! Nie dziwcie sie wiec, że rewoltą na Majdanie kierowali "wyznawcy" Stiepana Bandery . Tam tez do głosu dochodzą skrajni nacjonaliści. Nie ważne ze banderowcy mordowali swoich sąsiadów, ktorych jedyną winą było tylko ze byli Polakami ? Czy w imię modnej od 3 miesięcy "przyjaźni" polsko-ukraińskiej będziemy wkrotce obchodzić rocznice razem z UPA ? Nie dajmy sie zwariować. Jezeli od Ukraińców oczekujemy sprawiedliwego osądu "ich patriotów" to nie stawiajmy pomników Polakom, którzy mordowali Polaków. IPN nalezy rozwiązać bo podjudza młodych i fałszuje historię. I pożera ogromną kasę z budżetu biednego państwa.
Mim

2014-03-02 17:29:07
Chwała IPN, że odsłania karty których komuchy by nigdy nie otwarły. IPN powinien dostać jeszcze większe pieniądze na badania nad komuszym bandytyzmem. To komuchy mordowały Polaków w UBeckich katowniach. Największe szambo jakie chodzi po ziemi to komuniści. Możecie tu pisać o AK różne bzdety. Cóż, że ten czy ów się stoczył. To były marginalne epizody które próbuje się wyolbrzymiać. Poza tym kto wojnę wytrzymuje w normalnym stanie. Jak można porównywać zbrodnie i bestialstwa Niemców, sowietów, wichrzenia żydów czy morderstwa banderowców do jakiś epizodycznych zakrętów AKowców. Jan ty chyba jesteś jakiś trochę opętany albo komuś sprzedany.
do bandyty Jana

2014-03-02 18:07:28
Ciesz się, że żyjesz w czasach, kiedy Polakom pomieszano w głowach i nie wiedzą, co dobro a co zło. Gdybyś żył w czasach, gdy zdrajców Polski po prostu się odstrzeliwało dostałbyś od chłopaków lasu 50 kijów na goła d... za nazywanie bohaterów "bandytami" i byłoby po krzyku. A tak siedzisz, ubecka mendo, bezpiecznie schowany za monitorem kompa i lejesz jad nienawiści w ludzkie umysły. Ale do czasu.
mik

2014-03-02 18:18:33
Do Jana i innych przestraszonych: To, co wpisujecie o bohaterach tamtych czasów jest ziszczeniem planów komunistycznych propagandzistów. I o zgrozo, udało się im to idealnie. Przyjęliście oszczerstwa, zrównywanie patriotów walczących o wolną Polskę z faszystami, a wszystko to sporządzono na użytek propagandy zalewających wykrwawioną Polskę enkawudzistów i bandytów sowieckich ze smierszu. Uczcie się historii a nie czerpcie z dawnych komunistycznych kłamstw. Przykre i bolesne jest to, że te wasze tzw. "kontrowersje" to właśnie efekt komunistycznej propagandy kłamstw, eliminowania z pamięci narodowej tych ludzi, którzy jako jedyni postanowili stawić czoło sowieckim okupantom i ich pachołkom z PPR, UB i innych organizowanych w Polsce przez Stalina instytucji, by zniewolić nasz kraj. Może wam tak łatwiej, że nie trzeba ruszyć głową, zdobyć się na jakąś refleksję - podano wam jak na tacy przecież całą "prawdę". Propaganda komunistyczna tyle dziesiątek lat opluwała tych żołnierzy, większość z nich już odeszła i my musimy przywracać prawdę o nich. Chwała bohaterom.
ela

2014-03-02 18:38:29
Ludzie bardzo często powtarzają prl-owskie wytrychy na temat Ognia i Łupaszki. A przecież obydwaj byli zweryfikowani przez IPN... Jeśli zastrzelili kogoś, kto donosił na UB, to nic dziwnego, że w tradycji rodzinnej zastrzelonego do dziś uchodzą za bandziorów. Ale przeczytajcie sobie co UB robiła z Pileckim czy Cieplińskim, kiedy leżeli w kałuży własnej krwi. Wtedy inaczej spojrzycie na wyroki śmierci na donosicielach.
eskelon

2014-03-02 18:51:14
Jeden taki mędrek powyżej zaprasza do zapytania o Ogniu "braci Slowaków" To ja się pytam poubeckoego mędrka, czy miał na myśli tych "braci Slowaków" którzy ramię w ramię z Hitlerem napadli na Polskę we wrześniu 1939 r? Tych, co zajęli Zakopane i Nowy Trag? Tych, którzy strzelali do naszych żołnierzy, broniących Ojczyzny? Nie dziw się, mędrku, że Ogień, chłopak z Podhala, ich potem średnio lubił...
Janina Zdebska

2014-03-02 20:18:02
Wspaniałą robota! Byłam na koncercie i jestem pełna uznania dla tych młodych ludzi, dla ich nauczycieli, za tak piękne opracowanie tematu żołnierzy wyklętych. Już wiem, że dzięki takim właśnie osobom pamięć o naszej historii nie zagaśnie - na przekór tym, którzy by bardzo tego chcieli
alt

2014-03-02 20:46:42
Wszystkie szkoły w Bochni powinny sie w to włączyć.Wiadomo, że rodzice nie mają czasu, nie wiedzą, nie potrafią.Niech młodzi uczą się od najmlodszych lat, że komunizm to największe zło jakie wymyślił człowiek, a Stalin był i jest do dziś ludobójcą numer 1 na świecie.Nie rozumiem, jak można powtarzać brednie poubeckie, skoro to jego dawni wyznawcy mordowali Polaków. Czy wy ludzie nie macie rozumu, zlasował się wam mózg? Zresztą do kogo ja piszę. Marny trud, bo starych pryków już nikt nie nawróci. Na szczęście młodzi zaczynają mieć dobre wzorce i tak jak wy -czerwone pająki - nasiąkliście bandycką ideologią, tak i oni będą uczyć się, ale prawdy. Czerwona zaraza zmienia kolory i nazwy, ciężko ją wytępić, bo ona też ma swoje dzieci. Tym mocniej trzeba działać, aby ją wreszcie wytłuc w iment. Inaczej ciągle będą nowe Putiny .
o Ognu

2014-03-02 22:21:33
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_683.html
Nikt jeszcze przede mną tego nie napisał?

2014-03-02 23:44:10
CZEŚC I CHWAŁA BOHATEROM!!!
o co te spory...

2014-03-03 06:04:04
polacy to strasznie zniewoleni przez ta martylologie narod bylem swiadkiem jak placowka konsularna wylansowala film w j.angielskim o powstaniu I co mlodzi ludzie studenci inni zaproszeni goscie obcej narodowosci wychodzili z sali I jesli by ktos z was tam byl to reakcja tych ludzi byla by szokiem zgola inna my sie szczycimi bohaterami a oni zadawali sobie pytania ze nie widza sesu w filmie wrecz stwierdzili ze to nie mialo zadnego sesu smierc tych mlodych ludzi nie wspomne o naszej historii jak opisuje kawalerie I czolgi to chyba lepiej ze nikt tego nie obserwowal bo jednak delikatne ujmujac/ mlodzi uczniowie stwierdzili zgodnie ze to bylo bez sesowne wrecz b.zle strategie jak mozna wyslac konia na czolg I co mysla o dowodzacych to nie napisze zeby nikogo nie urazic obok zebrala sie grupa polskiego pochodzenia I okazalo sie ze jest pan ktory jak to tlumaczyl byly zolnierz AK bo z wieku wychodzilo ze mial 3 lata no ale to nie byl problem lecz jego wypowiedz ze nigdy nie byl w polsce bo nie chce patrzyc na to komunistyczne pokolenie to bylo najgorsze 5 minut bo tyle obelg to nigdy nie slyszalem o naszej ojczyznie I to dla mnie byl drugi szok wiec traktujmy to troche normalniej bo teraz nikt historii nie zmieni.... co dla jednych jest swiete dla drugich nic nie warte...to byla moja opinia po tym spotkaniu....
Berdet

2014-03-03 14:26:10
Problm z naszą historią jest tego rodzaju, że jest ona niesamowicie zakłamana lub uczuna bardzo płytko, wręcz jak mitomaństwo. Bez zgłębiania tematu, bez zadawania trudnych pytań. A prawda w wielu miejscach jest często szokująca. Weźmy np. takiego Langiewicza - jednego z przywódców Powstania Styczniowego. Jak to się stało, że po powstaniu został reprezentantem handlowym niemieckiej firmy zbrojeniowej Krupp. Jak to się stało, że wróg numer 1wszystkich zaborców dostaje dość wysokie stanowisko w strategicznej, kontrolowanej przez Bismarka niemieckiej firmie zbrojeniowej. Czy jest coś o tym w podręcznikach do historii?
jasio

2014-03-03 17:02:28
a nie słyszałeś berdet przypadkiem, że Polacy podczas powstania styczniowego nie wojowali z Niemcami, Prusakami czy jak ich tam zwał?
Berdet

2014-03-03 19:41:56
Langiewicz robił powstanie tylko zaborze rosyjskim to jasne. Pruski go nie obchodził. A szkoda bo Bismark dał poręczenia carowi, że tylko jedno skinienie z jego strony i Prusacy, których wojska stały przy granicach, rozjadą tych powstańców na miazgę. Ciekawe czy Langiewicz o tym wiedział. Pewnie tak bo robił to powstanie na zlecenie Bismarka. Po co? By narobić zamieszania w Rosji i wbić klina między rysujący się sojusz Rosji z Francją. I tego klina udało im się wbić. Do sojuszu nie doszło.Zabory się nie posypały ale wzmocniły bo car zamiast z Francją musiał się jeszcze ściślej układać z Prusami wobec zagrożenia powstaniem. Polscy pożyteczni idioci pojechali na Sybir a Bismark mógł spokojnie wzmacniać Prusy i śmiać się z wystawionej do wiatru Francji i to przez samych Polaków dla których Francja wówczas miała bardzo przychylne nastawienie. Ot i dlaczego Bismark tak hojnie przygotował posadkę polskiemu powstańcowi.
mik

2014-03-03 20:56:37
Langiewicz był jednym z dowódców Powstania, nie zapominajcie o innych i ich wkładzie w ideę walki.
do o co te spory...

2014-03-03 21:03:35
Jak słyszałem od historyków, specjalizujących się w II wojnie, nie bylo żadnych szarż kawalerii na czołgi. To powojenna propaganda tak deformowała prawdę, również za pomocą filmów. Wmawiano nam, że sanacyjne wojsko było słabe, źle uzbrojone itp itd. Tymczasem przyczyną klęski, w każdym razie - tak szybkiej - była agresja Sowietów i niemożność walki na 2 fronty. Co do powstańców - nie dziwię się, że zachodnia młodzież, skoncentrowana na używaniu i seksie nie ma pojęcia o czym mówi film o powstańcach.
Do mik

2014-03-04 01:46:52
Jaką ideę walki? Prawda o innych przywódcach powstania jest także bardzo smutna. Tak w bardzo dużym skrócie. W Centralnym Komitecie prym wiedli Padlewski i Bobrowski odpowiedzialni za sprawy wojny i wojska. Kim byli? Stefan Bobrowski lat 22 - zawód student. Władysław Daniłowski - lat 22 - zawód student, Bronisław Marczewski - zawód - inżynier kolejowy. Jedyny wojskowy - Zygmunt Padlewski - kapitan, lat 28. Jeśli się weźmie pod lupę ich życiorysy a przede wszystkim zachowanie i w jaki sposób zginęli Padlewski i Bobrowski można bez żadnych zahamowań powiedzieć, że byli najzwyklejszymi GÓWNIARZAMI! Gdzie na świecie za powstanie przeciw zaborcom biorą się studenci i inżynier kolejnictwa, a kapitan w drodze na defiladę daje się podejść Kozakom jak dziecko i ginie rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. A co ciekawe reszta baranów jeszcze ciągnie za nimi. Skąd się wzięło to towarzystwo gówniarzy i partaczy, którzy sami wykreowali się na "przywódców" i które się zabrało za powstanie? Gdzie najwyżsi rangą to mianowany na poczekaniu pułkownik i kapitan. Warto sobie poszukać kto ich inspirował, kim byli bo niestety sami tego powstania nie wymyślili.
Paul

2014-03-04 13:53:42
Moja pretensja pod adresem wydziału Promocji Miasta była nie uzasadniona . Organizatorem był powiat ; Przepraszam .
mik do Berdet

2014-03-04 18:35:39
Z kolan jakąś beletrystykę przepisujesz i sypiesz wszystkim piaskiem po oczach. Powstanie Styczniowe nie miało szans, ale nie obrażaj jego żołnierzy, bo byli prawdziwymi patriotami. Pisząc o dwóch tylko oficerach ośmieszasz się - to już jest nieuctwo albo za dużo kartek miałeś do przerzucenia w tak krótkim czasie. Jakoś dziwnie zależy ci tylko na ośmieszeniu tego zrywu. A jednak szacunek i pamięć o powstańcach jako bohaterach trwa mocniej niż wypisywanie takich komunałów jak twoje.
Berdet

2014-03-04 19:11:33
Bo już obce służby zadbały by Polacy karmili się swoją własną głupotą i widać, że u wielu to się zakorzeniło. Zamiast drążyć temat wierzą w mity. Niestety obcy podżegali nas do powstania akurat w chwili kiedy było to dla nas najmniej korzystne. I to się im udało. Polacy w powstaniu odrobili rolę murzyna. W cale to powstanie nie wybuchło w interesie Polski. Bo jakiż to interes rzucać się z drągami bez żadnej strategii na regularną armię gdzie na polu bitwy proporcja sił była 1 do 20. Tylko idioci mogli zaplanować takie powstanie. Powstanie wybuchło bo mieli w tym interes inni - mianowicie Bismark. I on właśnie do tego powstania doprowadził. Nie znasz niestety historii i dlatego karmisz się mitami. Polacy powinni znać realną historię a nie narodowe mitomaństwo z którego nic dobrego nie wynika. Z resztą żadnych argumentów tylko puste frazesy wypisujesz. Tych co zginęli i poszli z patriotycznych pobudek rzeczywiście bardzo szkoda. A tych co do tej tragedii doprowadzili pod sąd wojenny - choćby zaocznie.
Do do o co te spory...

2014-03-04 20:17:41
oj za ta definicje kleski tak szybkiej to historyk specjalizujacy sie w II wojnie wytargal by panu uszy warto poczytac o pakcie niemiecko sowieckim to prawda ze rosjanie dokonali bezprawnej agresji na czesc polski rumuni jesli dodrze pamietam finlandie sytuacja byla do przewidzenia znajac z historii relacje polski I rosji zapomnial pan dodac o braku pomocy gdzie byli alianci? czyli anglia francja a to nie bylo wmawianie ze wojsko sanacyjne bylo zle uzbrojone tylko prawda polecam b. dobra ksiazke francuskiego autora Armia Hitlera 1939-1945 Masson Ph.Arkadiusz Wingert seria zdarzylo sie w XX wieku ISBN.978-83-6082-06-7 prosze pamietac armia Hitlera Wermacht w tamtych czasach to byla potega sprawnosc wartosc bojowa sama technologia wrecz fascynujace jaki skok technologi wykonali niemcy w okresie I do II wojny I taktyka walki jak ze inna od tej I wojny gdzie strategia to byly okopy a nie przemieszczanie Europa byla nie przygotowana na nowa strategie dlatego to tak szybko niemcy zajmowali tereny nie tylko w polsce francji a co po wojnie to wszyscy sie uczyli a jak cos to Deklaracja Narodow Zjednoczonych pod ktora podpisalo sie 26 panstw /deklaracja ta stanowi podstawe dzisiejszej ONZ/ z niej wylonila sie tzw.wielka trojka W.Brytania USA ZSRR to oni przewodzili sojuszowi do konca wojny I to oni nadali ksztalt przyszlemu porzadkowi swiatowemu po pokonaniu panstw Osi to dlaczego nie zrobiono jak w niemczech podzialu czy te panstwa zadbaly wlasciwie o polske? bo wszyscy wiedzieli co chcial Stalin to otrzymal ...a co do zach. mlodz.to szkoda ze pan tak wszystko wklada do jednego wora polecam panu segregowac a bochni /tez ta smieciowa/ I przepraszam za ten styl bledy brak czasu...
mik do Berdet

2014-03-04 21:37:24
Żyjesz spiskowymi teoriami dziejów. Twoich rewelacji o Bismarku nie powiedziałby na trzeźwo żaden poważny historyk. Hasło "obce służby" degraduje twoją wypowiedź do pieniaczych przygadywanek. Czegoś ty się naczytał? Jakichś Denikenów od Powstania Styczniowego? Czymże według ciebie jest polska racja narodowa?
eskelon

2014-03-04 22:46:49
... i tym sposobem przeszliśmy płynnie od Wykletych do Powstania Styczniowego:) Eh, te Polaków rozmowy:)
Do mik

2014-03-04 23:29:01
Racja narodowa to z pewnością nie idiotyzm przywódców powstania styczniowego, którzy go po prostu zrobili to powstanie na obce zapotrzebowanie, wierząc w naobiecywane im bajki. Powiedz mi Mik - jak już jesteś taki wygadany - dlaczego powstania nie zrobili siedem lat wcześniej kiedy Rosja była po pachy ubabrana w wojnę krymską? Czyż mądrzy oficerowie nie zaplanowaliby powstania właśnie wówczas jak Rosja miała związane łapy i trudno by jej było się skupić na walce z powstańcami? Czy już sama data - styczeń 1863 - z punktu widzenia militarnego nie była idiotyzmem? Jednak nie była jeśli się weźmie pod uwagę uwarunkowania i stosunki międzynarodowe. Wówczas dość jasno widać dlaczego padło na ten rok. Jeśli się tego nie zna wierzy się, że to był zryw w imię interesu narodowego. Kto naiwny niech wierzy.
mickey

2014-03-05 23:51:52
komuś tu najwyraźniej odbiło...
byłem

2014-03-06 22:13:48
piękna inicjatywa - Bochnia rules!
mim

2014-03-07 17:18:20
A na moja Bochnia i bochnianin nic o tej uroczystości.
Smutne wnioski

2014-03-09 08:20:12
Z zachowania naszych prawicowych pożal sie Boże polityków wnioskuje, ze w przyszłym roku do grupy wyklętych dojdzie Stiepan Bandera, główny ideolog morderców z UPA. On przecież tez nienawidził komuny, Ruskich i zamordowało go NKWD............. .............. ................ ................ ................. ............... .............. .................. .................Odrobina opamiętania i refleksji historycznej jest bardzo potrzebna politykom lokalnym ale przede wszystkim najważniejszym personom w państwie. Na rusofobii daleko nie zajedziemy. Szczególnie gdy historia, rownież najnowsza, pokazała wiele razy że nie możemy liczyć na Zachód.
do "smutne wnioski"

2014-03-09 11:32:28
jakiś ty ograniczony... słyszałeś o Banderze, a o Petlurze i Sahajdacznym już nie? Historia stosunków polsko-ukraińskich to nie tylko mroczne karty jak Wołyń, ale i okresy świetnej współpracy. Ukraina jest buforem oddzielającym nas od Rosji i w polskim interesie narodowym jest wspieranie jej demokratyzacji. Jeśli na Ukrainie widzisz tylko pogrobowców Bandery toś jest tzw. użyteczny idiota albo ruski agent wpływu, innego wyjścia nie ma.
UCZEŃ

2014-03-10 12:54:07
MECHANIK POKAZAŁ KLASĘ
do do s.w.

2014-03-10 14:08:26
a ty znowu z tym twoim buforem .....obsesja? czy juz stan krytyczny?.....
zorro

2014-03-10 19:29:43
stan krytyczny to ty będziesz miał, jak ci którego dnia Wania stanie przed domem i za starą się zabierze...
shift

2014-03-10 19:56:29
stan krytyczny - zorro, rozbawiłeś mnie, aczkolwiek w kontekście najnowszej sondy wśród Polaków o poświęceniu życia dla ojczyzny (mniej jak połowa walczyłaby do upadłego) nie był to śmiech perlisty i beztroski. Raczej niepewny i refleksyjny.
Ela

2014-03-14 17:00:48
Bardzo lirycznie,nastrojowo i refleksyjnie uczniowie z Dąbrowicy i Budowlanki - jestem już starsza i raczej wolę takie klimaty, Brawo
aga

2014-04-03 22:01:49
brawo Dominik
REKLAMA