Kultura-edukacja

piątek 28 kwietnia 2017 15:50:52

VIII Rocznik Bocheński już dostępnyVIII Rocznik Bocheński już dostępny

Na wczorajszym Spotkaniu Czwartkowym w bocheńskim Muzeum byliśmy świadkami promocji ósmego już Rocznika Bocheńskiego. O motywach jego powstania, oraz o pracy nad nim opowiadali Jan Flasza i Iwona Zawidzka.


Dyrektor Flasza (a zarazem redaktor Rocznika) nie ukrywał, że Muzeum chciało uczcić tą publikacją swojego założyciela, Stanisława Fischera. Mówca przypomniał w koniecznym skrócie postać tego bocheńskiego „człowieka renesansu” - od chwili urodzin w Wieliczce, poprzez zamieszkanie, dzięki małżeństwu, w Bochni, pracę w Gimnazjum, przejście wreszcie na emeryturę (w wieku 55 lat!). Ten moment stał się dla Fischera szczególną, życiową cezurą: odtąd mógł się bez reszty poświęcić temu co lubił najbardziej, czyli badaniom historycznym. Po wojnie w roku 1952 dzięki staraniom Fischera powstało Muzeum. Jego twórca zmarł w Bochni w 1967 roku.

Jednak w ósmym Roczniku Bocheńskim jedynie duch Fischera jest obecny. O nim samym nie ma tam bowiem żadnego artykułu. Autorzy, w większości pracownicy Muzeum, którzy, w bardzo ciekawy sposób, „fiszerują” tam od lat, skupili się na innych problemach. XVIII atlas (Janina Kęsek), życie i twórczość Marcina Samlickiego (Agnieszka Truś – Bakałarz i Jan Flasza), miejskie koszary kawaleryjskie (Ryszard Rybka), pamiętnik żydowskiej nastolatki (Iwona Zawidzka) - to tylko część tematów rozwiniętych w Roczniku, a przy tym – bogato ilustrowanych.  

Kto nie był na spotkaniu ten stracił niepowtarzalną okazję aby kupić nowe, muzealne wydawnictwo w promocyjnej cenie 20 zł.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

REKLAMA