Kultura-edukacja

czwartek 27 czerwca 2013 16:06:46

Biblioteka: czas zmienić patrona?Biblioteka: czas zmienić patrona?

W ostatnich dniach w murach Starostwa padła sugestia, aby zastanowić się, czy postać pisarza Jana Wiktora jest godna tego, aby patronować Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni? Stalo się to przy okazji sprawozdania z działalności biblioteki, a autorem pomysłu był radny Aleksander Dziadowiec.

Poproszony przez nas o komentarz radny wyjaśnił, że wątpliwości co do postaci Jana Wiktora pojawiły się na jego, to jest gminy Rzezawa, terenie już 2 lata temu. Wówczas to, na wniosek m.in. Rady Rodziców zmieniono patrona szkoły podstawowej w Jodłówce. Z Jana Wiktora właśnie na rotmistrza Pileckiego.

- Nie chciałbym nikogo oceniać – powiedział radny Dziadowiec – od tego są odpowiednie organa, IPN i tak dalej, ale wiem, że moralności Jana Wiktora w czasach stalinowskich można wiele zarzucić.

Radnemu chodziło głownie o to, że patron bocheńskiej biblioteki podpisał w lutym 1953 roku niesławny apel krakowskich ludzi pióra do władz komunistycznych. W apelu tym domagali się przyspieszenia egzekucji księży, przeciwko którym spreparowano oskarżenie o szpiegostwo, z biskupem kieleckim, Czesławem Kaczmarkiem na czele. Trzech oskarżonych skazano na karę główną i w chwili, kiedy intelektualiści wystosowali swój apel, oczekiwali już w celi śmierci. Życie zawdzięczali temu, że umarł Józef Stalin, co nastąpiło niebawem, bo już w marcu 1953 roku.

Pod haniebnym apelem podpisało się 53 krakowskich literatów, m.in. Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Sławomir Mrożek,  Maciej Słomczyński, Julian Przyboś a także Adam Włodek (pierwszy mąż Szymborskiej) oraz Jan Wiktor.

Aleksander Dziadowiec chciałby na razie, aby służby starostwa przeprowadziły kwerendę na temat postaci Jana Wiktora.

Czy zmiana patrona biblioteki ma szansę powodzenia? Trzeba pamiętać, że wbrew nazwie, bocheńska biblioteka w niewielkim tylko procencie jest finansowana przez powiat. Decydujący głos będą mieli zapewne radni miejscy, o ile taka propozycja trafi pod ich obrady.

Imię Jana Wiktora nadano naszej bibliotece w 1969 roku, prawdopodobnie dzięki staraniom dyrektorki Marii Bielawskiej, której pisarz był bliskim przyjacielem. W tym samym roku odsłonięto też tablicę upamiętniającą Jana Wiktora z bardzo ładnym, skądinąd, cytatem: Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi: wejdź gościu i stań się przyjacielem.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

eskelon

2013-06-27 16:32:20
Popieram - sejm ma przyjąć ustawę dekomunizującą nazwy ulic, to niejako przy okazji można załatwic i ten problem. A tak a'propos - to ładny zestaw nazwisk stalinowskich mend: Szymborska, Mrożek, Przyboś...
symbole żydokomuny

2013-06-27 20:54:08
Na biskupa Cz.Kaczmarka w tamtym czasie paszkwile pisał również niejaki Tadziu Mazowiecki, dzisiejsza"ikona" naszej kalekiej demokracji. Takich niestety patronów mamy w wielu dziedzinach.Stąd jest jak jest. Inicjatywa radnego jak najbardziej słuszna.
życzliwy

2013-06-28 14:28:29
dajcie spokój to zaczyna przypominać średniowieczne polowanie na czarownice lepiej napiszcie co sami zrobiliście pozytecznego dla Ojczyzny , obawaim się że niewiele każdy jest ułomny i popełnia błędy i nie wiadomo jak wy byście się zachowali na ich miejscu a pan Dziadowiec lepiej niech zajmie się sprawami istotniejszymi dla społecznosci
do "życzliwego"

2013-06-28 16:54:31
ciekawe, jak byś sam dziś pisał, gdyby to na egzekucję kogoś ci bliskiego naciskały "ałtorytety" w rodzaju Szymborskiej czy tego całego Wiktora. Twój wpis można nazwać co najmniej niestosownym, jeżeli w ogóle pojmujesz sens tego określania
do życzliwego szujom

2013-06-28 21:37:58
Czyli GRUBA KRESKA ? Mamy już tego skutki.
literatka

2013-06-28 22:05:45
Popieram! I jeszcze Szymborskiej Nobla odebrać!
Jan Wiktor

2013-06-28 22:36:26
Sprawiedliwość pierwsza, dobroczynność potem; Jednej łzy skrzywdzonego nie odpłacisz złotem.
zibi

2013-06-28 23:37:33
Każda prawda ma dwie strony: moją i twoją.
do zibi

2013-06-28 23:49:59
prawda jest tylko jedna. dlatego jest prawdą.
Jan Paweł II

2013-06-28 23:54:26
Nie bójcie się słabości człowieka ani jego wielkości! Człowiek zawsze jest wielki, także w słabości.
Auzoniusz

2013-06-29 00:06:18
Wybaczaj wiele innym - sobie nie wybaczaj niczego.
rawa

2013-06-29 03:42:02
już się jeden obrońca znalazł. Na sesji powiatu niejaki konieczny, były partyjny bonza z PZPR wylewał krokodyle łzy nad "biednym" Wiktorem
przypomnieli sobie o miłosierdziu

2013-06-29 07:51:29
Żydokomuna nie wybaczała nikomu (choć jej "wybaczenia"mogło być tylko wybaczeniem okupanta).Do dziś swoje zbrodnie uważa za słuszne.
czytelnik biblioteki

2013-06-29 22:18:09
Od dawna czekam na to wyjasnienie i nie rozumiem, czemu niejaki Jan W iktor , człowiek, który nie miał prawa ,bo nie był Bogiem skazywać drugiego człowieka na śmierć. Podpisał się pod tym , a więc był za tym - a nie musiał jest czczony i wywyższany - patron, a więc autorytet , bierzmy z niego przykład i osądzajmy niewinnych ludzi , niech giną ,a my na tym korzystajmy- o to chodzi w tym demokratycznym kraju? Hańba dla biblioteki, że nic z tym nie robi. A więc akceptuje to. Dlaczego? Popiera bezprawie systemu komunistycznego, inaczej tego wyjaśnić nie można, bo w nieświadomość dyrektora placówki kulturalnej co do faktów historycznych nie wierzę. Jest dyrektorem, musi mieć przecież jakąś wiedzę.
do powyżej

2013-06-30 10:09:55
Pewnie ma zaledwie - JAKĄŚ.
wyjaśniam

2013-06-30 10:53:36
obecna pani dyrektor to wierna uczennica p. Gut (poprzedniej dyrektor) Z kolei p. Gut była wierną uczennicą p. Bielawskiej. Wszystko teraz jasne?
"odnowa"(od nowa to samo)

2013-06-30 12:20:32
I tak jet e calej Polsce !
partyjny

2013-07-03 07:14:07
Jarosław Kaczyński na patrona
idiotyzm

2013-07-03 09:03:29
wystarczy wejść na stronę jednego z bocheńskich portali aby zobaczyć jak późniejszy "kwiat" solidarności zapierd....ł na pochodach 1-majowych z uśmiechem na ustach. wśród nich byli wyróżniający się członkowie ...PZPR, którzy potem zjadali swoje czerwone legitymacje bo przyszło "nowe" i nowe profity. zakłamanie i koniunkturalizm były nieodłączną cechą naszego życia społecznego. wniosek jest idiotyczny bo trzeba by odebrać patronów ulicom i placom Piłsudzkiego(bo był oficerem w armii zaborcy a potem kazał strzelać polskim żołnierzom do Polaków broniących legalny rząd -w 1926 r zginęło prawie 400 ludzi), Okulickiego(w ostatnich tygodniach II wojny wysłał na pewną śmierć 20 tys młodzieży warszawskiej i doprowadził do zabicia przez Niemców ok. 200 cywilnych mieszkańców Warszawy, płk Kukliński(bo dla pieniędzy(!) zdradzał Układ Warszawski i Sztab Wojska Polskiego - ciekawostka: amerykanie celowo "olali"jego informacje o szykowanym stanie wojennym, bo uwazali, że Jaruzelski był bardziej przewidywalny niż kierownictwo "solidarności", kard.Wyszyński (bo w 1950 r podpisał lojalkę że kościół będzie zwalczał reakcyjne podziemie oraz przez długi czas nie chciał uznać Ziem Odzyskanych jako polskich), ojciec Maks. Kolbe - bo wydawał "rycerza niepokalanej", jedno z najbardziej ksenofobicznych i antysemickich pism w okresie międzywojennym, Kazimierz Wielki - bo jego postawa względem VI przykazania była nie do przyjęcia przez ówczesne i obecne zasady moralne ITD ITD ITP
wyjaśniam wyjaśniającej

2013-07-03 09:14:58
to dobrze, żesą jeszcze takie dyscypliny, gdzie mistrz wychował ucznia, uczeń ma swojego ucznia, a ten za kilka lat będzie mistrzem dla nowego pokolenia uczniów !!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. chyba że nie pasuje ci aby krzewić równość społeczną, popularyzować oświatę i kulturę - szczególnie wśród najuboższej części społeczeństwa. sprawa antyklerykalizmu(bardzo dziś powszechnego) nie ma nic do rzeczy - to jest prywatna opinia kazdego człowieka. popieranie obowiązującego porządku prawnego (proces biskupa kaczmarka) było powszechne i dotyczyło autorytetów znacznie większych niż jan wiktor. widocznie kaczmarek i obóz londyński w oczekiwaniu na III wojnę światową(!) nie mieli w polsce zbyt dużo zwolenników nawet wśród samych katolików.
do tego powyżej

2013-07-04 00:33:21
ciebie zupełnie porąbało!!! Stalinowski proces nazywasz porządkiem prawnym?? Skąd taki imbecyl wziął się na tym portalu??? Nie ma sensu pisać do ciebie czegokolwiek więcej bo tym jednym zdaniem wyrzucasz się poza nawias ludzi poważnych
Piłsudski pisze się przez - s

2013-07-04 22:39:47
Trzeba się zgodzić z "idiotyzmem" ,że tym właśnie była np.postawa nieżyjącego B. Geremka, który najpierw był sekretarzem POP na UW, a potem czołowym doradcą Wałęsy i "czołowym opozycjonistą" . Tak samo Mazowiecki, Kułakowski ("wielki filozo) i cała masa innych żydowskich wywrotowców. Ale cóz, to ich cecha wrodzona. Wychowali oni następne pokolenie takich jak oni, mają "mistrzowie" swoich uczni. Dlatego bajzel w Polsce ma sie tak dobrze.
A kuku!

2013-07-15 11:31:05
Najlepiej - jak w Bochni już prawie zrobiono - wyciąć wszystkich aktywnych, pracujących dla Polski, jakakolwiek była lub jest, i z prawa, i z lewa, a pozostaną rozpamiętujący własne (rzekome i słuszne) krzywdy idioci. Już prawie tak jest!
EDvlnLMjA

2013-08-18 11:19:12
A piece of eroiitdun unlike any other!
REKLAMA