Felietony/Opinie

wtorek 27 października 2015 21:23:24

Czy mogliśmy mieć swojego parlamentarzystę?Czy mogliśmy mieć swojego parlamentarzystę?

"Nowe przysłowie bochniak sobie kupi, że przed szkodą i po szkodzie głupi"

W zależności od preferencji politycznych niedzielne wybory parlamentarne oceniamy jako bardzo, średnio lub zupełnie nieudane. Jedno jest jednak poza wszelką dyskusją - Ziemia Bocheńska wyszła z nich z przysłowiową figą. A mogło być zupełnie inaczej.

Wołania o jedność, o skupienie się wokół jednego kandydata od lat padają z różnych stron naszego miasta i całego powiatu - nawet z ambon kościelnych można było usłyszeć utyskiwania, ze przez brak swojego przedstawiciela w parlamencie tracimy wiele szans i możliwości.

O ile postulat wysunięcia jednego, wspólnego, ponadpartyjnego kandydata można włożyć między przysłowiowe bajki, bo wiadomo, że żadna partia polityczna nie odpuści swoim rywalom i dla tzw. dobra ogółu nie podłoży się w wyborach, nie wystawiając nikogo ze swojej listy, o tyle można mieć usprawiedliwione pretensje do elektoratu głównych partii, a zwłaszcza tej, która wygrała ostatnie wybory, o brak zwyczajnego instynktu samozachowawczego.

Było wiadomo, że w Bochni i całym powiecie wygra PiS, bo wygrywa tu od chwili powstania tej partii i jeszcze długo nic się w tej materii nie zmieni. Można wiec było oczekiwać od zwolenników tego ugrupowania, że skupią się wokół wybranego kandydata, że "przepchną" go siłą swoich głosów. Zgoda - nie ułatwiono im wyboru, bo dano do wyboru dwóch kandydatów: byłego burmistrza i obecnego wicestarostę - nie będziemy tu się wgłębiać, dlaczego tak się stało - stało się i już. Skoro jednak tak postanowiono gdzieś w zaciszu gabinetów światli wyborcy powinni skupiać jeżeli nie na jednym z nich, to co najwyżej na obu, wiedząc doskonale, że każdy głos na sąsiada jest podwójnie liczony - bo osłabia naszego, a wzmacnia obcego.

Prześledźmy zatem rozkład głosów na wybranych kandydatów tej partii w powiecie.

PiS zdobył łącznie 24548 głosów, w tym:
Włodzimierz Bernacki (Nowe Brzesko) - 5866 głosów (13.42%)
Urszula Rusecka (Wieliczka) - 2020 (4.62%)
Józef Rojek (Tarnów) - 866 (1.98%)
Wiesław Krajewski (Dąbrowa Tarnowska) 723 (1.65%)
Bogdan Kosturkiewicz (Bochnia) - 7179 (16.42%)
Józefa Szczurek-Żelazko (Brzesko) - 2893 (6.62%)
Anna Czech (Tarnów) - 531 (1.21%)
Józef Mroczek (Kraków-Bochnia) - 2053 (4.70%)
Grzegorz Piątkowski (Kraków) - 328 (0.75%)
Pozostali otrzymali śladowe ilości głosów.

Na pierwszy rzut oka widać więc olbrzymi rozrzut głosów. O ile od biedy można zrozumieć dobry wynik prof. Bernackiego - był "jedynką", a to zawsze jest dodatkowy handicap, to o tyle zupełnie niewytłumaczalne jest zdobycie tylu tysięcy(!) głosów przez reprezentantów Tarnowa, Brzeska i Wieliczki. I tych tysięcy brakło.

Jak bowiem wygląda ostateczna lista wybranych posłów:
1. Włodzimierz Bernacki - 27673 głosów
2. Urszula  Rusecka - 16971
3. Józefa Szczurek-Żelazko - 15635
4. Michał Wojtkiewicz - 13230
5. Wiesław Krajewski - 13060
6. Anna Czech - 11089

Tymczasem Kosturkiewicz, zdobywając łącznie 7735 głosów, zajął 9 miejsce, bowiem wyprzedzili go jeszcze: Józef Rojek z 10120 głosami i Kazimierz Koprowski - 8873.

Łatwo wyliczyć, że Kosturkiewiczowi zabrakło do mandatu 3355 głosów. Dużo to i mało.

Wróćmy do wyników w powiecie - proste zsumowanie głosów, oddanych  na przedstawicielki Wieliczki i Brzeska daje już… 4913 głosów. Blisko 5 tysięcy! A przecież tylu głosów, ile dostał, mógł nie otrzymać (bez zupełnej szkody dla siebie) W. Bernacki, można było zastanowić się nad sensownością głosowania na J. Mroczka (kolejne 2657 głosów). Naprawdę siłami samego powiatu bocheńskiego można było spokojnie wybrać swojego przedstawiciela. Wystarczyło trochę logicznego myślenia.

Że tak można - świadczą przykłady głosowania w powiecie wielickim i brzeskim. W pierwszym na reprezentantkę Wieliczki zagłosowało 23.94% ogółu wyborców (w bocheńskim na Kosturkiewicza 16,42%), a w brzeskim na J. Szczurek-Żelazko aż 29.58%.

Na tacy podaliśmy sąsiadom przepustki na Wiejską. I możemy mieć o to pretensje do siebie. Gwoli sprawiedliwości - tych pretensji nie można absolutnie kierować do mieszkańców samej Bochni - ci masowo poparli Kosturkiewicza - dostał 3443 głosów, czyli 26.11% wszystkich oddanych. Żeby tak zagłosował cały powiat...

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ręce opadają

2015-10-27 21:52:56
Ręce opadają gdy w innym portalu czyta się wypowiedzi aktualnie urzędującego burmistrza-nieudacznika : "inaczej traktuje się posła a inaczej burmistrza nie mającego partyjnych umocowań". Do modernizacji Plant albo rewitalizacji Rynku lub do budowy łącznika nie jest potrzebny żaden poseł, lecz mądry i pracowity burmistrz !!!!!!!!
szkoda

2015-10-28 00:02:48
....wszyscy wiedza ze Kosturkiewicz to najlepszy kandydat jakiego miasto i powiat mial do tej pory jako burmistrza i kandydata na posla...
ciemnota i zacofanie

2015-10-28 05:34:52
To tacy mądrzy a nie czytali na kogo tylko głosowali . Totalny ciemnogród
do szkoda

2015-10-28 08:13:02
Szkoda to jest wtedy, jak krowa wpadnie do studni, bo wtedy nie ma ani wody, ani mleka... W tym przypadku trzeba sobie powiedzieć wprost : Bochnia nie dorosła do tego, żeby mieć swojego przedstawiciela w sejmie. Jak taki świetny Kosturkiewicz, to dlaczego nie zdobył więcej głosów? Trzeba postawić na innych, ale czy z tego bagienka da się jeszcze coś mądrego wyłowić? Poprzedni, jak i aktualni włodarze, już o to skutecznie zadbali, żeby nikt mądrzejszy im nie zagroził. To im trzeba podziękować za to, że z przeciętnie rozwijającego się miasteczka zrobili "skansen".
a Czesak nadal miesza

2015-10-28 09:16:35
Rok temu czytałem trafny komentarz ( chyba jeszcze jest w sieci) ze poseł Czesak od lat robi wszystko aby Bochnia nie miała posła. Nie jestem zwolennikiem PiS ale pamietam gdy PiS dołował w sondażach to w Małopolsce ta partia zawsze miała niezły wynik. Wtedy Czesak jako szef struktur lokalnych PiS umieszczał bochenskich kandydatow na odległych miejscach na liście wyborczej. To była widoczna próba forowania kilku zapyziałych miasteczek bo na Ziemi Bochenskiej działało apolityczne stowarzyszenie lokalne, ktore kilka razy wygrało wybory na starostę, burmistrza i wojta. A propos -był to "złoty okres" w rozwoju Bochni i regionu !!!!! Teraz gdy było wiadome ze PiS wyraźnie wygra, Czesak wytypował z Bochni 2 kandydatow ( aby się wzajemnie wyrzynali ?). Natomiast po 1 kandydacie wytypował z Wieliczki, Proszowic, Dabrowy Tarnowskiej, no i oczywiście ze " swojego" Brzeska. Efekt - oni wszyscy dostali sie do Sejmu a z Bochni znowu nikt. Inna sprawą jest ilosc wad bochenskich kandydatow, co powodowało ze zwolennicy PiS z Bochni głosowali na "obcych" pisowców. Ale najważniejszy wniosek - to jest chore aby lokalnymi strukturami największej partii zarządzał gościu z Brukseli , ktory wskoczył ( po Dudzie) na stołek europosła. To wszystko przy biernej postawie bochenskich działaczy PiS, ktorzy jako wzorowo partyjniacy potulnie czekali na dyrektywy z góry . Niech się lepiej pan Czesak zajmie nauką podstaw obcego języka a nie polityką na Ziemi Bochenskiej. A wyborcy niech oleją partyjnych kandydatow , bo upartyjnienie państwa to najwieksza choroba współczesnej Polski. Dzięki temu nowe stado biernych , mięsnych ale wiernych wskoczy na państwowe stołki. Jak mowi mój kolega - w niedziele zamienilismy dżumę na cholerę.
errata

2015-10-28 09:20:34
Błąd: w 3 linijce od dołu jest " mięsnych" a powinno być "miernych"
brawo!

2015-10-28 09:49:44
Wreszcie jakaś konkretna diagnoza, napisana rzeczowo, poprawnie po polsku. Od razu widać, że nie pisał je "politruk", czy nauczyciel...Prosimy o więcej!
MOZE SZKODA ALE...

2015-10-28 10:35:08
MOŻE SZKODA ZE BOGDAN KOSTURKIEWICZ NIE ZOSTAŁ POSŁEM. MYŚLE ŻE NIE PRZYNIÓSŁBY NAM WSTYDU ALE... WIĘKSZOŚĆ LUDZI PAMIĘTA NUMERY KTORE WYKRĘCAŁ JAKO BURMISTRZ !!!!! W MIEŚCIE ZAPAMIĘTANO GO ZE CZĘSTO " ROZMIJAL SIE Z PRAWDĄ" ( NAWET MIAL O TO PROCESY SADOWE) , co być moze jest zaletą na Wiejskiej w Warszawie ale na pewno jest mankamentem w Bochni. POZA TYM W REGIONIE BOCHENSKIM ZAPAMIĘTANO ZE KOSTURKIEWICZ CZĘSTO ANTAGONIZOWAŁ LUDZI MIASTOWYCH W STOSUNKU DO MIESZKANCOW WSI .Tak było z np z blokowaniem budowy obwodnicy Łapczycy albo z rozliczeniami w RPK. Miasto liczy 30 tys mieszkancow a ościenne gminy powiatu bochenskiego aż 70 tysięcy . WYNIK BYŁ DO PRZEWIDZENIA. Jedyna szansa na przyszłość - POŁĄCZENIE MIASTA Z GMINĄ !!!!!!!! Tak jest np w Brzesku , Wieliczce, Proszowicach, Dabrowie Tarnowskiej - gdzie dzięki temu mają swoich posłów. BURMISTRZ NIE BEDZIE PROCESOWAL SIE Z WÓJTEM ( mało kto wie ze procesy są nawet teraz gdy zmienił sie wójt ). A ZIEMIA BOCHENSKA CO 4 LATA BEDZIE MIEC SWOJEGO POSŁA !!!!
Obserwator

2015-10-28 12:30:43
Zastanawiające są te wszystkie analizy, wyliczenia, dywagacje. Pisałem jak się to skończy zaraz po ogłoszeniu nazwisk kandydatów, nie mając nawet zielonego pojęcia w jaki sposób będą prowadzić kampanię. Powody: Negatywny elektorat Kosturkiewicza, na który stale pracuje wyniosłością, "nieomylnością" i wnioskami do prokuratury o byle co. Mało znana i niewyraźna postać Mroczka. Zerowa kampania wyborcza, przede wszystkim brak wyjścia do ludzi (przy haśle: Po prostu jeden z Was). Wystawienie dwóch zamiast jednego kandydata. Brak poparcia dla kandydatur i wsparcia kampanii przez lokalne struktury PiS. Wystawienie po raz kolejny osób, które już wcześniej startowały bez powodzenia (tzw. symptom porażki mający wpływ na elektorat - marnowanie głosu). Tylko tyle i AŻ tyle...
Kibic

2015-10-28 15:05:09
Wyniki wyborcze Kosturkiewicza i Gondka są jednymi z najlepszych od kilkunastu lat. Żaden z nich nie dostał się jednak do parlamentu. Z pewnością Gondek uzyskał go dzięki temu, że startował z pierwszej pozycji. Nie ulega wątpliwości, że Kosturkiewicz jest świetnie przygotowany do pełnienia funkcji posła, podobnie jak Węgrzyn, ale bocheńskie piekiełko uczyni wszystko, aby podłożyć mu (a może raczej sobie) nogę. Jedyna pociecha, że obydwaj są radnymi, a Węgrzyn nawet starostą.
do kibica

2015-10-29 10:35:43
Wybory samorządowe juz na wiosnę ...
wyborca

2015-10-29 11:19:41
Jacy kandydaci takie wyniki! Tu był problem! To nie wyborcy winni tylko bardzo słabi kandydaci z Bochni!!!
doc

2015-10-29 17:55:42
do wyborca: święte słowa, tylko kto to rozumie? Głosy na PiS z naszego powiatu padły w wystarczającej liczbie! Tyle, że nie na naszych kandydatów, lecz sąsiadów. Widocznie wyborcy mieli swoje powody, aby tak właśnie zagłosować.
do a czesak ....

2015-10-29 21:00:47
kiedyś umieszczałem analizę o której raczyłeś wspomnieć z tym małym ale - że próbujesz przekłamywać rzeczywistość próbując na tej kanwie stwierdzić że był to " złoty okres" - jedyne co było złote w tym "okresie" to apanaże zbrodniczo poobierane przez tych co to założyli "tych" od Ziem Bocheńskich Razem - jedynym celem tych "działań" było nie dopuścić do tego aby na bocheńszczyźnie wyrósł taki autorytet - czy to osobniczy czy instytucjonalny - który byłby w stanie zdobyć np. mandat posła. Wszelkie przejawy samodzielności i autonomii - czy to osobistej czy instytucjonalnej - były bezlitośnie tępione. Jak widać ta taktyka przynosi także wyniki i dziś. a że przy okazji kolonizatorzy partyjni doją politycznie nasz powiat no cóż - rada jest tylko jedna MUSI WYMRZEĆ POKOLENIE PEŁNOMOCNIKÓW DS. POLITYKI SENIORALNEJ
do do a czesak

2015-10-29 22:19:34
Dużo napisałeś ale niewiele z tego wynika. Czy tobie chodzi o to aby umarł europoseł Czesak ?Jak możesz. On ma dopiero 64 lata...
oko do Doaczesak

2015-10-29 22:30:01
ja uważam ze wywody kolegi z godz. 21.00 są bez sensu !!!!! no bo kiedy samorząd ma autonomię i jest samodzielny : gdy burmistrzem jest aparatczyk partyjny (np. przewodniczący lokalnych struktur PiS albo PO) czy gdy burmistrzem jest człowiek desygnowany do wyborow przez LOKALNE UGRUPOWANIE (np stowarzyszenie) ?????!!! możesz nie odpowiadac bo pytanie jest retoryczne.
doc

2015-10-29 22:41:25
Panowie dyskutanci, przecież ludzie nawet nie wiedzą, kto dziś tworzy władze lokalnego PiS-u ( w mieście, powiecie). Kto jest prezesem, sekretarzem, skarbnikiem, członkiem zarządu itd. Wygląda to wszystko jak konspiracja, z kim więc ludzie mają się identyfikować, kogo popierać? Gdzie jest siedziba i czy w ogóle odbywają się jakieś zebrania? Skąd ten Czesak, który - jak piszecie - wszystko może? To ważne pytania w świetle wyników wyborów.
DO MŁODYCH

2015-10-30 00:07:25
Młodości ! Ty nad poziomy / Wylatuj a okiem słońca / I GNOJKÓW CAŁE OGROMY/ Przeniknij z końca do końca .............. ................. ......... .............. Bo gnojków stada partyjne/ Obietnic słały na pęki/ A teraz gdy są na stołkach/ Żądają waszej poręki ......... .................. ............... .................. .......... Nie dajcie im satysfakcji / Ktora potrzebna w rządzeniu/ Jesteście mięsem armatnim / W ich chorym postanowieniu ............. .............. ................. ................. ....... Że trzeba niszczyć i burzyć / Aby ład nowy zbudować / Lecz on jest gorszy niż stary/ Bo pragnie tylko negować .......... ............ ............ ............. .......... Nie ma w nim wizji rozwoju/ Lecz jest nienawiść , intrygi / Więc trzeba tępić tych gnojów/ To ich ostatnie podrygi .......... .............. ............... ....... ............. Wasza naiwność, o młodzi / Jest waszą wadą nie cnotą/ To ich świat należy zmienić / Bardzo was proszę o to !!! ........ .............. ................. .................. Bo wasze dzieci spytają / Gdzie byłeś ojcze i matko / Gdy podpalano dorobek / Budowany przez dziadków ............. ................ ........... ........................... Sięgajcie, gdzie wzrok nie sięga / Urwijcie hydrze łeb skisły / Która pod szyldem przemian / Pożera wasze umysły .......... ............ ........ ........... .......... MŁODOŚĆ MA SWOJE PRAWA / PRAWO DO PRZEMIAN JEST ŚWIĘTE / LECZ ULEGANIE PROFANOM / JEST DLA MNIE NIEPOJĘTE. PS. Ponadto polecam wszystkim wiersz A.Asnyka pt "Do młodych". Jest subtelniejszy ale autorowi chodziło o to samo co mnie . Pozdrawiam.
Adam Mickiewicz

2015-10-30 00:11:59
Szacun kolego, szacun...
Czy mogliśmy...?

2015-10-30 11:53:28
Przy tych nazwiskach - NIE
mogliśmy... mogliśmy

2015-10-30 12:06:50
Jak jest mus to się zamyka oczy i idzie w ciemno. A teraz znów przez 4 lata będzie płacz i lament
proste

2015-10-31 17:18:23
Panie redaktorze powiedzmy sobie szczerze. Ani pan Kosturkiewicz ani pan Mroczek nie mają poparcia wśród ludzi ani wśród własnych struktur. Dlaczego PiS nie wystawił Dziurdzie albo Zająca? Są młodzi, na fali i co najważniejsze ludzie ich lubią. Uważam, że któryś z tych kandydatów skupiłby wkoło siebie o wiele więcej wyborców niż kandydaci których pan redaktor dziś opłakuje.
do proste

2015-10-31 20:47:17
Masz 100%, ale takie rozwiązanie o jakim mówisz pewnie było nie po drodze Czesakowi, przecież chodziło o wycięcie Bochni.
naprawdę proste

2015-11-01 00:06:50
Czesak miał by g.wno do powiedzenia, gdyby PiS w Bochni był jedno, a tak na listy trafiają ci sami od lat bo mają układy - widać jednak, że dość marne. Dziurdzia byłby OK. niekonfliktowy, jeszcze młody, a już doświadczony. Zając na razie niech pilnuje pływalni i uczy się życia.
do naprawdę proste

2015-11-01 10:47:54
Zajac juz sie nauczył . Ale nie zagadnień basenowych lecz tego co nauczali jego polityczni guru - Kaczyński i Macierewicz . Bezwzględność , intrygi - to główne zagrożenia jakich obawiają sie Polacy, także ci w Bochni. Dlatego młode wilki w aparacie PIS na dłuższa metę są bez szans w demokratycznych wyborach. Tylko nominacje kolesiów mogą dać im stołki, ale na krótko.
Kibic

2015-11-01 16:40:54
Wyniki wyborcze Kosturkiewicza i Gondka są jednymi z najlepszych od kilkunastu lat. Żaden z nich nie dostał się jednak do parlamentu. Z pewnością Gondek uzyskał go dzięki temu, że startował z pierwszej pozycji. Nie ulega wątpliwości, że Kosturkiewicz jest świetnie przygotowany do pełnienia funkcji posła, podobnie jak Węgrzyn, ale bocheńskie piekiełko uczyni wszystko, aby podłożyć mu (a może raczej sobie) nogę. Jedyna pociecha, że obydwaj są radnymi, a Węgrzyn nawet starostą.
do Kibic

2015-11-01 20:40:17
Po co piszesz dwa razy to samo? Wynik Kosturkiewicza i Gondka mimo tego, że są "najlepsze od lat" są marne. Wytarte i niewiarygodne nazwiska obarczone garbem braku wyrazu lub konfliktowości, zadęcia i buty nie dają podstaw do tego żeby głosować "z zamkniętymi oczami", bo to ktoś z Bochni. Na szacunek zapracowuje się charakterem, dobrocią, chęcią pomocy innym i mądrością. Wiedza nawet szeroka to nie mądrość, tytuł naukowy to nie mandat poselski a impertynencja to nie inteligencja. Trudnym a wręcz niemożliwym jest głosowanie wbrew temu co się widzi. Kijem Wisły nie zawrócisz, wolę nawet młodego Zająca a na pewno Dziurdzię od Mroczka czy Kosturkiewicza. Ten młody musi trochę bardziej uważać na PR bo już kilka razy "pojechał" na basenie a raz nawet na staruszkach. To trochę niesmaczne.
Kibic do poprzednika

2015-11-02 21:39:14
Krew cię zalewa, bo twoja partia nawet nie dostała się do parlamentu. Wasz czas się skończył, a przyszłość należy do ludzi z charakterem. Nie wylewaj swoich żali na forum, tylko zrób rachunek sumienia.
do Kibic

2015-11-04 09:31:07
Sorry, że dzisiaj dopiero... Moja partia to Polska, mój cel to Jej i obywateli dobrobyt, moje przekonania to patriotyzm, moje doświadczenie to zdzieranie bielma z oczu. Nie próbuj robić z ludzi idiotów, porzuć populistyczne i ideologicznie jedynie słuszne hasła. Stań na ziemi a ludzi oceniaj nie wg tego co mówią, ale wg tego co robią. Spadną wtedy klapki z oczu i zaczniesz rozumieć, że nie interes tej czy tamtej partii jest ważny. Ważne jest to żebyśmy o swoje wartości dbali i je pielęgnowali. Ważne jest to żebyśmy nie dawali się skłócić i poróżnić w miałkich sprawach, które przesłonią nam prawdę i sprawy poważne. PiS bocheński dostał w d.pę i choć to przykre, właśnie na to zasłużył. Zarówno wystawieni kandydaci jak dotychczasowa, zerowa działalność i mizerna kampania w tym pomogły. Populizm i hasła tylko na początku sá atrakcyjne, a kłamstwa i tak wychodzą na wierzch.
do Kibic

2015-11-04 15:42:47
Gratuluję odwagi i zdrowego rozsądku... Szkoda, że tak mało takich opinii można tutaj znaleźć... Czyżby tylko "Kibic" i "gredarek" w tym mieście byli obdarzeni takimi cechami?
sorry

2015-11-04 15:44:02
To było pod adresem poprzednika
zeus 777

2015-11-23 16:43:13
Szkoda placzu nad rozlaym mlekiem...za cztery lata wybory,a obserwujac z daleka bochenska polityke,odnosze wrazenie ze Bernadetta Gasiorek..od kilku lat wspina sie po drabince narazie malej jeszcze polityki,ale robi to z gracja,elegancja i pelnym przekonaniem co do swoich zamierzen. nie bylo jeszcze w Bochni kobiety z taka energia ktora przycmiewa wszystkich zasiadajacych w starostwie facetow. To taki bardzo pozytywny przyklad jeden z niewielu na przestrzeni mijajacych lat rozwoju polityka z zasadami,dobra opinia i doswiadczenie zyciowym. Dla mnie to taka Zelazna Dama powiatowej polityki z mozliwoscia ciaglego pozytywnego rozwoju. To moj kandydat na bichenskiego parlametarzyste na przyszlosc..
REKLAMA